Sadece Bir Tesadüf...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Primatların insanın açık ara farkla en yakın akraba olduğunu görmek için tartışmaya yer bırakmayan genetik delillere, binlerce fizyolojik, anatomik, morfolojik, paleontolojik veriye gerek bile yok. Sadece basit, davranışsal gözlem yeterli. Bir hayvanat bahçesine gidip de, yasak olmasına rağmen hayvanlara taş atar gibi üzümler fırlatmayı ve "Hehehe şapşal maymun." gibi sığ klişeleri tekrar etmeyi bırakıp, gerçekten gözlemeye başladığınızda, gerçeğin suratınıza çarptığını göreceksiniz. Bütün büyük primatologlar, davranış bilimciler, hatta psikologlar bile bunu tüm öznel yargılarının ötesine geçerek görmeyi başarmışlardır. 

Gelmiş geçmiş en başarılı primatologlardan biri kabul edilen Jane Goodall bu deneyimi şöyle anlatır:

"Bir şempanzenin gözlerine baktığınızda, sadece bir hayvan görmezsiniz. Bir birey görürsünüz. Siz hiç bir şempanzenin gözlerinin içine baktınız mı? Onun gözlerine baktığınızda, muhakeme yeteneği olan bir kişiliğin size geri baktığını göreceksiniz."

İnsanların bu konudaki algıları oldukça güçlüdür. Çünkü evrimsel süreçte, kendi türümüze ait özellikleri doğada yakalamakta oldukça başarılıyızdır. Bu sebeple bulutlarda, kızarmış ekmeklerin üzerinde, duvardan akan kirli suların duvardığı bıraktığı tanıdık cisimler, özellikle yüzler görürüz. Bir maymunun gözlerine baktığımızda içimizin ürpermesi nedensiz değildir. Beynimiz, o varlığın "bizden biri" olmadığını bilir, çünkü diğer görsel verilerin hepsi, karşınızdakinin bir insan olmadığına işaret eder (ki değildir de). Ancak gözlerden gelen veriler, çok güçlü bir şekilde muhakeme ve zihinsel beceriye işaret eder. Bir kuş da zekidir, bir köpek de zekidir. Bir kuşun gözlerine (hatta kartal ya da akbaba gibi iri gözlere sahip olan bir kuşun gözlerine) baktığınızda bu hisse kapılmazsınız (ya da kapılma şansınız çok çok daha düşüktür). Bir köpekte bu ihtimal biraz daha yüksektir. Ancak bir maymunun gözlerine gerçekten bakıp da, içinizin ürpermeme şansı yok denecek kadar azdır. Çünkü beyniniz, karşınızdaki bilince karşı kendinizi hazırlamanızı ister. Çünkü onu bir "potansiyel tehdit" olarak görür. Çünkü o, sizden olmamasına rağmen zeki olduğu, kendi düşüncelerine sahip olduğu ve yeri geldiğinde potansiyel bir tehdit olabileceği bariz olan bir canlıdır.

Fotoğrafta sol tarafta Güney Afrika'daki Kruger Ulusal Parkı'nda Mariana de Klerk tarafından yakalanan bir fotoğrafı görüyorsunuz. Bir babun annesi, yavrusunu "uçak yapıyor". Sağ tarafta ise aynı şeyi bir insan babası yapıyor. Ne diyebiliriz ki? Sadece bir tesadüf...

 

Teşekkür: ÇÇ (Evrim Ağacı)

Kaynak: Frans de Waal

Europa'nın Buzul Levha Hareketleri Yaşamı Destekleyebilir

Gerçekten Bir Bilince Sahip Miyiz?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim