Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Quokka (Setonix brachyurus)

Quokka (Setonix brachyurus) Best Life
5 dakika
7,187
 • Memeli Anatomisi
 • Evrimsel Gelişimsel Biyoloji
Quokka
 • Bilimsel Adı Setonix brachyurus
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Quokka
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Quokka
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bu tür Evrim Ağacı tarafından gözlemlenmemiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Boyları 40-54 cm civarında olup, ağırlıkları 2.5-5 kg arasındadır. Saatte 32 km hıza ulaşabilirler. Yaşam süreleri 5-10 yıl civarındadır. Yuvarlak ve tüylü kulakları olan geniş yüzünde tüysüz bir burun bulunur. Kuyrukları 25-31 cm civarında olup çoğunlukla tüysüzdür.

Genel olarak, bir keseli için tipik bir görünüme sahiptirler; kısa, aşırı derecede kaba ve kalın kürkleri vardır. Genel olarak gri-kahverengi renklerinde olup, ayaklarında pençelerine kadar uzanan kıllara sahiptirler. Genellikle arka ayakları üzerinde zıplarlar. Kanguruların ve büyük wallabylerin aksine yavaş hareket ederler ve kuyruklarını destek olarak kullanmazlar. Quokkalar, yiyecek ararken 1,5 m'ye kadar tırmanabilirler.

Anakara ve hayvanat bahçesi quokkaları yıl boyunca üreyebilirler. Yaban hayatında ise dişi quokkaların daha kısa bir süre olan Ağustos-Ocak ayları arası kızışma dönemidir. Dişiler eşlerini dikkatli bir şekilde seçerler; dişilerin 1 ila 3 eşi ve erkeklerin 1 ila 5 eşi olur. Çiftleşme tercihleri karmaşıktır ve farklı popülasyonlarda değişiklik gösterir.

Bu Reklamı Kapat

Quokka yavruları doğduktan sonra 6 ay kadar kesenin içinde yaşarlar.
Quokka yavruları doğduktan sonra 6 ay kadar kesenin içinde yaşarlar.
Best Life

Dişiler, yaklaşık bir ay sonra tek bir yavru doğururlar. Gebelik yaklaşık 26 ila 28 gün sürer, yeni doğan yavru yaklaşık 6 ay kese içinde kalır. Yavru keseden çıktıktan sonra 6 ay kadar daha emmeye devam eder. Bir dişi doğum yaptıktan hemen sonra tekrar çiftleşir ve yeni embriyonun beş ay kadar uykuda kaldığı embriyonik diyapoz olayı meydana gelir. Doğan yavru yaşıyorsa, embriyo parçalanır. Bu konu hakkında ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Quokkalar, Macropodidae (kangurugiller) familyasına ait Setonix cinsinin tek üyesi olan Setonix brachyurus türüdür. Evcil bir kedi büyüklüğünde, küçük bir keseli memelidir. Kangurugiller familyasındaki diğer keseli hayvanlar arasında kangurular ve wallabyler yer alır.

Bir kedi büyüklüğündeki quokkaların kaba ve kalın kürkleri, tüysüz kuyrukları bulunur.
Bir kedi büyüklüğündeki quokkaların kaba ve kalın kürkleri, tüysüz kuyrukları bulunur.
San Diego Zoo

Bilim insanları, keseli hayvanların Kuzey Amerika'da evrimleştiğine, Güney Amerika'ya ve oradan da eskiden Yeni Dünya kıtalarına bağlı olan Avustralya'ya yayıldığını düşünüyorlar. Kuzey ve Güney Amerika'da çoğu keseli hayvan yok oldu; ancak Avustralya'da sayıları arttı ve bu kıtayı tamamen işgal ettiler.

Bugün dünyada hayatta kalan 334 keseli tür vardır, bunların 200'den fazlası Avustralya'ya ve kıtanın kuzeyindeki adalara özgü keselilerdir. Kuzey Amerika'nın tek keselisi olan Virginia opossumu (keseli sıçan) dışında, geri kalan tüm keseliler Güney Amerika'da yaşar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Quokkaların yaşamak için tercih ettiği ortam yoğun bitki örtüsüne sahip nemli alanlardır. Bununla birlikte, Rottnest Adası'nın mevsimsel olarak kurak ve sert ortamı da dahil olmak üzere farklı habitatlarda yaşayabilirler.

Quokkaların Avustralya'daki yaşadığı bölgeler turunca bölgelerle sınırlıdır.
Quokkaların Avustralya'daki yaşadığı bölgeler turunca bölgelerle sınırlıdır.
Oakvale Wildlife

Quokkalar son derece sosyal hayvanlardır ve küçük aile grupları kurarlar. Bir quokka grubunun lideri baskın bir erkektir. Ara sıra kavga etseler de 150'ye kadar birey birlikte yaşayabilirler. Genellikle ağaçların gölgesinde barınak bulurlar ve dinlenirler. Geceleri yiyecek ararlar ve beslenirler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Quokkaların doğal avcıları dingolar ve yırtıcı kuşlardır. Saldırıya uğradıkları andaki ilk stratejileri çatışmadan kaçmaktır. Ya da yoğun çimenler ve çalılıkların arasına dalarlar. Bu yüzden de yoğun bitki örtüsüne sahip alanlarda barınırlar. Gece yolculuğu, beslenme ve kaçış için patikalar belirlerler.

Quokkalar yerli avcılara karşı başarılı olmuş olsa da, tilkinin mükemmel koku alma duyusu stratejilerini işe yaramaz hale gelmesini sağlamıştır. Zamanında quokkaların Avustralya anakarasındaki sayıları yaklaşık 2.000'e kadar düşmüştür. Çoğunluğu o kadar küçük ve izole edilmiş popülasyonlarda yaşıyor ki çabucak zarar görebilirler.

Bu Reklamı Kapat

1830'ların sonlarında, Avustralya hükümetinin ceza uygulamalarını getirmesi ve tilkileri Rottnest Adası'ndan uzaklaştırması ile quokka sayısında iyileşmeler olmuştur. Günümüzde adada yaklaşık 10.000 quokka barınmaktadır.

Davranış ve Etoloji

Quokkalar son derece sosyal hayvanlardır ve küçük aile grupları kurarlar. Bir quokka grubunun lideri baskın bir erkektir. Ara sıra kavga etseler de 150'ye kadar birey birlikte yaşayabilirler. Genellikle ağaçların gölgesinde barınak bulurlar ve dinlenirler. Geceleri yiyecek ararlar ve beslenirler.

Quokkalar gece gezginidirler, gündüzleri gölgeli ve yoğun bitki örtüsüne sahip bölgelerde geçirirler. Akşamları ise lezzetli yapraklar aramak için yola çıkarlar. İlginç bir şekilde, uzun süre yiyecek veya su olmadan hayatta kalabilirler. Geceleri, erkekler üreme amacıyla dişilerle bağlantı kurmaya çalışabilirler.

Quokkalar biz onları gülüyor sansak da, bu yüz ifadeleri onların yüzlerinin yapısıdır.
Quokkalar biz onları gülüyor sansak da, bu yüz ifadeleri onların yüzlerinin yapısıdır.
Bright Side

Quokkalar, insanlara yakın davranmasından kaynaklı ve yüz şekilleri itibariyle onlara gülümsüyor gibi görünürler; fakat bu onların yüz kasları ve çıkıntılı ön dişlerinden kaynaklıdır. Yani evrimsel süreçte edindikleri adaptasyonlar nedeniyle yüzleri böyle bir şekil almıştır. Benzer şekilde, quokkalar serinlemek için dillerini dışarı çıkarırlar ve bu da onlara ekstra bir sevimlilik katar. Yunuslar va aksolotların da gülümsediği düşünülür; ama daha önce de anlattığımız gibi, aslında sadece yüz yapıları öyledir.

Bu Reklamı Kapat

Diyet ve Metabolizma

Quokkalar otçuldur, çimenlerde ve yaprakların arasında gezinirler. Rottnest Adası'ndaki quokkalar, sulu meyvelerden ve Avustralya'da wattles olarak adlandırılan akasya ağaçlarının yapraklarından yerler genellikle. Aşağıdaki videoda keyifle yaprak yiyen bir quokkayı izleyebilirsiniz.

Yaprak yiyen bir quokka.
Yaprak yiyen bir quokka.
San Diego Zoo

Geviş getiren quokkaların sindirim sistemi koyunlarınkine benzer. Quokkaların geniş mide bölgesinde bulunan 15 kadar morfolojik bakteri türünün çoğu, koyun işkembesindekilere benzer.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Quokkalar popüler hayvanlardır ve dünyanın dört bir yanından insanlar bu hayvanları görmek ve selfie çekebilmek için Avustralya'ya gidiyor. Quokkaları popüler yapan şey ise mutlu görünen suratları ve cana yakın davranışları.

Quokkalar popüler insanların ilgisini de çekmektedir. Onlardan biri de İsviçreli tenisçi Roger Federer'dir.
Quokkalar popüler insanların ilgisini de çekmektedir. Onlardan biri de İsviçreli tenisçi Roger Federer'dir.
News

Unutmamak gerekir ki onlar evcil hayvan değildir. Rottnest Adası'nda alınan kurallar var tabii ki; Rottnest Adası'ndaki tüm bitki ve hayvanlar yasalarla korunmaktadır. Quokkaları ellemek ve beslemek yasaktır. Yaban hayatı rahatsız edilmemeli, bunun yerine makul bir mesafeden gözlemlenmelidir.

Bu Reklamı Kapat

Etimoloji

Avustralya'nın keşfi 17. yüzyılın başına denk gelir. Avrupalı kaşiflerden biri olan Danimarkalı Willem De Vlamingh, Avustralya kıyılarına ulaştığında, daha sonra quokka olarak adlandırılacak sıra dışı bir hayvanla karşılaşmıştı. De Vlamingh, tarafından "sıradan bir kedi kadar büyük bir sıçan" olarak tanımlandı. De Vlamingh, quokkalardan o kadar etkilendi ki bu hayvanların yaşadığı adaya Danimarkaca "fare yuvası" anlamında Rottenest adını verdi, daha sonra Rottnest olarak kısaltıldı.

Quokka adının kökeni, Avustralya'nın yerli kabilelerinden gelir. Zamanında bu hayvanlara ''gwaga'' veya ''kwaka'' diyen yerlilerin bu söylemi daha sonra "quokka" olarak yeni lehçelere uyarlanmıştır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Muhteşem! 5
 • Güldürdü 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/06/2022 16:17:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10217

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Canlılık Cansızlık
Yiyecek
Epidemik
Balık Çeşitliliği
Risk
Doğru
Yıldız
Uçuş
Güve
Evrim
Kırmızı
Uzun
Ağız Sağlığı
İnfografik
Evrim Kuramı
Koku
Bitki
Parçacık
Gelişim
Olasılık
Memeli
Oyun
Tarih
Cinsiyet
Hidrotermal Baca
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.