Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Yazılarımıza Yönelik Sorular

Evrim Ağacı içerikleriyle ilgili sorularınız...

Bir Evrim Ağacı makalesi okuduktan sonra aklınızda bir soru işareti kaldıysa, buradan yazarlara ve Evrim Ağacı okurlarına sorunuzu sorabilirsiniz.

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
95
Denden Den
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
t=D/v => v=H0/D ise t=D2/H0 olması gerekir. Verilen bilgileri kontrol eder misiniz?
Cevap

Merhabalar Denden Den

Çok dikkatlisiniz ve evet orada bir hata var.

V=D*H0 dır yani bölü diil çarpılır. Denklem doğru aslında sadece v tanımı yanlış.

Sabancı universtesinin bir pdf sini atıyorum (aşşagı linkte aynı) orada formulu guzel anlatıyor.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://myweb.sabanciuniv.edu/ekalemci/files/2012/07/SUliseyaz61.pdf&ved=2ahUKEwio1eDtnJXrAhVxaRUIHRcwBVEQFjACegQIBBAC&usg=AOvVaw3aI58OjwLHqObsEA0IbTRL

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş

Kaynaklar

  1. Link
Devamını Göster
Reklamı Kapat
1,030
Ender Özbay
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Sadece cilt hücrelerinde bulunup temasla mı bulaşır, yoksa bir kez bulaştıktan sonra kan yoluyla tüm vücuda dağılarak herhangi bir noktada aktive olması mümkün mü? Örneğin ayağa bir kez bulaştıktan sonra, temas olmasa bile örneğin boyunda semptom verme ihtimali var mı? Örneğin hiç temas olmazsa sadece ilk bulaştığı noktada mı kalır?
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir toplum, yaşlı insanlar gölgelerinde asla oturmayacaklarını bildikleri fidanlar diktikleri zaman büyür.”
Yunan Atasözü