AIDS ve HIV ile İlgili Temel Bilgiler

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tetanoz, kuduz, çocuk felci (polio), sarı humma, sığır vebası, boğmaca, kızamık, çiçek hastalığı ve daha nicesi... Bir zamanların kitlesel ölümlere neden olmuş, insanların dehşet ve korkuyla yaklaştıkları, toplamda on milyonlarca insanın hayatını elinden almış hastalıklardır. Modern bilim sayesinde bugün bunların hiçbiri, üzerinde durulacak hastalıklar olarak bile sayılmıyorlar. Aşılar sayesinde bunlara yakalanma riskini neredeyse tamamen yok edebiliyoruz. Yine de bu hastalıklara yakalanılsa da, teşhis edildiklerinde neredeyse kesin olarak tedevi etmenin yollarını artık biliyoruz. Bu, insanlığın hastalıklarla mücadelesi hikayesinin çok kısa bir özeti...

Çağımızın kitlesel ölümcül hastalıklarının başındaysa kanser ve AIDS geliyor. Bunların tedavisiyle ilgili müthiş bir yol alındı. AIDS hastalarının artık ömür beklentileri 5-10 yıl değil, neredeyse normal ömürlerini yaşayabiliyorlar. Hatta 2012-2013 yıllarında ilk defa birkaç kişi HIV'den tamamen arındırıldı. Kanser de binbir çeşidi olmasına rağmen, tek tek insanın bilimine boyun eğiyor. Bundan birkaç on sene sonra muhtemelen "geçmişin hastalıkları" olacak bunlar...

Bu kısa ve öz infografikte, HIV/AIDS ile ilgili bazı çok temel bilgileri bulacaksınız. HIV ve evrimi hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Umarız faydalı olur.


Kaynak: PBS

Kesişen Su Akıntıları

Dünya ve Güneş Gibi Cisimlerin Karmaşık Yörünge Hareketleri ve Yörünge Yalpalama Davranışları

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Katkı Sağlayanlar

Ali Kılıç
Ali Kılıç
Görsel Düzenleme
Şule Ölez
Şule Ölez
Görsel Çevirmeni
Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim