Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Krom

Krom Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Krom Wikimedia Commons
Yüksek saflıkta krom kristalleri.
2 dakika
10,349
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 24. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Krom elementi sembolü "Cr" olup periyodik cetvelin 4'üncü periyodunun 6B grubunda bulunan bir geçiş elementidir. Oda sıcaklığında katı fazda bulunmaktadır. Atom numarası 24 olup atom ağırlığı ise 51.9961'dir. Krom, geçiş metallerinin çoğuna kıyasla nispeten düşük olan 1907°C'lik (3465 °F) bir erime noktasına sahiptir. Bununla birlikte kaynama noktası 2671°C (4840°F) olduğundan, en düşük üçüncü kaynama noktasına sahip olan geçiş metali olarak bilinir.[1]

Krom; parlak, kırılgan, ve sert bir metaldir. Rengi gümüş gridir ve çok cilalanabilir. Havada kararmaz, ısıtıldığında canlanır ve yeşil krom oksidi oluşturur. Krom, oksijen varlığında kararsızdır; hemen oksijeni geçirmeyen ve altındaki metali koruyan ince bir oksit tabakası oluşturur. Krom bileşiklerinin tümü canlı renklidir ve pigment olarak kullanılır. Bu parlak renkler; yeşil, sarı, kırmızı ve turuncudur.[2]

Yüksek sıcaklıklarda krom, doğrudan halojenlerle veya kükürt, silikon, bor, nitrojen, karbon veya oksijen ile birleşir. Kromun en yaygın oksidasyon durumları +6, +3 ve +2'dir. Bununla birlikte, +5, +4 ve +1 durumlarının birkaç kararlı bileşiği bilinmektedir.[3]

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Krom, Dünya'nın kabuğunda bulunan en yaygın 21. elementtir, ancak serbest metal formunda bulunmaz. Krom, kromit (FeCr2O4) cevheri olarak çıkarılır. Krom cevherleri bugün Güney Afrika, Zimbabve, Finlandiya, Hindistan, Kazakistan ve Filipinler'de çıkarılmaktadır. Toplam 14 milyon ton kromit cevheri çıkarılmaktadır. Rezervlerin 1 milyar ton civarında olduğu ve Grönland, Kanada ve ABD'de kullanılmayan birikimler olduğu tahmin edilmektedir.

Uygulama ve Kullanım Alanları

Elektrokaplama adı verilen bir teknik kullanarak, ince bir krom tabakası, otomobil parçaları ve ev aletleri dahil olmak üzere metal ve plastik nesneleri kaplayarak parlak ve çekici bir yüzey elde edebilir. Örneğin, otomotiv tasarımcıları arabalarını süslemek için krom jantlar ve tekerlekler kullanır. Mutfak çatal bıçak takımlarında, paslanmaz çelik tava ve tava gibi tencere ve gereçlerde kullanılır. Tekstil endüstrisi, boyaların kumaşa yapışmasına yardımcı olmak için krom iyonları kullanır. Bira mayası, buğday tohumu ve böbrek gibi besinler krom açısından zengindir.

Tarihi

Krom, 1798'de Paris'te Fransız kimyager Nicholas Louis Vauquelin tarafından keşfedildi. 1766'da bir Sibirya altın madeninde keşfedilen ve Sibirya kırmızı kurşunu olarak anılan parlak kırmızı bir mineral ilgisini çekti. Bu mineral günümüzde krokoid olarak bilinir ve bir kurşun kromat şeklidir. Vauquelin bunu analiz etti ve bir kurşun minerali olduğunu doğruladı.

Etimolojisi

Krom, diğer elementlerle birleştiğinde canlı renkler oluşturur ve boya olarak kullanılır. Bu da adını Yunanca "renk" anlamına gelen chroma kelimesinden almıştır .

Tüm Reklamları Kapat

Önlem ve Güven

Kişiler nefes alıp verirken, yemek yerken veya içecek içerken krom veya krom bileşikleri ile cilt teması yoluyla kroma maruz kalabilir. Kroma maruz kalma ile ilişkili sağlık tehlikeleri, oksidasyon durumuna bağlıdır.

Altı değerlikli krom formu toksiktir. Altı değerlikli formun cilt üzerindeki yan etkileri arasında ülserler, dermatit ve alerjik cilt reaksiyonları olabilir. Krom (VI), esas olarak çelik ve tekstil endüstrisinde çalışan kişiler için insan sağlığı için bir tehlikedir. Tütün içenlerin de kroma maruz kalma şansı daha yüksektir.

Öte yandan krom (III) insanlar için temel bir besindir ve eksikliği kalp rahatsızlıklarına, metabolizmaların bozulmasına ve diyabete neden olabilir. Ancak çok fazla krom (III) alımı, örneğin deri döküntüleri gibi sağlık etkilerine de neden olabilir.

Kromun Hayvanlar Üzerindeki Etkisi

Kromun balıkların vücutlarında biriktiği bilinmemekle birlikte, yüzey sularında metal ürünlerin atılması nedeniyle yüksek krom konsantrasyonları, bertaraf noktasına yakın yüzen balıkların solungaçlarına zarar verebilir. Hayvanlarda krom solunum problemlerine, hastalıkla daha düşük mücadele kabiliyetine, doğum kusurlarına, kısırlığa ve tümör oluşumuna neden olabilir.

İlginç Bilgiler ve Diğer

Krom bileşiklerine maruz kalındığında dişlerde aşınma ve renk değişikliği meydana gelebilir.[4]

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 24. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
21
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Bilim Budur! 5
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 3
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ Wikipedia. Chemical Element With Symbol Cr And Atomic Number 24. (17 Mayıs 2001). Alındığı Tarih: 4 Ocak 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ C. Stoll. Facts About Chromium. (15 Kasım 2017). Alındığı Tarih: 4 Ocak 2021. Alındığı Yer: Live Science | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Encyclopedia Britannica. Chromium Chemical Element. Alındığı Tarih: 4 Ocak 2021. Alındığı Yer: Encyclopedia Britannica | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Yu. Chromium (Cr) Toxicity: Key Concepts | Atsdr - Environmental Medicine & Environmental Health Education - Csem. Alındığı Tarih: 4 Ocak 2021. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • Lenn Tech. Chromium (Cr) - Chemical Properties, Health And Environmental Effects. Alındığı Tarih: 4 Ocak 2021. Alındığı Yer: Lenn Tech | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/06/2024 01:31:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9849

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Yazıcı, et al. Krom. (7 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 26 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9849
Yazıcı, C., Şahin, D. (2021, February 07). Krom. Evrim Ağacı. Retrieved June 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9849
C. Yazıcı, et al. “Krom.” Edited by Damla Şahin. Evrim Ağacı, 07 Feb. 2021, https://evrimagaci.org/s/9849.
Yazıcı, Cansu. Şahin, Damla. “Krom.” Edited by Damla Şahin. Evrim Ağacı, February 07, 2021. https://evrimagaci.org/s/9849.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close