Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Deprem tahmincilerinin çok tahmin yapıp tahmin aralığını dar tutması ile bilimcilerin geniş aralıklarda tahminler yapması arasında ne fark var?

aralarındaki farkı ben göremiyorum açıkçası... tahminciler belki 100 tane tahmin yapıp 10-20 tane tutturuyor ama verdikleri zaman aralığı yelpazesi çok dar... öteki tarafta bilimselciler 30-100 yıl arası tahmin yapıyor yani bunu sokaktan geçen bir insan da tahmin edebilir bu süreçte deprem olacağını gibi geliyor...
1,135 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

Sokaktaki insan nasıl biliyor? Mesela sokaktaki insana soruyorum o zaman: Fransa'nın Yeni Kaledonya bölgesinde önümüzdeki 20 yıl içinde 7.2+ büyüklüğünde bir deprem olma ihtimali ne?

Bilim insanları 99'dan beri konuştukları için halk da Beklenen İstanbul Depremi'nin kendilerince öngörüldüğünü sanmaya başlamış olabilir; ama oturduğumuz yerden deprem öngörüsünde bulunamayız. Atarsınız, tutar, o başka. Ama halktan duyduğunuz "tahminler", bilim insnalarının tahminlerini tekrar etmelerinden ibaret. Yeterince çok kişi, yeterince sık söyleyince "Halk da bilir bunu ne var!" oluyor olay. :)

Tüm Reklamları Kapat

Öte yandan verilen oranlar %100, %50 veya %0 gibi tahminler değil, buna da dikkat edin. Bu, olasılıklarla ilgili sık yapılan bir hata. Mesela sizin önümüzdeki 10 sene içinde bir trafik kazası deneyimleme ihtimaliniz ne? Ya deneyimlersiniz, ya deneyimlemezsiniz, yani %50 mi? Evet, bunu herkes söyler ama işte bilim böyle çalışmıyor ve bilimdeki öngörü bu kadar genel (ve anlamsız) bir tahmin değil: yıl içinde, ve üstü büyüklükte bir deprem olma ihtimali diyoruz. Ve en önemlisi, bu işkembeden atılan bir şey değil; istatistiki analize dayanıyor. Olur, olmaz, o ayrı. %80 ihtimalle olacak bir şey, %20 ihtimalle olmayacak demektir sonuçta, insanlar bunu da çok sık unutuyorlar.

Spesifik bir günde, spesifik bir yerde, spesifik büyüklükte bir depremin olacağını öngörebilecek kimse yok yeryüzünde şu anda. Onlar her zaman işkembeden atıyorlar, tekrar edilebilir veya test edilebilir bir metodolojileri yok. Amaçları popülerlik kazanmak. Hiçbir sismolog, sosyal medyada popüler olmak için deprem öngörüsü paylaşmıyor; akademik uzmanlığı gereği bilgilerini paylaşıyor.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
18
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ufuk Derin
Ufuk Derin
904K UP
Öğrenci-Okur

Öncelikle birkaç hatayı düzeltelim. Deprem tahmininin gerçekten bir deprem tahmini olabilmesi için şöyle olması gerekir:

"27 Aralık 2022 tarih ve 15.28 saatinde Marmara Denizi'nin kuzeyinde 6.5 büyüklüğünde deprem meydana gelecektir."

Tüm Reklamları Kapat

Bunun haricindeki hiçbir tahmin, "dar" zaman aralığı sayılmaz. Bu kadar dar bir tahmin yapabilmek de imkansızdır. Kimi sözde tahminci zamanı daha geniş tutar, kimisi lokasyonu geniş tutar, kimisi büyüklük aralığını geniş tutar ve gerçekten tutması için sürekli tahmin atarlar. Tutmayan tahminleri silerler. Bunun bir analizine buradan ulaşabilirsiniz.

Gelelim bilime. Bilim, sözde tahminciler gibi geniş zaman aralığı için bir tahmin atmıyor. Gerçek ve işe yarar jeolojik verilerin gösterdiği olasılıklar arasında bir çıkarım/öngörü yapıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Sokaktan geçen herhangi biri diğer akademisyenlerle birlikte ilgili verileri inceleyebilen bir bilim insanı değilse bunları "tahmin" edemez ya da öngöremez:

 • Türk Deprem Vakfı başkanı Mustafa Erdik ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmaya göre 2018-2033 yılları arasında İstanbul'da 7.0 veya üzeri büyüklükte bir deprem olma ihtimali %33 civarındadır ve 2008'den itibaren bu depremin olma ihtimali her yıl %2 civarındadır.
 • ABD Jeolojik Araştırma Dairesi'nden Tom Parsons ve ekip arkadaşlarının yaptığı bir çalışmaya göre, 2000-2030 yılları arasında Marmara Denizi'nde 7.0 ve üzeri büyüklükte bir deprem oloma ihtimali %62'dir (±15). Aynı araştırma, bu depremin 2000-2010 yılları arasında olma ihtimalini %32 (±12) olarak ölçmüştür.
 • Parsons ve ekibi, 2004 yılında yaptıkları güncellenmiş bir analizde, 2004-2014 yılları arasında bu depremin yaşanma ihtimalini %44 (±18) olarak, 2004-2034 yılları arasında ise %70 olarak hesaplamıştır.
 • İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü'nden Okan Tüysüz ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmada, İstanbul'da 2030 yılına kadar 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelme ihtimali %65 olarak hesaplanmıştır.
 • Almanya'daki GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırmaları Merkezi'nde GeoSEA biriminin başında bulunan Heidrun Kopp ve ekibi tarafından 2019 yılında yapılan ve Nature Communications dergisinde yayınlanan güncel bir araştırma, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda biriken enerjinin, fay hattını 4 metreden fazla kaydırabileceğini ve bunun 7.1-7.4 büyüklüğünde bir depreme karşılık geleceğini hesaplamıştır.

İlgili araştırmalara ve Beklenen Büyük İstanbul Depremi ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer bunları sözde deprem tahmincileri veya sokaktan geçen herhangi birinin tahmin edebileceğini düşünüyorsanız bu çıkarımı yapmalarını sağlayan çalışmalarını bilimsel makale olarak yayınlamalarını isteyebilirsiniz.

7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Hayvanlar da Güneşte Bronzlaşır veya Yanar mı?
Hayvanlar da Güneşte Bronzlaşır veya Yanar mı?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close