Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Erbiyum

Erbiyum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Erbiyum Wikipedia Commons
Erbiyum
2 dakika
1,338
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 68. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Erbiyum, "Er" sembolü ile gösterilen ve atom numarası 68 olan kimyasal bir elementtir. Yapay olarak izole edildiğinde gümüşi beyaz renkte, katı yapıda olan metal, doğada her zaman diğer elementlerle birlikte bulunur. İsveç'te Ytterby'deki gadolinit madeninde bulunan ve adını aldığı nadir bir toprak elementi olan lantanid grubuna dahildir.

Erbiyum, periyodik tablonun 6. satırında 58'den 71'e kadar atom numaralarına sahip 14 nadir toprak elementinden biridir. Günümüzde nadir toprak elementleri kolaylıkla ayrılabilir ve makul bir maliyetle satın alınabilir durumdadır. Günümüzde erbiyumun iki yaygın kullanımı lazerler ve özel optik fiber türleridir.

Fiziksel Özellikler

Erbiyum metali, gümüş metali gibi parlak bir yüzeye sahiptir. Yumuşak ve dövülebilir yapıdadır. 1,522°C (2,772°F) erime noktasına ve yaklaşık 2868°C (4,500°F) kaynama noktasına sahiptir. Yoğunluğu santimetreküp başına 9.16 gramdır.

Kimyasal Özellikler

Erbiyum havada oldukça kararlı davranır. Diğer lantanidlerden farklı olarak hızlı bir şekilde oksijenle reaksiyona girmez. Erbiyum bileşikleri pembe veya kırmızı olma eğilimindedir. Bazen cam ve seramikleri renklendirmek için kullanılırlar.

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Erbiyum, doğada hiçbir zaman tek bir element olarak bulunmaz. Tüm nadir toprak elementlerini içeren madenlerde karışmış şekilde bulunur. Erbiyum, daha bol bulunan nadir toprak elementlerinden biridir. Ana madencilik bölgeleri Çin ve ABD'dir. En önemli cevherleri, yüksek miktarlarda erbiyum içeren monazit ve bastanittir. Dünya erbiyum üretimi yılda 500 tondur.

Uygulama ve Kullanım Alanları

Erbiyum metal olarak çok az kullanım alanına sahiptir. Bunun sebebi metelin havada yavaşça kararması ve su ile reaksiyona girmesidir. Vanadyum gibi metallerle alaşımlandığında erbiyum alaşımın sertlik derecesini düşürür ve işlenebilirliğini artırır. Erbiyum oksit, kızılötesi emici camlarda, kaynakçılar için koruyucu camlarda kullanılır. Cama erbiyum eklendiğinde cama pembe bir renk verir. Bazı güneş gözlüklerine ve taklit mücevherlere renk vermek için kullanılır.

Tarihi

1843'te Stockholm'de Carl Mosander, itriyumdan iki yeni metal oksit elde etti. Bunlardan biri pembe olan erbiyum oksitti. Diğeri sarı olan terbiyum oksitti. Erbiyum keşfedilen ilk lantanid elementlerden biriyken, bu elementin ilk örnekleri diğer nadir toprak elementlerini içermiş olması gerektiği için keşfi netleştirilemedi. 1934 yılında Wilhelm Klemm ve Heinrich Bommer'ın saflaştırılmış erbiyum klorürü potasyumla ısıtarak ilk saf erbiyumu elde etti.

Tüm Reklamları Kapat

Etimolojisi

Erbium ismini İsveç'in bir kasabası olan Ytterby'dan almıştır. Birçok lantanid elementi de aynı bölgeden isimlerini almaktadır.

Önlem ve Güven

Erbiyumun Sağlığa Etkileri

Erbiyumun metabolizmayı uyardığı belirtilmiş olsa da kesin biyolojik bir rolü yoktur. İnsan vücudunda bulunan erbiyum miktarını belirlemek zordur. Kemiklerde yüksek seviyelerde, karaciğer ve böbreklerde daha az miktarlarda bulunur.

Erbiyumun Çevresel Etkileri

Erbiyum, bitkiler ve hayvanlar için çevresel bir tehdit oluşturmaz.

İlginç Bilgiler ve Diğer

Erbiyum, Mosander'in mineral gadolinitten ayırdığı "yitriya"da bulunan üç elementten biriydi. Üç bileşene yitriya, erbia ve terbia adı verildi. Bileşenler, kafa karıştırıcı hale gelen benzer adlara ve özelliklere sahiptir.

19. yüzyılın ortalarında erbiyum keşfedilmiş olmasına rağmen, 1934'e kadar saf bir element olarak izole edilemedi çünkü lantanidler grubu benzer özelliklere sahipti. W. Klemm ve H. Bommer, susuz erbiyum klorürü potasyum buharı ile indirgeyerek erbiyumu saflaştırdı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Nadir toprak olmasına rağmen, erbiyum o kadar da nadir değildir. Element, yaklaşık 2.8 mg/kg seviyesinde, Dünya'nın kabuğunda en bol bulunan 45. elementtir. Deniz suyunda 0,9 ng/L konsantrasyonlarda bulunur.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 68. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
20
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 6
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/06/2024 14:56:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10133

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Homo Sapiens
Dişler
İfade
Protein
Ateş
Video
Genom
Kan
Balık Çeşitliliği
Algoritma
Doğa Gözlemleri
Uzay
Dinozorlar
Sağlık Personeli
Tehlike
Canlılık
Biyografi
Ağız Sağlığı
Deprem
Evrimsel Biyoloji
Çocuklar İçin Bilim
Komplo Teorisi
Matematik
Coğrafya
Freud
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Aslan, et al. Erbiyum. (29 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10133
Aslan, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 29). Erbiyum. Evrim Ağacı. Retrieved June 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10133
S. Aslan, et al. “Erbiyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 29 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10133.
Aslan, Sevcan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Erbiyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 29, 2021. https://evrimagaci.org/s/10133.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close