Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı COVID-19 Koronavirüs Salgını Sayfası Hakkında Bilgiler

Evrim Ağacı COVID-19 Koronavirüs Salgını Sayfası Hakkında Bilgiler
9 dakika
68,710
 • Epidemiyoloji

Ocak 2020'de COVID-19 koronavirüs hastalığına dair ilk haberler geldiğinden itibaren, Evrim Ağacı olarak gelişmeleri yakından takip etmeye çalıştık. Bir yandan gidişatı endişeyle izlerken, bir yandan da henüz salgına dönüşmemiş bir hastalık hakkında gündemin "tık tuzağı" heyecanına kapılmadan, ölçülü bir şekilde gelişmeleri aktarmaya çalıştık.

Ancak işin Çin'in kontrolünden çıkmaya başladığını fark etmemiz üzerine, 23 Ocak 2020'de, hastalık ve virüs ile ilgili ilk kapsamlı dokümanımızı oluşturduk ve COVID-19 Koronavirüs Hastalığı'na dair tüm detayları tek bir dosyada birleştirdik. Böylece, salgına yönelik en güvenilir bilgileri derleyebildiğimiz içeriğimiz oluşmaya başladı. Sonrasında salgınlara yönelik bir içerik yayınlayarak, gidişat hakkında düzenli haberler vermeye başladık. O günden sonra da olaylar, bildiğiniz üzere, hızla gelişti.

Bu Reklamı Kapat

Şimdiyse, Evrim Ağacı COVID-19 Raporu adını verdiğimiz bir sayfada, tüm içeriklerimizi derliyoruz, salgına yönelik son dakika haberlerini kırmızı bant ile geçiyoruz ve hem Türkiye hem Dünya için detaylı salgın istatistiklerini tutuyoruz.

Evrim Ağacı COVID-19 Raporuna gitmek için tıklayın.

Bu Reklamı Kapat

Bu sayfada bulabileceklerinizi şöyle özetleyebiliriz:

 • Türkiye salgın istatistik raporu,
 • Dünya salgın istatistik raporu,
 • Konuyla ilgili bilgilerinizi zenginleştirecek makaleler,
 • Hatalı bilgiler ve mitleri ele alan makaleler,
 • Baskı-öncesi akademik çalışmalardan gelişmeler,
 • Son dakika gelişmeleri,
 • Tavsiyeler ve öneriler,
 • COVID-19 hakkında güvenilir bilgiler paylaşan isimlerin Twitter akışları

Raporumuz sıklıkla güncellenmekte ve yeni grafiklerle içerik zenginleştirilmektedir.

Verilerimizi Nereden Alıyoruz?

Verilerle ilgili bilgileri grafiklerin altında olabildiğince açıklamaktayız. Ancak genel olarak kaynaklarımızı şöyle sıralayabiliriz:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Türkiye'ye ait istatistikleri, tüm Türkiye ile birlikte, T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın Twitter hesabından almaktayız ve anında verileri güncellemekteyiz.

Ülkelere ait yapılan test sayılarını (Türkiye hariç) Wikipedia'dan almaktayız.

Dünya istatistiklerimiz, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi'nden (ECDC) verilerine dayanmaktadır. Bu merkez, sadece Avrupa değil, tüm Dünya'dan gelen verileri her sabah TSİ 14:00-18:00 arasında ilan etmektedir. Bu veriler Our World In Data ekibince TSİ akşamı boyunca işlenmekte ve bizim de kullandığımız ham veri setine dönüştürülmektedir. Sonrasında verilerin düzenlenmiş hali genellikle TSİ öğlen saatlerinde Dünya'nın geri kalanıyla paylaşılmaktadır. Biz de bu ham veri elimize ulaşır ulaşmaz, kendi kurduğumuz veri analiz sisteminden geçirerek grafiklerimizi güncelliyoruz. Bu, eğer bir aksaklık olmazsa, TSİ 15:00 civarında oluyor.

Bu sayıların bazı diğer popüler kaynaklardan (örneğin Johns Hopkins Arcgis verilerinden) farklı olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni, bu diğer kaynakların Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan günlük Durum Bildirim Raporları'ndan alınıyor olmasıdır.

Ancak Our World In Data'nın da açıkladığı üzere, Dünya Sağlık Örgütü'ne ait veriler 18 Mart 2020 itibariyle güvenilmez bir hal almıştır. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü'nün Durum Bildirim Raporları'na dahil ettiği verilerin saati, 18 Mart 2020 gününde TSİ 17:00'den TSİ 08:00'e kaydırılmıştır. Buna bağlı olarak Rapor 57 ile Rapor 58 verileri arasında çakışma olmuştur. Bu da WHO verilerinin gerçekte olandan daha yüksek sayılar vermesine neden olmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca WHO ve ECDC verileri kıyaslandığında ve bunlar sonrasında ülkeler tarafından açıklanan gerçek verilerle de kıyaslanınca, WHO verilerinin sıklıkla hatalı olduğu görülmektedir. WHO verisindeki hataların detaylı bir analizi buradan okunabilir.

İstatistikler Nasıl Hesaplanıyor?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Biz, mümkün olduğunca temel istatistikleri yayınlayarak, çok kapsamlı ve derin analizleri gerektirecek istatistiklerden uzak durmaya çalışıyoruz. Bunun çok temel iki sebebi var:

Bu analizler, istatistik uzmanları tarafından zaman içinde yapılmalıdır ve bizim bu yönde bir iddiamız bulunmuyor. Akademik arka planı olan bir ekip olduğumuz için temel raporlama ve istatistik kurallarını yakından tanıyoruz ve bunları uyguluyoruz; ancak epidemiyolojik istatistik konusunda akademik bir donanımımız bulunmuyor. Bu nedenle "gelecek tahminleri" vb. alt metinlere sahip olabilecek analizlerden kaçınıyoruz.

İkinci sebep ise, kapsamlı analizlerin genel halkın bir bakışta anlayabileceği, anlamlı bir sonuç üretmeyecek olmasıdır. Yani biz uzmanlık iddia etmediğimiz gibi, okurlarımızın da ezici çoğunluğunun bu yönde bir iddiası olmayacağını varsayıyoruz. Dolayısıyla yanıltıcı bir bilgi vermekten uzak duruyoruz.

Bu Reklamı Kapat

Bu nedenlerle, sadece temel bilgileri aktarmaya ve en azından gidişattan okurlarımızı haberdar etmeye çalışıyoruz; ama bunu yaparken büyük ve net gibi gözüken ama hatalı iddialar kurulabilecek veri analizlerinden kaçınıyoruz. İnternette gördüğünüz bu tarz analizlere de şüpheyle yaklaşmanızı ve kaynaklarını sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca bizler, bu işi dürüst ve şeffaf bir şekilde yapmak istediğimiz için, hem bu dokümanda dosyamızdan faydalananları bilgilendirmeye çalışıyoruz, hem de krizi fırsata çevirmeye çalışanlara izin vermeksizin, olabildiğince bilimsel bir patikada veri akışı sağlamaya çalışıyoruz.

Bunun bir uzantısı olarak, aşağıda ilk etapta bariz olmayabilecek bazı verilerin nasıl hesaplandığını bulabilirsiniz.

Nüfusa Oranlanmış Veriler

Eğer bir raporumuzda "milyonda" gibi bir ibare görüyorsanız, o veri, o ülkenin Dünya Bankası istatistiklerinden edinilmiş 2020 nüfus büyüklüğüne bölünerek oranlanmıştır ve milyon kişi başına düşen veriyi ifade etmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Coming Up for Air (George Orwell)

The themes of the book are nostalgia, the folly of trying to go back and recapture past glories and the easy way the dreams and aspirations of one’s youth can be smothered by the humdrum routine of work, marriage and getting old. It is written in the first person, with George Bowling, the forty-five-year-old protagonist, who reveals his life and experiences while undertaking a trip back to his boyhood home as an adult.

At the opening of the book, Bowling has a day off work to go to London to collect a new set of false teeth. A newsposter about the contemporary King Zog of Albania sets off thoughts of a biblical character Og, King of Bashan that he recalls from Sunday church as a child. Along with ‘some sound in the traffic or the smell of horse dung or something’ these thoughts trigger Bowling’s memory of his childhood as the son of an unambitious seed merchant in “Lower Binfield” near the River Thames. Bowling relates his life history, dwelling on how a lucky break during the First World War landed him in a comfortable job away from any action and provided contacts that helped him become a successful salesman.

Warning: Unlike most of the books in our store, this book is in English.
Uyarı: Agora Bilim Pazarı’ndaki diğer birçok kitabın aksine, bu kitap İngilizcedir.

Devamını Göster
₺68.00
Coming Up for Air (George Orwell)

24 Mart 2020 itibariyle bu analizi kısma (ve Türkiye verilerinden tamamen çıkarma) kararı aldık. Çünkü bu grafikler, yanıltıcı olabilmektedir. Bunun yerine, farklı ülkelerin 100. vakadan sonraki salgın gidişatı grafiğini ekledik.

