Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yüzlerimiz Kusursuz Simetriye Sahip Olsaydı Nasıl Görünürdük?

Yüzlerimiz Kusursuz Simetriye Sahip Olsaydı Nasıl Görünürdük? Pareto Network
3 dakika
106,228
Tüm Reklamları Kapat

İnsanlar "kusursuz simetri"nin doğası gereği "daha iyi" olması gerektiği yargısına sahiptirler. Yüzü simetrik olan insanların daha çekici olduğu iddia edilir. Vücutlarımızın simetrik olması gerektiği düşünülür. Yapılan çalışmalar, insanların çekici (estetik) buldukları yüzlerin ortak özelliklerinin simetri, ortalamaya yakınlık ve gençlik gibi faktörleri de içerdiğini göstermektedir.

Gerçekten de sadece insanlar değil, birçok canlı, yüzleri simetriden aşırı uzak eşlerden uzak dururlar. Bunun sebebi, bilateral (çift-yanlı) simetrinin evrimsel hayatta kalma mücadelesinde avantajlı olduğu için evrimleşmesi ve bundan aşırı sapmaların hayatta kalma başarısını düşürecek olmasıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Fakat genel bir simetrinin Doğal Seçilim açısından avantajlı olması (ve dolayısıyla Cinsel Seçilim tarafından da desteklenmesi), kusursuz simetrinin, yani hiçbir bilateral asimetriye sahip olmamanın de aynı derecede çekici ve Cinsel Seçilim tarafından desteklenir olmasını garanti etmemektedir.

Dahası, simetrinin daha sağlıklı bir bireye işaret ettiği düşüncesi genel geçer olarak kabul edilen bir düşünce değildir. Simetrinin, bireyin sağlıklı ve genetik olarak üstün olduğunu gösteren bir dürüst sinyal olduğu iddiası yaygın olsa da, bir bireyin simetriden sapmaya (asimetriye) sahip olmasının ana kriterlerinden biri ömür içinde karşılaşılan güçlüklerdir (bunlara stres kaynakları adını vermekteyiz). Dolayısıyla bir bireyin asimetrik yüze sahip olması, çok zorlu durumlarla karşılaşmasına rağmen bunların üstesinden gelmeyi başardığı ve halen hayatta kalmayı sürdürdüğüne işaret edebilir. Bu da, asimetrik yüzlerin zorlukların üstesinden gelme açısından daha dürüst bir sinyal olabileceğine işaret etmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Uzun lafın kısası, yüzdeki kusursuz asimetrinin gerçekten evrensel olarak çekici olup olmadığı konusu akademik camiada halen tartışılmaktadır.

Çekiciliğin Simetri Hipotezi

Genel olarak simetrinin çekiciliği hipotezini test etmek isteyen moda fotoğrafçısı Alex John Beck, Çekiciliğin Simetri Hipotezi denen fikir dahilinde kusursuz simetriye sahip yüzler yarattı. Yaptığı, basitçe, fotoğrafını çektiği insanların yüzlerinin önce sol yarısını, sonra sağ yarısını kullanarak gerçekten "kusursuz simetrik" yüzler oluşturmaktı.

Sonuçları aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Fotoğrafları gösterdiği birçok kişi bu yüzlerin birçoğunun ürkütücü ve itici olduğunu düşündü. Ancak bunun sebeplerinden birisi, simetrisi alınan yüzlerin diğer güzellik parametreleri (örneğin ortalamaya yakınlık) açısından zayıflaması olabilir. Yani yüzünün bir tarafındaki bariz bir şekilde asimetrik olan bir bireyin yüzünün o yarısı kullanılarak kusursuz simetrik bir yüz üretildiğinde, bu kişinin ortalama insan yüzüne benzerliği dikkate değer miktarda düşmektedir. Bu da, mutlak ve kusursuz bir simetriye rağmen kişilerin o yüzü çekici bulmamasıyla sonuçlanabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu durum, bir bireyin yüzündeki asimetrinin ona doğallık kattığı fikrini destekliyor gibi gözüküyor. Bu oldukça mantıklı, çünkü doğada hiçbir şey kusursuz değildir ve bizlerin çekicilik algısı da bu kusurlu doğa içinde evrimleşmiş, etrafımızda gördüğümüz yüzlere göre şekillenmiştir. Buna benzer iki çalışmayı yüzlerimizde Altın Oran bulunup bulunmadığıyla ilgili şu sanatsal çalışmada ve genel olarak doğada Altın Oran'ı gerçekten görüp görmediğimizle ilgili bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraflarda Alex Beck tarafından, katılımcıların yüzlerinin sol ve sağ yarılarına göre oluşturulan tam yüz portrelerini görüyorsunuz. Her fotoğrafta sol taraftaki kare, bireyin yüzünün sol yarısının kusursuz simetrisine, sağ taraftaki kare ise bireyin yüzünün sağ yarısının simetrisine dayanıyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
27
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 29
 • İnanılmaz 15
 • Güldürdü 11
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Bilim Budur! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Muhteşem! 3
 • Grrr... *@$# 3
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Business Insider | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/10/2023 06:30:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2702

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sıcak
Hastalık Yayılımı
Bilişsel
Uydu
Mers
Köpekler
Önyargı
Coğrafya
Müzik
Kadın Sağlığı
Çiçek
Semptom
Radyo
Taklit
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Enfeksiyon
Teyit
Kişilik
Bilim Tarihi
Albert Einstein
Aşı
Gen
Biyoçeşitlilik
Optik
Evrim Ağacı Duyurusu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Yüzlerimiz Kusursuz Simetriye Sahip Olsaydı Nasıl Görünürdük?. (20 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 4 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2702
Bakırcı, Ç. M. (2014, September 20). Yüzlerimiz Kusursuz Simetriye Sahip Olsaydı Nasıl Görünürdük?. Evrim Ağacı. Retrieved October 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/2702
Ç. M. Bakırcı. “Yüzlerimiz Kusursuz Simetriye Sahip Olsaydı Nasıl Görünürdük?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 20 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2702.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Yüzlerimiz Kusursuz Simetriye Sahip Olsaydı Nasıl Görünürdük?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 20, 2014. https://evrimagaci.org/s/2702.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close