1

Cinler gerçekten var mı?

Cinleri görmüyoruz ama onları gördüklerini söyleyen birçok insan var. Birçok duyduğum olayda, aynı olayı beraber yaşayan insanlarda var. İşte görme, duyma, hissetme gibi. Birkaç kişinin psikolojisinin aynı anda bozulabilecegini de sanmıyorum.

5
5,635 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

Bilimsel bilgi test edilebilir olmak zorundadır. Yani bu örnekte cin gördüğünü söyleyen bir kişi başkalarına da gösterebilmelidir. Bu durum söz konusu değilse bu kavramlar bilimin konusu dışındadır. Yani bilime göre yoktur.

Ayrıca geçmişte doğaüstü herhangi bir şeyin (cin, büyü, telepati vs.) ispatına vadedilen ödüllerin yıllarca sahipsiz kalması bu iddiaların yalan olduğuna inanmamız için bir sebeptir.

5,032 görüntülenme
6
Teşekkür (5)
Paylaş
6

Tanrı, allah, god vb yoktur. Olmayan tanrının yarattığı söylenen cin, şeytan, melek vb varlıklarda yoktur.

Olmayan cin, şeytan vb varlıklar insana zarar veremez.

Cin gördüğünü söyleyen kişiler aldıkları herhangi bir uyuşturucu madde ( lsd, esrar) etkisi ile halüsinasyon durumu yaşayabilirler.

Halüsinasyonlarda kişi, bir hastalığının olduğunu bilmeden, gördüğü, işittiği ve hissettiğine bütünüyle inanır.

Hastanın düşünce ve fikirlerinin dışarıya aktarıldığını sanması, düşüncelerinin bir başkası tarafından biliniyormuş hissine kapılması, yabancı fikirlerin kafasına direkt olarak sokulduğunu zannetme gibi çeşitli ruhsal halüsinasyonlar da vardır.

Ruh hastalıklarından şizofreni, psikozlar, psikonevrozlar, kısa sürede gelişen iç sıkıntısı hallerinde halüsinasyonlar sık görülür.

Beynin bir kısmını veya tamamını ilgilendiren tahribatlarda, tifo, menenjit, aşırı alkol kullanımı gibi durumlarda da çeşitli halüsinasyonlar ortaya çıkabilir.

En güzel insan, elinden geldiğince, gücü yettiğince çevresine, diğer insanlara iyilik yapan insandır.

4,435 görüntülenme
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3

Kaynaklar

Serdar bey, ironi mi yapıyorsun bilmiyorum ama el cevap diyeyim:

Sen hangi boyut tasın ki ? ya da görenler hangi boyuta geçmiş? veya metafiziksel şeyleri gördüğünü iddaa eden insanların , senin tabirinle nasıl bir frekans algılayabilme yeteneği var bunu hiç ölç- türdü mü? Bu kadar saçma sapan zavallı argümanlara sığnılıyor ?

İslam alimleri bile cinlerin kendi suretlerinde kesinlikle görünmez bir yapıları olduğunu üstüne basa basa söylüyor ...

(bkz Hasan Karakaya ( eski ezher dekanı ) Cin Risalesi )

2,947 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Bilge bey size neye,kime göre konuşuyorsunuz bilmiyorum ama bilimsel bir açıklamada değil bu. Frekans (Hz) Ölçülebilir ve ölçülmeyebilirdir. Nasıl sen belirli bir frekansa kadar duyup ötesini duyamiyorsan,ve senin duymadığın o ötesini kediler devralıp duyabiliyorsa. Orda bi hop demen gerek. Duyuların kadar konuş! derler insana. Madde her yerde vardır. Sadece duyularının müsade ettiğini görebilir insanoğlu. Bazen insan frekansı yükselir ve alçalır. Buralarda boyut değiştirme mevzu. Ve o zaman ufoda görür,melekte,şeytanda. :) sen bunu deneyimlememişsin. o boyuta gelememişsin diyelim. 3 boyutlu algıladığın bir sistemin içindesin! Hatırlatırım :) Saygılar.

2,746 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Benim yasadigim bire bir doga ustu olaylar var. Ustelik ispatli... Sahitli.

Benimkiler telepati ile olmustu. Birebir benimle yasayanlar var.

Bilim henuz doga ustu olaylari cozebilecek kadar gelismis degil. Belki bir gun o noktaya erisir.

2,949 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku