Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Sahtebilim & Şüphecilik

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
25
Mete Keskin
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

Hayır, mercanlar tatlı suda yetişemez. ''Can corals live in freshwater?'' diye aratırsanız çoğu makalede mercanların yetişebilmesi için tuzlu suya ihtiyaçlarının olduğunu görebilirsiniz. Çünkü mercanların yetişebilmesi için 1000 birim suda 32 ila 42 birim tuza ihtiyaçları vardır. Şimdi gelelim ikinci sorunuz olan ''Bilim aldatıcı mıdır?'' sorunuza:

Bilimin zaman geçtikçe farklı şeyler söylemesi onun aldatıcı olduğu anlamına gelmez. Bilimin tek bir amacı vardır: o da gerçeğe ulaşmak. Bilim, metodolojisi gereği elindeki kanıtları, gözlemleri, deney sonuçlarını vs. hesaba katarak olması en muhtemel bir hipotez ortaya koyar. Bu hipotez makalelerde yayımlanır ve sıra bilim camiasına geçer. Yanlışlanabilirlik ilkesi gereği bilim insanları bu hipotezi yanlışlamaya çalışırlar. Diğer bilim insanları bu hipotezdeki açıkları ararlar ve eğer ki bir yanlışlık bulunursa veya keşfedilirse bu makale tabiri caizse çöp olur. Aynı konu üzerine başka bir makale yazılır ve bilim bu şekilde ilerler. Örneğin Newton fiziği mutlak gerçekmiş gibi gözüküyordu ta ki 1905 yılında Albert Einstein özel görelilik hakkındaki ilk makalesini yayımlayana kadar.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş

Kaynaklar

  1. turkpsikiyatri.org Bilim metodolojisi
Devamını Göster
Reklamı Kapat
90
Aga Demirer
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

merhabalar Ege Demirer

öncelikle sorduğun soru net değil, çürüyüp parçalara ayrılması ne demek? sadece kemikleri kalıncaya kadar mı demek istiyorsun yoksa baska bir olayı demek istemişsin anlayamadım, o yüzden anladığım kadarıyla cevap vereceğim. çürüme, diğer adı ayrışmadır, maddenin daha basit formlarına ayrılmasıdır. bir canlı ölür, mikro organizmalar enzimleri sayesinde ölen cesedi ayrıştırır, ayrıştıramadığı yerler kıkırdak, kemik vesayre ortada kalır. ayrıca ortama göre çok değişiklik göstermektedir. suda ölmesi, ortamın sıcaklığı, PH değeri, kuru bir ortamda ölmesi vesayre o kadar değişkenlik gösterir ki. ayrıntıları link bırakıyorum incelersin.

topraktan çürümeden çıkarılan cesetler tabiki vardır. basta dediğimiz gibi cesetler mikro organizmaların enzimleri sayesinde çürür. bu enzimlerin çalışmayacağı ortamlar mevcuttur. mesela bal. balın su oranı çok düşüktür bu mikroorganizmalar az miktarda su da enzimleri çalışmaz, bu yüzden bal hiç ayrışmaz, hiç bozulmaz. insan bedenlerinde mumyalama denilen olay var, antik Mısırdan tut Sibirya ya kadar birçok medeniyette mumyama vardır. aynı mantıkla çalışır bu enzimlerin çalışmasını engelleme mantığı ile. donma ile çürümeyen cesetlerde vardır. çünkü enzimlerin belli bir çalışma sıcaklık aralığı vardır, çok soğuk ortamlarda da çürümeden çıkan cesetler mevcut.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş

Kaynaklar

  1. Link
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bence Ay'a gidiyoruz çünkü zorluklarla mücadele etmek insanın doğasında var. İnsanın kökenlerinin derinliklerinde var. Bunu tıpkı bir somonun akıntıya karşı yüzmesi gibi yapıyoruz.”
Neil Armstrong