Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

COVID-19 Salgınına Karşı Psikolojik ve Nörolojik Bağışıklığı Kullanmak da Önemli!

Covid-19'a Karşı Psikolojik Bağışıklığınızı Kullanın!

COVID-19 Salgınına Karşı Psikolojik ve Nörolojik Bağışıklığı Kullanmak da Önemli!
Koronavirüs tarafından psikolojik olarak etkilenmiş bir kadın.
Pixabay
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Genel popülasyona kıyasla COVID-19; yaşlılar, çeşitli kronik hastalıkları veya ciddi akıl hastalıkları olan kişiler için daha ciddi ve ölümcüldür. Covid-19'a Karşı Psikolojik Bağışıklığınızı Kullanın!

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Brain, Behavior, and Immunity isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19'un dünya genelinde; virüsün gerçek veya algılanan tehdidine maruz kalan insanlarda endişe ve panik uyandıran bir pandemi olduğunu duyurdu. Yaşam tarzımız ve düzenimiz büyük ölçüde değişiyor ve COVID-19 salgınının etkisi, günlük rutinlerimizin her yönünü etkiliyor. Medya, grip veya diğer enfeksiyonların aksine, COVID-19'u benzersiz bir tehdit, panik, stres ve histeri kaynağı olarak vurguluyor.

Genel popülasyona kıyasla COVID-19; yaşlılar, çeşitli kronik hastalıkları veya ciddi akıl hastalıkları olan kişiler için daha ciddi ve ölümcüldür. Bunların yanında, kapalı birimlerde tutulan hastalar da COVID-19'a karşı savunmasız durumdadır.

Psikiyatrik Tedavi Sağlayıcıları da Psikolojik Tehlike Altında!

Çin Ulusal Sağlık Merkezi, 17 Şubat 2020'de; ciddi akıl hastalıkları olan 300'den fazla insanın COVID-19 ile enfekte olduğunu açıkladı. Kore'de ilk COVID-19 salgını yerel bir psikiyatri servisinde patlak verdi. Serviste tutulan 103 hastaya yapılan testte 102'sinin sonucu pozitif çıktı ve hastalardan yaşları 50 ile 60 civarında olan yedi kişi bir hafta içinde hayatını kaybetti. Bu salgın, tıbbi tedavi veya etik ile ilgili sorunların yanı sıra, psikiyatrik tedavi sağlayanların psikolojilerini de etkiledi.

Toplum içinde yaşayan şizofreni hastaları sağlıksız yaşam biçimleri sergiler. Ağır akıl hastalığı olan hastalar, bilişsel gerileme nedeniyle enfeksiyonun tedavisinin ve yayılımının önlenmesini zorlaştırabilir. Salgın korkusu ve olumsuz semptomlar nedeniyle azalan düzenli düzenli aktivite ve egzersiz, hastaların fiziksel sağlığını ve bağışıklık sistemini daha çok tehlikeye atar. Daha da kötüsü, yataklı psikiyatri servisleri virüs için mükemmel bir üreme alanıdır bu nedenle kapalı servislerde yatan veya ciddi akıl hastalıkları olan insanlar hem fiziksel hem de çevresel olarak bulaşıcı hastalıklara karşı son derece savunmasızdır.

Dezenfeksiyon işlemi uygulayan insanlar.
Dezenfeksiyon işlemi uygulayan insanlar.
Flickr

Hasta Olmayanlar da Psikolojik Olarak Etkileniyor!

İkinci olarak, COVID-19 enfeksiyonuna sahip olmayan hastalar da salgın tarafından psikolojik olarak etkilenmektedir. Toplumun korkularındaki çarpıcı artış ve sosyal-ekonomik faaliyetlerdeki düşüşler psikososyal sekelleri tetikleyebilir. Karantinaya alınanlar çevresindeki insanlara karşı depresyon, korku, suçluluk ve öfke durumları sergileyebilir.

Son olarak, psikoloji profesyonelleri de psikolojik sorunların riski altındadır. Pandemik viral enfeksiyon sürecinde psikolojik destek sağlayıcıları, COVID-19'un tedavisi ve önlenmesi üzerine odaklanarak enerji veya odak kaybı yaşayabilir ve bu sebeple hastalarını daha savunmasız hale getirebilir. Enfekte hastalara yardımcı olan bu tür profesyoneller travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) açısından yüksek risk altındadır.

Pandemi patlamaları sırasında birçok insan psikiyatrik bakım ihtiyacı duyabilir. Örneğin, Kore'de Mart 2020'nin sonuna kadar yaklaşık 9.000 kişi COVID-19 hastalığına yakalandı. Hafif COVID-19 semptomları olan hastalar hastanelerde veya karantina tesislerinde izole edildi.

Dünya genelinde ihtiyaç duyulan hava filtreli maske.
Dünya genelinde ihtiyaç duyulan hava filtreli maske.
Flickr

Kore Psikiyatri Derneği, Kore hükümetinin sponsorluğunda ücretsiz olarak mobil psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir. Akut stres reaksiyonları ve intihar eğilimi gösteren hastalara kriz müdahalesi uygulanmaktadır. COVID-19 salgını için genel nüfusa yönelik psikolojik destek hizmetleri; ulusal hastaneler ve ülke genelindeki ruh sağlığı merkezleri tarafından sağlanmaktadır. Tayvan'da Tayvan Depresyon ile Mücadele Derneği ve Tayvan Beslenme Psikiyatrisi Araştırmaları Topluluğu; Şubat 2020'nin başından beri zihin sağlığını destekleyici çeşitli programlar yürütmektedir.

SARS ve MERS Hastalarının Yarısınden Fazlasında Psikolojik Sıkıntılar Saptandı!

Bu salgının hem fiziksel hem de biyo-psikososyal yönlerini ele almalıyız. Virüs, merkezi sinir sistemini etkileyip sistemik enflamasyonu provoke edebileceğinden, psikiyatrik morbidite önemli bir sorundur; ayrıca bu salgının sonucunda yaşanan toplumsal değişikliklerin getirdiği psikososyal stresler, psikiyatrik sorunları arttırabilir. SARS ve MERS bulaşmış hastaların %50'sinden fazlasında psikolojik sıkıntılar saptandı dolayısıyla COVID-19'un psikolojik etkisi şimdilik belirsiz olsa da, enfekte hastalar anksiyete, depresyon ve öfke krizleri yaşayabilir. Duygusal problemler bağışıklığı azaltabilir ve iyileşmeyi tehlikeye atabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

COVID-19 oldukça bulaşıcıdır çünkü henüz çoğu insan bu yeni virüse karşı bağışıklığa sahip değildir. Mevcut COVID-19 tedavisi sadece semptomların tedavisini, destekleyici bakımı ve komplikasyonların önlenmesini içerir. Henüz hedefli bir tedavi mevcut değildir. Bu nedenle, en iyi strateji; önleme yani patojen maruziyetinin azaltılması ve bireysel bağışıklığın arttırılmasıdır. Çalışmalar sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz, dengeli beslenme, kaliteli uyku ve sosyal çevre ile güçlü bir bağlantının bağışıklık sisteminin güçlü kalmasıyla yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Salgın sırasında sosyal izolasyon veya maske kullanımı enfeksiyonu önlememize yardımcı olabilir; ancak bu önlemlerin etrafımıza şefkat ve samimiyet göstermemizi engellemesine izin vermeyin.

Tüm psikolojik destek türleri yalnızca psikolojik dayanıklılığı göz önünde bulundurmak için değil aynı zamanda COVID-19'a karşı psiko-nöroimmün sistemi geliştirmek için rutin olarak uygulanmalıdır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/10/2020 20:27:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8462

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Alkol
Hücre
Genler
Yayılım
Cinsellik Araştırmaları
Yavru
Mucize
Sars Virüsü
Etimoloji
Kuantum
Hominid
Balina
İspat
Sürüngen
Hastalık Dağılımı
Şüphecilik
Foton
Ölüm
Mühendislik
Işık
Jeoloji
Biyografi
Uterus
Lipit
Yaşlılık
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayar programcıları ile Evren yarış halindedir. İlki, aptalların bile kullanabileceği yazılımlar peşindedir. İkincisi ise daha çok aptal üretmek peşindedir. Görünen o ki Evren bu yarışı kazanmakta...”
Rick Cook
Geri Bildirim Gönder