İnsan ve Uykusuzluk

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Saat 9 oldu mu yatağa gitmek zorunda olmaktan nefret ettiğinizi biliyoruz. O saati büyüdükçe yavaş yavaş 10'a ve 11'e çekmek için neler çektiğinizi de çok iyi biliyoruz. Sizi çok iyi anlıyoruz; çünkü biz de aynı yerlerden geçtik. Eh, yatağa girdiğinizde hemen uyumadığınızı ve uyku süresini olabildiğince azaltabilecek her şeyi yaptığınızdan da haberimiz var (tıpkı anne-babalarınızın olduğu gibi). Ancak değerini sonradan, daha yüksek eğitim seviyelerine ve iş hayatına geçtiğinizde çok iyi anlayacağınız bu uykuya neden ihtiyacımız var? Neden aileleriniz sizi yatağa gitmeye zorluyorlar, hiç düşündünüz mü?

Hayır, size işkence olsun diye değil elbette. Bunun çok basit bir nedeni var: Vücudunuzun uykuya ihtiyacı var. Özellikle de beyninizin buna ihtiyacı var. Gün içerisinde bilinçli veya bilinçsiz olarak her an beyninizi ve organlarınızı kullanıyorsunuz. Uyku süresince beyninizin hem kendisini ve gün boyunca edinilen bilgileri düzenlediği biliniyor hem de vücudun "bakım ve onarım" işlerini yapıyor. Örneğin boyunuzun uzamasını sağlayan hormonlar en yüksek oranda uyku sırasında salgılanıyor ve az uyuyan veya düzensiz uyuyan çocukların normalde olabileceklerinden daha kısa olduğu biliniyor. Şunu unutmayın: Beyniniz en aktif olarak siz uyurken çalışıyor, sizi yeni bir güne hazırlıyor ve bir önceki günün sorunlarını çözüyor. Bu sebeple uyku çok önemli!

Uykusuz ne kadar kalabilirsiniz, bunu biliyor musunuz? Uykusuz geçirilen saat sayısında Dünya Rekoru Randy Gardner adında bir kişiye aittir. Rekoru kırdığı 1965 senesinde 18 yaşında bir lise öğrencisi olan Gardner, tam 264 saat 24 dakika (yaklaşık 11 gün) boyunca uykusuz kalmıştır. Ancak bu çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmiştir: Randy'i inceleyen doktorlar, öğrencinin konstrasyonunda çok ciddi bir düşüş fark etmişlerdir. Ayrıca Randy'nin kısa dönem hafızası da bozulmuş, hayaller görmeye başlamıştır. Örneğin Randy daha 4. günde bir trafik işaretini insan olarak görmüş, 11. günde ise 100'den geriye 7'şer 7'şer sayarken 65'te donakalmıştır. Niye durduğu sorulduğunda, ne yaptığını hatırlamadığını söylemiştir.

Dolayısıyla, bir dahaki sefere uyku vakti geldiğinde ailenizi dinleyin deriz. Onlara güvenmiyorsanız bile bize güvenin: Rahat rahat uyuyabildiğiniz bu günlerinizi çok arayacaksınız.

Çita

İdrar Yapmanın Bilimsel Analizi ve Dinamikleri

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim