Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 Salgınında Ölenler, Aksi Takdirde Beklenenden 10-15 Yıl Erken Ölüyorlar!

COVID-19 Salgını Sırasında Ölenler, "Zaten Ölmek Üzere Olan Yaşlılar ve Hastalar" Değil!

COVID-19 Salgınında Ölenler, Aksi Takdirde Beklenenden 10-15 Yıl Erken Ölüyorlar! Christophe Petit Tesson
4 dakika
9,419
Tüm Reklamları Kapat

İki ayrı çalışmanın sonuçları, ortak bir gerçeğe işaret ediyor: COVID-19 hastalığına yakalanıp ölen insanlar, eğer hastalığa yakalanmamış olsalardı, ortalamada 10 yıl daha fazla yaşayacaklardı. Bu durum, salgında ölenlerin sadece "zaten halihazırda ölmek üzere olan yaşlılar" olmadığını gösteriyor.

Dünya çapında hükümetler, sosyal mesafelendirmenin kısa vadeli başarısından güç alarak aceleci bir şekilde ülkelerini normale döndürme planlarını hayata geçirmişken, birçoklarının dayandığı gerekçe, sosyal mesafelendirme uygulamalarının yarattığı hayati tehditlerin büyüklüğünün, salgının kendisinden daha tehlikeli olduğu yönündeydi. Bu argümandan yola çıkan ülkeler, COVID-19 dolayısıyla daha fazla insanı kaybetmek uğruna ekonomilerini geri açma kararı aldılar.

Tüm Reklamları Kapat

Kaybedilen insan sayısının, ülkelerin ekonomilerinin alacağı zarar ile kıyaslanması konusu son derece katı ve soğuk gelse de, birçok halk sağlığı, sigorta, aktüerya ve eczacılık politikası bu tür hesaplara dayanıyor. Dolayısıyla bir tarafta aceleci bir şekilde kâr elde etme sürecine geri dönmek isteyen şirketler (ve kimi durumda devletler) varken, eşitliğin öteki tarafındaki halkın sağlığına önem veren bu tür araştırmalar kritik önem taşıyor.

Araştırmaların her ikisi de, salgından özellikle ağır bir şekilde etkilenmiş ülkelerdeki ölüm verilerini incelediler ve bunu, COVID-19 nedeniyle ölen insanların yaşlarıyla kıyasladılar. Böylece, COVID-19 salgını dolayısıyla beklenen ömrün ne düzeyde azaldığını tespit etmeye çalıştılar.

Tüm Reklamları Kapat

Bilimsel araştırmalara fon sağlayan Wellcome Vakfı tarafından yayınlanan araştırmaların ilkinde, COVID-19 hastalığına yakalanıp da ölen erkeklerin normalden ortalamada 14 yıl, kadınlarınsa 12 yıl erken öldüğünü tespit edildi. Henüz hakem denetiminden geçmemiş olan makalede, İtalya ve İngiltere'den gelen verilere dayanıyor ve çalışmada, kronik hastalık veya kanser gibi altta yatan hastalıkların da ömrü kısaltma miktarı göz önüne alındığında bile, erkeklerin ortalamada 13 yıl, kadınların ortalamada 11 yıl kaybettikleri görüldü. Analiz, ABD verileriyle tekrar edildiğinde de aynı sonuçlara ulaşıldı.

ABD’de COVID-19 nedeniyle kaybedilen ömür süresi (yaş grubuna göre)
ABD’de COVID-19 nedeniyle kaybedilen ömür süresi (yaş grubuna göre)
Briggs, vd.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'nda sağlık ekonomisi profesörü olan Dr. Andrew Briggs tarafından yapılan ikinci bir araştırmada ise ABD verilerinden yola çıkıldığında insanların ortalamada 14 yıl, İngiltere verileri baz alındığındaysa ortalamada 11 yıl kaybedildiği tespit edildi. Briggs şöyle diyor:

Bazı insanlar, COVID-19'da ölen insanların "nasılsa ölmek üzere olduğuna" inanmaktaydı. Bu, apaçık bir şekilde hatalıdır.

İkinci araştırmada da yaş ve altta yatan hastalıkların ömrü kısaltma etkileri dahil edilse bile, 90 yaş üstündeki kişilerin bile COVID-19 nedeniyle 1 ek yıl kaybettikleri gösterildi. Aynı çalışma Kanada, Norveç ve İsrail istatistikleriyle yapıldığında da sonuçlar değişmedi. Çalışmada ayrıca hastalığa bağlı olarak düşen yaşam standartları gibi ek faktörler de göz önüne alındı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sonuçlar, Politikayı Etkileyebilir!

