Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

2022 AP7: Dünya İçin En Yüksek Riski Taşıyan, 1.5 Kilometrelik Asteroid Keşfedildi!

2022 AP7: Dünya İçin En Yüksek Riski Taşıyan, 1.5 Kilometrelik Asteroid Keşfedildi!
4 dakika
1,005
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

NSF'nin NOIRLab'inin bir programı olan Şili'deki Cerro Tololo Inter-American Gözlemevinde ABD Enerji Bakanlığı tarafından üretilen Karanlık Enerji Kamerasıyla yapılan alacakaranlık gözlemleri, gökbilimcilerin Güneş'in parıltısında saklanan 3 tane "Dünya'ya yakın asteroit"i (DYA) tespit etmelerini sağladı. Bu DYA'lar, Dünya'nın ve Venüs'ün yörüngelerinde gizlenen bulunması zor bir popülasyonun parçasıdır. Asteroitlerden biri, son sekiz yılda keşfedilen, Dünya için potansiyel olarak tehlikeli en büyük cisimdir.

Bulunan asteroitler; Dünya ve Venüs'ün yörüngelerinin iç kısmındaki bölgede, İç Güneş Sisteminde saklanıyordu. Bu bölge, gözlemler için zorlu olmasıyla biliniyor çünkü asteroit avcıları Güneş'in parıltısıyla başa çıkmak zorundalar. Ancak gökbilimciler, alacakaranlık esnasındaki kısa ama elverişli gözlem koşullarından yararlanarak normalde bulunması güç olan bir DYA üçlüsü buldular. Bunlardan biri, bir gün onu Dünya yörüngesine yerleştirebilecek bir yörüngeye sahip olan, 1,5 kilometre genişliğinde 2022 AP7 isimli bir asteroittir. 2021 LJ4 ve 2021 PH27 isimli diğer asteroitler, Dünya'nın yörüngesinin tam içinde güvenli bir şekilde kalan yörüngelere sahiptir.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca gökbilimciler ve astrofizikçiler arasında özel ilgi gören 2021 PH27, Güneş'e bilinen en yakın asteroittir. Bu bakımdan, Güneş Sistemimizdeki cisimler arasında en büyük genel görelilik etkisine sahiptir. Yörüngesi sırasında, yüzeyi kurşunu eritecek kadar ısınır. Catnegie Enstitüsü Dünya ve Gezegenler Laboratuvarında gökbilimci ve bu çalışmayı anlatan makalenin başyazarı olan Scott S. Sheppard şunları söylüyor:

Alacakaranlık araştırmamız, asteroitler için Dünya ve Venüs yörüngesindeki alanı araştırıyor. Şimdiye kadar iki büyük Dünya'ya yakın asteroit keşfettik. Yaklaşık 1 kilometre çapında olan bu asteroitler, gezegen katilleri olarak adlandırdığımız bir boyuttalar. Muhtemelen, keşfedilmeyi bekleyen benzer boyutlarda sadece birkaç DYA kaldı. Bu keşfedilmemiş büyük asteroitlerin yörüngelerinin, çoğu zaman onları Dünya ve Venüs'ün yörüngeleri içinde tutma olasılığı yüksek. Güneş'in parıltısının yakınında gözlem yapmanın zor olması sebebiyle, yörüngeleri tamamen Dünya'nın yörüngesinde bulunan asteroitlerin bugüne kadar yalnızca 25 tanesi keşfedildi.

İç Güneş Sisteminde asteroit bulmak, göz korkutucu bir gözlemsel zorluktur. Gökbilimcilerin bu alanı araştırmak için her gece sadece 10 dakikalık kısa bir penceresi oluyor. Bununla birlikte Güneş'in parıltısından kaynaklanan parlak bir gökyüzü arka planı ile uğraşmak zorunda kalıyorlar. Bunlara ek olarak bu tür gözlemler ufka çok yakındır. Dolayısıyla gökbilimciler, gözlemlerini bulanıklaştırıp bozabilecek kalın bir Dünya atmosferi tabakasından gözlem yapmak zorundalar.

Tüm Reklamları Kapat

Tüm zorluklara rağmen bu üç yeni asteroitin keşfi, Karanlık Enerji Kamerasının benzersiz gözlem becerileri sayesinde mümkün oldu. Bu teknoloji harikası cihaz; dünyanın en yüksek performanslı, geniş alanlı CCD görüntüleyicilerinden biridir. Gökbilimcilere gökyüzünün geniş alanlarını büyük bir hassasiyetle yakalama olanağı tanıyor. Gökbilimciler, soluk cisimleri yakalarlarsa gözlemleri "derin" olarak adlandırıyorlar. Dünya'nın yörüngesindeki asteroitleri avlarken hem derin hem de geniş alan gözlemlerini yakalayabilme kabiliyeti olmazsa olmazdır.

DECam, ABD Enerji Bakanlığı tarafından finanse edildi. İnşası ve test aşaması da Bakanlığın Fermilab'inde gerçekleştirildi. Sheppard şu şekilde açıklıyor:

İç asteroitler nadir bulunduğu için geniş gökyüzü alanlarına ihtiyaç var. Asteroitler solgunlar ve bunun yanı sıra Güneş'in yakınında parlak alacakaranlık gökyüzü ile beraber Dünya atmosferinin bozucu etkisiyle savaşıyorsunuz. Dolayısıyla derin görüntülere de ihtiyaç var. DECam, gökyüzünün geniş alanlarını ve daha küçük teleskoplarda ulaşılamayan derinlikleri kapsayabilir. DECam; daha derinlere gitmemize, gökyüzünde daha geniş bir alana ulaşabilmemize ve İç Güneş Sistemini daha önce hiç denenmemiş yollarla incelememize olanak sağlıyor.

Dünya için potansiyel olarak tehdit oluşturabilecek asteroitleri tespit etmenin yanı sıra bu araştırma, Güneş Sistemimizdeki küçük cisimlerin dağılımını anlamak için de önemli bir adımdır. Güneş'e Dünya'dan daha uzakta olan asteroitler, tespit edilmesi en kolay olanlardır. Dolayısıyla bu daha uzak asteroitler, asteroit popülasyonunun mevcut teorik modellerine hâkim olma eğilimindedirler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu nesneleri tespit ederek ayrıca gökbilimciler, asteroitlerin İç Güneş Sisteminde nasıl hareket ettiğini ve yerçekimi etkileşimleri ile Güneş'in ısısının parçalanmalarına nasıl katkıda bulunabileceğini daha iyi anlayabiliyorlar. Sheppard şöyle açıklıyor:

DECam araştırmamız, Dünya'nın yörüngesindeki ve Venüs'ün yörüngesine yakın cisimler için şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı ve hassas araştırmalardan biri. Bu, İç Güneş Sisteminde ne tür cisimlerin gizlendiğini anlamak için eşi benzeri olmayan bir şans.

NSF NOIRLab Programı yöneticisi Chris Davis şunları söylüyor:

On yıllık olağanüstü bir hizmetin ardından DECam, önemli bilimsel keşifler yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda tüm insanlığa fayda sağlayan hayati derecede önemli bir hizmet olan gezegen savunmasına da katkıda bulunuyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
36
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Bilim Budur! 2
 • Korkutucu! 2
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/03/2024 16:09:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13519

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Madde
Görüş
Toplumsal Cinsiyet
Uzay Görevleri
Argüman
Plastik
Element
Akademi
Boyut
Çeviri
Video
Ağız
Moleküler Biyoloji
Elektron
Uzaylı
Hasta
Diş Hekimi
Kertenkele
Anksiyete
Meteor
Normal Doğum
Beslenme Davranışı
Ateş
Hastalık
Fotoğraf
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
"Domates Gribi" Hastalığı Neyin Nesi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. 2022 AP7: Dünya İçin En Yüksek Riski Taşıyan, 1.5 Kilometrelik Asteroid Keşfedildi!. (25 Ocak 2023). Alındığı Tarih: 2 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13519
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2023, January 25). 2022 AP7: Dünya İçin En Yüksek Riski Taşıyan, 1.5 Kilometrelik Asteroid Keşfedildi!. Evrim Ağacı. Retrieved March 02, 2024. from https://evrimagaci.org/s/13519
S. Küçükkıvanç, et al. “2022 AP7: Dünya İçin En Yüksek Riski Taşıyan, 1.5 Kilometrelik Asteroid Keşfedildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 25 Jan. 2023, https://evrimagaci.org/s/13519.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “2022 AP7: Dünya İçin En Yüksek Riski Taşıyan, 1.5 Kilometrelik Asteroid Keşfedildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 25, 2023. https://evrimagaci.org/s/13519.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close