0

Cin, peri gibi ruhani varlıkları bilim insanları gelecekte kanıtlayabilme olasılığı yüzde kaç sizce?

Bilimin şuanlık tespit edemediği enerjiden oluşan akıllı yaşam formları olabilir mi bilim bunları gelecekte kanıtlayabilir mi? Bunun olasılığı yüzde kaç sizce?

2
170 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Şu anda metafiziksel varlıklara dair bir kanıt yok. Kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı da varlığın kanıtı da da değildir. Eğer gerçekten böyle varlıklar varsa ve bilim, bir gün bugün "metafiziksel" olarak gördüğümüz varlıklara yönelik bulgu, veri bulabilecek seviyeye gelirse neden olmasın? Hatta belki metafiziksel varlıklar var ama asla o seviyeye gelemeyeceğiz, o yüzden onları asla bilemeyeceğiz hatta belki de aslında öyle varlıklar olmadığından bulamıyoruz ve bulamayacağız.

Şu anda "metafiziksel" varlıklar var mı bilmiyoruz. Örneğin Dünya-dışı yaşama dair olasılıkları hesaplamaya çalışıyoruz. En azından yaşamın ne olduğu ne olabileceği ve evrende dünya dışı yaşamın olasılığına dair veriler ve evrenle ilgili bilgilerimiz ve fikirlerimiz var. Ama hiçbir bilgi, veri, bulgu olmayan bir konu hakkında olasılık atamanın doğru olacağını düşünmüyorum.

387 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

İlk olarak geleneksel inançlarda cin kelimesinden görünmeyen varlıklar olarak bahsedilir. 'Görünmeyen varlıklar' anlamında yorumlanırsa 2 tür yorum vardır . 1. yorum çıplak gözle göremediğimiz şeyler mesela bakteriler mikroplar olabilir varsa uzaylılar olabilir , ki bu yorum zayıftır.2 yorum da gerçekten hiçbir zaman göremeyeceğimiz şeyler olan 4 temel kuvvetle etkileşime girmeyen varlıklar olabilir. Mesela nötrino parçacığı elektromanyetik kuvvetle etkileşime girmediği için ve bizler de elektromanyetik kuvvet olduğumuz için şu anda içimizden sayısızca nötrino parçacığı bizi delip geçer ama zayıf nükleer kuvvetle etkileşime girdiği için nötrino parçacığı tespit edebilmektedir. Ama 4 temel kuvvetin hiçbiriyle etkileşmeyen bir şey düşünün bu şeyi tespit etmek mümkün değil ki bu şey cin olabilir .

101 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku