Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Japonya'dan Çığır Açacak İnsan-Hayvan Melezi Deneyine Onay Çıktı!

Japonya'dan Çığır Açacak İnsan-Hayvan Melezi Deneyine Onay Çıktı! Science Alert
2 dakika
182
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kök hücre biyoloğu Hiromitsu Nakauchi on yıldan fazla zamandır bu anı bekliyordu. Yıllar süren planlamanın ardından, inatçı araştırmacı sonunda hükümetten bilimsel çalışmaların en tartışmalılarından biri için onay aldı: İnsan-hayvan embriyo deneyleri! 

Etik açıdan endişe duyulan bu uygulamalar birçok ülke tarafından kısıtlanır, kaynakları durdurulur veya tamamen yasaklanırken Japonya artık resmi olarak Pandora'nın kutusunun kapağını kaldırıyor.[1] Bu yılın başlarında sadece melez embriyoların taşıyıcı hayvanlara nakledilmesini değil, aynı zamanda bunun sonuçlandırılmasını da yasal hale getirdi.

Tokyo Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi kök hücre araştırmacısı olarak Nakauchi, koyun ve domuz gibi hayvanlarda uyarlanmış insan organları yetiştirme rüyasının peşinde ülkeden ülkeye gezdi. Yalnızca Birleşik Devletler'de nakil bekleyen 116.000'den fazla hasta olduğu düşünüldüğünde, Nakauchi fikrinin birçok insanın hayatını değiştireceğini umuyor.[2]

Tüm Reklamları Kapat

Bu asıl hedef hâlâ çok uzakta ama araştırmasındaki bir sonraki adım için en azından Japonya'daki devlet yetkilileri tarafından yeşil ışık yakıldı. 2014'teki yasaktan beri hükümet onayı alan ilk araştırmacı olan Nakauchi, işleri ağırdan alarak halkın anlayışını ve güvenini sağlamayı planlıyor.[3] The Asahi Shimbun'a yaptığı açıklamada Nakauchi, şunları söylüyor:

Hemen insan organları üretmeyi beklemiyoruz ama bu noktaya kadar ulaştığımız bilgiler araştırmayı ilerletmemizi mümkün kılacak.

Deneyler insanlardan alınan pluripotent kök hücreleri sıçan ve fare embriyolarına enjekte ederek başlayacak.[4] Bunların hepsi pankreas oluşturamayacak şekilde genetik olarak manipüle edilmiş olacak.  

Hedef kemirgen embriyolarını insan hücrelerinden pankreas oluşturmak için kullanmak. İki yıldır ekip, bu kemirgenlerin gelişimini ve büyümesini izleyip süreç esnasında organlarını ve beyinlerini dikkatli bir şekilde gözlemeyi planlıyor. Ancak bundan sonra araştırmacılar aynısını domuzlarda yapmak için izin isteyecekler.

Geçmişte insan-hayvan embriyoları yaratılmış olsa da sürecin sonlandırılmasına daha önce izin verilmemişti.[5], [6] Bu tür araştırma merkezlerindeki en büyük endişelerden birisi insan hücrelerinin tam olarak hayvanda nereye gideceği ve bir kere enjekte edildiğinde ne tür hücreler geliştirebileceği.

Tüm Reklamları Kapat

Nakauchi ve ekibi bu işlemin sadece pankreasları hedeflemesine çalışırlarken eğer kemirgen beyninin yüzde otuzundan fazlasının insan hücresi olduğunu tespit ederlerse deneyi askıya alacaklar. Bunlar hükümetin insanlaştırılmış hayvan ortaya çıkmasını önlemek için koyduğu şartlar.

Bununla birlikte Nakauchi böyle bir şey olacağını düşünmüyor. Geçen sene o ve Stanford'daki iş arkadaşları başarılı bir şekilde ilk insan-koyun embriyosunu yaptılar. 28 gün sonra yok edilmiş olsa da melez çok az insan hücresi (10000'de 1 ya da daha az) içeriyordu. Nakauchi, araştırma hakkında şunları söylüyor:

İnsan hücrelerinin sadece belirli organların üretimine katkı vermesini sağlamaya çabalıyoruz. Yeni, hedefe yönelik organ üretimiyle insan hücrelerinin istemediğimiz yerlere dahil olmasından endişelenmemize gerek yok; yani etik açıdan kaygı uyandıracak bir durum da yok.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 11:17:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12728

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Can, et al. Japonya'dan Çığır Açacak İnsan-Hayvan Melezi Deneyine Onay Çıktı!. (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12728
Can, M., Kayalı, Ö. (2020, July 05). Japonya'dan Çığır Açacak İnsan-Hayvan Melezi Deneyine Onay Çıktı!. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12728
M. Can, et al. “Japonya'dan Çığır Açacak İnsan-Hayvan Melezi Deneyine Onay Çıktı!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 05 Jul. 2020, https://evrimagaci.org/s/12728.
Can, Mümin. Kayalı, Ögetay. “Japonya'dan Çığır Açacak İnsan-Hayvan Melezi Deneyine Onay Çıktı!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, July 05, 2020. https://evrimagaci.org/s/12728.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close