2 Emmy Ödülü'ne Aday Gösterilen ''İçimizdeki Balık'' Belgeseli (3 Bölüm, Türkçe Altyazılı)

Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yıllar geçtikçe, bilim insanlarının ve popüler bilim alanında emek harcayanların çabaları sayesinde belgesel yayınları, kitaplar ve halk arasındaki tartışmalar, "Evrim var mı yok mu? gibi arkaik, ilkel ve acınası bir düzeyden çıkarak, "Evrim var da, nasıl çalışıyor, izleri nedir, nasıl araştırırız?" gibi daha modern, daha bilimsel, daha aydın, daha ileri bir seviyeye ulaşmayı başardı. En azından bu konuda emekleme evrelerini biraz geçtik diyebiliriz. Türkiye'de bile bunun etkisi hissediliyor. Bilim kanıtlarla, bilim düşmanlığı çığırtkanlıkla ilerledikçe; bilim halkı gelişmeyi ve cehaletten arındırılmayı hak eden bir grup, bilim karşıtlığı ise halkı aptal ve cehaleti manipüle edilebilir bir yığın olarak gördüğü için, en nihayetinde kazanan elbette bilim oldu, oluyor ve her zaman olacak. 

Bu değişimin en güzel örneklerinden bir tanesi, omurgalı hayvanların sudan karaya geçişinin evrimi konusunda gerçekten harika ve tartışmaya yer bırakmayan Tiktaalik isimli fosili bulan Dr. Neil Shubin'in hazırlayıp sunduğu "İçimizdeki Balık" belgeseli. 3 bölümden oluşan belgesel, "Evrim var mı, yok mu?"ya değil, "Evrim neden bilimin vazgeçilmezi ve onun izlerini nerelerde görebiliyoruz?" sorusuna odaklanıyor. Bunu öylesine başarılı yapıyor ki, 2015 yılında "En İyi Bilim" ve "En İyi Grafik" alanlarında olmak üzere 2 dalda Emmy Ödülü'ne aday gösterildi. Bölümlerin başlıkları şu şekilde:

1. Your Inner Fish (İçimizdeki Balık)

2. Your Inner Reptile (İçimizdeki Sürüngen)

3. Your Inner Monkey (İçimizdeki Maymun)

 

Felis agnosticus lakaplı sevgili Bahar arkadaşımız, üşenmeden toplamda 3 saatlik belgeseli tamamen Türkçe altyazıya kavuşturdu. Kendi sitesini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Belgesellere ilham olan, yine Neil Shubin tarafından yazılan meşhur kitabın Bahar tarafından yapılan bir tanıtımına buraya tıklayarak, aşağıda verdiğimiz belgeselin yapımında kullanılan Türkçe altyazıların dosyalarına ise buraya tıklayarak erişebilirsiniz. Şimdi lafı daha fazla uzatmayalım ve siz değerli okurlarımızı belgeselin 3 bölümüyle baş başa bırakalım:

İçimizdeki Balık 1. Bölüm (Your Inner Fish) by felisagnosticus

 

İçimizdeki Balık 2. Bölüm - İçimizdeki Sürüngen... by felisagnosticus

 

İçimizdeki Balık 3. Bölüm - İçimizdeki Maymun by felisagnosticus

 

Kaynak: Bahar Kılıç (Felis Agnosticus)

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2019 00:20:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3780

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gün boyu ilginç bir şey fark etmediyseniz, pek de iyi bir gün geçirmemişsiniz demektir.”
J. A. Wheeler
Geri Bildirim Gönder