Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

İnsan Ataları, 2 Milyon Yıl Öncesine Kadar Düzenli Olarak Ağaçlara Tırmanıyordu!

İnsan Ataları, 2 Milyon Yıl Öncesine Kadar Düzenli Olarak Ağaçlara Tırmanıyordu! Phys.org
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Yeni yapılan bir araştırma, insan atalarının iki milyon yıl kadar önce düzenli olarak ağaçlara tırmanıyor olabileceğine dair kanıt buldu.

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 3 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Kent Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, insan atalarının iki milyon yıl kadar önce düzenli olarak ağaçlara tırmanıyor olabileceğine dair kanıt buldu.

İki ayak üzerinde yürümek, uzun zamandır modern insanları ve soyumuzdaki soyu tükenmiş türleri (yani homininleri), yaşayan en yakın maymun akrabalarımızdan (şempanzeler, goriller ve orangutanlar) ayıran karakteristik bir özellik olmuştur. Fosil bacak kemiklerinin analizine dayanan bu yeni araştırma, Paranthropus robustus veya ilkel Homo olduğuna inanılan bir hominin türünün aşırı esnek kalça kemiklerine sahip olduğunu ispatladı; bu ise diğer maymunlarda, ağaç tırmanıldığını gösteren bir özellik.

Bu bulgular, 60 yıl önce keşfedilen ve 1 ila 3 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen, Güney Afrika'da bulunmuş iki fosil bacak kemiğinin iç kemik yapılarının analizine ve karşılaştırılmasına dayanıyor. İki fosilin de dış kemik yapısı birbirine benziyor ve maymundan çok, insan kalça eklemini anımsatıyordu; bu ise ikisinin de iki ayak üzerinde yürüdüğünü gösteriyor. Araştırmacılar, yaşamları boyunca bireylerin uzuvlarını nasıl kullandığına göre şekillenmesinden dolayı, kemiklerin iç yapısını da incelediler. Umulmadık bir şekilde, ekip uyluk başının iç kısmını incelediğinde, kalça kemiklerini farklı şekillerde yüklediklerini fark ettiler.

PNAS

Araştırma projesi, Kent Üniversitesi Antropoloji ve Koruma Fakültesi'nden Dr. Leoni Georgiou, Dr. Matthew Skinner ve Profesör Tracy Kivell tarafından yürütüldü ve biyomekanik mühendisleri ile paleontologlardan oluşan büyük bir uluslararası ekip de bu araştırmanın içindeydi. Bu sonuçlar, günümüzdeki insanlara nerede, ne zaman ve nasıl dönüştüğümüzle ilgili anlayışımızı değiştirebilecek insan evrimiyle ilgili yeni bilgilerin, fosil kemiklerde saklı olabileceğini gösteriyor. Dr. Georgiou araştırmayla ilgili şunları söylüyor:

Milyonlarca yıl önce yaşamış bu bireylerin davranışlarını yeniden yapılandırabilmek gerçekten de heyecan verici. Ayrıca, yaptığımız her yeni fosil taraması, evrimsel tarihimiz hakkında yeni şeyler öğrenmek için bize tanınan bir şans.
PNAS

Dr. Skinner ise şöyle diyor:

Tırmanmanın geçmişimizde önemli bir davranış olduğu konusundaki tartışmaları bir karara bağlamak zordu. Kanıtlar az, tartışmalı ve geniş çapta kabul görmemişti, ve bu çalışmada gösterdiğimiz gibi, kemiklerin dış yapısı yanıltıcı olabiliyor. İskeletin diğer kemiklerinin iç yapılarının analizleri, taş aletlerin yapımı ve kullanımı gibi diğer önemli insan davranışlarının evrimi hakkında heyecan verici bulgular ortaya çıkarabilir. Araştırma ekibimiz şu an el, ayak, diz, omuz ve omurgaya bakmak için çalışmalarını sürdürüyor.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 7
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 4
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/09/2020 15:28:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8774

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Mutasyon
Grip
Sinek
Ornitoloji
Coğrafya
Antropoloji
Cinsiyet Araştırmaları
Göğüs Hastalığı
Enzim
Evrim Kuramı
Diş Hekimliği
Deney
Obezite
Kelebek
Coronavirus
Covıd-19
Elektrik
Öğrenme Teorileri
Epigenetik
Yıldız
Ağız
Virüsler
Vaka
İklim Değişikliği
Tedavi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, evinizin üst katındaki kaliteli bir mobilya gibidir. Tabii eğer zemin katta sağduyuya sahipseniz.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder