Aşk Beyninize Neler Yapıyor?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mutlu olursunuz

Dertleriniz kaybolur

Bütün vücudunuz <span class=karıncalanır" src="/public/uploads/photos/insan%20turuyle%20ilgili%20gercekler/17412941_3gif.gif" style="width: 560px; height: 253px;" />

Gözleriniz sevdiceğin bakışlarında mahkum olur

Yanaklarınız kızarır

Kalbiniz daha fazla korunabilir

 

Aşk bir ilaç olmayabilir, fakat kesinlikle öyleymiş gibi hissettiriyor.

Aşık olmak, beynimizi keyiften yoğun odaklanma ve bağlılığa kadar tüm duygulara sebep olabilen kimyasallar ile istila eder.

Fakat aşık olmak tümden kafamızda olmaz: Bu kimyasallar vücut boyunca tepkimelere sebep olabilir ve bu durum sevdiğimiz birini gördüğümüz zaman yaşadığımız baştan aşağı heyecanlanma hissini veya o özel kişiyle tanıştıktan sonra hissettiğimiz "sarhoşluk" hissini açıklamaya yardımcı olabilir.

Yukarıdaki görsellerde, aşkın beynimizi ve vücudumuzu nasıl etkilediğine kısa bir bakış atıyoruz.


Yazan: Skye Gould ve Erin Brodwin

Görsel Düzenleme: Mehmet Onurcan Kaya

Kaynak: Bu yazı BusinessInsider sitesinden çevrilmiştir.

Ufacık Böceklerle Beslenen Örümceklerin Bazılarının Zehri Neden İnsanı Öldürebilecek Kadar Güçlüdür?

Fil Dişi Avcılığı Tüm Zamanların Zirvesinde!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder