Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nın Bir Dijital Platform Olarak Gelişimi ve Evrimi (Eyüp Can Akman)

Evrim Ağacı'nın Bir Dijital Platform Olarak Gelişimi ve Evrimi (Eyüp Can Akman)
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
14 dakika
1,800 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Evrim Ağacı Akademi: Evrim Ağacı Röportajları Yazı Dizisi

Bu yazı, Evrim Ağacı Röportajları yazı dizisinin 2. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Mühendislik, Biyoloji ve Evrimsel Robotik Röportajı (Çağrı Mert Bakırcı)" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
 • Konular: Yazılıma giriş, Evrim Ağacı'nın kod altyapısı, yazılım alanındaki fırsatlar ve sorunlar
 • Cevaplayan: Eyüp Can Akman, Evrim Ağacı'nın web geliştiricisi ve teknik işler sorumlusudur.
 • Sorular: Bu röportaj, Kodların İçinde Instagram sayfası tarafından yapılmıştır. Evrim Ağacı için genişletilmiştir.
 • Not: Lütfen bu röportajda sorulara yanıt veren kişilerin kendi yorumlarından sorumlu olduklarını, aradan geçen zamanla bazı düşüncelerini değiştirebileceklerini ve bizim her yazılanla %100 hemfikir olmayabileceğimizi aklınızda bulundurunuz.

Soru: Eyüp Can Akman kimdir? Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Kimsiniz, nelerden hoşlanırsınız?

Samsun’da 1994 yılında doğdum ve 5. sınıfta bir bilgisayarım olana kadar hayatımı çizgi film izleyerek geçirdim. En azından ben o dönemlere dair başka pek bir şey hatırlamıyorum. Bilgisayarım olduktan sonra da yazılımla ciddi anlamda ilgilenmeye başlayana kadar tüm hayatımı oyun, dizi ve filmler ile bilgisayar başında geçirdim.

Popüler bilimle ilgili bir şeyler okumaya başladıkça bilime olan ilgimi fark ettim ve bu süreçte Evrim Ağacı ve genel olarak skeptisizm (şüphecilik) ile de tanıştım. Şüphecilikle tanışmam, zamanla bütün hayatımı ona göre şekillendirmeme neden oldu ve o günlerden beri kendimi bir skeptik ve popüler bilim takipçisi olarak tanımlıyorum.

Yazılıma başladıktan sonraki dönemde çoğunlukla oyunlardan uzak kalmış olsam da hala popüler kültürün ürettiği harika eserleri (çoğunlukla fantastik ve bilim-kurgu, özellikle cyberpunk) takip etmeye çalışıyorum. Yazılımdan sonra ise en sevdiğim şey yemek yapmak. Fırsat buldukça da gitar çalmaya çalışıyorum. Her şey hakkında saatlerce konuşmayı seviyorum. Bunların dışında her insan gibi sinirbilim üzerine okumayı, öğrenmeyi çok seviyorum.

Bu Reklamı Kapat

Soru: Evrim Ağacı'ndan önce ne tür projelerde çalıştınız, neler yaptınız? Oralardaki sorumluluklarınız nelerdi?

Lise zamanı flash oyunlar üzerine olan ilgimden dolayı lise 4’te perakende ve toptan satış yapan yerel bir şirkette, sitelerine flash bannerlar hazırlamak üzere staja başladım. Bu sırada PHP ve MySQL öğrendim ve şirketin satın aldığı e-ticaret paketi yerine, şirketteki diğer yazılımcı stajyer arkadaşla kendi e-ticaret sitemizi yapmaya karar verdik. Bu karardan sonraki 4-5 yıl boyunca (2011-2015) aynı şirkette e-ticaret (B2B ve B2C), ön muhasebe ve online ödeme sistemleri üzerine çalıştım. Aynı dönemde freelance olarak çeşitli yerel firmalara kurumsal web siteleri de geliştirdim.

2015 yılında işten ayrılıp, bir yatırımcı ortakla ufak bir start-up girişiminde bulundum. Aynı dönemde Filmler ve Filimler isimli YouTube kanalının (o zamanlar daha çok Facebook üzerinde aktifti) web sitesini ve premium video izleme servisini geliştirdim.

Benim zamanımdan kalma Filmler ve Filimler sitesi...
Benim zamanımdan kalma Filmler ve Filimler sitesi...
Filmler ve Filimler

Tabii bu sırada kendimizi yazılım alanında geliştirmek için, çok yakın arkadaşlarımızla kolay ama öğretici projeler bulmaya çalıştık. Bu süreçte irili ufaklı birçok proje denedik, bunların birçoğu öylesine yaptığımız şeylerdi. Ama o günleri düşünürken aklıma önemli bir detay geliyor; size "içeriden" bir bilgi verebilirim: Arkadaşlarımızla kendimizi geliştirmek için öylesine yaptığımız bu projelerinden ikisi "burçlar" ve "isim analizleri" üzerineydi. Biliyorsunuz, bunların her ikisi de tamamen sahtebilim; hiçbir bilimsel geçerlilikleri yok. Ancak halkı bunlarla kandırmak inanılmaz kolay - akıl almaz ama hem de bu tamamen yasal! Birçok yazılımcı ve yatırımcı da bunun farkında; bu nedenle insanlara burçlarını söylediklerini veya isimlerini analiz ederek kişiliklerini çıkarttıklarını söyleyen binlerce site ve mobil uygulama bulabilirsiniz. Biz de bunlardan ikisini geliştirmiştik. 10-15 sene öncesine ait günlük burç yorumlarını alıp, rastgele bir şekilde karıştırarak, sanki yeni burç yorumuymuş gibi yayınlıyorduk. Her şey otomatik olarak çalışıyordu, sosyal medyada da belli formatlarda yayınlanıyordu. Bu sayede on binlerce kişiye ulaştık, öyle ki artık o projeden alacağımız bir şey kalmadığında, bize e-posta atıp burç yorumu isteyenler, çok isabetli bir şekilde tutturduğumuzu söyleyenler bile olmuştu. Bu sanrının Forer-Barnum Etkisi olduğunu biliyorsunuz.

Bu Reklamı Kapat

Söylemek istediğim şu: Bizim bu yaptığımızı projenin göreli kolaylığına, o zamanki çocukluğumuza, neler yapabileceğimizi görme merakımıza vs. verebilirsiniz; ama bu tür sahtekarlıkları gerçek gibi pazarlayan kişilerin bu tür itiraflarda bulunması önemli - ki bu tür itirafların birçok diğer örneği de var. Çünkü sahtebilim, tüm Dünya'da cana ve mala kıymaya devam ediyor ve insanlar bu tür uygulamaları "masum" görmeye devam ettikçe bu hasarlar artarak devam edecek. Bize düşen, alttan yetişen yeni yazılımcıları bu tür projelerden uzak tutmak olmalı. Bize yol gösteren yoktu; ama biz bu gerçekleri bilenler olarak geleceğe yol gösterici olabiliriz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Her neyse, sonrasında 1 sene boyunca çeşitli mobil app ve website denemelerinden sonra, aynı yatırımcının ortaklığıyla ve 2 arkadaşımızı daha dahil ederek, League of Legends isimli oyunda, oyun dinamikleri ve e-profil analizi yapan, lols.gg isimli bir start-up kurduk. Bu sitede çoğunlukla back-end altyapısı, büyük veri analizi ve sunucu yönetimi üzerine çalıştım. 2018 yılında o siteyi kapattık (şimdi benzer amaçlı ama başka bir siteye dönüştü).

lols.gg sitemiz hakkında bir oyuncunun tanıtımı
Hazreti Yasuo

Bu süreçte de zaten gönüllü olarak destek olmaya çalıştığım Evrim Ağacı'na kalıcı olarak katılmaya karar verdim. O gün bugündür de Evrim Ağacı'nın teknik işler sorumlusu ve web geliştiricisi olarak yola devam ediyorum.

Soru: Evrim Ağacı'nda çalışmanızın nedeni ne? Sizi ne motive ediyor?

2017 yılında Evrim Ağacı için gönüllü olarak yardım etmek istediğimi belirten mesajı attığımda beni motive eden şey çok az olan boş zamanıma rağmen Evrim Ağacı'nın bana kattıkları karşılığında bir şeyler yapma ihtiyacını hissediyor oluşumdu. Şu an hala aynı motivasyonumu korumamı sağlayan ve hatta arttıran şey ise Evrim Ağacı'nın hedefleriyle kendi hedeflerimin birebir aynı olması. Ayrıca anlattığım hisleri daha çok kişinin yaşamasını sağlama isteğim.

Soru: Evrim Ağacı dediğimizde akla çok kapsamlı bir proje geliyor ama bunun yazılım altyapısı nedir? Wordpress gibi hazır bir sistem mi kullanıyorsunuz, yoksa tüm parçalarını kendiniz mi kodluyorsunuz?

Bu kadar kapsamlı bir projeyi Wordpress altyapısı kullanarak kodlamak çok zor olacağı için Wordpress kullanamazdık. Bu yüzden tamamen kendi altyapımızı oluşturmak için PHP ve MySQL kullanarak basit bir şekilde başladık ve yeni özellikler eklendikçe, geliştikçe onlarca farklı araç dahil ettik.

Soru: Evrim Ağacı'nı kodlarken hangi teknolojileri kullandınız (programlama/ işaretleme dilleri, veri tabanı, vs.)? En çok karşılaştığınız hata(lar) nedir? Bu hataları nasıl çözüyorsunuz?

Evrim Ağacı'nın Back-end kısmında PHP ve framework olarak CodeIgniter 3'ün özelleştirdiğim bir versiyonunu (yeni projeler için tavsiye etmem) kullanıyorum. Front-end kısmında ise klasik HTML+CSS+Javascript ve jQuery, Cache için Redis Server; Queue Manager (kuyruk yöneticisi) olarak RabbitMQ kullanıyorum. Görsel boyutlandırma işleri için Thumbor, CDN servisi olarak da Cloudflare kullanıyorum. İlk aklıma gelenler bunlar ama hem kullandığım 3. parti araçlar hem de tüm teknik alt yapıyı anlattığım, neyi ne için ve nasıl kullandığımı anlattığım detaylı bir yazı yazmayı da planlıyorum. Hazır olduğunda mutlaka haber veririm. Yeni nesil IDE'ler en çok karşılaşılan hataları anında gösterdiği için artık tekrar tekrar karşılaştığım hata pek olmuyor. Her gün bir sürü hata ile karşılaşmaya devam ediyorum tabii ama bu hatalar genelde birbirinden farklı ve işin keyifli yanı da neredeyse her çözümün birbirinden farklı olması. 

Bu Reklamı Kapat

Soru: "Evrim Ağacı" gibi büyük bir projeyi geliştirirken bütün kodları kendiniz mi yazıyorsunuz yoksa GitHub, Stackoverflow gibi sitelerden kod yardımı alıyor musunuz (kopyala-yapıştır vb.)?

Ne büyüklükte proje geliştirilirse geliştirilsin GitHub, Stackoverflow vb. gibi sitelerden yardım almadan proje geliştirmek artık çok olası değil. Bunun birçok nedeni var: Örneğin karşılaştığımız hata yeterince açık değilse nedenini öğrenmek için Google'da aradığımızda aynı problemle karşılaşan insanların sorunu nasıl çözdüğünü görebiliyoruz veya kullandığımız tekniğin, aracın vb. durum için en iyi çözüm olup olmadığını merak ettiğimizde benzer sitelerde farklı çözüm tekniklerini araştırabiliyoruz. Kullanılan dillerin, araçların dokümanları ve forumları, yazılımcı blogları vb. de bu konuda yardımcı olabiliyor. Burada dikkat etmek gereken en önemli şey internetteki kodları ve teknikleri direkt olarak kopyalamak yerine ne yaptığını anlayıp bunu kendi durumuna uygun şekilde yeniden kodlamak. Bazı durumlarda nadir de olsa yazılan kod hiç değişiklik yapmadan da kopyalanabilecek kadar ihtiyaçları karşılayabiliyor. Bu durumda da var olan kodu projemize kopyala-yapıştır yapmış oluyoruz; ama tabii sadece bu yöntemle anlamlı ve büyük bir proje geliştirmeyi beklememelisiniz.

Soru: Evrim Ağacı'nın yazılım tarafında sizi en çok zorlayan şey ne oldu?

Her işin kendine özgün bir zorluğu olduğu ve bu zorlukların karşılaştırılamamalarından dolayı "en çok zorlayan şey" sorusuna bir cevap veremem. Ama bu konuda yeni başlayanlar için bir tavsiye verebilirim. Zorlamayan işlerle uğraşmak size pratik yapmak dışında pek bir fayda sağlamayacaktır. Kolay işler yapmak belki para kazanmanızı sağlayacaktır ama yazılım konusunda ilerlemenizi sağlamayacaktır. 

Soru: Bir web geliştiricisinin sıfırdan siteyi hazırlayana kadar web geliştirme aşamaları nasıl oluyor?

Bu sorunun tek bir cevabı yok çünkü her projenin farklı ihtiyaçları ve aynı ihtiyaçları karşılayabilecek çok çeşitli yöntemler var. 

Soru: Planlar neler? Evrim Ağacı yazılımsal anlamda nereye doğru gidiyor?

İnsanların daha çok ve daha rahat okumalarını sağlayarak daha çok şey öğrenmelerini sağlayacak bir platform kurmak öncelikli hedeflerimizden biri. Diğer hedeflerimiz ise akıllarındaki tüm sorulara cevap arayabilecekleri ve öğrendiklerini paylaşabilecekleri, diğer bilim severler ile sosyalleşip birlikte vakit geçirebilecekleri, daha kolay yazar, editör vb. olarak bildiklerini acaba yazdıklarım yeterince kişiye ulaşır mı derdi olmadan paylaşabilecekleri bir platform olmak. Ayrıca üretilen her içeriğin kalitesini arttıran araçlar geliştirmek de her zaman üzerinde çalıştığımız ve gelecekte de üzerinde çalışacağımız bir konu. 

Bu Reklamı Kapat

Soru: Gelecekte Evrim Ağacı'nın yazılım konusunda ne tür sorunları olmasını öngörüyorsunuz?

Büyüyen ve gelişen diğer şirketlerden çok farklı sorunlar beklemiyorum aslında. Büyümeden dolayı oluşan daha karmaşık sistemlere ve daha büyük bir ekibe olan gereksinim ve bunların yönetimi en belirgin problem olacaktır. 

Soru: Herhangi bir programlama/işaretleme dilinde ileri seviyeye nasıl gelinebilir? Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

O dilde olabildiğince çok ve karmaşık, dili sonuna kadar kullanabileceğiniz projeler geliştirmek veya açık kaynak projeleri okuyup onlara katkı sağlamak. O dilin topluluklarına, tartışma gruplarına (Reddit vb.) dahil olup tüm yeniliklerini takip etmek. Dilden bağımsız olarak veri yapılarını, çeşitli algoritmaları ve teknikleri öğrenmek.

Soru: Yazılımcı olmak için ne tür bir eğitim almak gerekir? Okul bitirmeden de yazılımcı olan birçok kişi var, bu tür bir yolu tavsiye eder misiniz?

Yazılımcı olmak için öncelikle algoritma öğrenmek ve hedeflediğiniz kariyere uygun teknikleri, teknolojileri öğrenmek gerekir. Bu öğrenme süreci diğer mesleklerden biraz farklı; çünkü yazılım çoğunlukla internet ile birlikte geliştiği için, öğrenmeniz gereken her şey zaten internette ücretsiz bir şekilde bulunuyor. Buna birçok önemli okulun derslerinin kayıtları de dahil. Yani teknik olarak okul olmadan yazılım öğrenmek kesinlikle mümkündür ve benim öğrenirken kullandığım yöntem de budur.

Her ne kadar lisede meslek lisesinde web programlama okumuş olsam da üniversitede bilgisayar programcılığı okumuş olsam da müfredatları internette 3-4 ayda öğrenebileceklerimden fazlası değildi. Yine de lise seviyesinde bu eğitimi almış olmamın en azından yönlendirilmek açısından ve yazılımla ilgilenen insanlarla sosyalleşebilme imkanı sağlaması açısından işe yaradığını söyleyebilirim. Aynı durum herkes için geçerli olmayabilir tabii.

Yazılım öğrenmek isteyen kişilere tavsiyem, okulu hiç düşünmeden önce, internetteki yazılım derslerinden en azından 3-4 tanesini almayı denesinler. Eğer kendi çalışma disiplinlerini sağlayabiliyorsalar zaten okula hiç gerek olmayacaktır. Ama bu okula gerek yok demek anlamına gelmiyor. Kendi kendinize internetten öğrenebilecek olmanıza rağmen okula da giderseniz hem sizinle aynı konularla ilgilenen insanlarla tanışma imkanınız olur hem de belki bazı hocalar veya üst sınıflardan arkadaşlarınız yol göstericilik yaparak yardımcı olabilir. Aynı imkanlara okul olmadan internetteki topluluklardan da sahip olabilirsiniz burada tercih biraz kişiye ve kendisini ne kadar tanıdığına kalmış oluyor. Üniversite seçim aşamasındaki arkadaşlara yazılımla ilgilenmek istiyorsalar yazılım ile ilgili bir bölüm seçmelerini tavsiye ederim ama üniversite seçim aşamasında olmayanlar için bu ilk tavsiyem olmaz.

Agora Bilim Pazarı
Temel Matematik
 • Boyut: 20,0*25,0
 • Sayfa Sayısı: 552
 • Basım: 1
 • ISBN No: 9786053556473
Devamını Göster
₺140.00 ₺155.00
Temel Matematik

Soru: Yazılımın gelişmesi nedeniyle hiç kod yazmadan web siteleri yapılabiliyor. Sizce web alanı bu sebepten ötürü gelecekte ölecek mi, web alanı "ölü alan" mı?

Kod yazmadan web sitesi yapılabilen araçlar çoğaldıkça daha çok insan web alanına giriyor ve tam tersine web alanı daha da genişlemiş oluyor. Birçok insan hazır araçlarla temel seviyede ihtiyaçlarını karşılasa da ihtiyaçları arttıkça ve karmaşıklaştıkça bizim gibi geliştiricilere ihtiyaçları oluyor. Bu yüzden web alanı ölü alan diyemeyiz ama gittikçe kendi içinde daha da özelleşen alanlara bölündüğünü ve hazır araçlar tarafından yapılabilen kısımların öldüğünü söyleyebiliriz.

Soru: Bir web geliştiricisi olarak kullandığınız programlama/işaretleme dillerini öğrenirken hiç yazılımcılığı bırakma isteği geldi mi? Eğer bırakma isteği geldiyse bu isteği nasıl yendiniz?

Şu zamana kadar hiçbir dili sadece öğrenmek için öğrenmediğim için öğrenirken bırakma isteği de gelmedi. Öğrendiğim diller her zaman o an bir ihtiyacı karşılamak içindi. Bu yüzden yeni başlayanlara tavsiyem her zaman öğrendiklerini ufak da olsa direkt olarak uygulayabilecekleri projeler geliştirmeleri. Tabii bunların yanında en iyi bildiğim dille en iyi bildiğim projede çalışırken bile bazen mesleği bırakma isteğim oluyor ama o an karşılaştığım problemi çözdüğümde aldığım keyif her zaman buna engel oluyor.

Soru: Yazılımcılık alanında iş imkanları nasıl, bu sektörde "aranan yazılımcı" nasıl olunur? Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Genel olarak yazılım sektöründe her yıl gittikçe artan bir talep olduğunu söyleyebilirim. Bir kısmı (özellikle startup ve modernleşmeye çalışan şirketler) en yeni teknolojileri talep etse de bir çoğu yıllardır piyasada kullanılan dilleri, frameworkleri bilmenizi bekliyor. Bu sektörde aranan yazılımcı olmak için diğer her sektörde de olduğu gibi CV'nizde sizi diğer yazılımcılardan ayıracak bir şeyler olması gerekiyor. Talebin çok olduğu ama yeterli yazılımcının bulunmadığı bir alanda ilerlemek de bu işe yarayabilir, herkesin kullandığı bir dil/framework ile geliştirilmiş GitHub'daki bir projeniz de bu işe yarayabilir. Çalışmak istediğiniz alanlardaki etkinliklere katılarak, bu etkinliklerde görev alarak, insanlarla tanışarak iş ağınızı genişletmek de çok işe yarayacaktır. 

Soru: Yazılıma yeni başlayıp yazılımcı olmak isteyen arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Eğer henüz başlamadıysanız hemen başlayın. Bu aşamada dil seçerken gelecekte ne yapmak istediğinize göre bir dil seçmelisiniz veya bu konuda kararsızsanız başlaması kolay daha geniş kullanım alanı olan dillerden birini seçebilirsiniz (Python veya Javascript gibi). Bu sırada bir de algoritmalar üzerine çalışmak önemli, çünkü hangi dili öğrenirseniz öğrenin, temelinde algoritma bilgisine ihtiyacınız olacak. En önemlisi ise Google'da arama yapmayı öğrenmek. Karşılaştığınız problemlere, ihtiyacınız olan tekniklere, aradığınız her şeye Google'da doğru arama yaparak ulaşabilirsiniz. Bunların dışında ek olarak öğrendiğiniz dillerdeki yenilikleri ve toplulukları takip etmek motivasyonunuzu ve heyecanınızı canlı tutmak için çok işe yarayacaktır. Belirli bir seviyeye geldikten sonra ise sürekli projeler geliştirerek ve başkalarının geliştirdiği projelerde yazılan kodları okumaya çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Soru: Lisede veya ortaokulda okuyup yazılıma ilgi duyan arkadaşlarımıza önerileriniz nelerdir, kendilerini yazılımda nasıl geliştirebilirler?

Aslında bu konuda yeni başlayanlara tavsiye ettiklerimden çok fazlası yok. Boş zamanlarını olabildiğince yazılım öğrenmeye ayırsınlar. Onları yönlendirebilecek ve motive edebilecek topluluklara dahil olmaya çalışsınlar. Mevcut ilgi alanlarıyla yazılımı birleştirmeye çalışsınlar.

Soru: Bir yazılımcı için İngilizce neden önemlidir? İngilizcelerini nasıl geliştirebilirler, bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Çünkü işinize yarayabilecek kaynakların ve yardım alabileceğiniz toplulukların neredeyse tamamı İngilizce kullanıyor. Genel İngilizce tavsiyelerinden önce, yazılım için İngilizce tavsiyesi vereyim: Öncelikle Türkçe kaynak kullanmayın. Karşılaştığınız hataları veya yapmak istediğini şeyleri Google'da İngilizce aramayı ve çıkan sonuçları okumayı öğrenin. Bu aşamada anlamadığınız kısımları Google Translate ile çevirebilirsiniz. Genel tavsiye olarak da herkesin öğrenme biçimi farklı o yüzden İngilizce öğreten kaynakların tavsiyelerini takip etmeyi tavsiye ederim Kişisel tavsiyelerim ise İngilizce derslerinin yanında kendinizi olabildiğince İngilizceye maruz bırakmak. İngilizce film, dizi, blog yazıları, YouTube videoları, kitap vb. bu konuda yardımcı olacaktır.

Soru: Bir yazılımcı olarak Evrim Ağacı'na katkı sağlamamız mümkün mü? Nasıl ve neler yapabiliriz?

Henüz mevcut olmasa da gelecekte başlayacağımız açık kaynak projelere katkı sağlayabilirsiniz. O zamana kadar da sitede ve mobil uygulamada karşılaştığınız hataları bildirebilir, çözümlerine yardımcı olabilirsiniz. Bunların dışında bir fikriniz veya projeniz varsa [email protected] ve [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 13
 • Umut Verici! 4
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Evrim Ağacı Akademi: Evrim Ağacı Röportajları Yazı Dizisi

Bu yazı, Evrim Ağacı Röportajları yazı dizisinin 2. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Mühendislik, Biyoloji ve Evrimsel Robotik Röportajı (Çağrı Mert Bakırcı)" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 17:02:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9431

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Adaptasyon
Depresyon
Etik
Cinsel Yönelim
Diş Hekimliği
Genel Görelilik
Nöron Hücresi
Atmosfer
Evrimsel Biyoloji
Doğa Olayları
Su Ayısı
Yapay Seçilim
Araştırma
Koronavirüs
Protein
Ağız Sağlığı
Ağaç
Coronavirus
Albert Einstein
İhtiyoloji
Enzim
Cinsiyet
Sinir Hücresi
Tarım
Canlı
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et