Puan Ver
0
Puan Ver

Büyü gerçek midir? Beynimiz ile ilişkili midir?

Aslında varsayımsal ve hipotetik oluyor mu bu sorum bilmiyorum ama. Büyüyü nasıl açıklayabiliriz. Büyü var mıdır? Neden insanlara etki gösteriyor? Beyin ile alakası nedir?

1
Ece Mısır 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Bunun sebebi çok eskiye dayanmaktadır. Pek çok kültürde ve dinde olduğu için genel bir gerçeklikmiş gibi düşünülebilir fakat bu böyle değildir. Türk kültüründe konuyu ele alacak olursak ki bu diğer kavimlerde de böyle işlediği için tek bir kavim üzerinden anlatacağım. Bitki ile iyileştirme de büyü olarak görülebiliyordu. Mezopotamya da şifa sadece büyü ile yapılma çalışıldığı için hiç gelişmemiş bir sağlık anlayışı ile karşılaşıyoruz. Büyü ile yani inandığı Tanrının yardımı ile iyileşmeye çalışanlar sağlık konusunda çok geri kalmışlardır. Türklerde şifalı karışımlar dışında falcılık vb. şeylerde büyü olarak sayılır ve ona göre iş yapılırdı Sam oğullarında olduğu gibi. Ok atılarak sağ gelirse bu işi yapacağım, sola gelse yapmayacağım, orta gelirse bir süre bekleyeceğim gibi anlamlar yüklenerek iş yapıldığı için bir çok toplumun kültürüne derinden gerçeklikmiş gibi işlemiştir. Anlatılan efsanevi saçma hikayeler ile doludur büyücülük hikayeleri. Örneğin 2 Kamın Uygurların tarafında yer alıp Tibetlilere dondurucu bir tipi gönderdiği ve yüz binlere Tibetli öldürmesi gibi. Soğuktan ölen bir Tibetli hayal etmek bile zordur oysa ki bu yüzden böyle masallar ile gerçekliklerini ispatlamaya çalışmışlardır. Beyine etkisi ise böyle bir geçmişten gelen inanışın genlerimize işlemiş olmasıdır. Yani binlerce yıllık inanışı karakterimizi hemen değiştiremiyoruz. Yani pek çok kişinin üstünde psikolojik etki bırakmaktadır. Bir doktor yanlışlıkla sana kanser olduğunu söylediğinde yapacağı etkiye benzetebiliriz kısmen bunu fakat büyü yapıldığı düşüncesinin etkisi geçmişteki atalarımızın korkmasından dolayıdır. 
Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Türk Halk İnancında Büyü Büyü hakkında anlatılan akademik bir çalışma sonuç kısmına doğrudan bakabilirsiniz
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikirlerinin mahkumudur. Dolayısıyla bu zindandan kurtulmalı ve bedenlerimiz gençken gerçeğe yönelik düşüncelerimizi sınamalıyız.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder