Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Güneş İçine Kaç Tane Dünya Sığar?

Güneş İçine Kaç Tane Dünya Sığar? Business Insider
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bunu, Dünya ve Güneş'i bir küre olarak modelleyerek (ki bu çok isabetli bir modelleme olacaktır), hızlıca hesaplayabiliriz:

Dünya Dünya'nın yarı çapı 6378 kilometre kadardır. Bir kürenin hacmi V=43×π×r3V={\dfrac{4}{3}}\times\pi\times{r^3} formülüyle hesaplanabilir. Bu yapıldığında, Dünya'nın 1.08678∗10121.08678*10^{12} kilometre küplük bir küre olduğu anlaşılır.

Güneş'in yarı çapı ise 695.510 kilometredir. Aynı formülü kullanırsak, Güneş'in 1.40928∗10181.40928*10^{18} kilometre küplük dev bir gaz topu olduğu sonucuna varırız.

Bu iki sayıyı birbirine bölersek, Güneş içine Dünya'dan yaklaşık 1.3 milyon tane sığdırabilirdiniz! Aşağıdaki görsel, bunun neye benzeyebileceğini göstermektedir:

Ancak ufak bir detay daha var: Küre olan cisimleri paketlemeye çalıştığınızda, küreler arasındaki boşlukları kusursuz bir şekilde dolduramadığınızı görürdünüz. Yani ne kadar uğraşırsanız uğraşın, küreleri bir araya yığdığınızda, aralarında boşluklar kalacaktır. Bu durumda gerçekten ne kadar sığdırabiliriz?

Bu sorunun özünde, hesaplamaya çalıştığımız kavram paketleme yoğunluğu olarak bilinir ve η\eta (eta) harfiyle, bir oran olarak gösterilir. Eğer küçük küreler, büyük kürenin içini kusursuz ve boşluksuz bir şekilde doldursaydı, η=1\eta=1, yani %100 olurdu. Ancak bu, mümkün değildir. Bu durumda bu oranı en çok kaç yapabiliriz?

İlginç bir şekilde, bunu hesaplamak ve en iyi küre içinde küre paketleme yönteminin hangisi olduğunu ispatlamak çok zor olmuştur. Küre içerisinde küre paketleme probleminin kökenleri 1611 yılında Kepler'e kadar gitmektedir ve hatta Kepler Problemi olarak bilinmektedir. Kepler'den bu yana, aralarında Gauss gibi üstün matematikçiler de olmak üzere birçok uzman, küre içinde küre paketleme problemini çözmeye çalışmıştır.

Bugüne kadar birçok oran hesaplanmıştır ve bu oranlar, kürelerin birbiri üzerine nasıl bindiğine, yani ne tür bir düzende paketlendiğine göre değişmektedir. Fakat yapılan hesaplamalar, büyük bir küre içine sıkıştırılmış kürelerin en fazla yaklaşık %74 (η=0.74\eta=0.74 ) civarında olabildiğini göstermektedir. Dolayısıyla Güneş içine 1.3 milyon Dünya değil, daha ziyade yaklaşık 962.000 Dünya sığdırabiliriz.

Hatta eğer kusursuz ve sıkışık bir paketleme yapılmazsa, bu sayı ideal orandan çok daha düşük olacaktır. Örneğin Solidworks gibi bir araç ile küre içine küre paketlemeye çalışacak olursanız ve hiçbir sıkıştırma, yani küreleri deforme edecek basınca izin vermezseniz, sadece 400.000 kadar Dünya sığdırabildiğinizi göreceksiniz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yukarıdaki fotoğrafta tam olarak kaç adet "Dünya" konduğu ve kullanılan kürelerin nitelikleri belirtilmemiş. Ayrıca birçok kaynakta bu paketleme problemi göz önüne alınmadan hesaplama yapılmaktadır. Her ne olursa olsun Güneş, Dünya'dan çok ama çok büyüktür!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • J. Orwig. You Can Put 1 Million Earths In The Volume Of The Sun — Here's What That Looks Like. (30 Ocak 2015). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Business Insider | Arşiv Bağlantısı
 • T. C. Hales. (2002). An Overview Of The Kepler Conjecture. ArXiV. | Arşiv Bağlantısı
 • G. Szpiro. Does The Proof Stack Up?. (03 Temmuz 2003). Alındığı Tarih: 24 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/09/2020 02:16:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4291

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Antropoloji
Akciğer
Mühendislik
Araştırma
Galaksi
Üreme
Sağlık
Doğal
Skeptisizm
Neandertaller
Sosyal Mesafelendirme
Richard Dawkins
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Doktor
Beslenme Davranışı
Kimya
Bilgisayar
Hastalık Dağılımı
Editör Seçkisi
Biyokimya
Parçacık
Genel Görelilik
Evrimleşme
Canlılık
Eğitim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kişi, söyleyecek bir şeyi olmadığında kötü söze başvurur.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder