Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Amerikalılar, Dünya'nın en tutucu halklarından birisidir. Bunu ülkemize kıyaslayarak görebilirsiniz: 2005 yılında 35 ülke arasında yapılan evrimagaci.org/fotograf/54/1141">"evrimin halk arasındaki kabulü" anketinde, beklendiği gibi Türkiye son sırada yer almaktadır. Buraya kadar anormal ya da beklenmedik bir şey yok; sonuçta Türkiye, araştırmadaki ülkeler arasında en gerici, en tutucu, en bağnaz olan ülkelerinden birisi... Lakin ankette şaşırtıcı olan, ABD'nin Türkiye'den hemen sonra, en dipte bulunuyor olmasıdır! Ancak bu durum, modern ve gelişmiş ülkelerde hızla değişiyor.

ABD'nin (ve Dünya'nın) en saygın ve en büyük anket şirketleri olan Gallup ve Pew Araştırma Şirketleri'nin yaptığı güncel çalışmalara göre, evrimin halk arasındaki kabülü hızla artıyor! Örneğin, 1999-2014 yılları arasında ABD halkı arasında "seküler evrim"in kabulü (ilahi bir güç olmaksızın canlıların evrimsel süreçle var olduğu gerçeğini kabul edenlerin sayısı) %9'dan %19'a fırladı.

"Sadece %19 mu!" diye üzülebilirsiniz. Ancak istatistik ve anket çalışmaları iyi incelenmelidir. Anketin yapıldığı kişilerin kişisel özellikleri büyük öneme sahiptir. Uzman olmayan gözler, bu anket çalışmalarından hatalı veya eksik bilgiler çıkarabilirler. Bu anket de bize çok önemli ama diğer bilgiler arasında gömülü kalmış ilginç sonuçlar vermektedir. Örneğin, şunu sormak mümkündür: Günümüzdeki yetişkinler ve yaşlılar arasında internet gibi hayat değiştirici araçların kullanımı oldukça kısıtlıdır. İnternetin insanları aydınlattığı, geliştirdiği, bilgi sahibi kıldığı bir gerçektir. Bu durumda, günümüzün internetle pek haşır neşir olmayan yetişkin ve yaşlıları hayatlarını yitirdiğinde, alttan gelen nesil arasında evrimin kabulü nasıl olacaktır?

Sonuçlar baş döndürücüdür! Günümüz 30 yaşından küçük Amerikan gençliğinin %73'ü ilahi müdahale olsun veya olmasın, öyle veya böyle evrimin yaşandığını kabul etmektedir. Bu oran, 2009 yılındaki %61 oranından bu yana ciddi bir artış göstermiştir. Dahası, gençlerin %51'i ilahi bir müdahale olmayan evrimi kabul etmektedir. Bu da, %40 dolaylarından bu orana ulaşmıştır! 

Bu demektir ki, günümüz gençleri, geleceğin yetişkinleri olduğunda (yani günümüzün yetişkin ve yaşlıları öldüğünde), evrimin halk arasındaki kabulü %19 dolaylarından %73 dolaylarına kadar çıkabilecektir. Dahası, yıllar geçtikçe evrimin tartışmasız bir gerçek olduğu daha geniş kitleler tarafından kabul edilmektedir. Bu durum, sadece birkaç on yıl içerisinde %90'ları bulup aşabilir! 

Bu sayılar bize 2 önemli sözü hatırlatmakta:

"İnsanların %9'unun ya da %99'unun evrimi kabul veya reddetmesi konuyla alakasızdır. Gerçeklere demokrasiyle ulaşılmaz!"

Konuyla ilgili açıklamamız buradan okunabilir. Daha önemlisi ise:

"Yeni bir bilimsel gerçek, karşıtlarını ikna edip onların ışığı görmesini sağlamakla bir zafer kazanmaz. Daha ziyade, bu karşıtlar nihayetinde ölürler ve yeni nesiller, gerçeklere alışık olarak büyür." Max Planck

 

Kaynak: Slate

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder