Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Gözler Hiç Büyümez mi? Öldüğümüzdeki Göz Büyüklüğümüz, Doğdumuzdakiyle Aynı Olabilir mi?

Gözler Hiç Büyümez mi? Öldüğümüzdeki Göz Büyüklüğümüz, Doğdumuzdakiyle Aynı Olabilir mi?
3 dakika
3,619
 • Oftalmoloji
 • Gerçeklik Analizi Araştırmaları

İddia

Gözlerimiz hiçbir zaman büyümez. Ama burnumuz ve kulaklarımızın büyümesi asla sona ermez.

Gerçek mi?

Sahte
Sahte

Gerçek Ne?

Gözleriniz, vücudunuzun geri kalanı gibi 20-25 yaşınıza kadar normal şekilde büyür.[5] Yetişkin birinin gözleri, doğduğundakine nazaran %45 daha büyüktür.[6]

İddianın Kökeni

Bu mit çeşitli e-posta ve sosyal medya hesaplarıyla yayılmaktadır. Ne tür bir mesaj vermek istediği net değildir; ama çoğu durumda "gözler kalbin aynasıdır" tarzı mesajlarla paralellik göstermektedir. Benzer şekilde, kimi zaman "enteresan bilgiler" adı altında, dikkat çekici olması amacıyla uydurularak paylaşılmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Gözlerin ömür boyunca değişmediğini göstermek için bu tür videolar kullanılmaktadır. Ne var ki bu videolar, göz boyutunu bilerek sabit tutacak biçimde, video manipülasyon yoluyla elde edilmektedir. Ayrıca gözlerin göz yuvarı içerisindeki büyümesini dışarıdan fark etmek kolay değildir.

Bilgiler

İnsanların gözleri, doğumlarından itibaren vücutlarının geri kalanı gibi değişir ve gelişir. Her ne kadar bu değişimlerin çoğu görsel kabiliyetler ve beyindeki bağlantılarla ilişkili olsa da, gözlerin kendisinde de fiziksel değişimler yaşanmaktadır.

Yaşla Birlikte Gözler de Büyür!

İnsanların gözleri ana rahminde gebeliğin 6. haftasından itibaren oluşmaya başlar. Yenidoğan bir bebeğin gözlerinin çapı yaklaşık 16.5 milimetre kadardır.[3] Bu, vücudun geri kalanına göre oldukça iri bir organdır; bu nedenle insan bebekleri, vücutlarına göre iri gözleri dolayısıyla yetişkinlere çok sevimli gelirler.[2]

Bu Reklamı Kapat

İlk 2 yaş boyunca (özellikle de ilk 3 ayda) gözler giderek daha da irileşir; ancak özellikle de ergenlik döneminde gözler daha hızlı büyümeye başlar. Sonrasında bu hızlı büyüme yavaşlar ve düzgün bir hâle gelir. 20'li yaşlarındaki bir kişinin gözleri 24 milimetre çapa sahiptir, yani doğumlarından itibaren %45 civarında büyümüştür.[1] Ayrıca bu süreçte lens kütlesi yılda 1.38 miligram düzeyinde irileşmeye devam eder.[4] Bu noktadan sonra, vücudun geri kalanında olduğu gibi büyüme büyük oranda durur ve göz büyüklüğü de pek değişmez.

Buna karşılık, gözlerin şekli yaşa bağlı olarak değişebilir. Örneğin gözler küre olmaktan çıkarak daha uzun bir şekle kavuşursa miyopi sorunu görülür. Birçok kişide 40'lı yaşlarda hipermetropi gelişir. Bu durumda göz şekli pek değişmese de, göz sadece uzaktaki nesnelere odaklanabilir; yakındaki nesnelere odaklanacak şekilde hareket etme kabiliyetini yitirir.

Yaşlanmayla Birlikte Göz Fonksiyonu da Değişir!

Yaşlandıkça, gözünüzdeki lens yoğunlaşır ve bu nedenle gözünüzün arkasına düşen ışık miktarı giderek azalır. Bu nedenle loş ışıkta görmek zorlaşır. Aydınlatma iyi değilse, bir kitabı okumanın giderek zorlaştığını fark edebilirsiniz - ve bu durum, yaşlandıkça daha da kötüleşir. 60'larınızda bir şeyi rahatça okumak için ihtiyacınız olan ışık miktarı, 20'li yaşlarınızda ihtiyaç duyduğunuzdan üç kat daha fazla olabilmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

60'lı yaşlarınıza girerken gözbebekleriniz de küçülebilir ve gözbebeğinizin boyutlarını kontrol eden kaslar zayıflayabilir. Aydınlık ve karanlığa daha yavaş uyum sağlarlar, bu da aydınlık bir odadan karanlık bir odaya geçmeyi zorlaştırabilir. Gece dışarı çıktığınızda veya araba kullandığınızda nesnelerin daha sönük veya göz kamaştırıcı göründüğünü fark edebilirsiniz.

Yaşlandıkça, renkleri nasıl gördüğünüz değişebilir. Renkler size daha az parlak görünebilir veya daha az kontrasta sahipmiş gibi gelebilirler. Derinlik algısı da azalır. Ayrıca gözlerinizin önünde daha fazla sayıda uçuşan cisim veya yüzer nokta fark edebilirsiniz; ancak bu yüzer noktalar genelde görüşünüzü engellemez.

Ayrıca daha fazla yaşlandıkça daha az mukus hücreniz kalır ve bu nedenle yaşınız arttıkça daha az gözyaşı üretebilirsiniz. Ağlama konusundaki fonksiyonu bir yana, gözyaşları, göz yüzeyinizi nemli tutar; bu nedenle yaşa bağlı olarak göz sıvınızın azalması, daha sık göz kuruluğuna neden olabilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 21
 • Üzücü! 11
 • Grrr... *@$# 9
 • İnanılmaz 6
 • Bilim Budur! 5
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ K. M. Robinson. Do Your Eyes Grow As You Age?. (24 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 27 Ocak 2022. Alındığı Yer: WebMD | Arşiv Bağlantısı
 • ^ C. Daub. Do Human Eyes Remain The Same Size From Birth To Death?. Alındığı Tarih: 27 Ocak 2022. Alındığı Yer: Birthworks | Arşiv Bağlantısı
 • ^ P. Riordan-Eva. (2011). Vaughan & Asbury's General Ophthalmology, 18Th Edition. ISBN: 9780071714389. Yayınevi: McGraw Hill Professional.
 • ^ R. C. Augusteyn. (2007). Growth Of The Human Eye Lens. Molecular Vision. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ H. C. Fledelius. (2014). Juvenile Eye Growth, When Completed? An Evaluation Based On Iol-Master Axial Length Data, Cross-Sectional And Longitudinal. Acta Ophthalmologica, sf: 259-264. doi: 10.1111/aos.12107. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. K. Coats. Is It True That We Are Born With Our Eyeballs Already Full Grown?. (11 Mart 2014). Alındığı Tarih: 27 Ocak 2022. Alındığı Yer: American Academy of Ophthalmology | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/05/2022 12:16:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11400

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Görme
Hastalıkların Tedavisi
Etimoloji
Tardigrad
Hayvanlar
Renk
Kemik
Kanıt
Öğrenme
Carl Sagan
Anksiyete
Uzay Aracı
Algı
Karbonhidrat
Taksonomi
Yaşamın Başlangıcı
Uçak
Teyit
Epidemik
Samanyolu Galaksisi
Toprak
Yeni Koronavirüs
Mikoloji
Temel
Orman
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et