Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cüneyt Mert
Üye
7

Kuantum dolanıklığını neden anlamıyoruz, parçacıkların yönü en başından zaten belli değil mi?

Bu parçacıklar ilk oluşturulduklarında her zaman birbirlerinin zıttı olacak şekilde oluşuyorsa bir mıknatısın iki yönü olması gibi sadece birbirlerine zıt iki yönde olabiliyorlarsa? O zaman aradaki mesafenin önemi olmaması haberleşmelerini gerektirmemesi gerekmezmi? Biz sadece birisini ölçtüğümüzde hangisinin ne olduğunu anlıyor olmazmıyız?
636 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Hayır, değil. Sorun, (burada da anlattığım gibi) kuantum parçacıkları klasik nesneler gibi düşünüyor olmanız: İki kuantum parçacık ürettiğinizde, spinleri baştan belli olmuyor. Ölçüm yapılana kadar, her iki parçacığın da spinin "hem aşağı hem yukarı ama ne aşağı ne yukarı" olduğunu (klasik dünyadan vereceğiniz hiçbir örnekte bulunmayan bir süperpozisyon halinde olduğunu) deneysel olarak biliyoruz. O parçacıkların yukarı mı yoksa aşağı mı spine sahip olacağı ölçüm anında belli oluyor; o zamana kadar belli değil. Bunu anlamak çok kritik.

2022 Nobel Fizik Ödülü de işte tam olarak bu olaya verildi: Einstein-Podolsky-Rosen üçlüsü, kuantum parçacıkların süperpozisyon hâlinde olduğunu kabul ediyorlardı, ölçüm yapılana kadar durumlarının belirsiz olduğunu da kabul ediyorlardı ve hangisi olacaklarının ölçüm anında belirlendiğini de kabul ediyorlardı. Kabul etmedikleri şey, bu ölçüm yapıldığında her iki parçacığın nasıl davranacağının tamamen olasılıkçı olduğu fikriydi (Niels Bohr ve tayfası tamamen olasılıkçı olduğunu iddia ediyordu). Einstein ve tayfası, sonucu belirleyen deterministik (ama bizim tarafımızdan henüz çözülememiş) "gizli değişkenler" olduğunu iddia ettiler. John Bell'in teoremi ve sonrasında geliştirilen deneyler de bunun Einstein'ın dediği gibi olmadığını, Bohr'un dediği gibi olduğunu gösterdi ve bu tartışma, 60 küsür yıl sonra Nobel Ödülü ile sonuçlandı. Bu konuda bu videoyu izleyebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısıyla artık biliyoruz ki parçacıkların spin durumları sadece en baştan belli olmamakla kalmıyor, aynı zamanda gerçekten kuantum deterministik-olmayan bir temele sahip. Bu yazımızın sonunda görebileceğiniz gibi Einstein'ı kurtarabilecek 1-2 yorum var ama onlar da kolay yutulur lokmalar değiller.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
30
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close