Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Renk Kodlama Tekniği ile Yabancı Dil Kelime Bilginizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Kelimeleri Renklerle Kodlamak Daha Kalıcı Öğrenmenizi Sağlayabilir!

Renk Kodlama Tekniği ile Yabancı Dil Kelime Bilginizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Effectiviology
4 dakika
2,860
Evrim Ağacı Akademi: Bilime Dayalı Kişisel Gelişim Yazı Dizisi

Bu yazı, Bilime Dayalı Kişisel Gelişim yazı dizisinin 17. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Stanford Marshmallow Deneyi Nedir? Çocukken Sergilenen Öz Kontrol, Yetişkinlikte Başarıyı Nasıl Etkiler?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Kelime dağarcığınızı genişletmek, yeni bir dil öğrenmenin önemli ama zor bir yönüdür. Bunu kolaylaştırmanın bir yolu, kelime öğrenme sürecini kolaylaştırabilecek renk kodlama tekniklerini kullanmaktır.

Bu makalede, renk kodlamanın ezberleme becerilerinizi neden geliştirdiğini öğrenecek ve bunu öğreniminizde nasıl uygulayabileceğinizi göreceksiniz.

Renk Kodlamanın Faydaları

Genel olarak, renk kodlu materyal, siyah beyaz materyalden daha etkili bir çalışma yardımcısıdır, çünkü öğrenirken yeni bilgileri işlemenize yardımcı olur.[1], [2] Araştırmalar, yabancı dil öğrenme durumunda, yeni kelimeleri renklerle kodlamanın insanların bu kelimeleri daha iyi öğrenmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.[3]

Tüm Reklamları Kapat

Bu gelişmeyi açıklayabilecek birkaç olası mekanizma olsa da, genel fikir birliği, yeni bilgilerin renkle kodlanmasının, bilgilerin başarılı bir şekilde kodlanma, saklanma ve öğrenciler tarafından hatırlanma şansını arttırdığı yönündedir.[4] Bu, renk kodlama tekniklerinin önemini vurgular ve öğrencilerin kelime öğrenme sürecini geliştirmek için bunları kullanabileceğini önerir.

Öğreniminizde Renk Kodlamasını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Renk kodlamasını kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken üç ana faktör vardır:

 • Renkle kodladığınız kelimeleri nasıl kategorize edeceğinizi seçmek: Öncelikle farklı kelimeleri hangi kriterlere göre renklendireceğinize karar vermelisiniz. Yaygın seçenekler, dilbilgisel cinsiyet (Ör. eril/dişil) veya konuşmanın bir bölümüdür (Ör. isim/fiil). Tonlamanın önemli olduğu dillerde (Mandarin Çincesi gibi), heceleri tonlarına göre de renklendirebilirsiniz.
 • Hangi renklendirme şeması kullanacağınızı seçmek: Kelimeleri hangi kriterlere göre renklendireceğinizi seçtikten sonra, onları nasıl renklendireceğinize karar vermeniz gerekir. Bu genellikle keyfi bir karardır, bu nedenle size anlamlı gelen renk şemasını kullanmalısınız. Mümkünse, bir şekilde kategorilerle sezgisel olarak ilişkilendireceğiniz renkleri kullanın. Örneğin, sözcükleri dilbilgisel cinsiyetlerine göre renkle kodlarsanız, (geleneksel gerekçelerle) dişil sözcükleri pembe ve eril sözcükleri mavi renkle renklendirmek isteyebilirsiniz. Başka bir örnek, gerekli çağrışımları yapmanıza yardımcı olması için zarflar ve fiiller için bir takım benzer renkler (Ör. açık/koyu yeşil); sıfatlar ve isimler için farklı bir takım renk (Ör. açık/koyu mavi) kullanmaktır.
 • Kelimelerin nasıl renklendirileceğini seçmek: Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Renk kodlu sözcükleri uygun renkli bir yazı tipiyle yazmak, sözcükleri uygun bir renkle vurgulamak ve sözcükleri renkli yapışkan notlara veya bilgi kartlarına yazmak bunlara dahildir.

Ayrıca, kelimelere ne kadar aşina olduğunuza bağlı olarak, hangi kelimeleri renkle kodlamaya karar verebileceğinizi unutmayın. Örneğin, zamanla, zaten bildiğiniz eski kelimeleri varsayılan ve nötr bir renkte (örneğin siyah) bırakırken, yalnızca bir metinde karşılaştığınız yeni kelimeleri renklendirmeye karar verebilirsiniz. Bu, dikkatinizi yeni kelimelere çekmeye yardımcı olabilir ve onların edinimini kolaylaştırabilir.

Renk Kodlama Örnekleri

Aşağıda, renk kodlamasını uygulayabileceğiniz bazı yolları temsil eden, çeşitli dillerdeki renk kodlu kelimelere birkaç örnek verilmiştir [Evrim Ağacı'nda renkli yazıma izin vermediğimiz için, bunları bold ve italik ile işaretleyeceğiz].

Tüm Reklamları Kapat

Dilbilgisel cinsiyete göre Fransızca renk kodlu kelimeler (eril için koyu, dişil için italik):

 • L’enseignant fâché cuisinait dans la vieille camionnette.
 • The angry teacher cooked in the old van.
Eril için mavi, dişil için pembe kullanılmıştır.
Eril için mavi, dişil için pembe kullanılmıştır.

İspanyolcada konuşmanın bir kısmına göre renk kodlu kelimeler (isimler için koyu, sıfatlar için altı çizili, fiiller için italik ve zarflar için üstü çizili):

 • La madre rubia finalmente consiguió sus naves.
 • The blonde mother finally got her ships.
İsimler için yeşil, sıfatlar için turuncu, fiiller için mavi ve zarflar için açık mavi kullanılmıştır.
İsimler için yeşil, sıfatlar için turuncu, fiiller için mavi ve zarflar için açık mavi kullanılmıştır.

Tonlamaya göre göre Mandarin Çincesi'nde renk kodlu karakterler:

1. ton için kırmızı; 2. ton için turuncu; 3. ton için yeşil; 4. ton için mavi; nötr ton için siyah kullanılmıştır.
1. ton için kırmızı; 2. ton için turuncu; 3. ton için yeşil; 4. ton için mavi; nötr ton için siyah kullanılmıştır.

Özet ve Sonuçlar

 • Renk kodlu materyal, öğrenmeye çalıştığınız materyali kodlama, saklama ve geri alma yeteneğinizi geliştirdiği için genellikle siyah-beyaz materyalden daha etkili bir çalışma yardımcısıdır.
 • Dil öğrenenler, hedef yabancı dilde yeni kelime öğrenme yeteneklerini geliştirmek için renk kodlamasını kullanabilirler.
 • Kelimelerin renk kodlaması yaparken, öncelikle kelimeleri nasıl kategorize edeceğinize karar vermeniz gerekir, yaygın seçenekler dilbilgisel cinsiyet (Ör. eril/dişil) veya konuşmanın bir parçasıdır (Ör. isim/fiil).
 • Bazı dillerde, kelimelerin yanı sıra diğer dilsel parçacıkları da renklendirebilirsiniz. Örneğin, Mandarin Çincesi örneğinde olduğu gibi, heceleri tonlarına göre renklendirebilirsiniz.
 • Ayrıca hangi renklendirme şemasını kullanacağınıza da karar vermelisiniz. Seçtiğiniz kategorize etme şemasıyla sezgisel olarak ilişkilendirdiğiniz renkleri içeren bir şema kullanmayı deneyin. Örneğin, sözcükleri dilbilgisel cinsiyetlerine göre renkle kodlamayı seçtiyseniz; eril sözcükleri mavi, dişil sözcükleri pembe renkle renklendirmek isteyebilirsiniz.
 • Renk kodlama tekniklerinin en büyük avantajı, çok yönlü olmaları ve genel olarak hangi kelime öğrenme stratejisini kullanmaya karar verdiğinizden bağımsız olarak kolayca uygulanabilmeleridir. Bu teknikleri, renkli kelime bilgi kartları kullanmaktan, yabancı dildeki bir metni okurken karşılaştığınız yeni kelimeleri belirli renklerle vurgulamaya kadar çeşitli şekillerde öğreniminize entegre edebilirsiniz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Bilime Dayalı Kişisel Gelişim Yazı Dizisi

Bu yazı, Bilime Dayalı Kişisel Gelişim yazı dizisinin 17. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Stanford Marshmallow Deneyi Nedir? Çocukken Sergilenen Öz Kontrol, Yetişkinlikte Başarıyı Nasıl Etkiler?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
53
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 28
 • Tebrikler! 13
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • İnanılmaz 5
 • Bilim Budur! 4
 • Muhteşem! 3
 • Umut Verici! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/06/2024 23:43:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13080

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mitler Ve Gerçekler
Psikiyatri
Uzay Görevleri
Coronavirus
Yiyecek
Hastalık Kontrolü
Yas
Balık
Hematoloji
Robot
Fizik
Türlerin Kökeni
Hız
Dna
Yeme
Ölüm
Eğilim
Fobi
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Beslenme Davranışları
Mikrobiyoloji
Hastalık Kataloğu
Genler
Eşcinsellik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
I. Shatz, et al. Renk Kodlama Tekniği ile Yabancı Dil Kelime Bilginizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?. (31 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13080
Shatz, I., Bakırcı, Ç. M., Selamet, . (2022, October 31). Renk Kodlama Tekniği ile Yabancı Dil Kelime Bilginizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?. Evrim Ağacı. Retrieved June 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/13080
I. Shatz, et al. “Renk Kodlama Tekniği ile Yabancı Dil Kelime Bilginizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 31 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/13080.
Shatz, Itamar. Bakırcı, Çağrı Mert. Selamet, . “Renk Kodlama Tekniği ile Yabancı Dil Kelime Bilginizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 31, 2022. https://evrimagaci.org/s/13080.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close