Felsefe

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
105
Uğur .
Teşekkür (1)
Hatırla (3)
Takip
Paylaş
William Lane Craig'in de "Kelam Kozmolojik Argüman"ın ikinci öncülü lehine bilimsel argüman olarak öne sürdüğü argümanlardan biri olan BGV teoremi gerçekten de felsefi açıdan ateizm aleyhine mi sonuçlanır? not: sean carrol'un eleştirisinden bir kesitini izledim fakat yeterli kalmadı hem bilimdeki hem felsefedeki yeri açısından.
Reklamı Kapat
35
Atakan Uman
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
16 sında bir çok dini sorgulayıp kitapları ve kaynakları tarayıp ateist olan bir genç olarak çok yoruldum çoğu Müslüman dan daha nazik ve iyi niyetli olmama rağmen hor görülüyor dalga konusu oluyorum bazen düşünüyorum kimliğimi saklasam yalan mı söylesem diye ama kendime yediremiyorum ne yapmalıyım bu konuda konuşabileceğim kimsem yok
Cevap

Arkadaş ortamı kurarken seçici olmak çok önemlidir seni iyiye de kötüye de sürükleyebilirler ama kişinin lise'de arkadaş seçme şansı pek de olmuyor. Arkadaş seçmeyi daha çok üniversitede yapıcaksın. Tavsiyem şu an arkadaş ortamı bulmak için çabalamak yerine gelecekte daha kaliteli insanlarla tanışabilmek için üniversite sınavına hazırlanmak sana daha çok fayda sağlayacaktır, bunu küçük bir yatırım olarak düşünebilirsin. Senin gibi bir problem yaşamadım ama kısmen anlayabiliyorum. Ek olarak düşüncelerini paylaşacak, tartışacak insan arıyorsan internet ortamından arkadaş edinebilirsin, discord indirip sunucularda yeni insanlarla tanışabilirsin.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
54K
Yusuf İğın
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Yani bu bilincim, bu hissiyatım neden bir başkası değil de ben? Ben doğduğumda ölse idim yine başkasının çocuğu olarak bu bilince sahip olacak mıydım? Bu ruh karmaşasının bir ismi var mı? Çok garip bir problem bu.
Cevap
Ral Radyah , Sorunuza yanıt verebilecek kadar düşündüğüme inanıyorum.

Bilinciniz düşündüğünüz sürece vardır. Siz doğmadan önce kendinize dair bir bilinciniz olamayacağından dolayı sizin bilincinizin başkasında olması pek olası değildir. Çünkü siz hiç var olmamış ve hiç düşünmemiş olacaksınız, bu durumda zaten bir bilince sahip olmanız mümkün değildir. Düşünen başka bir insan ise kendi bilincine sahip olacaktır.

Diyelim ki bilinciniz başka bir bedende; başka bir bedene ve çevreye sahip olmak demek, öncesine dair hiç düşüncesi ve varlığı olmayan bilincinizin başkalaşacağını işaret eder.

140 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
54K
Yusuf İğın
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Öğrendikçe algım değişiyor, haz alıyorum. Sorguladıkça sanki zihnim bir kafesin parmaklıklarını teker teker parçalıyor. Neden böyle bir hissiyat var? İnsanın zihni madem hayatta kalmaya evrimleşti, ne diye bir elektronun uzaydaki yönelimini merak ederiz?
Reklamı Kapat
25
Ali Budak
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
İradesi aslında onun elinde değil mi? Özgür İrade pekte özgür değilse tembelliklerimiz masum sayılabilir mi? Başta Kant ve Schopenhauer olmak üzere karakterin doğuştan geldiği ve değişemeyeceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Teşekkürler!
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku