Soru & Cevap

Sahtebilim & Şüphecilik

Puan Ver
0
Puan Ver
10k
Mustafa Ozan
Örneğin bir binanın projesi, yapılırken kullanılan malzemeleri ve ölçümlerini oluşturan bir usta vardır. Yani binayı yapan şey proje değildir ustadır. Usta projeyi kullanarak binayı yapar. Buna göre Doğa yasalarını yapan bir varlık olması gerekmez mi? https://www.youtube.com/watch?v=0xQ3DN3r7mU
Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Aslında temel olarak '' Yasa '' dediğimiz şeyleri anlarsan sorunun cevabını zaten alırsın. Temelde çoğu sefer '' Doğa Yasaları '' , '' Fizik Yasaları '' Gibi terimlerle sıkça karşılaşırız. Yer çekimi yasası gibi. Aslında hepsinin temelinde '' Bir şeyi açıklamak. '' vardır.

Yani, doğa yasaları aslında bizim anlamlandırıp sistematik bir şekilde sınıflandırdığımız şeylerdir. Aynı şekilde, Biyoloji (Canlı Bilimi) doğayla ilişkili olsa bile, onu oluşturan 2 alt temel bilim (Kimya ve Fizik) anlaşıldığı takdirde bu yasalarda net bir şekilde anlaşılacaktır. Aynı sebeptendir ki yasalar kendiliğinden oluştular veya oluşmadılar gibi bir şey dememiz doğru olmaz. Yasaların amacı çevremizdeki temel şeyleri anlamlandırmaktır. Sorunun detaylı kısmı ise bu yasaların nasıl oluştuğu hakkındaysa yine cevap sistematik bilgi birikimidir. Buna ek olarak bu yasaların nasıl oluştuğu veya nasıl var olduğu bazıları için kanıtlanmış ve mantıkları açıklanmış olsa da bazıları için tam olarak açıklanamamıştır. Yani, rüzgarın estiğini biliriz, onu görmeyiz ama bunu kanıtlayabiliriz; bazı yasalarda böyledir.

Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrende iki sonsuz doğurgan yaratıcı güç vardır. Biri insan, öbürü doğa. İnsan, yaratıcılığını yitirdiği gün, doğa yaratıcılığını bitirdiği gün her şey bitecektir.”
Yaşar Kemal
Geri Bildirim Gönder