Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
0

Büyüler gerçek midir? Arkadaşımın ailesine cidden büyü yapılmış olabilir mi?

Arkadaşımın ailesinin çok uzun yıllardır işleri ters gidiyor. Milyonlarca euro kazanabilecekleri işler defalarca ters tepti. Eğer ters tepmeseydi milyoner olacaklardı. Bir iki defa değil birçok defa durum böyle devam etmiş. Abisi de sanırım bi hocayı aramış ama hoca onları önceden tanımıyormuş. Sadece babasının ve babasının annesinin adını vermiş hoca da sizde kısmetsizlik büyüsü var hiçbir işleriniz yolunda gitmiyor demiş. Ailesini kıskanan çok insan olması büyü ihtimali büyüyü düşündüryo ona

1
169 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

merhabalar Ö Ö

soruyu okuyunca açıkcası üzüldüm, 21. yüzyılda olmamıza rağmen hala ortaçağ hikayelerine inanan insanları gördüğüm için... falcılık, büyücülük, cin peri vesayre hepsi ortaçağda insanların başka insanlardan para koparmak amacıyla yaptıkları, hiç bir bilimsel dayanağı olmayan, etkisi şu ana kadar ispatlanamamış, dayanağı dinlere bağlanan ritüeller. şuana kadar bilim dışı, olağan üstü diye tanımlanabilecek hiç bir şey kayıt edilememiştir. falcılara giden, ruh yada cin çağırma gibi şeyleri görmüş biri olarak söylüyorum ki hepsi yalan, zırva şeyler hiç bir şey gerçekleşmiyor.

arkadaşının durumuna gelecek olursak, tahminimce ve daha olması muhtemel olan şey, milyoner olmak herkesin yapabileceği bir şey değil, kendi kusurlarından dolayı büyük işlerin yada büyük risklerin ters tepmiş olması daha olağan. hele ki işler yolunda gitmiyor diye cinci hocalara gidip danışması, mantıklı insanların yapacağı bir iş değil:) mantıklı bir insan yaptığı hatalardan yada ters giden işlerden ders çıkarır, iyice araştırmasını yapar, bir daha aynısı olmaması için uğraşır, şanssızlığını büyülere bağlamaz hoca hoca gezmez.

194 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyin nasıl başladığı sorusu çözülmüş değildir. Dolayısıyla, şahsım adına konuşmam gerekirse, bu konuda agnostik olduğumu söylemek durumundayım.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku