Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tetanoz, kuduz, çocuk felci (polio), sarı humma, sığır vebası, boğmaca, kızamık, çiçek hastalığı ve daha nicesi... Bir zamanların kitlesel ölümlere neden olmuş, insanların dehşet ve korkuyla yaklaştıkları, toplamda on milyonlarca insanın hayatını elinden almış hastalıklardır. Modern bilim sayesinde bugün bunların hiçbiri, üzerinde durulacak hastalıklar olarak bile sayılmıyorlar. Aşılar sayesinde bunlara yakalanma riskini neredeyse tamamen yok edebiliyoruz. Yine de bu hastalıklara yakalanılsa da, teşhis edildiklerinde neredeyse kesin olarak tedevi etmenin yollarını artık biliyoruz. Bu, insanlığın hastalıklarla mücadelesi hikayesinin çok kısa bir özeti...

Çağımızın kitlesel ölümcül hastalıklarının başındaysa kanser ve AIDS geliyor. Bunların tedavisiyle ilgili müthiş bir yol alındı. AIDS hastalarının artık ömür beklentileri 5-10 yıl değil, neredeyse normal ömürlerini yaşayabiliyorlar. Hatta 2012-2013 yıllarında ilk defa birkaç kişi HIV'den tamamen arındırıldı. Kanser de binbir çeşidi olmasına rağmen, tek tek insanın bilimine boyun eğiyor. Bundan birkaç on sene sonra muhtemelen "geçmişin hastalıkları" olacak bunlar...

Bu kısa ve öz infografikte, HIV/AIDS ile ilgili bazı çok temel bilgileri bulacaksınız. HIV ve evrimi hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Umarız faydalı olur.


Kaynak: PBS

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/07/2019 13:32:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3085

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder