Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Tulyum

Tulyum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Tulyum Wikipedia
Tulyum
2 dakika
1,321
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 69. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Tulyum, "Tm" ile sembolize edilen, atom numarası 69 olan kimyasal bir elementtir. Lantanid serisinin on üçüncü ve sondan üçüncü elementidir. Diğer lantanidler gibi, en yaygın oksidasyon durumu +3'tür. Ancak +2 oksidasyon durumu da neredeyse dolu olan 4f kabuğu tarafından stabilize edilerek gerçekleşebilir. Tulyumun ait olduğu kimyasal aileye, nadir toprak elementleri de denir. Bu isim yanıltıcıdır; çünkü aslında bu elemetin ailesi çok da nadir bulunmaz. Yalnızca, genellikle yeryüzünde birlikte bulunurlar ve bu nedenle birbirlerinden ayrılmaları çok zordur. Lantanid ismi ise, atom ağırlığı 57 olan lantandan gelir. Lantanid ailesi, periyodik tablodaki 6. sırayı oluşturur.

Fiziksel Özellikler

Tulyum, bıçakla kesilebilecek kadar yumuşak, gümüşi renkli bir metaldir. Hem dövülebilir hem de sünek bir metal olduğu için çalışması ve işlenmesi oldukça kolaydır. Erime noktası 1,550°C (2,820°F) ve kaynama noktası 1,727°C (3,141°F) olarak ölçülmüştür. Yoğunluğu santimetre küp başına 9.318 gramdır.

Kimyasal Özellikler

Tulyum havada nispeten kararlı halde bulunur. Yani havadaki oksijen veya diğer maddelerle kolayca reaksiyona giremez. Su ile yavaş, asitlerle hızlı bir şekilde reaksiyona girer.

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Tulyum bileşikleri, monazit, euxenite ve gadolinit gibi minerallerde diğer nadir toprak metallari ile birleşmiş bir şekilde oluşur. Monazit madenlerinde yaklaşık %0.007 oranında tulyum bulunur. Tulyum, lantanit elementlerinin en nadir olanıdır. Dünya kabuğunda bolluğunun milyonda yaklaşık 0,2 ile 1 parça olduğu tahmin edilmektedir. Bu orana rağmen bu onu gümüş, platin, cıva ve altından daha "popüler" yapar.

Tüm Reklamları Kapat

Uygulama ve Kullanım Alanları

Saf tulyum metalinin ve bileşiklerinin ticari kullanımı pek yaygın değildir. Bunun sebebi, çok nadir ve pahalı olması ve özelliklerinin kullanıma pek de uygun olmamasıdır. Genel olarak kimyasal araştırmalarda kullanılır. Tulyum, lazer oluşturmak için kullanılmıştır. Stabil tulyum (Tm-169) bir nükleer reaktörde bombalandığında, taşınabilir X-ışını cihazlarında bir radyasyon kaynağı olarak kullanılabilir. Ayrıca mikrodalga ekipmanında kullanılan ve "ferrit" adı verilen seramik manyetik malzemelerde kullanılabilr.

Tarihi

Tulyum ilk olarak 1879'da, İsveç Uppsala Üniversitesi'nde Per Teodor Cleve tarafından, oksit halinde izole edildi. Pek çok nadir toprak elementinin (lantanid) keşfi 1794 yılında itriyum ile başladı. Çünkü itriyum kimyasal olarak benzer elementlerle birleşik halde bulunuyordu. Aslında ilk kimyagerler, bu elementin varlığından haberdar değillerdi. 1843'te erbiyum ve terbiyum, itriyum aracılığıyla elde edildi. 1874'te ise Cleve, erbiyuma daha yakından bakmaya karar verdi. Bu esnada ise elbiyumun başka elementler de içerdiğini fark etti; çünkü atom ağırlığının geldiği kaynağa bağlı olarak bu elementin değişken olduğunu gözlemledi. 1879 yılında ise itriyumdan tulyum elde etmeyi başardı.[1]

1911'de Amerikalı kimyager Theodore William Richards, bu elementin saf bir örneğini elde etmek ve böylece atom ağırlığını tam olarak belirlemek için 15.000 adet tulyum bromatının yeniden kristalleştirmesi işlemini gerçekleştirdi.

Etimolojisi

Tulyum, İskandinavya'nın en eski adı olan Thule'den gelmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Önlem ve Güven

Tulyumun Sağlığa Etkileri

Çözünür tulyum tuzları, büyük miktarlarda alındığında hafif toksik olarak kabul edilir; ancak çözünür tuzlar, tamamen toksik değildir. Bu nedenle sağlığa etkileri yok denecek kadar azdır.

Tulyumun çevreye etkileri

Tulyum, bitkiler ve hayvanlar için çevresel bir tehdit oluşturmaz.

İlginç Bilgiler ve Diğer

Tulyum lazerleri, şu anda leke giderici bir tedavi olarak oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Son zamanlarda tulyum lazerinin beyazlatma etkisi kullanılarak güzellik ve estetik sektöründe leke açıcı tedavi olarak kullanılmaktadır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 69. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
12
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 18:42:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10071

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Beslenme Davranışları
Tercih
Doğal Seçilim
Hukuk
Süpernova
Yeni Doğan
Mantık
Normal Doğum
Radyasyon
Koronavirüs
Goril
Bilim Tarihi
Vaka
Algı
Ses
Süt
Savaş
Fare
Uzay Aracı
Optik
Metabolizma
Kitap
Akciğer
İstatistik
Spor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Aslan, et al. Tulyum. (29 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10071
Aslan, S., Emektar, D. (2021, January 29). Tulyum. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10071
S. Aslan, et al. “Tulyum.” Edited by Dilan Emektar. Evrim Ağacı, 29 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10071.
Aslan, Sevcan. Emektar, Dilan. “Tulyum.” Edited by Dilan Emektar. Evrim Ağacı, January 29, 2021. https://evrimagaci.org/s/10071.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close