Mikroevrimin Makroevrimi Doğurması: Harfler ve Renkler Üzerinden Evrim Anlatımı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrimin nasıl işlediğini öğretmek amacıyla hazırladığımız bir metin. Lütfen üşenmeden okuyunuz. Evrim Ağacı olarak, oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz bir metindir. 

Bazı Bilgiler:

Metinde, mikro değişimlerin nasıl makro değişimler yaratabileceği, yazı renginden yola çıkarak anlatılmaktadır.

Burada anlaşılması gereken bilimsel analoji, şu şekilde olmalıdır:

- Yazıdaki her bir harf değişimi, popülasyon bazındaki nesil değişimini ifade eder. Her bir harfte, bir nesil atlanır.

- Yazı okundukça, zaman içerisinde ileriye gidilmektedir. Dolayısıyla değişim, ileriye doğru, her bir harfte bir nesil atlayarak izlenmektedir.

- Renk, popülasyon içerisindeki genetik bir dağılım ile analojiktir (benzerdir). Dolayısıyla renk değişimi, popülasyon içerisindeki gen dağılımı değişimini göstermektedir. Bu da, evrimsel değişim olarak karşımıza çıkmaktadır.

- Görselin gücü, ata (bir önceki harf) ile torun (bir sonraki harf) arasındaki benzerliklerin büyük ölçüde olmasındandır. Evrimsel süreçte de değişimler büyük sıçramalarla olmaz. Torun türler, atalarına her zaman büyük oranda benzerler. Bu yüzden dedelerimiz insandır, torunlarımız da insandır; ancak yeterince mesafeyi açacak olursanız, aynı evrimsel hat üzerinde ele alacağınız iki birey birbirinden oldukça farklı olabilecektir. Mikroevrim ile makroevrim arasındaki fark budur.

- Evrim, zincir şeklinde ilerlemez, dallanarak ilerler. Bu görselde gösterilen, ata konumundaki bir türden torun bir türün evrimidir. Genellikle ata türden, birden fazla torun tür evrimleşmektedir. Ancak buradaki görsel, tek bir türün bir diğerine evrimini ele almaktadır. Yazı farklı paragraflara bölünseydi ve her paragraf aynı ata renkten çıkıp, bir noktada dallanıp (paragraflar oluşup), sonra kademeli olarak farklı renklere gidecek olsaydı daha gerçekçi bir anlatım olabilirdi (ilerideki bir çalışmamız buna yönelik olabilir).

- "İlk harf nereden geldi?" sorusunun cevabı, Abiyogenez Kuramı'nın alanıdır. Makale Arşivi'mizde bu konuda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

- "Kırmızı harf durduğu yerde maviye dönüşür müydü?" sorusuna cevap vermek anlamsızdır. Zira "duran" bir şey yoktur. Değişim durmayan tek şeydir. Burada anlatılan da, nesiller bazındaki değişimdir. Zaten eğer ki nesil ilerleyişi "duracak" olursa, türün sonu gelmiş demektir. Bu durumda evrimden bahsedilemez.

Sevgilerle.

Küçük İnsansı Maymunların (Gibonlar) Evrimsel Ayrımı ve Alu Retrotranspozonu

İlk Kitabımız ''Evrim Kuramı ve Mekanizmaları'' Ankara Kitap Fuarı'nda!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim