Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yabancı Dil Öğrenmek İçin, Ana Dilde Altyazı mı, Yoksa Öğrenilen Dilde Altyazı mı Kullanılmalıdır?

Yabancı Dil Öğrenmek İçin, Ana Dilde Altyazı mı, Yoksa Öğrenilen Dilde Altyazı mı Kullanılmalıdır?
5 dakika
12,543
 • Dil Öğrenimi
Evrim Ağacı Akademi: Bilime Dayalı Kişisel Gelişim Yazı Dizisi

Bu yazı, Bilime Dayalı Kişisel Gelişim yazı dizisinin 15. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Stanford Marshmallow Deneyi Nedir? Çocukken Sergilenen Öz Kontrol, Yetişkinlikte Başarıyı Nasıl Etkiler?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Podcast
9:55
İrem Öznur Kılıç
Seslendiren
Bionluk Logo sponsorluğunda seslendirildi.
34
 • İndir

Yeni bir dil öğrenirken o dile olabildiğince fazla maruz kalmak önemlidir. Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri, öğrenmek istediğiniz dilde film ya da diziler izlemektir.

Yabancı bir dildeki bir videoyu izlerken altyazı olması, olmamasından genellikle daha iyidir.[1] Ancak bu noktada aklımıza şu soru gelebilir: Acaba kullanılacak en iyi altyazı şekli hangisi? Bu soru çok önemlidir; çünkü kullandığımız altyazı şekliyle ilgili ufak bir değişiklik, dil öğrenme sürecimizin verimliliği üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu makalede, ne tür altyazılar kullanmanın en etkili olduğunu ve dil öğrenme sürecinin hangi noktasında olduğunuza bağlı olarak altyazı tercihlerinizin nasıl değişmesi gerektiğini öğreneceksiniz.

Ana Dilimizde Altyazılar mı, Öğrendiğimiz Dildeki Altyazılar mı?

Araştırmalara göre, yabancı dilde bir materyal izlerken ana diliniz yerine öğrenmek istediğiniz yabancı dilde altyazı kullanmak genellikle daha faydalıdır; bu faydalar, kendini sadece belirli alanlarda gösteriyor olsa da. Örneğin:

Tüm Reklamları Kapat

 • İkinci dil olarak İngilizce öğrenen Hollandalı öğrenciler, cümleleri anlamakta, İngilizce bir materyali İngilizce altyazılarla izlediklerinde, aynı materyali Flemenkçe altyazılarla izledikleri duruma nazaran bir miktar daha başarılı oldular.[2]
 • Ana dili İngilizce olan ve İspanyolca öğrenen bir grup öğrenciden İspanyol filmlerini İspanyolca altyazı ile izleyenlerinin, İngilizce altyazı ile izleyenlere göre kelimeleri tanıma konusunda daha fazla gelişim gösterdiği görüldü.[3] Ayrıca bu öğrenciler filmlerden daha fazla keyif aldılar ve filmlerin içine daha rahat girebildiler.
 • İngilizce öğrenen Türk üniversite öğrencileri arasından, İngilizce bir videoyu İngilizce altyazıyla izleyenlerin, Türkçe altyazılarla izleyenlere kıyasla videoyu izledikten sonra dinlediklerini anlama konusunda herhangi bir önemli gelişme göstermediği görüldü.[4]

Anlayacağınız, fark çok büyük olmasa da ana dilimizde alt yazı kullanmak yerine hedef dilde altyazı kullanmak genellikle daha iyi sonuçlar vermektedir. Bunun yanı sıra, tercihlerimizin öğrenmekte olduğumuz dili hangi seviyede konuştuğumuza göre değişebileceğini aklımızda tutmakta fayda var.

Yabancı dilde altyazı kullanımı dil öğrenimi açısından genellikle daha iyi sonuç verse de özellikle başlangıç seviyesindeki öğrenciler zorlanabilmektedirler.[5] Bu yüzden, eğer hedef dilde yeterli bir seviyede değilseniz, o dilde hem yazılı hem de sesli anlamda yeterli bir seviyeye gelene kadar altyazıları anadilinizde kullanmak daha faydalı olabilir.

Diğer Altyazı Türleri

Makalenin bu noktasına dek, yabancı bir dilde bir şey izler ya da dinlerken kullanılan en yaygın iki şemayı inceledik. Bu şemalar, bir video/ses kaydının anadilde ya da hedef dildeki altyazılarla birlikte bulunduğu şemalardı. Şimdiyse, daha az kullanılan ancak yine de öğrenme sürecine katkı sağlayabilecek diğer şemaları inceleyeceğiz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Zıt Altyazılar

Zıt altyazılar; altyazıların hedef dilde, konuşmaların ise izleyicinin anadilinde olmasıdır. Dil öğreniminin kelime öğrenimi gibi bazı alanlarında anadilde altyazılar, hedef dilde konuşmaların olduğu videolar yerine tercih edilebilir.[6]

Zıt altyazılar, özellikle başlangıç seviyesindeysek yararlı olacaktır; çünkü bizleri hedef dile maruz bırakacaktır ve bunu yaparken de bizleri karakterlerin neler söylediğini anlayabilmek için sürekli uğraşmak zorunda bırakmayacaktır.[7]

Bunun yanında hedef dile daha pasif şekilde maruz kalmamızı sağladıkları için faydalıdırlar. Çeşitli şeyler izlerken altyazı ayarlarımızı hedef dile ayarlarsak altyazıları kullandıkça, daha uzun metinleri anlayabildiğimiz fark edeceğiz.

Zıt altyazıların bir diğer önemli avantajı ise, hedef dilde film veya program bulmanın bazen daha kolay olmasıdır. Örneğin, anadilimizin İngilizce olduğunu düşünelim. Anadilimizde izleyebileceğimiz materyal sayısı, muhtemelen hedef dilde izleyebileceğimizden daha fazla olacaktır.

Ancak zıt altyazıların önemli bir dezavantajı ise şudur: Zıt altyazıları kullandığımız zaman, dil anlamında dinleme becerileri gibi bazı önemli noktalarda gelişemiyoruz. Elbette bu bu tür bir altyazıyı kullanmamamız gerektiği anlamına gelmiyor; fakat bu altyazıların da öğrenme süreci boyunca kullanacağımız tek altyazı olmadığını aklımızda tutmakta fayda var.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle, zıt altyazılar faydalı olabilir; ancak sınırlamalarını da aklımızda tutmalıyız. Eğer bir dilde başlangıç seviyesindeysek zıt altyazılar hedef dile güvenli bir ortamda maruz kalmamızı sağlayarak kelime öğrenimini teşvik eder; ancak bu altyazı türünü kullanmak hedef dilin seslerine maruz kalmamamız anlamına geldiği için dilde yetkinliğimiz arttıkça farklı türde altyazılar da kullanmaya başlamalıyız.

Çift Altyazılar

Çift altyazılar, yabancı dildeki diyalogların hem yabancı dilde hem de anadilimizdeki altyazılar ile birlikte bulunduğu altyazı çeşididir. Bu altyazı türü bütün altyazı türleri içerisinde en çok bilgiyi sağlayan altyazı çeşididir.[8] Bu izleyiciye pek çok bilgi sağlaması bakımından değerli olsa da bu altyazı türündeki problem, programı izlerken genellikle bütün bu bilgileri işleyecek zamanın olmamasıdır.

Bu problemle baş etmenin bir yolu, sürekli olarak ya yabancı dildeki ya da anadilimizdeki altyazılara bakıp sadece çeviriye ihtiyaç duyduğumuz durumlarda diğer altyazıya bakmaktır. Örneğin, eğer yabancı dildeki altyazılara odaklanıyorsak, muhtemelen sadece bir kelime ya da ifadenin çevirisine ihtiyacımız olduğunda anadilimizdeki altyazılara bakacağız.

Bazı platformlar normalde sadece hedef dildeki altyazıları gördüğümüz ancak bazı kelimelere geldiğinde programı durdurarak anadilimizdeki çevirisini gösteren altyazı servisleri sağlamaktadır.[9]

Tüm Reklamları Kapat

Kısacası, bu altyazı türünün sağlıklı bir şekilde bulunduğu bir platform bulabilirseniz, bu altyazı tipi son derece faydalı olabilir. Ancak bunu kullanmanın programı izlerken bizi boğmamasına dikkat etmekte yarar var.

Hangi Altyazı Türünü Kullanacağınıza Karar Verirken Gözetmeniz Gereken Diğer Faktörler

Öncelikle, bir dili öğrenme konusunda ne kadar yeniysek, o kadar fazla bilgiye ihtiyaç duyarız. Hedef dilimizde geliştikçe, o dilde daha fazla şey anlayabiliriz; ancak bütün öğrenme türleri gibi, bu da bir süreçtir ve zaman gerektirir.

Bunun dışında, insanların kişisel tercihleri arasında pek çok fark olabilir. Yani farklı insanlar farklı şekillerde öğrenirler ve farklı öğrenim araçları kullanarak bunlardan daha fazla yararlanabilirler. Bu nedenle kullanacağımız altyazıyı seçerken farklı şeyler denemeli ve bizim için hangisinin en iyisi olduğuna karar vermeliyiz.

Son olarak, hangi altyazı türünü seçeceğimize karar verirken en önemli faktör, sizi o dille ilgilenmeye iten motivasyondur. Eğer hedef dilimizle ilgilenmezsek, asla öğrenemeyiz.

Bu yüzden, eğer bir materyali anlaması çok zor olduğu için izlemiyorsak, kendimizi daha rahat hissetmemizi sağlayacak değişiklikler yapmak daha iyi olacaktır - hedef dilimizle iç içe olmamız şartıyla elbette. Ancak dil öğrenmenin bazen zorlayıcı olabileceğini ve başlangıçta korkutucu gözükse de eninde sonunda daha karmaşık metinleri anlayabilecek seviyelere gelecek kadar gelişmeniz gerektiğini hatırlamalıyız.

Özet ve Sonuçlar

 • Bir film, dizi ya da hedef dilinizde herhangi bir materyal izlerken altyazı kullanmak genellikle daha faydalıdır.
 • Yabancı dildeki altyazılar anadildekine göre genellikle biraz daha faydalıdır. Ancak eğer başlangıç seviyesindeysek hem altyazıları hem de diyalogları yabancı dilde anlayabileceğimiz bir seviyeye gelene kadar muhtemelen anadilimizde altyazılar kullanmamız gerekecek.
 • Altyazı türleri iki tanedir: İlki yabancı dildeki altyazıların ana dildeki diyaloglarla birlikte bulunduğu zıt altyazılar, ikinci ise yabancı dildeki diyaloglara hem hedef dilde hem de yabancı dildeki altyazıların eşlik ettiği çift altyazılardır.
 • Hedef dildeki seviyemiz değiştikçe altyazı tercihimiz de muhtemelen zamanla değişecektir. Ayrıca, farklı insanlar farklı altyazı türleri tercih ederler. Bu nedenle hangisinin bizim için en iyisi olduğunu bulmak için denemeliyiz.
 • Konu öğrenmeye gelince odaklanmamız gereken ana konu hedef dille geçirdiğimiz süreyi artırmak olmalıdır. Hal böyle olunca, motivasyonumuzu artırarak yabancı dilde daha fazla şey izlememizi sağlayacak altyazı türünü seçmeliyiz çünkü hedef dilde ne kadar fazla şey izlersek o kadar fazla şey öğreniriz.
Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Bilime Dayalı Kişisel Gelişim Yazı Dizisi

Bu yazı, Bilime Dayalı Kişisel Gelişim yazı dizisinin 15. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Stanford Marshmallow Deneyi Nedir? Çocukken Sergilenen Öz Kontrol, Yetişkinlikte Başarıyı Nasıl Etkiler?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
73
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 50
 • Umut Verici! 11
 • İnanılmaz 7
 • Muhteşem! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ M. A. Gernsbacher. (2015). Video Captions Benefit Everyone. SAGE Publications, sf: 195-202. doi: 10.1177/2372732215602130. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ H. Mitterer, et al. (2009). Foreign Subtitles Help But Native-Language Subtitles Harm Foreign Speech Perception. PLOS ONE, sf: e7785. doi: 10.1371/journal.pone.0007785. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. A. Stewart, et al. (2009). Gains To Language Learners From Viewing Target Language Closed-Captioned Films. Wiley, sf: 438-442. doi: 10.1111/j.1944-9720.2004.tb02701.x. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ H. F. Başaran, et al. (2013). The Effects Of Captioning On Efl Learners’ Listening Comprehension. Procedia - Social and Behavioral Sciences, sf: 702-708. doi: 10.1016/j.sbspro.2013.01.112. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ W. E. Lambert, et al. (1981). Choosing The Languages Of Subtitles And Spoken Dialogues For Media Presentations: Implications For Second Language Education. Applied Psycholinguistics, sf: 133-148. doi: 10.1017/S0142716400000904. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ N. Talaván, et al. (2014). The Use Of Reverse Subtitling As An Online Collaborative Language Learning Tool. The Interpreter and Translator Trainer, sf: 84-101. doi: 10.1080/1750399X.2014.908559. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Danan. (2006). Reversed Subtitling And Dual Coding Theory: New Directions For Foreign Language Instruction. Wiley, sf: 497-527. doi: 10.1111/j.1467-1770.1992.tb01042.x. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ G. Kovacs. Smart Subtitles For Language Learning. (30 Nisan 2013). Alındığı Tarih: 11 Eylül 2022. Alındığı Yer: ACM Conferences doi: 10.1145/2468356.2479499. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ G. Kovacs, et al. Smart Subtitles For Vocabulary Learning. (28 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 11 Eylül 2022. Alındığı Yer: ACM Conferences doi: 10.1145/2556288.2557256. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/02/2023 08:47:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12355

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Dalga Boyu
Nükleik Asit
Wuhan
Kuyruksuz Maymun
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Kartal
Eşey
Ana Bulaşma Mekanizması
Afrika
Tehlike
Yüksek
Olumsuz
Hücre
Yumurta
Rna
Canlılık Cansızlık
Kadın Doğum
Hücre Biyolojisi
Dinozor
Cansız
Yapay Zeka
Uydu
Evrim Teorisi
Uzun
İlişki
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
I. Shatz, et al. Yabancı Dil Öğrenmek İçin, Ana Dilde Altyazı mı, Yoksa Öğrenilen Dilde Altyazı mı Kullanılmalıdır?. (11 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 9 Şubat 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12355
Shatz, I., Bakırcı, Ç. M., Ertuğrul, . (2022, September 11). Yabancı Dil Öğrenmek İçin, Ana Dilde Altyazı mı, Yoksa Öğrenilen Dilde Altyazı mı Kullanılmalıdır?. Evrim Ağacı. Retrieved February 09, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12355
I. Shatz, et al. “Yabancı Dil Öğrenmek İçin, Ana Dilde Altyazı mı, Yoksa Öğrenilen Dilde Altyazı mı Kullanılmalıdır?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 11 Sep. 2022, https://evrimagaci.org/s/12355.
Shatz, Itamar. Bakırcı, Çağrı Mert. Ertuğrul, . “Yabancı Dil Öğrenmek İçin, Ana Dilde Altyazı mı, Yoksa Öğrenilen Dilde Altyazı mı Kullanılmalıdır?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 11, 2022. https://evrimagaci.org/s/12355.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.