Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, AlterNet isimli kaynaktan alınmıştır; ancak anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş, içeriği zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Penis, yapı ve görevi itibariyle tüm zamanların en ilgi çeken organları arasında yer almaktadır. Kültürel bir tabu haline getirilmiş olmasından ötürü, dalak ya da pankreas hakkında konuşurken kimsenin yüzü kızarmasa da, penis hakkında konuşurken kıkırdamalar, utanıp bozarmalar ve benzeri duygu ve davranışlar oldukça yaygındır. Halbuki, ortalama bir insan söz konusu olduğunda, vücudumuzun kütlece binde 2'sini, yani %0.2'sini oluşturan, kemiksiz, sıklıkla kanla dolarak şişen, damar ve sinir yığını olan bu organ hakkında bahsederken de, en az saçlarımız ya da parmaklarımız ile ilgili konuşurken olduğu kadar rahat olabilmeliyiz. İşte buna katkı sağlamak için, sizlere penislerle ilgili oldukça ilginç 17 farklı bilgi vereceğiz. Hazırsanız başlayalım:

1. Napoleon'un Penisi

Bu gerçekten eşsizdir. Napoleon Bonaparte öldüğünde, doktoru otopsi için penisini de kesip incelemeye almıştır. 1977 yılında bu penis kalıntısı, bir şekilde elden ele geçerek günümüz parasıyla yaklaşık 3000 Amerikan Doları'na, ABD'nin New Jersey eyaletindeki bir ürologa satılmıştır. Ürolog, bu penisi 30 yaşında öldüğü vakte kadar, yatağının altında saklamıştır. Penis, satıldığı zaman 3.81 santimetre uzunluğundaydı. O zamandan bugüne insanlar bu penisle ilgili çok fazla şey söylemişlerdir. Kötü bir şekilde korunduğu için, bir deri parçasına, kuruyarak buruşmuş bir yılan balığına ve hatta bir kurutulmuş bifteğe bile benzetilmiştir. 1977'den öncesinde, 1927 senesinde bir dönem bu penis New York Şehri'nin kalbi olan Manhattan'da sergilenmiştir. O dönem, TIME dergisi Napoleon'un penisinin "kötü davranılmış, erkek geyik derisinden yapılmış bir ayakkabı bağcığı şeridine" benzetildiğini yazmıştır.

Napoleon Bonaparte

Kaynak: UW Atmospheric Sciences

 

2. Candiru

Dünya'daki tüm erkekler, en azılı düşmanınızla tanışın. Candiru, ya da bilimsel adıyla Vandellia cirrhosa, Güney Amerika'da yaşayan, özellikle Amazon Nehri'nde bulunan bir kedibalığı türüdür. Genellikle 2.5 santimetreden uzun değildir, pulsuzdur, yarı saydamdır ve kabaca bir yılanbalığına benzer. Ancak bu hayvanın, hiç de hoş olmayan bir huyu vardır: Erkeklerin penis deliğinden girerek idrar kanalı boyunca tırmanmak! Bunun ilk güvenilir bir kaynak tarafından raporlanması 1997 yılında olmuştur; ancak çok daha eskisine dayanan, çok daha fazla sayıda rapor bulunmaktadır (bir kısmı "güvenilmez" oldukları nedeniyle resmi kayıtlara işlenmemiştir). Üstelik sadece idrar kanalından tırmanması sorun değildir. Bu ufak balık, idrar kanalının sonuna kadar tırmandıktan sonra, dikenlerini etraftaki dokuya saplayarak buraya yerleşir. Sonrasında, erkeğin kan akışına erişir ve buradan beslenmeye başlar. Bu süreçte, iltihaplanma, kan toplama ve hatta ölüm gerçekleşebilir. Kurtulmanın tek yolu, cerrahi operasyondur.

image

Kaynak: Pekan Porstua

3. Difalus

ABD'deki her 5-6 milyon erkekten birini etkileyen bu nadir hastalık, erkeğin iki penisle doğması anlamına gelir. Ne yazık ki neredeyse hiçbir zaman iki penis de işlevsel olmaz ve fazladan olan penis genellikle bazı diğer bozukluklara neden olur, sonunda cerrahi olarak alınması gerekir. Bu hastalığa ait fotoğraf oldukça rahatsız edici olduğu için buraya gerçek bir fotoğraf koymak istemiyoruz; ancak merak ediyorsanız, buraya tıklayarak kendiniz görebilirsiniz. Daha fazla görsel içinse buraya tıklayın.

