Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Dinin psikoljik boyutunu ele aldığımzda korkuları giderici, teselli edici yanı yadsınamaz. Bu bağlamda materyalistlerin teselliye ihtiyacı yok mudur?

Dinin ortaya çıkış sebebini ve insana olan faydalarını biliyoruz. Dinin bir grup insanı yönetmek için icat edilmiş bir kurum olmasından ziyade daha bireysel yönünü önemsiyorum. Din insanın ölüm korkusunu yenmesini sağlar. Ölüm korkusu ise hiç de yabana atılacak bir korku değildir.

2
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Burası kendi fikirlerimi belirttiğim kısım isterseniz okumayabilirsiniz.

Materyalistlerin teselliye değil de gerçeğe ihtiyacı vardır bence . Ölüm gerçeği ile yüzleşmek ilk olarak zorlasa bile bir çok materyalist kişiden bu konu hakkında okudukça , yaşamak için kendine hedef koydukça ve geriye dönüp baktığında boşa yaşamışım diyeceği bir hayat yaşamadıkça ölüm korkusunun pek yaşamını etkileyeceğini sanmam . Ha ama belki etkileyebilir de bu bireysel bir durumdur . Kişinin kendini bu gerçekten soyutlayarak yaşaması da zararlı olabilir mesela öldükten sonra gelecek vaadeden dinlere inanan insanlar hayatlarının önemini kavrayamıyor ve zamanını boşa geçiriyor .Yani dinler bu korkuyu alsa bile sadece beyni kandırıyor . Materyalist kişiler ise genelde yaşamın sıradanlığını bildiklerinden zamanlarını daha değerli geçiriyor ve bu onları tatmin ediyordur az da olsa bence .

Kaynak kısmına size yararlı olacağını düşündüğüm bir video koyacağım izlemenizi tavsiye ederim .

138 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
4

Bireyin din ile olan etkileşimini belirleyen şey KÜLTÜR - GELENEK tir.

Aynı dinin farklı coğrafyalarda farklı yaşanabiliyor olmasının da en önemli nedeni budur.

Din in teorik anlamda amacı insanı teselli etmek, mutlu etmek falan değildir. Bizim faydacı kültürümüz gereği geleneksel algı böyledir. Din gibi koca bir disiplini sadece teselli aracı olarak ele almak ciddi anlamda kültür dezenformasyonu olarak tanımlanabilir. İşte bu yüzden teselliye ihtiyaç duyacak yetersizlik aşılanmış bir bireyin bu ihtiyacını (!) din ile, kadın, alkol, vs ile giderme çabası acınası bir durumdur ve din disipliniyle ilgisi bile yoktur.

Yaşama anlam yüklemekte zorlanan bireyin ölüm korkusunu yenmesi için din e tabi olması da yine kültürel defektlerin başında gelmektedir. -Din afyondur- nitelemesini yapan ateist bireylerin, din i değil, kültürü eleştiriyor olmalarının en önemli nedeni de yine aynıdır. Aslında din i afyon olarak kullanan kültür yapısıdır. Din disiplini bunu önermez.

Herhangi bir disiplini ihtiyaçlarımızı gidermede araç olarak görmek, bizim gelişmemişliğimizin göstergesi olarak yeterlidir. Bireylerin ve kültürlerin yaklaşımlarını disipilinlerle karıştırma hatası nedeniyle bir çok kavram kargaşası ve kutuplaşma oluşmaktadır.

Yeteri kadar kendisini geliştirmekle ilgilenmiş bir birey, kendini teselli etmeye değil, geliştirmeye ihtiyaç duyar. Gelişim aşamasına girememiş bir bireyin din i araçsallaştırması, evliliği, bilimi vs araçsallaştırması onun kendi sorunudur.

Bu açılardan inanç biçiminden bağımsız olarak bireylerin korkuları, teselli ihtiyaçları ve bunlarla yüzleşmeleri kültür-gelenek üzerinden belirlenir.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En güçlü veya en zeki olan değil, değişime en çok uyum sağlayabilen hayatta kalır.”
Leon C. Megginson