Gerekçesi şu: Salgın gidişatını popülasyona oranlamak, belki "nüfusun ne kadarlık bir kısmı salgından etkilendi" bilgisine dair bazı fikirler verebilecek olsa da, salgının "gerçek gidişatı" hakkında ülkeler arasında anlamlı bir kıyaslama yapmaya yaramamaktadır.

Popülasyon büyüklüğü ("nüfus"), salgın gidişatı hakkında değil, salgının maksimum erişebileceği nokta ile ilgili analizlerde kullanılabilecek bir veri parçasıdır. Şu anda böyle bir analizi yapmak için zaten çok erken, daha yeni başlıyoruz. Bu nedenle o grafiğimizi kaldırdık.

Bu kararın isabetliliğini, ABD'nin verilerinin "o kadar kötü olmadığını" göstermek isteyenlere yönelik Prof. Dr. Carl T. Bergstrom'un açıklamasından görebilirsiniz:

Yerel Kaynak Verileri

Bazı verilerde açık bir şekilde belirtilmiş halde yerel kaynaklardan derlenmiş verileri bulabilirsiniz. Bunlar, Wikipedia yazarları tarafından derlenen ve çoğu durumda doğrudan yerel ve ulusal gazetelerden alınan verilerden gelmektedir. Bunlar, hataya açıktır; ancak resmi verileri takip etmesi bakımından yine de oldukça gerçekçidir. Yine de resmi sayıları dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Katlanma Süresi

Hasta ve ölü sayıları için verdiğimiz Katlanma Süresi istatistiği, epidemiyoloji ve bazı diğer bilim dallarında bir veri setinin zaman içinde ne sıklıkta ikiye katlandığını ölçmekte kullanılan bir istatistiki veridir. İki ayrı zaman noktasına ait iki ayrı veri bilgisi kullanarak, şu şekilde hesaplanmaktadır:

tτ−tτ−1log2(NτNτ−1)\LARGE{\frac{t_\tau-t_{\tau-1}}{log_2{(\frac{N_{\tau}}{N_{\tau-1}})}}}

Burada tτt_{\tau} ve tτ−1t_{\tau-1} iki ayrı tarihe, NτN_{\tau} ve Nτ−1N_{\tau-1} ise o iki tarihe denk gelen iki ayrı veri noktasına karşılık gelmektedir. Hesap, bu iki veriden yola çıkarak katlanma süresini tτt_{\tau} ile tτ−1t_{\tau-1} arasındaki zaman farkı ile aynı birimde vermektedir.

Örneğin Türkiye COVID-19 verilerinde 23 Mart 2020 tarihinde açıklanan istatistiklere göre 1529 hasta bulunmaktadır. 22 Mart 2020 verilerine göreyse 1236 hasta bulunmaktadır. Bu 4 veriden yola çıkarak, sayıları yerleştirecek olursak:

23Mart−22Martlog⁡2(15291236)=1 gnu¨0.3069...=3.258 gnu¨\LARGE{\frac{23 Mart-22 Mart}{\log_2(\frac{1529}{1236})}}=\frac{\text{1 gün}}{0.3069...}=\text{3.258 gün}

Bu Reklamı Kapat

Yani üst üste gelen 2 ayrı gün verisinden yola çıkarak, katlanma süresinin 3.2 gün civarında olduğunu söylemek mümkündür.

Elbette daha geniş bir aralığı alacak olurasanız bu sayı daha farklı çıkacaktır. Örneğin salgının ilk günü olan 10 Mart 2020'deki 1 hasta sayısı ile, 23 Mart 2020'deki 1529 hastayı alarak aynı işlemi yapacak olursanız 1.22 gün değerine ulaşırsınız.

Eğer bu tarihler arasındaki gidişatı inceleyecek olursanız, salgının hızla arttıktan sonra, 23 Mart'tan önceki 2-3 günde birden yavaşladığını (en azından verilerin bu şekilde geldiğini) görebilirsiniz. Bu nedenle sadece son 2 gün alınarak yapılan işlemde katlanma süresi daha uzun, daha geniş aralıkta yapılan işlemde katlanma süresi daha kısa çıkmaktadır.

Bu sayıların "doğru" veya "yanlış" olanı yoktur. İkisi de ayrı bilgiler vermektedir. Son günleri dikkate alarak yapılan işlemler, son günlerdeki gidişata dair bilgi verirken, tüm günleri (veya belirli gün aralıklarını) dikkate alarak yapılan işlemler, o günlerdeki gidişatı verecektir.

