Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Dil Öğrenme: Öğrenmesi En Kolay ve En Zor Olan Dil Hangisi? Bir Dili Öğrenmek İçin Ne Kadar Çalışmak Gerekir?

Dil Öğrenme: Öğrenmesi En Kolay ve En Zor Olan Dil Hangisi? Bir Dili Öğrenmek İçin Ne Kadar Çalışmak Gerekir? Unsplash
4 dakika
12,404
 • Dilbilim

Bazıları dilin doğuştan geldiği teorisini öne sürse de, yapılan hesaplamalara göre çocuklar 4 yaşına kadar toplam 10,000 saat boyunca dil ile iç içedirler. Ayrıca çocuklar, bu yaşa geldiklerinde de herhangi bir dilde uzman değillerdir - yani sçocuklar, bir dili öğrenirken sanılandan çok daha fazla zorluk çekerler.

Çok küçük yaştaki çocukların bile ortalama 800 sesi ayırt edebildiği ve herhangi bir dili kolayca taklit edebildiği bir gerçektir. Fakat 1 dil bilen çocuklarda diller arasındaki ince farklılıkları ayırt etme yeteneği, bildikleri o tek dilin fonemlerinde uzmanlaştıklarından dolayı (örnek olarak İngilizcede 40 fonem olması gibi), 1 yaşından sonra kaybolur.

Bu Reklamı Kapat

Bazı insanlar, çocukları erken yaşta 2 dil öğrenecek olursa, büyüdüklerinde her iki dili de iyi seviyede konuşamayacaklarından endişe edeler; ancak bu, doğru bir bilgi değildir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuklar, iki dili aynı anda öğrenmede beceriklilerdir ve tek yapmaları gereken şey, bildikleri her iki dili de geliştirmek için konuşmak ve pratik yapmaktır.

Bir Dilde Uzmanlaşmak Ne Kadar Sürer?

Yapılan tahminlere göre bir dilde uzmanlaşmak 400 ila 2,000 saat arası değişen bir süre almaktadır. Bu süre, kişinin dili neden öğrendiğine göre de değişebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kendi istediği dili seçen ve öğrenen insanlar, zoraki olarak bir dil öğrenmesi istenen insanlara göre daha kolay dil öğrenmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Araştırmaların gösterdiği bir diğer bulguya göre iki dil bilmek, size başka dilleri öğrenirken yardımcı olabilir. Peki nasıl? Bunun cevabı, iki dil bilen insanların bir kelime ve o kelimenin anlamı arasında gerçek bir bağ olmadığını bilmelerinden kaynaklanabilir.

Bazı dilbilimcilere göre birden çok dil bilen insanların beyinleri, tek dil bilen insanların beyinlerinden farklıdır. Ancak sinirbilim bu konuda net değildir; araştırmacılar farklı dillerin beyinde topluca ve ya ayrı ayrı şekilde hafızada tutulup tutulmadığı hakkında kesin bir sonuca varamamışlardır.

Geleceğin Ana Dili Hangisi Olacak?

Günümüzde, eğer yerli ve yabancı herkesi dahil edersek, İngilizce tahmini iki milyar insan ile en çok konuşulan dildir; ama sadece anadil üzerinden düşünürsek Çin, bir milyardan fazla kişi ile birinci sıradadır. Burada kastedilen Çince yazma dilidir ve her Çinli için aynıdır; ancak konuşma dilinde birçok lehçe olduğundan farklı lehçelerde konuşan insanlar birbirleriyle iyi iletişim kuramazlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Çok sayıda internet yazısının ve akademik araştırmanın yazılmış olmasıyla "bilim dili" olarak kabul edilen İngilizcenin gelecekte önemli bir dil olarak kalması muhtemeldir.

Gelecekte kaç dilin sağ kalacağı ya da İngilizcenin ana dil olup olmayacağı hakkında bir varsayım bulunmamaktadır. Günümüzde, tahminlere göre, var olan 7.000 dünya dilinin %40'ının 1,000 kişiden az konuşanı vardır ve bu nedenle bu diller yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Aynı zamanda halkının 800'den fazla dil konuştuğu Papua Yeni Gine gibi çok dil çeşitliliğine sahip olan ülkeler vardır. Buna benzer olarak Endonezya'da ortalama 700 farklı dil konuşulmaktadır.

Öğrenmesi En Zor Dil Hangisi?

İnsanlar belli başlı dilleri (Rusça, Arapça, Japonca gibi) öğrenmenin çok zor olduğunu söylese de bu öznel bir durumdur. İnsanlar kendi diline yakın olan dili tercih eden doğal bir nörolojik seçiciliğe sahiptir. Bu seçicilik özellikle birçok soydaş kelimeyle karşılaşıldığında ortaya çıkar. Örneğin, farklı dillerdeki kelimelerin aynı etimolojik kökene sahip olması gibi: Almancada "kardeş" kelimesi "bruder" olarak, İngilizcede "brother" olarak yazılır.

Ancak, çok farklı fonetiklere sahip dilleri öğrenmek daha zor olacaktır. Örneğin Tay dili, Çince veya Vietnamca gibi diller, sözcüksel veya dilbilgisel anlamı ayırt etmek için vurgu ve tonlama kullanır - yani basitçe anlatacak olursak, kelimelerin tonlaması anlamlarını değiştirebilir. Örneğin, Çincedeki "da" kelimesi tona bağlı olarak "bir şeyi asmak", "cevap vermek", "vurmak" veya "büyük" ​​anlamına gelebilir.

Siz de vurgu ve tonlamalı bir dil biliyorsanız, diğer tonlamalı dilleri öğrenirken çok az sorunla karşılaşacaksınız.

Bu Reklamı Kapat

Bir Dili Öğrenmenin En İyi Yolları Nelerdir?

Bir dili öğrenmenin temel taşı zamandır. Dili öğrenmek için yüzlerce saat gerekir ve sonrasında o dili kullanmak için ekstra bir zaman daha gerekir. Programlı bir şekilde ve sık sık pratik yapmak çok önemlidir. Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki bir dili öğrenmenin tek yolu kelime ve dil bilgisi öğrenmekten ibaret değildir: Dergi okumak, televizyon izlemek ve o dili bilen başka insanlarla konuşmak bilgileri pekiştirmenize yardımcı olur. Hatta bir hipoteze göre bir dili yalnızca dinleyerek ve okuyarak öğrenebilirsiniz; konuşarak, hele hele gramer çalışarak değil.

Ne yazık ki şimdiye kadar yapılan araştırmalar bilgiyi öğrenmek için günün en iyi zamanının hangi saatler olduğunu belirleyemedi: Kimi sabahları öğrenmede daha iyidir, diğerleri ise günün daha geç saatlerinde daha iyi öğrenebilir. Asıl önemli olan şey ise öğrenmeye çalıştığınız dili konuşmaktan korkmamaktır. Bazı araştırmalar, aşırı analiz yapan yetişkinlerin bir dilin ince kurallarını kavramakta zorlanabileceğini öne sürüyor.

Unutmayın: Öğrendiğiniz dili anadiliniz gibi konuşmak zorunda değilsiniz. Önemli olan o dili anlamanızdır. Dil öğrenimi ile ilgili olarak 50 Soruda Dil Öğrenme kitabını da öneririz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 62
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 24
 • Merak Uyandırıcı! 18
 • Umut Verici! 9
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 5
 • İnanılmaz 4
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Focus | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 09:53:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10666

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Bağışıklık Sistemi
2019-Ncov
Hastalıkların Tedavisi
Maske
Güve
Su Ayısı
Makale
Nöron
Güneş Sistemi
Ağaç
Mit
Taklit
Mikoloji
Biyolojik Antropoloji
Elektromanyetizma
Tercih
Duygu
Yüz
Taksonomi
Mistisizm
Kimyasal
Şempanze
Uçak
Doğa Olayları
Ay Görevleri
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et