Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

3 boyuta hapis olan bilimsel metod sınırlayıcı değil midir?

2
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bilimsel metodun 3 boyuta hapis olduğu iddiası doğru değildir. Niye diye sormadan önce "öyle mi acaba?" diye bir sormalısınız. Ben burada özet yazacağım, verdiğim kaynak linkte daha detaylı açıklama okuyabilirsiniz.

Bilim bazı varsayımlara dayanarak, olguları açıklamaya çalışan, bir yanıyla eylemsel (gözlem, deney, sayım, ölçme vb.), öbür yanıyla zihinsel (kavram, hipotez, indüktif ve dedüktif çıkarım) bir etkinliktir. Bilim olgudan kurama gider. Bilimsel yöntem empirist bir yöntemdir, empirik olguları empirik önermeler ve empirik genellemelerle açıklamaya çalışır.

1. Bilim felsefesinden bilimin özellikleri, ilkeleri, yapısı veya inançları vb. hangisine bakarsanız bakın üç (veya herhangi bir sayıda) boyut sınırlaması yoktur.

2. Bilimde boyut sınırlaması var olsaydı bile (ki yok) bunun natüralizmle alakası yoktur, natüralizmde “doğa 3 (veya her hangi bir sayıda) boyutla sınırlıdır” gibi veya “tüm varoluş 3 (veya her hangi bir sayıda) boyutla sınırlıdır” gibi bir şey yoktur.

3. Bilimsel araştırmanın temelini oluşturan Epistemolojik görüş olan empirizmde bile “bilgi 3 boyut içinden aranmalıdır, dışına çıkılmamalıdır” gibi bir ilke, kaide, kural, gelenek vesaire yoktur.

4. Bilimsel araştırmada empirik verileri işlediğimiz rasyonel yöntemde de aynı şekilde 3 veya herhangi bir sayıda boyut sınırlaması yoktur.

Bilimsel yöntemin 3 (veya her hangi bir miktarda) boyuta hapsolduğu bir mittir.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
6

Kaynaklar

  1. Bilimsel yöntem natüralist değil empiristtir Bilimsel yöntem hakkında Bilim felsefesi literatüründen derlenmiş özet

Burada boyut olayına girmeden direkt sorunun özüne gireceğim. Sanırım sorunun özünde yöntemsel doğalcılık kavramından bahsediyorsunuz.

Doğa üstü olaylar var mı, bilmiyoruz ama olsa bile deneyleyemeyiz, test edemeyiz, yani bilemeyiz. Doğa üstü olaylar elbette olabilir ama bilim ile bilemediğimiz için bilim yöntemsel olarak doğalcıdır. Yani bu konu bilimin alanında değildir.

Bilimin benimsediği doğalcılık, yöntemsel bir doğalcılıktır. Yöntemsel doğalcılık, var olan her şeyin doğada gördüklerimizden ibaret olduğunu değil; sahip olduğumuz tek nesnel standartın doğa olduğunu söyler. Doğaüstücülük, bir önyargıyla göz ardı edilmez; dışarıda bırakılmıştır çünkü hiçbir zaman güvenilir bir şekilde ispatlanamamıştır. Doğalcılığı kullanan, ama doğadan daha fazlasının olduğuna inanan birçok bilim insanı vardır.

Bilim doğa üstü konular hakkında yorum yapmadan size bilgiyi verir. Onu istediğiniz gibi yorumlayabilirsiniz, bu size kalmış.

Bu konu birçok defa birçok cevapta anlatıldı, o yüzden çok tekrara düşmek istemiyorum ve onları ekliyorum. Bunları da okuyun mutlaka.

https://evrimagaci.org/soru/gercegin-ne-oldugunu-biliyor-muyuz-bilmiyorsak-nasil-naturalizm-bizi-gercege-en-cok-yaklastiran-seydir-diyoruz-4034#3321

https://evrimagaci.org/soru/bilim-pozitivist-midir-naturalist-midir-bunlar-bilimi-ideolojik-hale-donusturmez-mi-6187#5122

https://evrimagaci.org/soru/bilimin-neden-temel-varsayimlari-vardir--6566

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarıyla paylaşılmayan bir düşünce solmaya mahkumdur. Düşünceler, paylaşıldıkça büyür.”
Lowell Fillmore