Dişler Kalbin Aynasıdır: Diş Çürüğü, Ölüme Sebep Olabilir mi?

Dişler Kalbin Aynasıdır: Diş Çürüğü, Ölüme Sebep Olabilir mi?
Mide asidik içeriğinin temasına bağlı dişlerin arka yüzlerinde erozyon
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
7,161 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Ağız ve diş sağlığımızın genel sistemin durumumuz ile sürekli etkileşimde olduğunu biliyoruz. Peki nasıl oluyor da diş çürükleri kalp hastalığını tetikleyebilecek kadar etkin bir role sahip olabiliyor? Yahut diş hekiminiz midenizde bir problem olabileceğini dişlerinize bakarak nasıl anlayabiliyor? Ağzınızda çıkan aftlar o kadar da masum olmayabilir mi yoksa? 

Diş çürüğü, mikrobiyolojik ve enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu hastalığın sorumlu mikroorganizması ise Streptococcus mutans’tır. S. mutans, yenidoğanda ve dişsiz kişilerde bulunmaz. Oral kolonizasyonu için dişlere ihtiyacı vardır ve organik asitleri fazlaca üretebilme yetenekleri sayesinde dişlerde “demineralizasyona” yani çürüğe neden olurlar. 

Çürük dişlerde biriken ve yediğimiz karbonhidrat içerikli besinlerle sayısını katlayarak arttıran S. mutans’ın çok ilginç bir özelliği bulunmakta, kalp kaslarındaki yüzey proteininin S. mutans’a benzerliği dolayısıyla, diş yüzeylerinden ayrılıp kan dolaşımına katıldığında vücut, bireyin sahip olduğu bazı sistemik hastalıklar mevcudiyetinde bunu yabancı bir antijen olarak algılayamıyor. S. mutans sinsice dolaşıyor, bakteriyemi ve sepsise neden oluyor. 

Bu her diş çürüğü için ve her birey geçerli olmamakla beraber, eğer immün sistemde sorun oluşturan bir hastalık (AIDS, organ nakli) yada geçirilmiş kalp hastalığı, geçirilmiş büyük ameliyat öyküsü varsa bu bireylerin ağız ve diş sağlıkları ekstra bir önem arz ediyor. Bu bireylerin oldukça sık çürük kontrolünden geçmesi gerekiyor. Amaç, S. mutans birikimini azaltmak ve kan dolaşımına katılmasını engellemek. 

Reklamı Kapat

Mide Rahatsızlıklarının Dişlere Etkisi Nasıl Oluyor?

Reflü gibi mide hastalıklarında midenin asidik içeriği sıkça, aslında bulunmaması gereken bir bölge olan özofagus ile temas ediyor. Bu asidite ve midedeki gaz birikimi ağıza ulaştığında dişlerin arka bölgelerinde aşınmalara sebep oluyor. 

Aynı senaryoyu anoreksiya/blumia’da sık istifra etmeye bağlı olarak midenin asidik içeriğinin dişlerin arka bölgelerine teması sonucunda da izleyebiliyoruz. Bunu, en yukarıdaki görselde görebilirsiniz.

Aftlar ise oldukça ağrılı, minik, bazen tek bazen ise çok sayıda görülen, birkaç gün içinde iyileşen ağız lezyonlarıdır. Bazen vitamin eksikliklerine bağlı olarak, bazen strese bağlı olarak bazen ise Behçet hastalığı gibi çok ciddi bir hastalığın ilk belirtisi olarak ortaya çıkarlar. Çoğu zaman bir önemleri yoktur, fakat ayda 3-4 kezden fazla aft oluşumu, gözlerde ve genital bölgede de benzer lezyonların eşlik etmesi Behçet hastalığının en büyük tanı kriteridir. 

Tüm ağız ve diş hastalıklarının bazen görünenden daha büyük bir soruna eşlik ettiğini hiç unutmamak ve düzenli diş hekimi kontrollerini aksatmamak gereklidir.

Unutmayın, sağlık ağızda başlar! 

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 2
 • İğrenç! 2
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • K. Nakano, et al. (2008). Streptococcus Mutans And Cardiovascular Diseases. Japanese Dental Science Review, sf: 29-37. | Arşiv Bağlantısı
 • S. Özbayrak. (1993). Oral Mukoza Ve Hastalıkları. ISBN: 9786058985698. Yayınevi: Quintessence Yayıncılık.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/04/2021 20:17:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8360

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Avcı
Atmosfer
Bilgisayar
Adaptasyon
Bilim Tarihi
Enzim
Genel Görelilik
Canlılık Cansızlık
Alzheimer
Tedavi
Mikoloji
Acı
Kontrol
Entropi
Üreme
Çeşitlilik
Kara Delik
Diş Hekimliği
Etoloji
Mühendislik
Bilimsel
Olasılık
Yas
Sinir Sistemi
Türleşme
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku