Sorulara Dön
1
Varsayımsal & Hipotetik

Büyü gerçek midir? Beynimiz ile ilişkili midir?

Aslında varsayımsal ve hipotetik oluyor mu bu sorum bilmiyorum ama. Büyüyü nasıl açıklayabiliriz. Büyü var mıdır? Neden insanlara etki gösteriyor? Beyin ile alakası nedir?

1
1,130 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap
Bunun sebebi çok eskiye dayanmaktadır. Pek çok kültürde ve dinde olduğu için genel bir gerçeklikmiş gibi düşünülebilir fakat bu böyle değildir. Türk kültüründe konuyu ele alacak olursak ki bu diğer kavimlerde de böyle işlediği için tek bir kavim üzerinden anlatacağım. Bitki ile iyileştirme de büyü olarak görülebiliyordu. Mezopotamya da şifa sadece büyü ile yapılma çalışıldığı için hiç gelişmemiş bir sağlık anlayışı ile karşılaşıyoruz. Büyü ile yani inandığı Tanrının yardımı ile iyileşmeye çalışanlar sağlık konusunda çok geri kalmışlardır. Türklerde şifalı karışımlar dışında falcılık vb. şeylerde büyü olarak sayılır ve ona göre iş yapılırdı Sam oğullarında olduğu gibi. Ok atılarak sağ gelirse bu işi yapacağım, sola gelse yapmayacağım, orta gelirse bir süre bekleyeceğim gibi anlamlar yüklenerek iş yapıldığı için bir çok toplumun kültürüne derinden gerçeklikmiş gibi işlemiştir. Anlatılan efsanevi saçma hikayeler ile doludur büyücülük hikayeleri. Örneğin 2 Kamın Uygurların tarafında yer alıp Tibetlilere dondurucu bir tipi gönderdiği ve yüz binlere Tibetli öldürmesi gibi. Soğuktan ölen bir Tibetli hayal etmek bile zordur oysa ki bu yüzden böyle masallar ile gerçekliklerini ispatlamaya çalışmışlardır. Beyine etkisi ise böyle bir geçmişten gelen inanışın genlerimize işlemiş olmasıdır. Yani binlerce yıllık inanışı karakterimizi hemen değiştiremiyoruz. Yani pek çok kişinin üstünde psikolojik etki bırakmaktadır. Bir doktor yanlışlıkla sana kanser olduğunu söylediğinde yapacağı etkiye benzetebiliriz kısmen bunu fakat büyü yapıldığı düşüncesinin etkisi geçmişteki atalarımızın korkmasından dolayıdır. 
1,015 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Türk Halk İnancında Büyü. (20 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku