Sahtebilim & Şüphecilik

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
10K
Sude Öztürk
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Mantıken yerle bağlantısı olmayan şeylere yıldırım çarpmamalı fakat uçaklara çarpıyor. Bu düşüncem neden yanlış?
Reklamı Kapat
125
Hüseyin Anıl
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Lucy evrimin yalan olduğunu kanıtlamak için bir kanıt mıdır? Lucy nedir ne değildir?
Reklamı Kapat
1,198
Berkay Aktepe
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Uzunca bir süredir American Airlines'ın zamanında menülerinden çıkardığı bir adet zeytin ile 40.000$ kâr ettiği miti dolanıyor, hatta bir bakıma efsaneleşmiş bile diyebiliriz. Peki bu olay gerçekten yaşandı mı?
Reklamı Kapat
1,060
Nazlı Su Adıgüzel
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Yeni bir haber gördüm. Yavaştan yayılmakta gibi. darrelhines.net adlı internet sitesi üzerinden paylaşılıyor haberler. Doğruluğu nedir? Bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi? (Aşağıya haberi bıraktım.)
Öne Çıkarılan Cevap Öne Çıkarılan Cevap

İngilizce bilenler, bu sitenin bir komplo teorisyeninin yalanlarını paylaştığı bir site olduğunu görecektir. Kocaman harfler, yargıçları "kabalist" olmakla suçlamalar, Dünya'daki kabalistlerin "COVID yalanını" yaydıkları iddiası, vs.

Pandemi gerçektir, COVID-19 hastalığı insanları öldürmektedir, SARS-CoV-2 virüsü ölümcül bir virüstür.

Sonuç olarak, ABD Anayasa Mahkemesi'nin aşılamaları durdurduğu iddiası doğru değil.[1] Bu, geçen sene de yayılan aşı karşıtı yalanlardan birinin tekrarı. Aşılar güvenlidir ve COVID-19 hastalığına karşı korumaktadır. Bilim, bilim insanlarından ve bilim anlatıcılarından öğrenilmelidir, ne olduğu bilinmeyen blog sitelerinden değil.

174 görüntülenme
5
Teşekkür (6)
Paylaş
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Devamını Göster
1,583
Yusuf 266
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Öne Çıkarılan Cevap Öne Çıkarılan Cevap

Hayır, COVID-19 hastaları vücutlarında trilyonlarla ifade edilecek düzeyde çoğalan virüsün akciğer ve diğer organ dokularına hasar vermesi veya onların çalışmasını bozması sonucu, çoğu zaman vücutlarını besleyecek kadar oksijen alamadıkları için, kimi zamansa böbrek, karaciğer veya kalp iflası sonucunda (kimi zamansa bunların birkaç tanesi bir arada olarak) ölüyorlar.

COVID-19'un şu anda bir tedavisi bulunmuyor. Sadece semptomlar iyileştirilmeye çalışılıyor ve bazı umut vadeden antiviral ilaçlar veriliyor (ki bu ilaçların hiçbiri yeni ilaçlar değil, yıllardır bilinen ve başka virüslere karşı kullanılan ilaçlar).

Hiçbir ilaç kesin tedavi olmasa ve hidroksiklorokin gibi bazı önerilmeyen ilaçlar hastalara zarar verebiliyor olmasa da COVID-19'un değil de ilaçların ölüme neden olduğunu gösteren hiçbir veri yok. Bugüne kadar yapılan binlerce COVID-19 otopsisinin hiçbirinde ilaç nedenli ölüm görülmedi.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Devamını Göster
4,600
Emre Evrim
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın