Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Tasarımcı argümanını kabul edenler, neden bilimin "ölümden sonra yaşam yoktur" dediğini zannediyor?

Bilimsel açıdan ölüm sonrası yaşam vardır ya da yoktur çıkarımı deney ve gözleme dayalı olarak yapılamaz.
395 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Skeptik

Bence Bilim "Tanrı vardır veya yoktur" demediği halde bilimin neden "Tanrı yok" dediğini sanıyorlarsa aynı sebepten. Bilimin boş hipotez mantığını yanlış anlamalarından kaynaklı.

Bilim, her gün yeni bilinmezlerle karşılaştığı ve onları durmaksızın çözmeye çalıştığı için, bu bilinmezlere karşı son derece sistematik ve iyi çalışılmış bir yaklaşım geliştirmiştir. Bu yaklaşımın kalbinde boş hipotez kavramı yatmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Boş hipotez, eğer ki ortada henüz ispatlanmamış bir iddia varsa, bilimin ona nasıl yaklaşması gerektiğini dikte eden bir yöntemdir. En basit tanımıyla boş hipotez, bilimsel olarak ispatı henüz yapılmamış bir iddia ileri sürüldüğünde, bilimin o iddiayı otomatik olarak ("varsayılan tutum" olarak) yanlış varsaymasıdır.

İnsanların yanlış anladığı şey; "varsayımsal tutum olarak yanlış" varsaymanın "Bu yanlış" demek ile aynı şey olduğu. Çünkü üzerinde düşünülmedikçe yanlış anlamaya çok müsait bir kavram.

Bu Reklamı Kapat

Çünkü bilim o boş hipotezi çürütmeye çalışır ama çürütülemiyorsa onunla ilgilenmez. Yani Tanrı, ölümden sonra yaşam vs gibi konular bilimsel olarak deneylenemediği ve gözlemlenemediği için bilim bu gibi konuları yoksayar. Bunu çoğu kişi bilim "Bunlar yok dedi." gibi anlıyorsa da "Bilim bunlar hakkında yorum yapmaz, bilimin alanında değil" anlamına geliyor.

Yani burada bilimin işleyişini ve yöntemini yanlış anlama ve yanlış yorumdan kaynaklı yanlış bir çıkarım var diyebiliriz.

330 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
 • Raporla
Cevap
Muhammed Fatih Yılmaz
Muhammed Fatih Yılmaz Tasarımcı Argümanını Kabul Eden Biri Diyelim :D

Öncelikle bir tasarımcı argümanı savunucusu olduğum kadar bir bilimsever de olduğumu belirteyim. Çünkü genelde bir tasarımcıya inanıyorsan bilimin senin için bir şey ifade etmediği düşünülüyor. Ancak bu kesinlikle doğru değil.

Konuya gelecek olursak tasarımcı argümanını kabul eden kişilerin "bilimin ölümden sonra yaşam yoktur dediğini zannettiği" filan yok. Aynı sizin de ifade ettiğiniz gibi bu bilimin araştırıp deney yapabileceği bir konu değildir. Ölümden sonra yaşam olmadığını iddia eden kişiler "naturalist bilim" takipçileri. Naturalist bilim demek gözlemleyemediğimiz şeylerin var olamayacağını ve her şeyin bu evren içinde doğal olarak gerçekleştiğini iddia eden bilim demektir. Şunu da söylemeliyim ki metodolojik olarak naturalist düşünmekte bir hata yoktur ancak benim bahsettiğim kesim metodolojik naturalizmin dışında olayların bu bakış açısıyla açıklanabildiğini iddia eden bir düşünce yapısına sahip. Eğer şu videoyu izlerseniz orada konuşma yapan kişinin olayları tamamen doğal olarak açıklamaya çalıştığını görürsünüz. Bilincin beyinden ibaret olduğunu söylüyor -ki bu bir inançtır- ve bunun üzerinden ölümden sonra yaşam olmadığını kendince kanıtladığını iddia ediyor. Bedenimizde gerçekleşen olayların ve hislerin bir tepkimesini beyinde görmek her şeyin temelinin o olduğunu mu gösterir? Bundan önce cevaplanması gereken soru yaşamın ne olduğu sorusudur. O videoda bizim atomlardan ibaret olduğumuzu ve atomların nasıl çalıştığını bildiğimizi söylüyor. Ancak bu bir yalan, atomların nasıl çalıştığını bilmiyoruz. Atomların ne şekilde hareket ettiğini ve hareket ederken hangi kurallara uygun hareket ettiklerini biliyoruz ancak neden ve nasıl bir düzen içerisinde bedende ahenkle hareket ettiklerini bilmiyoruz. Canlı olmayan birçok maddede mevcut olan atomlar bizim bedenimizde bir bilinci varmış gibi hareket ediyor. Bir hücrenin oluştuğu atomlara bakalım. Bu atomların aynısını cansız bir varlıkta da bulabiliriz ama onda bilinçsiz bir şekilde hareket ederlerken canlı bir varlığa gelince neden ve nasıl bir anda bütün atomlar birbiriyle uyumlu bir şekilde sanki bilinci varmışcasına hareket ediyorlar? Canlı diye tabir ettiğimiz varlıkların bedenlerindeki atomlar bir anda bilinç sahibi mi oluyorlar? Bakın bilimsel olarak baktığınızda bir canlıdaki atomla cansız bir varlıktaki aynı atom arasında HİÇBİR FARK YOK. Bu çıkmazdan bilimsel olarak çıkamıyoruz ki bilinci beyinle sınırlayalım ve o yok olunca bilincin de yok olduğunu söyleyelim. Ölümün ne olduğunu bilimsel olarak açıklayamıyoruz ki ondan sonra ne olduğunu açıklayabilelim. Ölüme bilimsel olarak söylenebilecek en makul açıklama -örnek olarak söylüyorum- bir canlının bedeninin yaşamını devam ettiremeyecek şekilde zarar görmesi şeklinde olabilir. Ama bu düzen bozulduğunda neden o bilinci varmışcasına hareket eden atomların bir anda cansız varlıkların atomları gibi hareket ettiğini bilimsel bir üslupla anlayamıyoruz.

Bu Reklamı Kapat

Biz bu konuda bir ruhtan bahsediyoruz. Canlı bir varlık içindeki ruh sayesinde böyle canlı olabiliyor diyoruz. Cansız varlıklardakiyle aynı olan atomlar bu ruh sayesinde canlı oluyor diyoruz. Eğer ruh nedir diye sorarsanız açıkçası onu biz de bilmiyoruz (17/85) ancak Tanrının varlığını rasyonel olarak kendimize kanıtladıktan sonra bize bu konuda O'nun yaptığı açıklamayı kabul ediyoruz. (Tanrının varlığını rasyonel olarak açıklamak konusunda şu sorudaki cevabıma bakabilirsiniz eksikleri olabilir ancak kaynak olsun diye gösteriyorum)

Günümüzde naturalist bilim bilimle eşdeğer sayıldığı için (Evrim Ağacı - Bilimin Temel Varsayımları Nelerdir? Bilimin Sınırları Var mı? Madde 5) bugün bu bilimle yola çıkan insanlar ölümden sonra bir hayat olmadığını iddia ediyor. Şu videoda da aynı şekilde ölümden sonra yokluğun olduğunu iddia eden bir filozofun itirafları var Ölümle yüzleşmek: 97 yaşındaki filozof hayatı, aşkı ve ölümü sorguluyor. Naturalist bir düşünce yapısıyla insanlara ölümü ne kadar açıklamaya çalışsanda bu aslında onu geçiştirmek için verilmiş cevaplardan ibaret kalıyor. "Ölümden sonra var olmayacaksın ki neden korkasın?" tarzındaki açıklamalar ölüm tam bir gerçeklik haline geldiğinde insanı tatmin etmiyor. Her neyse bunlar konumuzun dışındaki meseleler.

Kısaca bizim karşı olduğumuz şey insanların naturalist bilimle ölümden sonra bir yaşam olmadığını kanıtladıklarını söylemeleri. Bu verdiğim örnekler dışında biraz araştırma yaparsanız aynı şekilde ölümden sonra bir yaşamın olmadığını bilimsel olarak kanıtlayan (!) birçok kişi bulabilirsiniz. Sizin de dediğiniz gibi ölüm gibi deney yapamadığımız bir meseleyi bilimle kanıtlayamayız. Buradan sonra yaptığımız açıklamalar hep inancın konusudur ve inançlar altlarındaki delillerinin sağlamlığıyla ayakta durur. Elimden geldiğince konuyu açıklamaya çalıştım ancak yine de eksik olabilir. Umarım faydalı olabilmişimdir. Teşekkürler...

223 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı - Bilimin Temel Varsayımları Nelerdir? . (11 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Sean Carrol - Life After Death. (11 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Ölümle Yüzleşmek: 97 Yaşındaki Filozof Hayatı, Aşkı Ve Ölümü Sorguluyor. (11 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. İsra Suresi 85.Ayet. (11 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap
Mandalorian Software
Mandalorian Software ölümdensonrayaşamyok

Ölümden sonra Zaten Yaşam diye birşey söz konusu değildir . Tasarım argümanı Bilimsel bir argüman değildir . Ölümden sonra yaşam olmadıgını bilimin araştırmaları sayesinde bilebiliriz . Bu konuda Evrim ağacının Videoları vardır

Ölüm Nedir? Neden Yaşlanıyoruz? Neden Ölüyoruz? : https://evrimagaci.org/olum-nedir-neden-yaslaniyoruz-neden-oluyoruz-86

Bu Reklamı Kapat

bu arada bir soru sormuştum Bilimin açıklamalarına rağmen Neden insanlar din ve mitlere inanır diye ? Cevap vermiştiniz ama konu ile alakası yoktu . Evrimağacından alt yorumu olmadıgı için cevap verememiştim

224 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak. (12 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 12 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et