Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Ana Diliniz Müziğe Olan Yeteneğinizi Şekillendiriyor Olabilir!

Ana Diliniz Müziğe Olan Yeteneğinizi Şekillendiriyor Olabilir! Kennedy Center
1 dakika
1,159
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 6 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Current Biology'de yayınlanan bir çalışmaya göre kişinin farklı tonların kullanıldığı bir ana dile sahip olması, melodiye dair algısını iyileştirirken ritim algısında gerilemeye yol açabiliyor. Küresel çaptaki bu araştırma, dil becerilerinin bilişin diğer alanlarını nasıl etkilediğine işaret ediyor.

Tonlu (veya tonal) diller, farklı tonlamalarla farklı anlamlar ifade eden kelimeler içerir. Örneğin Mandarin Çincesinde "mă" kelimesi, "at" anlamına gelirken "mā" kelimesi "anne" anlamında kullanılır. İspanyolca gibi tonsuz dillerde ise kelimenin tonu kişinin ruh halini yansıtmak üzere değişebilir, ancak bu değişim kelimenin anlamında değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Flüt çalan ve Mandarin Çincesi konuşan Jingxuan Liu, müzik ve dil arasındaki bağlantıyı merak ediyordu. Aynı zamanda Liu, Duke Üniversitesi Psikoloji bölümünde okurken 203 ülkeden yaklaşık yarım milyon insanın müzik yeteneklerinin analizine yardımcı olmuştu. Meslektaşları bu çalışmada, aynı melodiyi farklı tonlarda tanıyabilme ve şarkıların ritmine uygun tempo tutabilme gibi farklı müziksel becerileri ölçen bir oyun hazırlamıştı.

Çalışmadaki 19 tonlu dilden birini konuşanlar, melodi tanıma aşamasında 29 tonsuz dilden birini konuşanlara göre daha iyiydi. Üstelik aradaki fark küçük bir fark değildi. Tonlu dillerden birini konuşanlar, müzik dersi alan bir kişinin edineceği melodi algısının yarısı kadar bir algıya sadece konuştukları dil sayesinde sahipti. Buna karşın ritim tutma aşamasında daha kötü performans sergilediler.

Tüm Reklamları Kapat

Tonlu dillerde ton kalıpları oldukça önemlidir, dolayısıyla tonlu dil konuşan insanlar bu kavrama dikkat etmek zorundadır. Bu da neden ritim görevlerinde daha başarısız olduklarını açıklayabilir. Araştırmacılardan Auckland Üniversitesinde bilişsel bilimci olan Courtney Hilton bu konuda şöyle söylüyor:

İnsanın dikkat kapasitesi sınırlıdır ve dikkatinizin çoğunu melodiye verirseniz ritmi gözden kaçırabilirsiniz.

Dil ve müzik arasındaki bağlantıyı araştıran önceki çalışmalar; çoğunlukla sadece iki dili, genellikle de İngilizce ve Çince'yi (Kanton veya Mandarin) karşılaştırıyordu. Ancak Doğu ve Batı'nın farklı müzik tarzları da sonuçları etkileyebileceğinden daha geniş kapsamlı olan bu yeni çalışma, bu bağlamda daha önce incelenmemiş dilleri incelemiş ve daha genellenebilir sonuçlara varmıştır. Hilton son olarak şöyle söylüyor:

Elde ettiğimiz sonuçlar, kültürün önemli bir parçası olan dilin kişinin bilişini de şekillendirdiğini gösteriyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
27
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Muhteşem! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science News | Arşiv Bağlantısı
 • J. Liu, et al. (2023). Language Experience Predicts Music Processing In A Half-Million Speakers Of Fifty-Four Languages. Elsevier BV, sf: 1916-1925.e4. doi: 10.1016/j.cub.2023.03.067. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/12/2023 08:10:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14744

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Tarihi
Eğilim
Canlı Cansız
Neandertal
Şiddet
Hız
Haber
Kurt
Güve
İstatistik
Galaksi
Koronavirüs
Yeni Koronavirüs
Gazetecilik
Diş Hekimi
Hayvan Davranışları
Matematik
Bebek Doğumu
Modern
Nükleik Asit
Genel Halk
Mantık
Vejetaryen
Köpek
Mistik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Kendiliğinden Hareket Eden Taşların Sırrı Ne?
Kendiliğinden Hareket Eden Taşların Sırrı Ne?
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Prillaman, et al. Ana Diliniz Müziğe Olan Yeteneğinizi Şekillendiriyor Olabilir!. (1 Haziran 2023). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14744
Prillaman, M., Alparslan, E. (2023, June 01). Ana Diliniz Müziğe Olan Yeteneğinizi Şekillendiriyor Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved December 10, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14744
M. Prillaman, et al. “Ana Diliniz Müziğe Olan Yeteneğinizi Şekillendiriyor Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Translated by Eda Alparslan, Evrim Ağacı, 01 Jun. 2023, https://evrimagaci.org/s/14744.
Prillaman, McKenzie. Alparslan, Eda. “Ana Diliniz Müziğe Olan Yeteneğinizi Şekillendiriyor Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Translated by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, June 01, 2023. https://evrimagaci.org/s/14744.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close