Evrim Ağacı

Yüzlerimiz Kusursuz Simetriye Sahip Olsaydı Nasıl Görünürdük?

Yüzlerimiz Kusursuz Simetriye Sahip Olsaydı Nasıl Görünürdük? Pareto Network
Tavsiye Makale

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Business Insider isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İnsanlar "kusursuz simetri"nin doğası gereği "daha iyi" olması gerektiği yargısına sahiptirler. Yüzü simetrik olan insanların daha çekici olduğu iddia edilir. Vücutlarımızın simetrik olması gerektiği düşünülür. Yapılan çalışmalar, insanların çekici (estetik) buldukları yüzlerin ortak özelliklerinin simetri, ortalamaya yakınlık ve gençlik gibi faktörleri de içerdiğini göstermektedir.

Gerçekten de sadece insanlar değil, birçok canlı, yüzleri simetriden aşırı uzak eşlerden uzak dururlar. Bunun sebebi, bilateral (çift-yanlı) simetrinin evrimsel hayatta kalma mücadelesinde avantajlı olduğu için evrimleşmesi ve bundan aşırı sapmaların hayatta kalma başarısını düşürecek olmasıdır.

Fakat genel bir simetrinin Doğal Seçilim açısından avantajlı olması (ve dolayısıyla Cinsel Seçilim tarafından da desteklenmesi), kusursuz simetrinin, yani hiçbir bilateral asimetriye sahip olmamanın de aynı derecede çekici ve Cinsel Seçilim tarafından desteklenir olmasını garanti etmemektedir.

Dahası, simetrinin daha sağlıklı bir bireye işaret ettiği düşüncesi genel geçer olarak kabul edilen bir düşünce değildir. Simetrinin, bireyin sağlıklı ve genetik olarak üstün olduğunu gösteren bir dürüst sinyal olduğu iddiası yaygın olsa da, bir bireyin simetriden sapmaya (asimetriye) sahip olmasının ana kriterlerinden biri ömür içinde karşılaşılan güçlüklerdir (bunlara stres kaynakları adını vermekteyiz). Dolayısıyla bir bireyin asimetrik yüze sahip olması, çok zorlu durumlarla karşılaşmasına rağmen bunların üstesinden gelmeyi başardığı ve halen hayatta kalmayı sürdürdüğüne işaret edebilir. Bu da, asimetrik yüzlerin zorlukların üstesinden gelme açısından daha dürüst bir sinyal olabileceğine işaret etmektedir.

Uzun lafın kısası, yüzdeki kusursuz asimetrinin gerçekten evrensel olarak çekici olup olmadığı konusu akademik camiada halen tartışılmaktadır.

Çekiciliğin Simetri Hipotezi

Genel olarak simetrinin çekiciliği hipotezini test etmek isteyen moda fotoğrafçısı Alex John Beck, Çekiciliğin Simetri Hipotezi denen fikir dahilinde kusursuz simetriye sahip yüzler yarattı. Yaptığı, basitçe, fotoğrafını çektiği insanların yüzlerinin önce sol yarısını, sonra sağ yarısını kullanarak gerçekten "kusursuz simetrik" yüzler oluşturmaktı.

Sonuçları aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Fotoğrafları gösterdiği birçok kişi bu yüzlerin birçoğunun ürkütücü ve itici olduğunu düşündü. Ancak bunun sebeplerinden birisi, simetrisi alınan yüzlerin diğer güzellik parametreleri (örneğin ortalamaya yakınlık) açısından zayıflaması olabilir. Yani yüzünün bir tarafındaki bariz bir şekilde asimetrik olan bir bireyin yüzünün o yarısı kullanılarak kusursuz simetrik bir yüz üretildiğinde, bu kişinin ortalama insan yüzüne benzerliği dikkate değer miktarda düşmektedir. Bu da, mutlak ve kusursuz bir simetriye rağmen kişilerin o yüzü çekici bulmamasıyla sonuçlanabilir.

Bu durum, bir bireyin yüzündeki asimetrinin ona doğallık kattığı fikrini destekliyor gibi gözüküyor. Bu oldukça mantıklı, çünkü doğada hiçbir şey kusursuz değildir ve bizlerin çekicilik algısı da bu kusurlu doğa içinde evrimleşmiş, etrafımızda gördüğümüz yüzlere göre şekillenmiştir. Buna benzer iki çalışmayı yüzlerimizde Altın Oran bulunup bulunmadığıyla ilgili şu sanatsal çalışmada ve genel olarak doğada Altın Oran'ı gerçekten görüp görmediğimizle ilgili bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraflarda Alex Beck tarafından, katılımcıların yüzlerinin sol ve sağ yarılarına göre oluşturulan tam yüz portrelerini görüyorsunuz. Her fotoğrafta sol taraftaki kare, bireyin yüzünün sol yarısının kusursuz simetrisine, sağ taraftaki kare ise bireyin yüzünün sağ yarısının simetrisine dayanıyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 13
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Güldürdü 5
 • İnanılmaz 5
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/06/2020 03:26:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2702

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Beslenme Davranışları
Seçilim
Şempanzeler
Sahtebilim
İnsanın Evrimi
Yeni Koronavirüs
Bilim İnsanları
Yörünge
Botanik
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Hasta
Sürüngen
Ara Geçiş Türleri
Ses Kaydı
Coronavirus
Etoloji
Biyoloji
Üreme
Diyet
Bağışıklık
Teori
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Kedigiller
Robot
Beslenme Bilimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Az önce çözdüğünüz sorundan hemen sonra bir yenisi gelecek. Bu, sorunları çözmeyi bırakmanız gerektiğini mi gösterir?”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder