Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'nın Bir Dijital Platform Olarak Gelişimi ve Evrimi (Eyüp Can Akman)

Evrim Ağacı'nın Bir Dijital Platform Olarak Gelişimi ve Evrimi (Eyüp Can Akman)
14 dakika
2,253
Evrim Ağacı Akademi: Evrim Ağacı Röportajları Yazı Dizisi

Bu yazı, Evrim Ağacı Röportajları yazı dizisinin 2. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Mühendislik, Biyoloji ve Evrimsel Robotik Röportajı (Çağrı Mert Bakırcı)" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat
 • Konular: Yazılıma giriş, Evrim Ağacı'nın kod altyapısı, yazılım alanındaki fırsatlar ve sorunlar
 • Cevaplayan: Eyüp Can Akman, Evrim Ağacı'nın web geliştiricisi ve teknik işler sorumlusudur.
 • Sorular: Bu röportaj, Kodların İçinde Instagram sayfası tarafından yapılmıştır. Evrim Ağacı için genişletilmiştir.
 • Not: Lütfen bu röportajda sorulara yanıt veren kişilerin kendi yorumlarından sorumlu olduklarını, aradan geçen zamanla bazı düşüncelerini değiştirebileceklerini ve bizim her yazılanla %100 hemfikir olmayabileceğimizi aklınızda bulundurunuz.

Soru: Eyüp Can Akman kimdir? Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Kimsiniz, nelerden hoşlanırsınız?

Samsun’da 1994 yılında doğdum ve 5. sınıfta bir bilgisayarım olana kadar hayatımı çizgi film izleyerek geçirdim. En azından ben o dönemlere dair başka pek bir şey hatırlamıyorum. Bilgisayarım olduktan sonra da yazılımla ciddi anlamda ilgilenmeye başlayana kadar tüm hayatımı oyun, dizi ve filmler ile bilgisayar başında geçirdim.

Popüler bilimle ilgili bir şeyler okumaya başladıkça bilime olan ilgimi fark ettim ve bu süreçte Evrim Ağacı ve genel olarak skeptisizm (şüphecilik) ile de tanıştım. Şüphecilikle tanışmam, zamanla bütün hayatımı ona göre şekillendirmeme neden oldu ve o günlerden beri kendimi bir skeptik ve popüler bilim takipçisi olarak tanımlıyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Yazılıma başladıktan sonraki dönemde çoğunlukla oyunlardan uzak kalmış olsam da hala popüler kültürün ürettiği harika eserleri (çoğunlukla fantastik ve bilim-kurgu, özellikle cyberpunk) takip etmeye çalışıyorum. Yazılımdan sonra ise en sevdiğim şey yemek yapmak. Fırsat buldukça da gitar çalmaya çalışıyorum. Her şey hakkında saatlerce konuşmayı seviyorum. Bunların dışında her insan gibi sinirbilim üzerine okumayı, öğrenmeyi çok seviyorum.

Soru: Evrim Ağacı'ndan önce ne tür projelerde çalıştınız, neler yaptınız? Oralardaki sorumluluklarınız nelerdi?

Lise zamanı flash oyunlar üzerine olan ilgimden dolayı lise 4’te perakende ve toptan satış yapan yerel bir şirkette, sitelerine flash bannerlar hazırlamak üzere staja başladım. Bu sırada PHP ve MySQL öğrendim ve şirketin satın aldığı e-ticaret paketi yerine, şirketteki diğer yazılımcı stajyer arkadaşla kendi e-ticaret sitemizi yapmaya karar verdik. Bu karardan sonraki 4-5 yıl boyunca (2011-2015) aynı şirkette e-ticaret (B2B ve B2C), ön muhasebe ve online ödeme sistemleri üzerine çalıştım. Aynı dönemde freelance olarak çeşitli yerel firmalara kurumsal web siteleri de geliştirdim.

Tüm Reklamları Kapat

2015 yılında işten ayrılıp, bir yatırımcı ortakla ufak bir start-up girişiminde bulundum. Aynı dönemde Filmler ve Filimler isimli YouTube kanalının (o zamanlar daha çok Facebook üzerinde aktifti) web sitesini ve premium video izleme servisini geliştirdim.

Benim zamanımdan kalma Filmler ve Filimler sitesi...
Benim zamanımdan kalma Filmler ve Filimler sitesi...
Filmler ve Filimler

Tabii bu sırada kendimizi yazılım alanında geliştirmek için, çok yakın arkadaşlarımızla kolay ama öğretici projeler bulmaya çalıştık. Bu süreçte irili ufaklı birçok proje denedik, bunların birçoğu öylesine yaptığımız şeylerdi. Ama o günleri düşünürken aklıma önemli bir detay geliyor; size "içeriden" bir bilgi verebilirim: Arkadaşlarımızla kendimizi geliştirmek için öylesine yaptığımız bu projelerinden ikisi "burçlar" ve "isim analizleri" üzerineydi. Biliyorsunuz, bunların her ikisi de tamamen sahtebilim; hiçbir bilimsel geçerlilikleri yok. Ancak halkı bunlarla kandırmak inanılmaz kolay - akıl almaz ama hem de bu tamamen yasal! Birçok yazılımcı ve yatırımcı da bunun farkında; bu nedenle insanlara burçlarını söylediklerini veya isimlerini analiz ederek kişiliklerini çıkarttıklarını söyleyen binlerce site ve mobil uygulama bulabilirsiniz. Biz de bunlardan ikisini geliştirmiştik. 10-15 sene öncesine ait günlük burç yorumlarını alıp, rastgele bir şekilde karıştırarak, sanki yeni burç yorumuymuş gibi yayınlıyorduk. Her şey otomatik olarak çalışıyordu, sosyal medyada da belli formatlarda yayınlanıyordu. Bu sayede on binlerce kişiye ulaştık, öyle ki artık o projeden alacağımız bir şey kalmadığında, bize e-posta atıp burç yorumu isteyenler, çok isabetli bir şekilde tutturduğumuzu söyleyenler bile olmuştu. Bu sanrının Forer-Barnum Etkisi olduğunu biliyorsunuz.

Söylemek istediğim şu: Bizim bu yaptığımızı projenin göreli kolaylığına, o zamanki çocukluğumuza, neler yapabileceğimizi görme merakımıza vs. verebilirsiniz; ama bu tür sahtekarlıkları gerçek gibi pazarlayan kişilerin bu tür itiraflarda bulunması önemli - ki bu tür itirafların birçok diğer örneği de var. Çünkü sahtebilim, tüm Dünya'da cana ve mala kıymaya devam ediyor ve insanlar bu tür uygulamaları "masum" görmeye devam ettikçe bu hasarlar artarak devam edecek. Bize düşen, alttan yetişen yeni yazılımcıları bu tür projelerden uzak tutmak olmalı. Bize yol gösteren yoktu; ama biz bu gerçekleri bilenler olarak geleceğe yol gösterici olabiliriz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Her neyse, sonrasında 1 sene boyunca çeşitli mobil app ve website denemelerinden sonra, aynı yatırımcının ortaklığıyla ve 2 arkadaşımızı daha dahil ederek, League of Legends isimli oyunda, oyun dinamikleri ve e-profil analizi yapan, lols.gg isimli bir start-up kurduk. Bu sitede çoğunlukla back-end altyapısı, büyük veri analizi ve sunucu yönetimi üzerine çalıştım. 2018 yılında o siteyi kapattık (şimdi benzer amaçlı ama başka bir siteye dönüştü).

lols.gg sitemiz hakkında bir oyuncunun tanıtımı
Hazreti Yasuo

Bu süreçte de zaten gönüllü olarak destek olmaya çalıştığım Evrim Ağacı'na kalıcı olarak katılmaya karar verdim. O gün bugündür de Evrim Ağacı'nın teknik işler sorumlusu ve web geliştiricisi olarak yola devam ediyorum.

Soru: Evrim Ağacı'nda çalışmanızın nedeni ne? Sizi ne motive ediyor?

2017 yılında Evrim Ağacı için gönüllü olarak yardım etmek istediğimi belirten mesajı attığımda beni motive eden şey çok az olan boş zamanıma rağmen Evrim Ağacı'nın bana kattıkları karşılığında bir şeyler yapma ihtiyacını hissediyor oluşumdu. Şu an hala aynı motivasyonumu korumamı sağlayan ve hatta arttıran şey ise Evrim Ağacı'nın hedefleriyle kendi hedeflerimin birebir aynı olması. Ayrıca anlattığım hisleri daha çok kişinin yaşamasını sağlama isteğim.

Soru: Evrim Ağacı dediğimizde akla çok kapsamlı bir proje geliyor ama bunun yazılım altyapısı nedir? Wordpress gibi hazır bir sistem mi kullanıyorsunuz, yoksa tüm parçalarını kendiniz mi kodluyorsunuz?

Bu kadar kapsamlı bir projeyi Wordpress altyapısı kullanarak kodlamak çok zor olacağı için Wordpress kullanamazdık. Bu yüzden tamamen kendi altyapımızı oluşturmak için PHP ve MySQL kullanarak basit bir şekilde başladık ve yeni özellikler eklendikçe, geliştikçe onlarca farklı araç dahil ettik.

Soru: Evrim Ağacı'nı kodlarken hangi teknolojileri kullandınız (programlama/ işaretleme dilleri, veri tabanı, vs.)? En çok karşılaştığınız hata(lar) nedir? Bu hataları nasıl çözüyorsunuz?

Evrim Ağacı'nın Back-end kısmında PHP ve framework olarak CodeIgniter 3'ün özelleştirdiğim bir versiyonunu (yeni projeler için tavsiye etmem) kullanıyorum. Front-end kısmında ise klasik HTML+CSS+Javascript ve jQuery, Cache için Redis Server; Queue Manager (kuyruk yöneticisi) olarak RabbitMQ kullanıyorum. Görsel boyutlandırma işleri için Thumbor, CDN servisi olarak da Cloudflare kullanıyorum. İlk aklıma gelenler bunlar ama hem kullandığım 3. parti araçlar hem de tüm teknik alt yapıyı anlattığım, neyi ne için ve nasıl kullandığımı anlattığım detaylı bir yazı yazmayı da planlıyorum. Hazır olduğunda mutlaka haber veririm. Yeni nesil IDE'ler en çok karşılaşılan hataları anında gösterdiği için artık tekrar tekrar karşılaştığım hata pek olmuyor. Her gün bir sürü hata ile karşılaşmaya devam ediyorum tabii ama bu hatalar genelde birbirinden farklı ve işin keyifli yanı da neredeyse her çözümün birbirinden farklı olması. 

Tüm Reklamları Kapat

Soru: "Evrim Ağacı" gibi büyük bir projeyi geliştirirken bütün kodları kendiniz mi yazıyorsunuz yoksa GitHub, Stackoverflow gibi sitelerden kod yardımı alıyor musunuz (kopyala-yapıştır vb.)?

Ne büyüklükte proje geliştirilirse geliştirilsin GitHub, Stackoverflow vb. gibi sitelerden yardım almadan proje geliştirmek artık çok olası değil. Bunun birçok nedeni var: Örneğin karşılaştığımız hata yeterince açık değilse nedenini öğrenmek için Google'da aradığımızda aynı problemle karşılaşan insanların sorunu nasıl çözdüğünü görebiliyoruz veya kullandığımız tekniğin, aracın vb. durum için en iyi çözüm olup olmadığını merak ettiğimizde benzer sitelerde farklı çözüm tekniklerini araştırabiliyoruz. Kullanılan dillerin, araçların dokümanları ve forumları, yazılımcı blogları vb. de bu konuda yardımcı olabiliyor. Burada dikkat etmek gereken en önemli şey internetteki kodları ve teknikleri direkt olarak kopyalamak yerine ne yaptığını anlayıp bunu kendi durumuna uygun şekilde yeniden kodlamak. Bazı durumlarda nadir de olsa yazılan kod hiç değişiklik yapmadan da kopyalanabilecek kadar ihtiyaçları karşılayabiliyor. Bu durumda da var olan kodu projemize kopyala-yapıştır yapmış oluyoruz; ama tabii sadece bu yöntemle anlamlı ve büyük bir proje geliştirmeyi beklememelisiniz.

Soru: Evrim Ağacı'nın yazılım tarafında sizi en çok zorlayan şey ne oldu?

Her işin kendine özgün bir zorluğu olduğu ve bu zorlukların karşılaştırılamamalarından dolayı "en çok zorlayan şey" sorusuna bir cevap veremem. Ama bu konuda yeni başlayanlar için bir tavsiye verebilirim. Zorlamayan işlerle uğraşmak size pratik yapmak dışında pek bir fayda sağlamayacaktır. Kolay işler yapmak belki para kazanmanızı sağlayacaktır ama yazılım konusunda ilerlemenizi sağlamayacaktır. 

Soru: Bir web geliştiricisinin sıfırdan siteyi hazırlayana kadar web geliştirme aşamaları nasıl oluyor?

