Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Protoavis'in Kuşların Evrimi'ndeki Konumu İle İlgili Açıklamalar

Protoavis'in Kuşların Evrimi'ndeki Konumu İle İlgili Açıklamalar Dinosaurpictures
Dinosaur
5 dakika
4,310
Evrim Ağacı Akademi: Canlıların Evrimi Yazı Dizisi

Bu yazı, Canlıların Evrimi yazı dizisinin 45. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Oksijenli Solunum Nasıl Evrimleşti? İlkel Hücreler Nasıl Oldu da Oksijeni Kullanabilecek Biçimde Evrimleştiler?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat
Araştırma yaparken protoavis adlı bir canlı ile ilgili birkaç yazı gördüm. Bu yazılarda protavisin tam anlamıyla bir kuş olduğu, archeopteryx'ten bile 75 milyon yıl daha yaşlı olduğu, hatta dinozorlardan bile daha yaşlı olduğu, bu yüzden bu fosilin hem archeopteryx'in bir ara form olmadığını kanıtladığını hem de bu fosilin en eski dinozorlardan bile yaşlı olduğu için kuşların sürüngenlerden evrimleştiği görüşünü de çürüttüğünü duydum. Makale arşivinize de baktım fakat protoavis ile ilgili bir yazınızı bulamadım. Bu konu hakkında bana bilgi verebilir misiniz acaba? Şimdiden teşekkürler.

İlk olarak şunu anlamak gerekiyor: Şu anda kuşların evriminde Archaeopteryx'in önemli bir ara geçiş türü olması ve yakın geçmişe kadar bildiğimiz en eski tür olması, onun atası konumunda olabilecek bir türün var olmadığı anlamına gelmiyor. Veya Archaeopteryx'in ilk kuş türü olduğu anlamına da gelmiyor ki zaten ortada böyle bir iddia yok. Bilim düşmanları kuşların evriminde bir tek Archaeopteryx türünü bildikleri için bunun üzerinden oyunlar oynamaya çalışıyorlar. Ki unutmamak gerekir ki kuşların evrimiyle ilgili bilgilerimiz tamamen değişecek olsa bile, yine kuşların ortaya çıkışını açıklayacak doğa yasası evrim olacaktır, kuşların özel bir canlı grubu olmadığını biliyoruz. Zaten Protoavis veya bir diğer türün keşfi de Evrim gerçeğini değiştirmemekte, sadece bilgilerimizi güncellemekte ve sağlamlaştırmaktadır. Bilim, kendi içinde devinen ve gelişen bir bilgi türüdür, bu şekilde yeni keşiflerle güncellenir.

Aşağıda Protoavis'e ait keşfedilen kemikleri görmekteyiz:

Tüm Reklamları Kapat

İkinci olarak konunun nasıl abartıldığını, Protoavis'in "dinozorlardan bile eski yaşaması" gibi bir iddianın yaratılmasından görebiliriz, bu, insanların gülünçleştiği noktaları bizlere göstermektedir. Dinozorların tarihi 250-300 milyon yıl kadar eskilere gitmektedir; hatta işin içine sürüngenlerden dinozorlara giden kolda dinozorların atası konumundaki aileleri eklediğimizde bu süre çok daha eskilere ulaşmaktadır. Protoavis'in yaşadığı dönem ise 200-210 milyon yıl öncesidir. Kısaca dinozorların evrimleşmesinden, eğer ki Protoavis'i en ilkin kuş türlerinden biri olarak göreceksek bu canlıya kadar olan süre 40-90 milyon yıl arası gibi bir süredir. Bu, yüzlerce türün evrimleşmesi için yeterli bir süredir.

Kısaca Protoavis ile ilgili sorunlar zamansal sorunlar ya da Evrim'i "sarsması" ile ilgili zırvalar değildir. Protoavis'i ilginç kılan, Archaeopteryx türünden daha "kuşsu" özelliklere sahip olduğu iddiasıdır, çünkü keşfi yapan bilim insanlarının incelemeleri bu yönde veriler içermektedir. En azından eldeki şimdiye kadar değerlendirilmiş veriler buna işaret etmektedir, tabii bu bilgiler değişime açıktır.

Tüm Reklamları Kapat

Archaeopteryx ile ilgili geçtiğimiz sene yayınlanan bir araştırma, bu türün kuşlardan çok dinozorlara yakın olabileceği ile ilgili birçok veriyi ortaya çıkarmıştır. Henüz bu sonuçlar halen tartışılmaktadır ve netleştirilmemiştir, genelgeçer olarak kabul görmemiştir; ancak bu bize bir Evrimsel Süreç olasılığını ve Evrim'in işleyişine dair bazı ipuçlarını göstermektedir ve bu noktada bazı hatırlatmalar yapmakta fayda vardır:

Evrim, zincirsel bir süreç değildir. Dallanarak gelişir ve bir popülasyon, birçok türün evrimine sebep olabilir. Bir türün içerisindeki dallanma, birçok dallanmaya yol açabilir; bu da bir sürü yeni tür demektir. İşte Archaeopteryx türü ile Protoavis arasındaki muhtemel ilişki de bunu göstermektedir. İlk keşfedildiğinden bu yana birçok inceleme altına alınan Archaeopteryx türü ile ilgili bilgilerimiz sürekli güncellenmektedir. Bu, pekçok tür için geçerlidir. Ancak Archaeopteryx, sürüngenlerden kuşların evrimindeki tek tür değildir, bu bilim düşmanlarının ve felaket tellallarının sandığının aksine. Çünkü dediğimiz gibi Evrim dallı bir süreçtir ve sadece tek bir türün soyuna yeterince zaman verildiğinde birçok yeni türün evrimleştiği görülebilir. Bu açıdan bakıldığında evrimsel süreç şöyle gelişmiş olabilir:

Sürüngenlerin evrimleşmeye başladığı 340-300 milyon yıl öncesindeki dalanmalardan (türleşmelerden) biri ilkin dinozorlara gidecek kola ayrılmış olabilir. Bu dinozor kolunun ilkin evrimsel sürecinde meydana gelen erken bir dallanma, kuşların dinozorlardan evriminin başlangıcına sebep olmuş olabilir. Ancak bu iki canlı grubunun birbirlerine yakın bir evrim süreci takip etmiş olmaları ve evrimsel süreçte edinilen benzer özellikler, bulunan fosillerin sınıflandırılmasını zorlaştırıyor olabilir. Ayrıca unutmamak gerekir ki teruzorlar ve ataları "uçan sürüngenler"dir ve kuş değillerdir. Kuşlar ise ayrı bir sınıftır, dinozorlar süperfamilyası altında. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yapılan son araştırmalar Protoavis türünün bir kiyameran (chiameran) fosil, yani birden fazla akraba türe ait fosiller kullanılarak özellikleri belirlenmiş bir tür olduğunu düşündürmektedir. Yani bulunan 2 Protoavis fosilinin de kemiklerinde, döneme ait bazı diğer türlerin kemikleri ile karışım olduğu düşünülmektedir. Örneğin kafatasının bazı kemikleri coelurosaur grubu dinozorlara aitmiş gibi gözükmekteyken uzuvlara ait kemikler ceratosaurlara benzemektedir. Bu sebeple yapılan incelemelerin pek güvenilir olmadığı düşünülmektedir, bu nedenle de net bir sonuca henüz varılmamıştır.

Uzun lafın kısası, kuşların dinozorlardan evrimini incelemek ve nihai yargılara varmak taksonomların, anatomistlerin, genetikçilerin, kısaca Evrimsel Biyologların işidir. Bu işin eğitimini almayan biinin bu konuda nihai bir yargıya varması cehalet olacaktır. Şu anda bulunduğumuz noktada kuşların evrimi halen tam olarak aydınlatılmamış bir konudur. Bu, "Evrim'i zora sokan" bir durum değildir, zira kuşları bir kenara bırakacak olursak geriye kalan milyonlarca türün evrimi bilinmektedir. Ayrıca bilim halen gelişmekte olan bir alandır, her şeyi %100 açıklamasını beklemek hata olacaktır. Bilim, diğer bilgi türlerine göre binlerce kat gerçekçi sonuçlar verir ve bu yüzden en güvenilir bilgi türüdür. Kaldı ki kuşların evrimi bu bahsettiğimiz kadar da sıkıntılı bir durum değildir, kuşların evrimine dair onlarca tür bilmekteyiz, bu bir iki tür sadece belli başlı sıkıntılara sahip olanlardır. Günümüzde tüm biyologlar, Protoavis'in bir kuş türü olmasıyla ilgili söylenenler doğru olsa bile bunun Evrim Kuramı ile ilgili herhangi bir şeyi değiştirmeyeceğini, sadece kuşların evrimini tarihsel olarak biraz daha geriye iteceği konusunda hemfikirlerdir.

Protoavis ve Archaeopteryx gibi araştırma altındaki türlerle ilgili yeni bilgiler geldikçe bilim dünyasından, biz de sizlerle paylaşacağız.

Teşekkür: Mehmet Topuz

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Canlıların Evrimi Yazı Dizisi

Bu yazı, Canlıların Evrimi yazı dizisinin 45. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Oksijenli Solunum Nasıl Evrimleşti? İlkel Hücreler Nasıl Oldu da Oksijeni Kullanabilecek Biçimde Evrimleştiler?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
4
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/10/2023 06:36:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/297

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sıcak
Hastalık Yayılımı
Bilişsel
Uydu
Mers
Köpekler
Önyargı
Coğrafya
Müzik
Kadın Sağlığı
Çiçek
Semptom
Radyo
Taklit
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Enfeksiyon
Teyit
Kişilik
Bilim Tarihi
Albert Einstein
Aşı
Gen
Biyoçeşitlilik
Optik
Evrim Ağacı Duyurusu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Protoavis'in Kuşların Evrimi'ndeki Konumu İle İlgili Açıklamalar. (13 Şubat 2012). Alındığı Tarih: 4 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/297
Bakırcı, Ç. M. (2012, February 13). Protoavis'in Kuşların Evrimi'ndeki Konumu İle İlgili Açıklamalar. Evrim Ağacı. Retrieved October 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/297
Ç. M. Bakırcı. “Protoavis'in Kuşların Evrimi'ndeki Konumu İle İlgili Açıklamalar.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 Feb. 2012, https://evrimagaci.org/s/297.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Protoavis'in Kuşların Evrimi'ndeki Konumu İle İlgili Açıklamalar.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, February 13, 2012. https://evrimagaci.org/s/297.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close