Evrim Ağacı

İnsan ve Uykusuzluk

İnsan ve Uykusuzluk

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Saat 9 oldu mu yatağa gitmek zorunda olmaktan nefret ettiğinizi biliyoruz. O saati büyüdükçe yavaş yavaş 10'a ve 11'e çekmek için neler çektiğinizi de çok iyi biliyoruz. Sizi çok iyi anlıyoruz; çünkü biz de aynı yerlerden geçtik. Eh, yatağa girdiğinizde hemen uyumadığınızı ve uyku süresini olabildiğince azaltabilecek her şeyi yaptığınızdan da haberimiz var (tıpkı anne-babalarınızın olduğu gibi). Ancak değerini sonradan, daha yüksek eğitim seviyelerine ve iş hayatına geçtiğinizde çok iyi anlayacağınız bu uykuya neden ihtiyacımız var? Neden aileleriniz sizi yatağa gitmeye zorluyorlar, hiç düşündünüz mü?

Hayır, size işkence olsun diye değil elbette. Bunun çok basit bir nedeni var: Vücudunuzun uykuya ihtiyacı var. Özellikle de beyninizin buna ihtiyacı var. Gün içerisinde bilinçli veya bilinçsiz olarak her an beyninizi ve organlarınızı kullanıyorsunuz. Uyku süresince beyninizin hem kendisini ve gün boyunca edinilen bilgileri düzenlediği biliniyor hem de vücudun "bakım ve onarım" işlerini yapıyor. Örneğin boyunuzun uzamasını sağlayan hormonlar en yüksek oranda uyku sırasında salgılanıyor ve az uyuyan veya düzensiz uyuyan çocukların normalde olabileceklerinden daha kısa olduğu biliniyor. Şunu unutmayın: Beyniniz en aktif olarak siz uyurken çalışıyor, sizi yeni bir güne hazırlıyor ve bir önceki günün sorunlarını çözüyor. Bu sebeple uyku çok önemli!

Uykusuz ne kadar kalabilirsiniz, bunu biliyor musunuz? Uykusuz geçirilen saat sayısında Dünya Rekoru Randy Gardner adında bir kişiye aittir. Rekoru kırdığı 1965 senesinde 18 yaşında bir lise öğrencisi olan Gardner, tam 264 saat 24 dakika (yaklaşık 11 gün) boyunca uykusuz kalmıştır. Ancak bu çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmiştir: Randy'i inceleyen doktorlar, öğrencinin konstrasyonunda çok ciddi bir düşüş fark etmişlerdir. Ayrıca Randy'nin kısa dönem hafızası da bozulmuş, hayaller görmeye başlamıştır. Örneğin Randy daha 4. günde bir trafik işaretini insan olarak görmüş, 11. günde ise 100'den geriye 7'şer 7'şer sayarken 65'te donakalmıştır. Niye durduğu sorulduğunda, ne yaptığını hatırlamadığını söylemiştir.

Dolayısıyla, bir dahaki sefere uyku vakti geldiğinde ailenizi dinleyin deriz. Onlara güvenmiyorsanız bile bize güvenin: Rahat rahat uyuyabildiğiniz bu günlerinizi çok arayacaksınız.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 04:33:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1641

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Maymun
Wuhan
Bağışıklık
Biyolojik Antropoloji
Tardigrad
Avcı
Kedi
Eşcinsellik
Sanat
Stephen Hawking
Aslan
Uzay
Evrim Kuramı
Popülasyon
İstatistik
Süpernova
Moleküler Biyoloji
Avrupa
Organ
Güve
Renk
Yılan
Kültür
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karadelik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insana mantığını nasıl kullanacağını öğretin; bir ömür boyu düşünecektir.”
Phil Plait
Geri Bildirim Gönder