Vücudumuzun Su Alışverişi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yaşam için suyun vazgeçilemez bir unsur olduğunu biliyoruz. Bunun nedenlerini "Bizim Bildiğimiz Anlamıyla Hayat İçin Suyun Önemi" başlıklı makalemizden okuyabilirsiniz. Vücutlarımızın %60-75 arası sudan oluşuyor. Ciğerlerimizin %90'ı, beynimizin %70'i, kanımızın %80'inden fazlası su! 

Her gün 2 litreye yakın su tüketmemiz tavsiye ediliyor. Ancak genelde söylenmeyen şey, bunun içerisinde yiyecek ve su harici içeceklerden aldığımız suyun olmadığı. Doktorlar genelde garantiye almayı seviyorlar. 2 litre, ortalama bir insanın günlük su ihtiyacıdır. Ancak bu ihtiyacın %20'si, sadece yediğimiz katı gıdalardan gelmektedir. İçtiğimiz su harici içeceklerin de ezici bir çoğunluğu sudur. Örneğin normal kolanın %90.31'i, diyet kolanın %99.8'i sudur. Benzer şekilde elma sularının yaklaşık %90'ı, üzüm sularının %84.51'i, limonataların %92.46'sı, portakal sularının %87.22'si sudur. Keza yediğimiz meyvelerin birçoğu bol miktarda su içerir. Örneğin elmaların %85.56'sı, kayısıların %73.23'ü, incirlerin %79.11'i, kavunların %91.85'i, portakalların %86.75'i, karpuzların %91.45'i, hatta muzun bile %74.91'i sudur! 

Yani gün boyunca içtiğiniz her meşrubat, yediğiniz her yiyecek (meyve, sebze ve et) size su ihtiyacınızın büyük bir kısmını sağlamaktadır. Dolayısıyla, ek olarak 2 litre su içilmesi iddiası bir mittir ve "Günde En Az 2 Litre Su İçmemiz Gerekir Mi?" başlıklı yazımızda bu mitten bahsetmiştik. Tabii ki ne kadar su içerseniz o kadar iyi; ancak vücudunuzun bu ek suya normalde ihtiyacı bulunmuyor (eğer ki düzgünce beslenip yeterince sıvı tüketiyorsanız).

Her birimiz, sadece terleme yoluyla günde ortalama yarım litre suyu dışarıya veriyoruz. Ayrıca sadece nefes verirken bile, ağız ve burnunuzdan çıkan havayla günde ortalama 237 mililitre su kaybediyoruz. Ayrıca idrar ve dışkılama yoluyla da her gün 1.4 litre suyu dışarıya atıyoruz. Bu ortalamaları topladığınızda, yaklaşık 2 litreye eşit olduğunu görüyorsunuz. Yani vücudunuzun günlük su ihtiyacına! İşte bu sayede su dengemizi sağlıyoruz.

Dışkımızın %75'ini su oluşturuyor. Yani her ne kadar çoğunlukla tamamı katı gibi gözükse de, aslında dışkımızın neredeyse tamamı, tıpkı vücudumuzun kendisi gibi sudan oluşur. Zaten bu şekilde olması da gerekir, aksi takdirde oluşan kabızlık, bağırsak ve anüste yırtılmalara ve çatlaklara neden olabilir. Bu da, hemoroide sebep olur. 

Terimizin büyük bir kısmını el ve ayaklarımızdaki ter bezlerimizden kaybederiz. Kuzenlerimizde, sadece ve büyük oranda bu bölgelerde ter bezleri bulunur; ancak insan türünün evriminde, ter bezlerinin sayısının çoğalması da büyük önem kazanmıştır. Yine de kuzenlerimizden (bekleyeceğiniz gibi) neredeyse hiçbir farkımız yoktur. Ayaklarımızın altında 500.000 civarında ter bezi bulunur ve bunlar her gün yaklaşık 1 bardak kadar ter üretirler. Evet, o kokunun sebebi bu.

Suyun en çok kullanıldığı yerlerden biri de, tükürüğümüzdür. Ancak pislik yapmaktan hoşlanmıyorsak, bu tükürük için kullanılan su neredeyse her zaman vücudumuza geri döner. İnsanlar, yılda 473 litre, günde ise 1.3 litre kadar tükürük üretirler. Bu, ortalama 80 yıl yaşayan bir insanın ömrü boyunca 38.000 litreye yakın tükürük üretmesi demektir. Yani ömrünüz boyunca ürettiğiniz tükürük ile 1 metre derinliğinde, 3.8 metre genişliğinde ve 10 metre uzunluğundaki bir havuzu doldurabilirsiniz. 

Uzun lafın kısası, vücudumuz çok su kaybeder, çok da su alır. Bu dengeyi koruyabildiğiniz sürece, bu konuyla ilişkili sağlık problemleri yaşamamanız beklenir. Dolayısıyla susadığınız zaman aksatmadan, büyük bir bardak suyu tüketin. Bunun dışında paranoya yaparak delicesine su içmeye çalışmanıza gerek yok. Zaten gereğinden fazla aldığınız, gerekenden fazla yarar sağlamayacak ve idrar ile atılacaktır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. How Stuff Works
 2. Statistic Brain
 3. ABD Tarım Bakanlığı - 1
 4. ABD Tarım Bakanlığı - 2
 5. ABD Tarım Bakanlığı - 3
 6. ABD Tarım Bakanlığı - 4
 7. ABD Tarım Bakanlığı - 5
 8. ABD Tarım Bakanlığı - 6
 9. ABD Tarım Bakanlığı - 7
 10. ABD Tarım Bakanlığı - 8
 11. ABD Tarım Bakanlığı - 9
 12. ABD Tarım Bakanlığı - 10
 13. ABD Tarım Bakanlığı - 11

Engerek Balığı

Muhteşem Görünümlü ve Ölümcül 12 Virüs

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim