Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Cinleri görmüyoruz ama onları gördüklerini söyleyen birçok insan var. Cinler gerçekten var mı?

Birçok duyduğum olayda, aynı olayı beraber yaşayan insanlarda var. İşte görme, duyma, hissetme gibi. Birkaç kişinin psikolojisinin aynı anda bozulabilecegini de sanmıyorum.

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Bilimsel bilgi test edilebilir olmak zorundadır. Yani bu örnekte cin gördüğünü söyleyen bir kişi başkalarına da gösterebilmelidir. Bu durum söz konusu değilse bu kavramlar bilimin konusu dışındadır. Yani bilime göre yoktur.

Ayrıca geçmişte doğaüstü herhangi bir şeyin (cin, büyü, telepati vs.) ispatına vadedilen ödüllerin yıllarca sahipsiz kalması bu iddiaların yalan olduğuna inanmamız için bir sebeptir.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Tanrı, allah, god vb yoktur. Olmayan tanrının yarattığı söylenen cin, şeytan, melek vb varlıklarda yoktur.

Olmayan cin, şeytan vb varlıklar insana zarar veremez.

Cin gördüğünü söyleyen kişiler aldıkları herhangi bir uyuşturucu madde ( lsd, esrar) etkisi ile halüsinasyon durumu yaşayabilirler.

Halüsinasyonlarda kişi, bir hastalığının olduğunu bilmeden, gördüğü, işittiği ve hissettiğine bütünüyle inanır.

Hastanın düşünce ve fikirlerinin dışarıya aktarıldığını sanması, düşüncelerinin bir başkası tarafından biliniyormuş hissine kapılması, yabancı fikirlerin kafasına direkt olarak sokulduğunu zannetme gibi çeşitli ruhsal halüsinasyonlar da vardır.

Ruh hastalıklarından şizofreni, psikozlar, psikonevrozlar, kısa sürede gelişen iç sıkıntısı hallerinde halüsinasyonlar sık görülür.

Beynin bir kısmını veya tamamını ilgilendiren tahribatlarda, tifo, menenjit, aşırı alkol kullanımı gibi durumlarda da çeşitli halüsinasyonlar ortaya çıkabilir.

En güzel insan, elinden geldiğince, gücü yettiğince çevresine, diğer insanlara iyilik yapan insandır.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. wikipedi Halusinasyon
  2. wikipedi Halusinasyon mantarlar

Bilge bey size neye,kime göre konuşuyorsunuz bilmiyorum ama bilimsel bir açıklamada değil bu. Frekans (Hz) Ölçülebilir ve ölçülmeyebilirdir. Nasıl sen belirli bir frekansa kadar duyup ötesini duyamiyorsan,ve senin duymadığın o ötesini kediler devralıp duyabiliyorsa. Orda bi hop demen gerek. Duyuların kadar konuş! derler insana. Madde her yerde vardır. Sadece duyularının müsade ettiğini görebilir insanoğlu. Bazen insan frekansı yükselir ve alçalır. Buralarda boyut değiştirme mevzu. Ve o zaman ufoda görür,melekte,şeytanda. :) sen bunu deneyimlememişsin. o boyuta gelememişsin diyelim. 3 boyutlu algıladığın bir sistemin içindesin! Hatırlatırım :) Saygılar.

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Maymun soyundan gelen atalarım olduğu için değil, elindeki zenginlikleri gerçeği karartmak için kullanan bir insanla akraba olduğum için utanıyorum.”
Thomas Huxley
Geri Bildirim Gönder