Evrim Ağacı Soru & Cevap

Felsefe

Puan Ver
0
Puan Ver
2,905
Fettah Yalçın
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Din fikirsel veya ruhsal bir tutum olsa da bilim tamamen somut varlıklardan doğduğunu biliyorsuz. Peki ama neden din bilime katkı sağlarken bilşm neden dine katkı sağlamıyor? Bazı kişiler mi bu olguyu oluşturuyor yada bu zaten bir gerçek mi? Bilimi savunurken dinden uzaklaşıyormuyuz? Aklındakiler!
Puan Ver
4
Puan Ver
7K
Zeynep X
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
8
Puan Ver

Kötülük problemi ya da şer problemi, din felsefesinde kötülük ile mutlak iyi olan bir Tanrı'nın varlığının nasıl bağdaştığı şeklindeki bir sorudur. Sorunu ilk olarak Epikür mantıksal bir formül ile ortaya koymuş, o zamandan beri de felsefe ile hiçbir ilişkisi olmayan kişilerden filozoflara kadar hemen herkesin zihnini meşgul etmiştir.

M.S. II. yüzyılda yaşamış bir Kilise Babası olan Lactantius’un (ö. M.S. 340) aktarımına göre Epikür kötülük problemini bir ikilem biçiminde şöyle formüle etmiştir:

“Tanrı, ya kötülükleri ortadan kaldırmak ister de kaldıramaz; veya kaldırabilir, ama kaldırmak istemez; ya da ne kaldırmak ister, ne de kaldırabilir; yahut da hem kaldırmayı ister hem de kaldırabilir. Eğer ortadan kaldırmak istiyor da kaldıramıyorsa, O her şeye kadir değildir; ki bu durum Tanrı’nın karakteriyle uyuşmaz; eğer ortadan kaldırabiliyor, fakat kaldırmak istemiyorsa, O kötü niyetlidir; ki bu da aynı şekilde Tanrı ile uyuşmaz; eğer O ne ortadan kaldırmayı istiyor, ne de kaldırabiliyorsa, hem kötü niyetlidir hem de her şeye kadir değildir; bu durumda da Tanrı değildir; eğer hem ortadan kaldırmayı istiyor, hem de kaldırabiliyorsa – ki yalnızca bu Tanrı’ya uygundur–, o zaman kötülüklerin kaynağı nedir? Ya da o kötülükleri niçin ortadan kaldırmamaktadır?”

Teşekkür (8)
Paylaş

Kaynaklar

  1. Wikipedia Kötülük ve mutlak iyi olan Tanrı'nın nasıl bağdaştığına ilişkin felsefi bir sorun
Devamını Göster
Puan Ver
1
Puan Ver
7K
Zeynep X
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Öldükten sonra dirilme yoktur. Geçmiş olsun ölmüşsünüzdür ve bütün organlar faaliyetlerine son verirler. Toprak altındaki böcekler vb vücudunuzu afiyetle yerler. Öldükten sonra dirilmek güzel olabilirdi evet. Ama maalesef öyle bir şey yoktur.

Ama siz genede öldükten sonra dirilmeye inanabilirsiniz. Bir mükafat yerinin olduğuna ve iyi insanların öldükten sonra oraya gideceğine, orada size ait bir güzel evinizin olacağına, size hizmet eden canlıların olacağına, bilgisayar, internet olacağına, yiyeceklerin istediğiniz zaman önünüze geleceğine, Half life, need for speed araba yarışları, fifa futbol oyunlarını bilgisayardan oynayacağınıza, sevdiğiniz insanlarla beraber olacağınıza, gezmeye gideceğinize, alışverişe gideceğinize ve bunlar için paraya gerek olmayacağına vb inanabilirsiniz.

Maalesef öldükten sonra dirilme yok ama neden olmasın.

Bunun için bir anket açmak lazım. İyi insanlar öldükten sonra dirilme gerçekleştikten sonra mükafat yerinde ne istiyorlar bilmek lazım.

allahı evrimle uyumlu hale getiririz. insanların iyilik ve kötülük üzerine imtihan zamanını yeniden düzenleyebiliriz. Şeytan, cin bunlar yok. İyilik meleklerini yeniden reforme edebiliriz.

Ona göre bir şeyler yazarız :) Herhangi bir ücretde talep edilmez. Size bir şey olmasın.

Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Tüm Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bütün bilimlerde hatalar, doğrulardan önce gelir ve hatanın sonradan ortaya çıkmasındansa, önden gitmesi daha iyidir.”
Hugh Walpole
Geri Bildirim Gönder