Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Felsefe

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
310
Ferid Memmedov
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
iki iradesi özgür olmayan insandan birinin diğerine "300 metre ötede aslan var. Kaçmazsak bizi öldürür" demesini düşünelim. Diğeri bu bilgiyi alırken beyninde (ve ya zihninde) geden düşünce süreçlerini mikrosaniyelere ayıralım. Varsayalım ki, her söz (ve ya imge)bir mikrosaniye. Eğer determinizm doğruysa her sözü(ve ya imge ) o mikrosaniyede düşünmesi zorunlu olucak. Sonuçta kanaatinin doğruluğundan emin olması bile zorunlu olucak. O zaman doğru mantıksal çıkarımının güvenirliği düşmezmi?
310
Ferid Memmedov
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
iki iradesi özgür olmayan insandan birinin diğerine "300 metre ötede aslan var. Kaçmazsak bizi öldürür" demesini düşünelim. Diğeri bu bilgiyi alırken beyninde (ve ya zihninde) geden düşünce süreçlerini mikrosaniyelere ayıralım. Varsayalım ki, her söz (ve ya imge)bir mikrosaniye. Eğer determinizm doğruysa her sözü(ve ya imge ) ardışık mikrosaniyede düşünmesi zorunlu olucak. Sonuçta kanaatinin doğruluğundan emin olması bile zorunlu olucak. O zaman doğru mantıksal çıkarımının güvenirliği düşmezmi
Reklamı Kapat
35K
Hypatia Yaşıyor
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

Merhabalar hypatia yaşıyor

Bu soruna cevap vermeden önce birşeyi netleştirmek istiyorum. Bu yazdıklarım benim şahsi dusuncem, bir Baska biri kabul etmek yada onaylamak zorunda değildir. Çünkü aşağıya yazdıklarım biraz tartışmalı insanlar. Sevenide sevmeyenide çok olan insanlar.

1.KONFÜÇYÜS: kendisi antin çinde yasakmış bir filoziftur. Bu adamla ilgili ne okusam agzım acık kalmıştır acıkcası. Çünkü o kadar dogru ve akıllıca tespitleri vardır ki 2500 yıl gecmiş hala daha okuyup ders cıkartılabilecek şeyler var.

2 MARTİN LUTHER:Bu adamı da çok taktir ettiğim bir adamdır. Çünkü dinden insanları kandırıp, para kazanıp kolay güç sahibi olacağına, dogrulugu tercih edip dinsel reformlar yapmıştır. Avrupayı derinden etkilemiştir. Özellikle Özgürlük, vicdan, bireysellik üzerine önemli adımlar artırmıştır, hatta Avrupayı orta cagdan, modern caga gecişe onemli katkıları olmus tur. Avrupa dini baskıları bırakınca teknolojik ve sanat olarak baya yol kattetti.

3 KARL MARX:yaptığı analizler doneme gore cok ust düzeyde idi. Eger komunizmi hiç tasarlamış olsaydı dünyanın güç dengesi, yada belki toplumdaki sınıf dengeleri cok değişirdi. Mesela cok basit bir ornek, Sovyet ler Komunizm sayesinde çarlık Rusya donemin gerisinde kalmasına ragmen bu kadar guclendi. Ve eger sovyet ler olmasaydı Nazi almanyasını 2. Dunya davasında durduracak güç olmazdı. Belki su an Atatürk resmi yerine Hitlerin resmi asılı olmamasını yoldas Karl Marx a borcluyuz yada yapılan onca devrimleri.

Şahsi fikrimi soliyim. Filozof demek sadece dunyayı kendi süzgecinden gecirip yorumlayan olmamalı. Fiziksel dunyada da birşey uretmeli yada toplumu daha iyiye adım attırmalıdır. Usttekiler çok tartışmalı insanlar ama ben kendi goruslerimi yazdım. Bu adamlar olmasaydı dunyanın daha berbat bir yer olacağına eminim.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
1,154
Aysenur Acar
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Cevap

Öldükten sonra bütün bilincimiz kapanır ve yaşam sona erer. İmtihan, sırat köprüsü, cennet, cehennem yoktur. Yok olur gideriz. İnsanlar bu yok olmaya dayanamadıkları ve hatırlanmak için kimisi kitap yazar, kimisinin maddi durumu iyi ise kendi adına okul açar vb. Öldükten, yok olduktan sonrada hatırlanmak isterler.

Bu imkana sahip olamayanlar öldükten sonra akrabaları tarafından bir süre hatırlanır. Akrabalarıda öldükten sonra mezar yerleri bile bulunamaz hale gelir.

Sende istersen bir kitap yazıp yayınlatabilirsin. Maddi durumun iyi ise adına bir okul açabilirsin. Adına vakıf kurabilirsin. Adına bir çeşme yaptırabilirsin vb.

Bir yüz sene sonra hiç birimiz bu dünyada yokuz ve hepimiz yok/hiç olacağız. Çok da fazla sıkma canını derim.

Çalış, eğlen, gez , dolaş hayatın keyfini çıkar. Gezdiğin dolaştığın yerlerin fotolarını çekip twitter, instagram, facebooktan atarsan bizlerde bakarız.

148 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş

Kaynaklar

  1. İhtiyaçlar İhtiyaçlar
Devamını Göster
Reklamı Kapat
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Bir kitapta okuduğum sözde hiçbir hayvan isteyerek kötülük yapmaz gibi bir şey geçiyordu benim de aklıma gombe şempanze savaşları geldi o yüzden bu soruyu sormak istedim
Cevap

Merhaba Ismail Eren.

Bahsettiğin Gombe şempanze savaşını az biraz biliyorum. Orada iki şempanze grubu arasında başlayan savaş, elbette ki keyfiyetten meydana gelen bir savaş değildir. Birnevi sınır kavgasıdır ve bu sınır kavgasının yıllara dağıtılmış halidir. Şempanzeler acımasızca birbirlerini öldürmektedir evet; fakat atladığın yer, bunu zevk için yapmamaktadırlar. Biliyorsun ki özellikle sosyal hayvanlar, kendilerine bir alan çizmeyi ve o alanı koruma altına almayı severler. Köpek sürülerinin, işaretledikleri bölgelerine girdiğinda sana havlamaları gibi aslında. Esasında tüm mesele budur diyebilirim.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geçmişin tehlikesi insanların köleleşmesiydi. Geleceğin tehlikesi ise insanların robotlaşması...”
Erich Fromm