Bu Reklamı Kapat

Endonezya'da Keşfedilen Domuz Resimleri, Dünya'nın En Eski Mağara Sanatı Olabilir!

Endonezya'da bir mağarada bulunan domuz resmi 45.500 yıllık yaşıyla şu ana kadar bulunan en eski sanat eseri. Üstelik bölgede bugüne kadar hiç Homo sapiens kalıntısı bulunmadı.

Endonezya'da Keşfedilen Domuz Resimleri, Dünya'nın En Eski Mağara Sanatı Olabilir!
Şu ana kadar bulunan ilk sanat eseri - Fotoğrafçı: Maxime Aubert
The New York Times
Bu Reklamı Kapat
Yazar Becky Ferreira Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
6,948 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Endonezya'nın saklı vadilerinden birinde, modern gözlerin gördüğü en eski simgesel sanat eserlerine aday bir resimle dekore edilmiş bir mağara bulunuyor.

Science Advances dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, bu dut tonlarıyla çizilip boyanmış, canlı renkli domuz tasviri 45.500 yıl öncesine dayanıyor.[1] Bu resim, Aralık 2017'de Leang Tedongnge adlı bir mağaranın derinlerinde, Griffith Üniversitesi lisansüstü öğrencilerinden Basran Burhan'ın dahil olduğu bir arkeoloji araştırmasında keşfedildi. Resimdeki hayvan, mağaranın bulunduğu Sulawesi Adaları'nda hala yaşamakta olan bir domuz türünü andırıyor.

Bazı uzmanlar, çoktandır Sulawesi'nin simgesel sanatın doğum yerlerinden olduğu kanısındaydı. Aynı ekip, 2019'da, bölgenin en az 43.900 yıllık büyüleyici bir görüntüye, insan-hayvan karışımı çizimlere de ev sahipliği yaptığını bir çalışmalarında rapor etmişlerdi.[2]

Bu Reklamı Kapat

Griffith Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi ve çalışmanın ortak yazarı olan Adhi Agus Oktavhiana tarafından daha güneydeki bir mağarada tespit edilen başka bir domuz figürü ile birlikte bu mağara sanatı örnekleri, Endonezya adalarında yaşayan zengin kültürlere işaret ediyor. Bu keşifler, bir yandan, sanatçılarının Homo sapiens mi yoksa nesli tükenmiş başka bir insan türü mü olduğuyla alakalı tartışmalara da sebep oldu.

Makassar'dan, yani 1,5 milyon nüfusuyla oldukça hareketli olan bir şehirden yalnızca 64,3 kilometre uzak olan Leang Tedongnge, bu zamana kadar neredeyse hiç dokunulmamış haldedir. Sebebi ise erişiminin pek zor olması.

Leang Tedongnge mağarasına giriş - Fotoğrafçı: AA Oktaviana
Leang Tedongnge mağarasına giriş - Fotoğrafçı: AA Oktaviana
The New York Times

Ekibin bir diğer üyesi ve Griffith Üniversitesi lisansüstü öğrencilerinden Adam Brumm, şöyle anlatıyor:

Bu Reklamı Kapat

Vadiye girişin tek yolu olan dar bir mağara geçidine ulaşmak için, rüzgarlı ve ormanlık alanlardan, dağlık bölgelere kadar yürüyüş yapmanız gerekiyor. Vadiye yalnızca kuru mevsimlerde erişilebiliyor. Yağışlı mevsimlerde vadi tabanı tamamen suyla kaplanıyor ve yerliler, bu mevsimlerde, ağaç kabuğundan yaptıkları kanolarla ulaşım sağlıyorlar.

Dr. Brumm, mağaradaki keşfi yapmayı mümkün kılan yerli bilim insanlarına da özellikle teşekkür ediyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Domuz resminin keşfinin ardından ekip, uranyum izotoplarıyla yapılan yaş tayinini yöntemlerini kullanarak resmin minimum yaşını belirlediler: 45.500 yıl. Fakat resmin yaşının, bu sayıdan binlerce yıl daha yaşlı olma ihtimali var. Çünkü bu teknik, yalnızca mağara duvarlarını oluşturan mineral tortularının ("speleothem") yaşını hesaplayabiliyor.

Resimleri kimin yaptığı sorusuysa hala gizemini koruyor.

Sulawesi'de henüz 45.500 yıllık insan iskeleti kalıntıları bulunamadı; bu nedenle sanatçının anatomik olarak modern insan olup olmadığı belirsiz. Günümüz Endonezyası içine bulunan adada, daha önce uzun süreli yerleşik insansılar (hominini), yani insanların ait olduğu geniş aileden üyeler bulunmuştu. Araştırmaya dahil olmayan, Tayland'da Silpakorn Üniversitesi arkeoloğu Rasmi Shoocongdej şöyle diyor:[3]

Bazı insansı kalıntıları, bir milyon yıla kadar dayanıyor!

Dr. Brumm ve meslektaşları ise bu simgesel sanat çalışmasının karmaşıklığı göz önünde bulundurulduğunda, sanatçıların muhtemelen modern insanlar olduğu görüşünde. Dahası, bu antik sanat çalışmaları, diğer insan yapımı antik sanat çalışmalarıyla yüksek benzerlik oranına sahip. Bu benzerliklere duvardaki el izleri ve hayvanların hem profil hem önden görünümlerini gösteren "bükülü perspektif" dahil.

Dr. Brumm'a göre bölgedeki arkeolojik kazılarda bu yaşlarda bir insan kalıntısı bulunması an meselesi.

Bu Reklamı Kapat

Keşifte yer almamış olan Barselona Üniversitesi arkeoloğu João Zilhão ise bu görüşe katılmıyor. 2018'de İspanya'da Neanderhallerin daha şekilsiz de olsa mağara çizimi yapabildiğini gösteren bir çalışmada görevli biri olarak başka nesli tükenmiş insan türlerinin de Endonezya'daki resimleri yapabileceğini söylüyor.[4] Şöyle anlatıyor:

Anatomik bir modern insan yalnızca anatomik bir tanımdır. Biliş, zeka ve davranışla alakası yok. Bunları yapanın anatomisine dair hala kesin bir kanıtımız yok.

Bu görsellerin bulunmuş en eski sanat eserleri olduklarına odaklanmak kolayken ,Kaliforniya Üniversitesinde emekli profesör olan Margaret Conkey'a göre bu, keşfin "daha geniş çıkarımlarını" gölgeliyor. Şöyle diyor:

Bana göre bu keşifte öne çıkan, tarih öncesi Sulawesi insanlarının nasıl etkileşime geçtiklerini anlamamıza katkısı ve nasıl materyal ve görüntü kullanarak sosyal dünyalar yarattıkları.

Yeni çalışma, "en eski" sözünü kullanmasına rağmen Dr. Brumm ve meslektaşları Sulawesi'de daha da yaşlı görsel eserler bulmalı bekliyor. Dr. Brumm şöyle diyor:

Avustralya kıtasına bağlantı geçidi olan Wallacean takımadaları yani, Sulawesi dahil, doğu Endonezya'da insan yerleşimlerine dair daha eski birçok kaya sanatı ve kanıt olduğunu düşünüyoruz.

Maalesef, zaman çok değerli: Endonezya'nın antik mağara sanatı hızla bozunuyor ve bu durum, dünyadaki en eski sanat eserlerinin çoğunun henüz keşfedilmeden yok olabileceği gerçeğini hatırlatıyor. Dr. Brumm, şöyle anlatıyor:

Bu olguyu bölgedeki hemen hemen tüm kaya sanatı alanlarında gözlemledik ve kültürel miras ajansındaki meslektaşlarımızın izlenimlerine göre bu antik sanat eserlerinin sönüşü endişe verici bir hızda. Gerçekten çok can sıkıcı. Güncel durumu göz önünde bulundurursak sonuç, bu buz çağından kalma Endonezyalı sanatın tahrip olup yıkılmasıdır. Belki bizim ömrümüz içinde dahi gerçekleşebilir.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 10
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 • ^ K. A. Duffy, et al. (2021). How Close Are We To The Temperature Tipping Point Of The Terrestrial Biosphere?. Science Advances, sf: eaay1052. doi: 10.1126/sciadv.aay1052. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Aubert, et al. (2019). Earliest Hunting Scene In Prehistoric Art. Nature, sf: 442-445. doi: 10.1038/s41586-019-1806-y. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ G. D. V. D. Bergh, et al. (2016). Earliest Hominin Occupation Of Sulawesi, Indonesia. Nature, sf: 208-211. doi: 10.1038/nature16448. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. L. Hoffmann, et al. (2018). U-Th Dating Of Carbonate Crusts Reveals Neandertal Origin Of Iberian Cave Art. Science, sf: 912-915. doi: 10.1126/science.aap7778. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/01/2022 23:02:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9959

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Hastalık Kontrolü
Tarih
Kemik
Irk
Dil
Bilgi Felsefesi
Kertenkele
Mikroevrim
Diş
Tutarlılık
Avrupa
Balık
Teori
Kamuflaj
Etimoloji
Balıklar
Bilgi
Skeptisizm
Stres
Kozmoloji
Tür
Karadelik
Astronomi
Görüş
Sürüngen
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et