Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Mewing Nedir? Ameliyat Olmadan Estetik Bir Yüz Şekli Kazanmak Mümkün mü?

Mewing Nedir? Ameliyat Olmadan Estetik Bir Yüz Şekli Kazanmak Mümkün mü?
Mewing etkisini temsili gösteren bir resim
7 dakika
16,118

Mewing, zayıf çene yapısına sahip ve ağızdan nefes almaya meyilli kişilerin, dillerini üst damağa yapışık bir pozisyona getirmeleri ve üst damağın dilleriyle istikrarlı bir biçimde itmeleri yoluyla uzun vadede doğru bir dil postürüne ve ameliyatsız bir şekilde daha estetik bir çene ve burun şekline sahip olacaklarını iddia eden bir sahtebilim türüdür.

"Mewing" ismi, ortodonti uzmanı Dr. Michael Mew ve babası Dr. John Mew'in soyadlarından gelmektedir. İnternette ara ara popülerleşen bir teknik olsa da Mewing tekniğini anektodal veriler haricinde destekleyecek hiçbir bilimsel veya tıbbi kanıt yoktur. Hatta mesleğinin son dönemlerinde yaptığı bilim dışı açıklamaları, halkı yanıltıcı bilgilendirme çabaları ve daha önemlisi, tıp etiğini ihlal eden tedavi uygulamaları dolayısıyla Britanya Genel Diş Konseyi, Dr. John Mew'in diş hekimliği lisansını iptal etmiştir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

John Mew'un etik-dışı uygulamaları kendi çocuklarına yaptıklarıyla başlamıştır:[2] Üç çocuğundan ilki olan ve ağır alerjileri nedeniyle ağzını kapatmakta zorlanan Bill Mew üzerinde hipnoz uygulamış ve özel bir kafa bandı takarak ağzını açtığında çenesine sivri bir cismin batmasını sağlamıştır. En büyükleri olan Rosie Mew üzerindeyse bunun tam tersi yönde deneyler uygulamıştır: Yumuşak besinlerden oluşan bir diyetin yüz gelişimi üzerindeki etkilerini merak ettiği için, karısının Rosie'ye 4 yaşına kadar sadece püre yedirmesini emretmiştir ve bu nedenle Rosie'nin dişleri düzgün gelişememiştir. Üç çocuğun ortancası olan ve John Mew'un sahtebilim mirasını günümüzde sırtlayan Mike Mew ise onun "başarılı yavrusu" konumundadır.

Babasıyla birlikte ortotropik adını verdikleri sahtebilim dalını savunan Mike Mew, çarpık dişlerin sebeplerini ve tedavisini maksilla kemiğine dil ile baskı uygulama ile izah etmektedirler.[3] Bu, modern ortodontide kabul edilen kanıta dayalı pratiklerin büyük bir kısmının çöpe atılması demektir. Böylesine olağanüstü bir iddia için Mew ikilisi olağanüstü miktarda kanıt sunmak zorundayken, hiçbir bilimsel kanıt sunamamaktadır. İddialarını bilimsel olarak ispatlayamadıkları için, ikili, YouTube kanalı ve Facebook gibi diğer sosyal medya hesapları üzerinden iddialarını yaymaya çalışmaktadırlar.

Tüm Reklamları Kapat

Mewing Nedir?

Mewing tekniği, yetiştirilme ve gelişim sürecinde burun yerine ağzından nefes alıp, dil postürünü tam olarak oturtamayan ve bunun sonucunda "yanlış" kafatası şekline sahip olan kişinin, dilinin arka tarafını kullanarak kafatasındaki maxilla adı verilen üst çene kemiğini yukarı ve ileri ittirmesi ile ayları, hatta yılları bulan bu süreçte kafatasını "doğru" ve sağlıklı hâle getirmesini amaçlamaktadır.

Mewing'in temel ilkeleri şunlardır:

 • Dilin tamamı damağa yapıştırın (ama solunum yolunu kapatmayın).
 • Dişleri ve dudakları nazik bir şekilde kapatın.
 • Sadece burnunuzdan nefes alın.
 • Yemeği yutmadan önce iyi çiğneyin.
 • Çiğnenmiş yiyecekleri, dudaklarınızı ve bukkinatör (yanak duvarı) kaslarını kullanmadan yutun.

Dr. Michael Mew'in anlattıklarına göre, Mewing'i güya "doğru" bir şekilde yapabilmek için dilinizi, üst damağınıza yapıştırmalı ve yaymalısınız. Bu tekniğin ana amacı, dilinizi üst damağınızda tutmayı alışkanlık haline getirmek ve sözde "doğru" dil postürüne sahip olmanızı sağlamaktır. Mewing'in bazı diğer kuralları, yönergeleri ve önerileri şunlardır:

Reklam
Yılbaşı indirimi başladı! NordVPN’de %63 indirim
1 ve 2 yıllık planlarla 3 ay ÜCRETSİZ kullanın
 • Önde gelen VPN hizmetini edinin
 • Dosya indirirken kötü amaçlı yazılımları tespit edin
 • Parolalarınızı ve dosyalarınızı koruyun
Fırsatı Yakalayın
30 günlük para iadesi garantisi

 • Dilinizin damağınıza değip değmediğini anlayamıyorsanız sakız kullanabilirsiniz.
 • Damağınıza yapıştırdığınız diliniz, dişlerinize tam olarak değmemelidir.
 • Dilinizin arka kısmıyla damağınızı yukarıya ve ileriye ittirmelisiniz.
 • Damağınızı ittirirken dilinizin ön tarafını ittirmek için kullanmamalı ve baş ağrılarına yol açabilecek kadar kuvvetli ittirmemelisiniz.
 • Uyurken Mewing yapmaya çalışmamalı ve yemek yerken ağzınızı kapalı tutmalısınız.
 • Yediğiniz yemekleri yutarken kafanızı öne ya da yukarı hareket ettirmemelisiniz.
 • Bu tekniği "günde 8 dakika" gibi kısa sürelerle yapmamalı, aklınızda bulunan her an dilinizi damağınıza yapışmış durumda tutmalısınız.
 • Dili damakta tutmak bir yana, dilinizle üst çene kemiğinizi ittirirken uzun süreler boyunca ve kuvvetli bir şekilde ittirmemeli, aralıklı ve damağınızı dinlendirecek şekilde ittirmelisiniz.

Eğer isterseniz bu tekniği Dr. Michael Mew'in anlatımıyla aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Mewing Tekniğinin Sözde Faydaları

Ortada hiçbir bilimsel kanıt olmasa da anektodal anlatımlar birtakım iddialar ileri sürmektedir:

 1. Mewing'in, yüzün estetik yapısının yanında solunum ve uyku kalitesini arttırdığını iddia edilmektedir, çünkü kişiyi daha sağlıklı bir nefes alma şekli olan "burundan nefes almaya" teşvik etmektedir. Bu durumun uyku apnesi, nefes sorunları, horlama, konuşma bozuklukları ve sinüzit gibi birçok ciddi sağlık sorununa fayda sunduğu iddia edilmektedir.
 2. Ayrıca dilin, tabiri yerindeyse "boş vitesteymiş gibi" duran postürden damağa yapıştırma postürüne getirilmesi, kişi yağlı bir yapıya sahip olmasa dahi gıdı gibi gözüken parçayı da zamanla yukarı çekip daha keskin ve görece estetik bir çene yapısı sunmaktadır.
 3. Mewing tekniğinin estetik kısmındaki ana odağı çene yapısı olsa da yüzdeki burun ve yorgun gözüken göz kapakları gibi kısımları da düzeltip daha "güzel" hâle getirdiği iddia edilmektedir.
'Mouth breather' ve 'nose breather' olan iki kişinin kafatası yapısının temsili farkları
'Mouth breather' ve 'nose breather' olan iki kişinin kafatası yapısının temsili farkları
Mewing.App

Mewing Tekniğinin Potansiyel Riskleri

Mewing tekniği, yanlış uygulanırsa tehlikeli bir uygulama hâline gelebilmektedir. Dilin damağa yanlış yapıştırılmasıyla birlikte solunum yolu kapanabilir, dilin damağı arkadan değil önden ittirmesiyle ön dişler çarpık bir hâle gelebilir ve damağa fazla güç uygulanırsa yüz yapısı asimetrik bir hâle gelebilir. Ayrıca diş kamaşması, baş ağrısı gibi olası sorunlara sebep olabilir. Ayrıca pratik bir faydası olmadığı bilinen Mewing, bir takıntı hâline gelerek kişide psikolojik problemlere de yol açabilir.[4]

Mewing İşe Yarıyor mu?

Hayır, Mewing tekniğinin anlamlı bir değişim yarattığını gösteren herhangi bir akademik kanıt bulunmamaktadır. İnternette paylaşılan öncesi/sonrası fotoğraflarının birçoğunda kişilerin fiziksel görünüşünde Mewing ile alakasız değişimler de olduğu görülmektedir (ergenlerde yaş ilerlemesi, yetişkinlerde cilt bakımı, saç stili, sakal stili, kullanılan kamera, vb.). Bunlar, Mewing'in sözde etkileriyle kişilerin doğal gelişimleri arasındaki ilişkileri ayırt etmeyi imkansızlaştırmaktadır.

Bu durum, Mewing'in "gerçek etkilerini gösterdiği" iddia edilen 4 yıllık süreyle de örtüşmektedir. 4 yıl içerisinde kişilerin görünümü zaten doğal bir şekilde de değişebilir. Bunun üzerine, Mewing yapanların kendi fiziksel görünümlerine önem vermeleri ve işe yaradığı bilinen "stil değişimi" gibi uygulamalar da eklendiğinde, Mewing'in anlamlı bir etkisi olduğunu söylemek mümkün olamamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Sahtebilimin Özel Sosu: Gerçekle Yalanı Karıştırmak

Mewing tekniğiyle ilgili bir diğer problem, faydalı olduğu bilinen önerilerle fanteziyi birbirine karıştırıyor olmasıdır. Örneğin Mewing'in ana tavsiyelerinden biri olan "lokmayı yutmadan önce iyice çiğnemek", hem beslenme bilimciler hem de ortodontistler tarafından yaygın bir şekilde önerilen bir tavsiyedir. Öte yandan dili sürekli damağa bastırarak kafatası ve çene yapısı kontrollü bir şekilde değiştirebileceğiniz fikri tamamen farazidir. Eğer gerçekten bir takıntıya dönüştürüp de, dil baskısıyla ağız yapısını değiştirebilecek olsaydınız bile, bunu istediğiniz şekil, biçim ve miktarda yapabileceğiniz fikri kendine "diş hekimi" diyen biri için çılgınca olmalıdır. Bu, diş teli kullanmak yerine dişlerinizi tek tek dilinizle ittirmeyi önermeye benzemektedir!

Benzer şekilde, düzgün bir postür sağlama ve kafayı omurga üzerinde hizalı tutma gibi tavsiyeler, ergonomi uzmanları ve fizyoterapistler tarafından genel geçer olarak önerilmektedir. Bunlar, kişilerin daha düzgün bir vücut görünümüne kavuşmasına kesinlikle yardımcı olacaktır. Öte yandan yiyecekleri yutarken dudaktan veya yanak duvarı kaslarının kullanılmaması gerektiği tavsiyesi tamamen kült bir tavsiyedir ve bilimsel herhangi bir temeli bulunmamaktadır.

Bu şekilde, bilimsel olarak geçerli önerilerle bilimsel olarak geçersiz öneriler birbirine karıştırıldığında, halkın doğru bir şekilde yönlendirilmesi de çok zor olmaktadır. Buna karşılık, bu yalanlardan prim yapanlar için halkı manipüle etmek bir o kadar kolaylaşmaktadır. Dolayısıyla birçok sahtebilimci, en etkili yalanları uydurmak için iddialarının içine bir miktar doğru da katmayı tercih etmektedir. Bu, tehlikeli bir pratiktir.

Sonuç

Sonuç olarak, Mewing, modern ortopedide veya diş hekimliğinde kabul gören bir uygulama değildir ve iddialarının büyük bir kısmı yanlıştır. Çoğu durumda geçici bir heves olduğu ve ciddi bir soruna da yol açmadığı için hakkında dikkate değer bir karşıtlık veya bilgilendirme çabası bulunmamaktadır. Buna karşılık, yazı içinde bahsettiğimiz risklerinden ötürü, kişiler mümkün olduğunca bu yöntemden uzak durmalı ve postürleriyle veya dişleriyle/çeneleriyle ilgili bir sorun yaşadıklarını düşünüyorlarsa, güvendikleri bir sağlık profesyonelinden yardım almayı seçmelidirler. Ayrıca internette görülen "öncesi/sonrası" fotoğraflarına da kolay kolay aldanmamanızı tavsiye ederiz.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
17
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 11
 • Grrr... *@$# 9
 • Tebrikler! 7
 • Üzücü! 4
 • Güldürdü 3
 • Korkutucu! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • İğrenç! 1
 • Muhteşem! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Sıkça Sorulan Sorular

Mewing, zayıf çene yapısına sahip ve ağızdan nefes almaya meyilli kişilerin, dillerini üst damağa yapışık bir pozisyona getirmeleri ve üst damağın dilleriyle istikrarlı bir biçimde itmeleri yoluyla uzun vadede doğru bir dil postürüne ve ameliyatsız bir şekilde daha estetik bir çene ve burun şekline sahip olacaklarını iddia eden bir sahtebilim türüdür.

"Mewing" ismi, ortodonti uzmanı Dr. Michael Mew ve babası Dr. John Mew'in soyadlarından gelmektedir. İnternette ara ara popülerleşen bir teknik olsa da Mewing tekniğini anektodal veriler haricinde destekleyecek hiçbir bilimsel veya tıbbi kanıt yoktur.

Dilin tamamı damağa yapıştırın (ama solunum yolunu kapatmayın). Dişleri ve dudakları nazik bir şekilde kapatın. Sadece burnunuzdan nefes alın. Yemeği yutmadan önce iyi çiğneyin. Çiğnenmiş yiyecekleri, dudaklarınızı ve bukkinatör (yanak duvarı) kaslarını kullanmadan yutun.

Dilin damağa yanlış yapıştırılmasıyla birlikte solunum yolu kapanabilir, dilin damağı arkadan değil önden ittirmesiyle ön dişler çarpık bir hâle gelebilir ve damağa fazla güç uygulanırsa yüz yapısı asimetrik bir hâle gelebilir. Ayrıca diş kamaşması, baş ağrısı gibi olası sorunlara sebep olabilir.

Hayır, Mewing tekniğinin anlamlı bir değişim yarattığını gösteren herhangi bir akademik kanıt bulunmamaktadır. İnternette paylaşılan öncesi/sonrası fotoğraflarının birçoğunda kişilerin fiziksel görünüşünde Mewing ile alakasız değişimler de olduğu görülmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/02/2023 20:15:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13091

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Beslenme Davranışları
Yok Oluş
Kuş
Hormon
Makroevrim
Genetik Mühendisliği
Doğa Gözlemleri
Eşey
Antikor
Biyocoğrafya
Doğa Yasası
Böcek Bilimi
Hız
Vejetaryen
Bilim İnsanı
Besin
Köpekgil
Kozmoloji
Radyasyon
Komplo
Kromozom
Bakteri
Robot
Enerji
Epidemik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. M. Özkaya, et al. Mewing Nedir? Ameliyat Olmadan Estetik Bir Yüz Şekli Kazanmak Mümkün mü?. (11 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 2 Şubat 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13091
Özkaya, B. M., Bakırcı, Ç. M. (2022, November 11). Mewing Nedir? Ameliyat Olmadan Estetik Bir Yüz Şekli Kazanmak Mümkün mü?. Evrim Ağacı. Retrieved February 02, 2023. from https://evrimagaci.org/s/13091
B. M. Özkaya, et al. “Mewing Nedir? Ameliyat Olmadan Estetik Bir Yüz Şekli Kazanmak Mümkün mü?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 11 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/13091.
Özkaya, Bayram Mert. Bakırcı, Çağrı Mert. “Mewing Nedir? Ameliyat Olmadan Estetik Bir Yüz Şekli Kazanmak Mümkün mü?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 11, 2022. https://evrimagaci.org/s/13091.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.