Bu sorunun tek bir cevabı yok çünkü her projenin farklı ihtiyaçları ve aynı ihtiyaçları karşılayabilecek çok çeşitli yöntemler var. 

Soru: Planlar neler? Evrim Ağacı yazılımsal anlamda nereye doğru gidiyor?

İnsanların daha çok ve daha rahat okumalarını sağlayarak daha çok şey öğrenmelerini sağlayacak bir platform kurmak öncelikli hedeflerimizden biri. Diğer hedeflerimiz ise akıllarındaki tüm sorulara cevap arayabilecekleri ve öğrendiklerini paylaşabilecekleri, diğer bilim severler ile sosyalleşip birlikte vakit geçirebilecekleri, daha kolay yazar, editör vb. olarak bildiklerini acaba yazdıklarım yeterince kişiye ulaşır mı derdi olmadan paylaşabilecekleri bir platform olmak. Ayrıca üretilen her içeriğin kalitesini arttıran araçlar geliştirmek de her zaman üzerinde çalıştığımız ve gelecekte de üzerinde çalışacağımız bir konu. 

Tüm Reklamları Kapat

Soru: Gelecekte Evrim Ağacı'nın yazılım konusunda ne tür sorunları olmasını öngörüyorsunuz?

Büyüyen ve gelişen diğer şirketlerden çok farklı sorunlar beklemiyorum aslında. Büyümeden dolayı oluşan daha karmaşık sistemlere ve daha büyük bir ekibe olan gereksinim ve bunların yönetimi en belirgin problem olacaktır. 

Soru: Herhangi bir programlama/işaretleme dilinde ileri seviyeye nasıl gelinebilir? Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

O dilde olabildiğince çok ve karmaşık, dili sonuna kadar kullanabileceğiniz projeler geliştirmek veya açık kaynak projeleri okuyup onlara katkı sağlamak. O dilin topluluklarına, tartışma gruplarına (Reddit vb.) dahil olup tüm yeniliklerini takip etmek. Dilden bağımsız olarak veri yapılarını, çeşitli algoritmaları ve teknikleri öğrenmek.

Soru: Yazılımcı olmak için ne tür bir eğitim almak gerekir? Okul bitirmeden de yazılımcı olan birçok kişi var, bu tür bir yolu tavsiye eder misiniz?

Yazılımcı olmak için öncelikle algoritma öğrenmek ve hedeflediğiniz kariyere uygun teknikleri, teknolojileri öğrenmek gerekir. Bu öğrenme süreci diğer mesleklerden biraz farklı; çünkü yazılım çoğunlukla internet ile birlikte geliştiği için, öğrenmeniz gereken her şey zaten internette ücretsiz bir şekilde bulunuyor. Buna birçok önemli okulun derslerinin kayıtları de dahil. Yani teknik olarak okul olmadan yazılım öğrenmek kesinlikle mümkündür ve benim öğrenirken kullandığım yöntem de budur.

Her ne kadar lisede meslek lisesinde web programlama okumuş olsam da üniversitede bilgisayar programcılığı okumuş olsam da müfredatları internette 3-4 ayda öğrenebileceklerimden fazlası değildi. Yine de lise seviyesinde bu eğitimi almış olmamın en azından yönlendirilmek açısından ve yazılımla ilgilenen insanlarla sosyalleşebilme imkanı sağlaması açısından işe yaradığını söyleyebilirim. Aynı durum herkes için geçerli olmayabilir tabii.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Meyveler Sebzelere Karşı

Çekirdek ile Yumurta’nın yazarından…

Meyveler ile Sebzeler arasında ne zaman başladığını kimsenin hatırlamadığı bitmek bilmeyen bir kavga vardı. Fakat Üzüm ile Mantar bu durumu değiştirmeye karar verdiler! Cesur bir yolculuğa çıkıp Yüce Eski Kaşar’a ulaştılar. Belki o, bir çözüm bulmalarına yardımcı olabilirdi…

Ödüllü yazar Alex Latimer’den sorun çözme ve arkadaşlık üzerine benzersiz, kahkaha garantili bir hikâye.

Devamını Göster
₺125.00
Meyveler Sebzelere Karşı
 • Dış Sitelerde Paylaş

Yazılım öğrenmek isteyen kişilere tavsiyem, okulu hiç düşünmeden önce, internetteki yazılım derslerinden en azından 3-4 tanesini almayı denesinler. Eğer kendi çalışma disiplinlerini sağlayabiliyorsalar zaten okula hiç gerek olmayacaktır. Ama bu okula gerek yok demek anlamına gelmiyor. Kendi kendinize internetten öğrenebilecek olmanıza rağmen okula da giderseniz hem sizinle aynı konularla ilgilenen insanlarla tanışma imkanınız olur hem de belki bazı hocalar veya üst sınıflardan arkadaşlarınız yol göstericilik yaparak yardımcı olabilir. Aynı imkanlara okul olmadan internetteki topluluklardan da sahip olabilirsiniz burada tercih biraz kişiye ve kendisini ne kadar tanıdığına kalmış oluyor. Üniversite seçim aşamasındaki arkadaşlara yazılımla ilgilenmek istiyorsalar yazılım ile ilgili bir bölüm seçmelerini tavsiye ederim ama üniversite seçim aşamasında olmayanlar için bu ilk tavsiyem olmaz.

Soru: Yazılımın gelişmesi nedeniyle hiç kod yazmadan web siteleri yapılabiliyor. Sizce web alanı bu sebepten ötürü gelecekte ölecek mi, web alanı "ölü alan" mı?

Kod yazmadan web sitesi yapılabilen araçlar çoğaldıkça daha çok insan web alanına giriyor ve tam tersine web alanı daha da genişlemiş oluyor. Birçok insan hazır araçlarla temel seviyede ihtiyaçlarını karşılasa da ihtiyaçları arttıkça ve karmaşıklaştıkça bizim gibi geliştiricilere ihtiyaçları oluyor. Bu yüzden web alanı ölü alan diyemeyiz ama gittikçe kendi içinde daha da özelleşen alanlara bölündüğünü ve hazır araçlar tarafından yapılabilen kısımların öldüğünü söyleyebiliriz.

Soru: Bir web geliştiricisi olarak kullandığınız programlama/işaretleme dillerini öğrenirken hiç yazılımcılığı bırakma isteği geldi mi? Eğer bırakma isteği geldiyse bu isteği nasıl yendiniz?

Şu zamana kadar hiçbir dili sadece öğrenmek için öğrenmediğim için öğrenirken bırakma isteği de gelmedi. Öğrendiğim diller her zaman o an bir ihtiyacı karşılamak içindi. Bu yüzden yeni başlayanlara tavsiyem her zaman öğrendiklerini ufak da olsa direkt olarak uygulayabilecekleri projeler geliştirmeleri. Tabii bunların yanında en iyi bildiğim dille en iyi bildiğim projede çalışırken bile bazen mesleği bırakma isteğim oluyor ama o an karşılaştığım problemi çözdüğümde aldığım keyif her zaman buna engel oluyor.

Soru: Yazılımcılık alanında iş imkanları nasıl, bu sektörde "aranan yazılımcı" nasıl olunur? Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Genel olarak yazılım sektöründe her yıl gittikçe artan bir talep olduğunu söyleyebilirim. Bir kısmı (özellikle startup ve modernleşmeye çalışan şirketler) en yeni teknolojileri talep etse de bir çoğu yıllardır piyasada kullanılan dilleri, frameworkleri bilmenizi bekliyor. Bu sektörde aranan yazılımcı olmak için diğer her sektörde de olduğu gibi CV'nizde sizi diğer yazılımcılardan ayıracak bir şeyler olması gerekiyor. Talebin çok olduğu ama yeterli yazılımcının bulunmadığı bir alanda ilerlemek de bu işe yarayabilir, herkesin kullandığı bir dil/framework ile geliştirilmiş GitHub'daki bir projeniz de bu işe yarayabilir. Çalışmak istediğiniz alanlardaki etkinliklere katılarak, bu etkinliklerde görev alarak, insanlarla tanışarak iş ağınızı genişletmek de çok işe yarayacaktır. 

Soru: Yazılıma yeni başlayıp yazılımcı olmak isteyen arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Eğer henüz başlamadıysanız hemen başlayın. Bu aşamada dil seçerken gelecekte ne yapmak istediğinize göre bir dil seçmelisiniz veya bu konuda kararsızsanız başlaması kolay daha geniş kullanım alanı olan dillerden birini seçebilirsiniz (Python veya Javascript gibi). Bu sırada bir de algoritmalar üzerine çalışmak önemli, çünkü hangi dili öğrenirseniz öğrenin, temelinde algoritma bilgisine ihtiyacınız olacak. En önemlisi ise Google'da arama yapmayı öğrenmek. Karşılaştığınız problemlere, ihtiyacınız olan tekniklere, aradığınız her şeye Google'da doğru arama yaparak ulaşabilirsiniz. Bunların dışında ek olarak öğrendiğiniz dillerdeki yenilikleri ve toplulukları takip etmek motivasyonunuzu ve heyecanınızı canlı tutmak için çok işe yarayacaktır. Belirli bir seviyeye geldikten sonra ise sürekli projeler geliştirerek ve başkalarının geliştirdiği projelerde yazılan kodları okumaya çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Soru: Lisede veya ortaokulda okuyup yazılıma ilgi duyan arkadaşlarımıza önerileriniz nelerdir, kendilerini yazılımda nasıl geliştirebilirler?

Aslında bu konuda yeni başlayanlara tavsiye ettiklerimden çok fazlası yok. Boş zamanlarını olabildiğince yazılım öğrenmeye ayırsınlar. Onları yönlendirebilecek ve motive edebilecek topluluklara dahil olmaya çalışsınlar. Mevcut ilgi alanlarıyla yazılımı birleştirmeye çalışsınlar.

Soru: Bir yazılımcı için İngilizce neden önemlidir? İngilizcelerini nasıl geliştirebilirler, bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Çünkü işinize yarayabilecek kaynakların ve yardım alabileceğiniz toplulukların neredeyse tamamı İngilizce kullanıyor. Genel İngilizce tavsiyelerinden önce, yazılım için İngilizce tavsiyesi vereyim: Öncelikle Türkçe kaynak kullanmayın. Karşılaştığınız hataları veya yapmak istediğini şeyleri Google'da İngilizce aramayı ve çıkan sonuçları okumayı öğrenin. Bu aşamada anlamadığınız kısımları Google Translate ile çevirebilirsiniz. Genel tavsiye olarak da herkesin öğrenme biçimi farklı o yüzden İngilizce öğreten kaynakların tavsiyelerini takip etmeyi tavsiye ederim Kişisel tavsiyelerim ise İngilizce derslerinin yanında kendinizi olabildiğince İngilizceye maruz bırakmak. İngilizce film, dizi, blog yazıları, YouTube videoları, kitap vb. bu konuda yardımcı olacaktır.

Soru: Bir yazılımcı olarak Evrim Ağacı'na katkı sağlamamız mümkün mü? Nasıl ve neler yapabiliriz?

Henüz mevcut olmasa da gelecekte başlayacağımız açık kaynak projelere katkı sağlayabilirsiniz. O zamana kadar da sitede ve mobil uygulamada karşılaştığınız hataları bildirebilir, çözümlerine yardımcı olabilirsiniz. Bunların dışında bir fikriniz veya projeniz varsa [email protected] ve [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Evrim Ağacı Röportajları Yazı Dizisi

Bu yazı, Evrim Ağacı Röportajları yazı dizisinin 2. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Mühendislik, Biyoloji ve Evrimsel Robotik Röportajı (Çağrı Mert Bakırcı)" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
28
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 16
 • Umut Verici! 7
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/02/2024 15:21:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9431

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Kuramı
Dağılım
Mantık Hatası
Mavi
Renk
Komplo
Dünya
Kuş
Doğa Olayları
Skeptisizm
Protein
Alzheimer
Doğal Seçilim
Karadelik
Goril
Kartal
Hava
Biyoçeşitlilik
Sürüngen
Erkek
Sinek
Uçuş
Bilinç
Nükleik Asit
Optik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Akman, et al. Evrim Ağacı'nın Bir Dijital Platform Olarak Gelişimi ve Evrimi (Eyüp Can Akman). (10 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9431
Akman, E., Bakırcı, Ç. M. (2020, October 10). Evrim Ağacı'nın Bir Dijital Platform Olarak Gelişimi ve Evrimi (Eyüp Can Akman). Evrim Ağacı. Retrieved February 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9431
E. Akman, et al. “Evrim Ağacı'nın Bir Dijital Platform Olarak Gelişimi ve Evrimi (Eyüp Can Akman).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Oct. 2020, https://evrimagaci.org/s/9431.
Akman, Eyüp. Bakırcı, Çağrı Mert. “Evrim Ağacı'nın Bir Dijital Platform Olarak Gelişimi ve Evrimi (Eyüp Can Akman).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 10, 2020. https://evrimagaci.org/s/9431.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close