Diphallia

Kaynak: Klikdokter

4. Dikenli Penisler

İnsana gelen soy hattındaki antik penislerin dikenli olduğuna dair veriler bulunmaktadır. Ancak Neandertaller ile ortak atamız olan Homo heidelbergensis'in evrimi sırasında bu dikenlerin yitirildiği düşünülmektedir. Bilim insanları, bu dikenlerin görevinin ne olduğundan emin değildirler; ancak bu dikenlerin, uyarılmayı arttırarak ereksiyonu hızlandırdığı düşünülmektedir. Özellikle, bir seferde birden fazla defa çiftleşen hayvanlarda penis dikenleri bu görevi görmektedir. Bu hayvanların başında ise kediler gelmektedir. Konuyla ilgili buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Dikenli Penis

Kaynak: Wikimedia Commons

5. Sünnet Derisindeki Langerhans Hücreleri Bolluğu

Penisin genelde sünnetle alınan kısmında bol miktarda Langerhans Hücreleri isimli savunma sistemi hücreleri bulunmaktadır. Bu hücreler, özellikle HIV tarafından enfekte edilebilir. Doalyısıyla 1920-1940 arasında ilk olarak ortaya çıkan HIV'e karşı bir önlem olarak, bu savunma sistemi hücrelerinin bolca bulunduğu bu deri parçası, yüksek AIDS riski olan bölgelerde sünnet edilir. Muhtemelen bu yüzden, Afrika'da sünnet edilen insanlarda AIDS vakalarına %60 daha az rastlanmaktadır. Konuyla ilgili daha derin bir analizi buraya tıklayarak okuyabiliriniz.

Langerhans Hücreleri

Kaynak: StudyBlue

6. Ana Karnındaki Bebekler De Erekte Olurlar!

Evet, erkek bebeklerin annelerinin karnında ilk ereksiyonlarını yaşadıkları bilinmektedir. Bunun tam olarak neden gerçekleştiği bilinmemektedir, çünkü erkekler normalde ergenlik çağına kadar pek fazla erekte olmazlar. Aşağıdaki fotoğrafta 36 haftalık bir bebeğin ereksiyonu görülmektedir.

image

Kaynak: Wikipedia

7. Kim Jong-il'in Penisi

Eski Kuzey Kore liderinin penisinin uzunluğu, Guinness Rekorlar Kitabı'nın Kuzey Kore'deki dengine göre tam 1 metredir. Ancak Kuzey Kore'deki erkeklerin penis uzunluğu ortalamasının 9.6 santimetre, Dünya ortalamasının 15 santimetre olduğu düşünülürse (ve Kim Jong-il'in obsesif kişiliği göz önüne alınırsa), bunun yalan olduğu çok açıktır. (EA Uyarısı: Kuzey Kore'deki verilere ulaşmak çok zor olduğu için, böyle bir iddianın gerçekten var olup olmadığını doğrulayamadık; dolayısıyla bu madde çok fazla ciddiye alınmamalı).

Kim Jong-Il

Kaynak: Arnold's

8. En Uzun Penisli Kişi Gerçekten "Kim"?

Baylar bayanlar, Roberto Esquivel Cabrera ile tanışın! 1963 doğumlu Cabrera, resmî kayıtlara geçen en uzun penisli kişidir. Kayıtlara göre 48 santimetre uzunluğunda olan penisi, ilk etapta bir "avantaj" gibi gözükse de, aslında çok ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Öyle ki, 2017'nin sonunda Cabrera, aşırı uzun penisi dolayısıyla "engelli" olarak kaydedilmiştir. Ne var ki Cabrera, bu penise doğuştan sahip olmamıştır. Ömrü boyunca sayısız metot kullanarak, penisini uzatmak için elinden geleni ardına koymamıştır. Penisine ağırlıklar bağlayarak sündürmüş, ilaçlar kullanmıştır. Uzmanlar, bu nedenle Cabrera'nın "en uzun penisli kişi" iddiasının hatalı olduğunu söylemektedirler; çünkü bu 48 santimetrenin büyük bir kısmı penis şaftı değil, sünmüş deriden ibarettir.

Roberto Cabrera

Kaynak: The Sun

Eğer doğal nedenlerle penisi en büyük olan kişiyi arıyorsanız, aradığınız kişi muhtemelen Jonah Falcon. 34.29 santimetrelik "doğal" penisiyle Falcon, gezegenimizde yaşayan en büyük penisli erkek olabilir.

Jonah Falcon

Kaynak: Glenn Miller Show

9. Tonga Kralı Fatefehi ve Bakire Merakı

Polinezya'da bağımsız bir ülke olan ve günümüzde yaklaşık 103.000 kişilik bir popülasyona sahip olan Tonga'nın 18. yüzyılda yaşamış yöneticisi Kral Fatefehi'nin, 1770 ila 1784 yılları arasında, yani 14 yıl boyunca, her gün 7 farklı bakireyle birlikte olduğu iddia edilmektedir. Kayıtlara göre Kral Fatefehi, toplamda 37.800 bakire ile beraber olmuştur. Bunun ne kadar doğru olduğunu bilmek elbette zor; zira kimi tarihsel figür, olduğundan daha "üstün" gösterilmek için bin bir yalanla süslenmektedir. Bunu doğrulayan güvenilir bir kaynak bulmak mümkün değil.

10. Erkeğin Boşalması İçin Beynine İhtiyacı Yoktur

Penise boşalma ve spermleri dışarıya gönderme emri beyinden değil, omurilikten gelmektedir. Dolayısıyla beyni olmayan bir erkek de kolaylıkla boşalabilir. Tabii erekte edilebilirse...

11. Hayvanlar Alemi'nin En'leri

Bilinen en büyük penisli hayvan, Mavi Balina'dır. Bu balinaların penis uzunluğu 2.5 metreye ulaşır. Bu konuda buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Kara hayvanları arasındaki rekor ise fillere aittir. Bir filin penisi 1.8 metreye ulaşabilir ve "dik" hale geçtiğinde, bir S harfi şeklindedir. Bilinen en küçük penisli hayvan ise bir tür sivrifareye aittir ve sadece 5 milimetre uzunluğundadır.

Mavi Balina Penisi

Kaynak: Evrim Ağacı

12. Koro

Koro, belli başlı kültürlerde görülen, erkeklerde penisi, dişilerde ise meme uçlarını etkileyen bir sendromdur. Bir çeşit fobi olan koro, erkeklerde penislerinin zaman içerisinde küçülerek tamamen yok olacağı korkusu şeklinde görülür. Dişilerde ise aynı durum, meme uçları için geçerlidir. Bu korkunun nasıl oluştuğuna dair hiçbir bilgimiz bulunmamaktadır. Kimi zaman "penis paniği" olarak da bilinir ve iddialara göre, tarih içerisinde kitlesel korkulara neden olmuştur. Ancak buna dair güvenilir kayıtlar bulunmamaktadır.

13. "Melek Şehveti"

Bu ne yazık ki birçokları için rahatsız edici olabilecek, ancak bir o kadar da ilginç bir konudur: "ölüm ereksiyonu" olarak da bilinir. Tarih boyunca asılan birçok erkekte, ölümden sonra ereksiyon tespit edilmiştir. Ne yazık ki, tıpkı ana karnındaki ereksiyon gibi, ölüm sonrası ereksiyonun da tam sebepleri bilinmemektedir. Belki de beynin ölmeden önce vücuda gönderdiği sinyallerin kontrol edilememesinden kaynaklı bir durum olabilir.

14. Bir Yemek Olarak Penis

Antik birçok kabilede, kabile kralları, kendilerinden önceki kralların penislerini bir güç aktarımı sembolü olarak yerlerdi. Böylece, kendisinden önceki kralın kutsal gücünü yeni kralın aldığı düşünülürdü. Ancak sonradan, bu gelenek başta Yahudiler olmak üzere birçok toplumda yasaklandı ve unutuldu.

Sosis

Kaynak: Lover of Creating Flavors

 

15. Depresyonu İyileştiren Meni

Erkek menisi (spermi) içerisinde ruh halini iyileştirdiği bilinen estron, keyfi ve şefkati arttırdığı bilinen oksitosin, heyecana karşı duyarlılığı arttırdığı bilinen kortizol, uykuyu tetiklediği bilinen melatonin ve aralarında serotonin ile tirotropin salgılayıcı hormon da bulunan en az 3 farklı antidepresan kimyasal olduğu iddia edilmektedir. Ancak bu iddiaların bir kısmının çok da net olmadığını belirtmekte fayda var. Konuyla ilgili bir tartışma için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

16. Ülkeler, Renkler, Penis Büyüklükleri 

En güzel ikisini en sona sakladık. Bugüne kadar yapılan hiçbir güvenilir araştırmada, porno sektörü tarafından ileri sürülen kalıpların doğru olduğu gösterilememiştir. Yani zencilerin devasa penisleri, Uzak Doğuluların ufak penisleri bulunmaz. Ortalama özelliklerdeki bir erkeğin erekte olmuş penis büyüklüğü 12.9 ila 15 santimetre arasındadır. Dünya'daki tüm erkeklerin penisleri, bu ortalamanın etrafında bir dağılım göstermektedir. Dünya'daki tüm insanların %95'inin erekte haldeki penis uzunluğu 10.7 santimetre ile 19.1 santimetre arasında değişmektedir. Erekte olmuş penis boyu çok az sayıda kişide 20 santimetrenin üzerinde ve 9 santimetrenin altındadır. Erekte olmamış bir erkeğin ortalama penis uzunluğu ise 10 santimetre civarındadır. Dolayısıyla abartılı iddialar ile gezinerek kendini ispatlamaya çalışanların iddialarını gözden geçirmeleri, bunu duyarak utanç duyanların da utançlarını gözden geçirmeleri gerekmektedir. Sadece bazı Afrika ülkelerindeki penis uzunluğu ortalamasının 15 yerine 16 civarında olması, bazı Uzak Doğu ülkelerindeki ortalamanın ise 11 civarında olması, porno sektörünün de abartısıyla birleşince gerçek dışı iddialara dönüşmüştür. Dolayısıyla zencilerin beyazlara göre abartılı bir penis uzunluğu ortalaması bulunmamaktadır. Örneğin aşağıdaki haritada ülkeler arasında ciddi farklar varmış gibi gözükse de, bu araştırmalar kişilerin kendi bildirimlerine dayalı olduğu için güvenilir değildirler. Kontrollü olarak yapılan hiçbir araştırmada, büyük farklılıklar görülmemiştir.

image

17. Ortalama Seks ve Boşalma Süresi

Porno sektörü tarafından abartılan bir diğer mevzu da, seks süresidir. Her ne kadar birçok porno filmde bu süre onlarca dakika, hatta zaman zaman saatler ile ifade edilse de, ortalama bir erkeğin seks sırasında boşalma süresi 3-7 dakika arasındadır (hiç duraklanmadığı düşünülürse). Yine, Dünya'daki tüm erkeklerin %95 civarı, 12 dakikadan daha uzun süre boşalmadan seks yapamamaktadır. Tabii ki bu süreleri kesin olarak tayin etmek çok zordur, çünkü sağlık, beslenme, haftada yapılan seks miktarı, masturbasyon vb. faktörler bu süreleri ciddi miktarda etkilemektedir. Dolayısıyla, eğer ki etrafınızdaki insanlar, insan için "çok uzun" sayılan 13 dakikadan daha uzun süre boyunca seks yaptıklarını iddia ederek kendilerini ispatlamaya çalışıyorlarsa, bilin ki büyük bir ihtimalle yalan söylemektedirler (veya bu konuda gerçek bir uzmandırlar).

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 1
 • 3
 • 3
 • 2
 • 0
 • 4
 • 2
 • 5
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/06/2019 21:32:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1877

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder