Sorulara Dön
1
Felsefe

Demokrasi bir çoğunluk safsatası mıdır ?

Bir ülkeyi yöneticek kişilerinde daha iyi yönetebilme yeteceği ya da yönetememe yetersizliği olabilir, bilgisi yeterisiz ya da kültürel olarak uygun olmayabilir ama çoğunluk oy verdi diye uygun olan kişilerin başa geçtiğini düşünmek Ad Populum değil midir ?

2
170 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

''Demokrasi ne demek?'' diyerek kime sorarsanız sorun büyük ihtimalle size ''Çoğunluk ne diyorsa o' dur'' sonucuna varacak cümleler kuracaklardır.. Nitekim yanlışta sayılmaz.. Ama demokrasinin sizin sorduğunuz gibi tek başına 'ad populum' olarak adlandırılmasının pek doğru olacağını düşünmüyorum. Ad populum daha çok sürü psikoloji dediğimiz kavrama yakınlık kuruyor , yani 'Onlar yapıyorsa ben neden yapmayayım ?' düşüncesi... Demokrasinin özünde ise birey düşünür , karar verir ve eylemi gerçekleşir.- Sadece düşünmesi bile bir eylem olabilir. - Bu gerçekleşen her bir eylemin yada fikrin neticesinde çoğulluk kazanmış olan hüküm sürer, ortaklık kurar.

Demokrasinin toplum yönetiminde uygulanması ise 'süreç içerisinde' bir ad populum durumuna yol açabilir. Burada önemli olan sürünün ne derece kaliteli,sağlıklı, etik ve ahlaklı olduğudur. Neticesinde sürü bir kişiyi ipten de alabilir, ipe de asabilir. - Bazen sürü kendini de bilerek yada bilmeyerek ipe asabilir.- Sürünün kalitesi ise günümüzde temel olarak eğitimle ölçülmektedir tabii bu da beraberinde eğitimin kalitesi ve yeterliliği gibi soru ve sorunları beraberinde getiriyor. Gözden kaçırılmaması gerekir ki bazı bireylerde son derece kusursuz,eksiksiz gibi görünen eğitim hayatı bile o bireyi kaliteli birey kılamıyor. Bunun nedeni genel olarak ahlaki ve etik normlara uygunsuz eylem ve düşünceleri olabiliyor yada bireyin genetiğinin, psikolojisinin yetersiz,sağlıksız var olmasından da kaynaklanabiliyor.

Özetle demek istediğim ; demokrasi gibi basit gibi görünen olgunun arkasında aslında birey, toplum, geçmiş ve gelecek, genetik hatta toplum genetiği gibi kavramlar yatıyor.Demokrasiyi tam olarak kavrayabilmek,tartışabilmek ve uygulayabilmek için tüm detayların incelenmesi, tartışılması gerekiyor. ''Kusursuz demokrasi'' olarak düşündüğümüz düzen ise yaşadığımız gezegende doğal olarak bir 'ütopya' olarak kalacak gibi duruyor...

112 görüntülenme
2
Paylaş
2

Şöyle bir benzetme yapalım. Düşünelim ki 50 kişi bir gemiye biniyorsunuz ve diyelim ki gemiye bir kaptan seçmeniz gerekti. Bir adam gemi kullanmayı biliyor ve 10 yıllık tecrübesi var. Fakat bunun farkında olan kişi sayısı çok az. Başka birisi de sadece gemi kullanmayı bildiğini iddia ediyor fakat diğer insanlarla daha samimi olduğu için herhangi bir oylama durumunda kazanma ihtimali daha yüksek. Bu açıdan baktığımız zaman oylamanın gemideki insanlar için çok tehlikeli olduğu gözüküyor. Bu gemiyi günümüz toplumuna benzetirsek devleti yönetecek kişilerin devleti yönetmekle alakası olmayan, devleti yönetmek hakkında en ufak bilgi sahibi olmayan, kişiler tarafından seçilmesinin devleti uçuruma sürüklemesi muhtemel. Bu sorunsalı aşmak için oy kullanacak kişilerin bir sınava tabi tutulması mantıklı bir çözüm yolu olarak gözüküyor. Bu yolla oy kullanacak kişilerin en azından ülke yönetimi hakkında bilgi sahibi olan kişiler olması birçok sorunun çözümüne katkıda bulunacaktır.

Fakat bu söylediklerimden demokrasinin kötü bir şey olduğu çıkarılmamalı. Bazı filozoflar az önce bahsettiklerimi demokrasi yüzünden değil de insanların yeterince eğitilmemesinden kaynaklandığını öne sürmüşlerdir. Eğer toplum iyi şekilde eğitilirse seçecekleri kişinin devleti iyi bir şekilde yöneteceği malum.

162 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et