Bu Reklamı Kapat

Biz raporumuzda Our World In Data prensiplerini takip ederek son 2 güne ait verileri kullanmaktayız. Bu nedenle sonuçlarımızın onların "son katlanma süresi" verileriyle uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

Regresyon Analizleri ve Gelecek Tahmini Uyarısı

Raporumuzun ilk 2-3 gününde bir regresyon ve gelecek tahmini analizi yayınlamıştık. Ancak bunu sonradan kaldırma kararı aldık. Bunun çok basit bir nedeni var: Eldeki modelden yaptığımız tahminlerin ilk birkaç günde verdiği sayıların hata payları aşırı büyük! Bu da aslında çok mantıklı: Elde, gelecek tahmini yapabilecek kadar veri yok. Ama işin fazlası var.

Öncelikle şunu anlamak gerekiyor: Bu tarz tahminlerin isabet oranı aşırı düşük. Bizim 21 Mart 2020'de verdiğimiz isabet oranları 3-4 gün için %87-92 arasında değişiyordu. Bu, ilk etapta "büyük" gibi gelse de, %99.5'in üstünde isabet oranını düzenli olarak tutturamayan her tahmin başarısız ve işlevsiz olarak görülmelidir. Çünkü bilimdeki standartlar ile genel olarak sağduyumuzdan kaynaklı standartlar bambaşkadır.

%90 büyük bir isabetlilik gibi gelse de, tahmin modellerinin anlamlı olabilmesi için en azından %99.5+, hatta %99.9+ hedeflenmelidir. Yoksa rastgele atmaktan pek bir farkı olmamaktadır. Dolayısıyla bu tarz bir model geliştirebilecek kadar veri toplanana kadar, gelecek tahminlerine yönelik sayıları görmezden gelmenizi tavsiye ederiz. Bunları takip etmesi "keyifli" olsa da "bilimsel" değildir.

Bu Reklamı Kapat

İkincisi, eğer elimizde haftalar boyu toplanmış veri olsaydı bile gelecek tahmini anlamsız olabilirdi. Çünkü sosyal mesafelendirme gibi nicel olmayan (büyük oranda nitel olan) uygulamalar, gelecek tahmininizi alt üst edecektir.

Elbette üstel bir fonksiyon kullanarak "kabaca" tahminlerde bulunulabilir. Bu, dediğimiz gibi belki "keyifli" olur; ancak "bilimsel" olmaz. Bu nedenlerle falcılık yapmamak ve sahtebilime düşmemek adına, en azından güvenilir bir model oluşana dek bu uygulamadan uzak duracağız.

Yoğun Bakım ve Entübe Hasta Sayısı

Raporlarda 29 Temmuz 2020 itibariyle "yoğun bakımdaki hasta sayısı" ve "entübe hasta sayısı" yerine "hastalarda zatüre oranı" ve "ağır hasta sayısı" verilecek. Raporlarımızı buna göre güncelleyeceğiz.

Ancak değiştirilen 2 istatistikte son durum şöyleydi:

Bu Reklamı Kapat

Yoğun Bakım ve Entübe Hasta Sayılarının Zamana Bağlı Değişimi
Yoğun Bakım ve Entübe Hasta Sayılarının Zamana Bağlı Değişimi

Yeni iki istatistiğin geçmişe dönük kayıtları açıklanmayacak olursa, bunun zaman içinde nasıl değiştiğini bilemiyor olacağız. Eğer öyle olursa, bu istatistikler açısından 29 Temmuz 2020, yeni bir başlangıç olacak. Sadece bu tarihten itibaren olan seyrini takip edebileceğiz.

Sonuç

Umuyoruz salgına dair daha kapsamlı bir bakış açısı kazanmanızı sağlayacaktır.

Amaç, bilimin ışığından ayrılmadan, kayıpları ve hasarı en aza indirerek, en doğru ve bilimsel adımları atarak atlatabilmek. Bu konuda elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.

Bu salgını hep birlikte atlatacağız!

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 65
 • Muhteşem! 20
 • Bilim Budur! 13
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 9
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Umut Verici! 5
 • İnanılmaz 3
 • Üzücü! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • Korkutucu! 2
 • Güldürdü 1
 • İğrenç! 1
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2022 06:59:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8378

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Biyoloji
Hücreler
Psikiyatri
Evrimsel Psikoloji
Spor
Oyun
Kadın Sağlığı
Nobel Ödülü
Toprak
Öğrenme
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Renk
İhtiyoloji
Primat
Antikor
Wuhan Koronavirüsü
Evrim Kuramı
Genetik Değişim
Antik
Yıldız
Biyocoğrafya
Saldırı
Asteroid
Gaz
İklim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.