Tüm bu sonuçlar, COVID-19'un sadece yakın zamanda ölecek olan yaşlıları öldürdüğüne veya COVID-19'un gripten çok da farklı bir etkiye sebep olmadığına yönelik çarpık ve veriden yoksun algıyı kökünden sarsıyor. Araştırmanın yazarlarından Dr. Davic McAllister şöyle diyor:

COVID-19'dan ölen insanların çoğu yaşlı ve altta yatan hastalıkları olan bireyler oldukları için, bazıları, COVID-19'un etkilerinin abartıldığını ve COVID-19 nedeniyle yitirilen ömrün çok az olduğunu ileri sürdüler. COVID-19 nedeniyle ölen kişilerin kaybettikleri ömür miktarı, kalp krizi gibi hastalıklardan yitirilen ömre eşit gibi gözükmektedir. Bu tür bilgiler önemlidir; çünkü devletlerin ve genel halkın COVID-19'un bireyler üzerindeki etkisini görmezden gelmediklerinden emin olmamızı sağlar.

Bu bulgular, sağlık politikalarını belirleyen kişilerin 1 insan ömrüne ve o insanın yaşadığı her bir yıla biçtikleri maddi değeri hesaplarken kullanabilecekleri önemli bir araç olma potansiyeline sahip. Böylece sosyal mesafelendirme önlemlerinin psikolojik, ekonomik ve sosyal etkileriyle kıyaslayarak, daha doğru politikalar üretilmesini sağlamak mümkün olabilir. Vermont Üniversitesi'nden sağlık ekonomisi profesörü Eline van den Broek-Altenburg şöyle diyor:

Bu bir değer yargısı değildir. Devletler her zaman bu şekilde karar alırlar. Ancak bu analizler COVID-19 salgınında yeterince yapılmıyor.

Nottingham Üniversitesi bulaşıcı hastalık epidemiyolojisi ayrıcalıklı profesörü Keith Neil ise şöyle diyor:

Bu kadar yıkıcı bir şeyi normalde görmeye alışık değiliz. Virüsün yayılmasını önlemek istiyorsak, devletler karantina önlemleri kaldırıldıktan sonra da sosyal mesafelendirme ve enfekte bireyleri izole etme uygulamalarını sürdürmelidir.

İki Önemli Nokta

Son olarak, iki önemli noktayı vurgulamakta fayda var: Bu araştırmalar, hastalığı atlatan kişileri kapsamıyor; yani hastalığı atlatanların ömürlerinde 10-15 yıllık bir azalma beklenmiyor (bu ayrı araştırmaların konusu).

İkincisi ise, bu çalışmalar hakem denetiminden geçmemiş olduğu için zaman içinde sonuçları değişebilir ve güncellenebilir; ancak yazarlar, modeldeki potansiyel değişmelerin sonucu değiştirmesini beklemediklerini vurguluyorlar. Ayrıca tüm metotlarını ve modellerini açık kaynak bir şekilde paylaşarak, herkesin denetimden geçirebilmesini mümkün kılıyorlar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
21
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Korkutucu! 6
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Üzücü! 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • İnanılmaz 2
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • P. Hanlon, et al. (2020). Covid-19 – Exploring The Implications Of Long-Term Condition Type And Extent Of Multimorbidity On Years Of Life Lost: A Modelling Study. Wellcome Open Research. | Arşiv Bağlantısı
 • A. Briggs, et al. Estimating Qaly Losses Associated With Deaths In Hospital (Covid-19). (22 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 5 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Avalon Health Economics | Arşiv Bağlantısı
 • J. Douglas, et al. Coronavirus Kills People An Average Of A Decade Before Their Time, Studies Find. (2 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 5 Mayıs 2020. Alındığı Yer: The Wall Street Journal | Arşiv Bağlantısı
 • Science Times. Covid-19 Patients Are Losing 13 Years Of Their Lives On Average: Study. (24 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 5 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Science Times | Arşiv Bağlantısı
 • Press Association. Coronavirus Deaths ‘Result In More Than 10 Years Of Life Lost Per Person’. (23 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 5 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Winsford Guardian | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 08:49:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8647

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Oksijen
Tutarlılık
Astrobiyoloji
Factchecking
Tümör
Uluslararası Uzay İstasyonu
Davranış
İnternet
Makina Mühendisliği
Primatlar
Etoloji
Yıl
Hasta
Periyodik Cetvel
Çocuklar
Çeviri
Biyoteknoloji
Endokrin Sistemi
Obstetrik
Stres
Hücreler
Çevre
Komplo
Dünya Dışı Yaşam
Kütleçekimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. COVID-19 Salgınında Ölenler, Aksi Takdirde Beklenenden 10-15 Yıl Erken Ölüyorlar!. (5 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8647
Bakırcı, Ç. M. (2020, May 05). COVID-19 Salgınında Ölenler, Aksi Takdirde Beklenenden 10-15 Yıl Erken Ölüyorlar!. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8647
Ç. M. Bakırcı. “COVID-19 Salgınında Ölenler, Aksi Takdirde Beklenenden 10-15 Yıl Erken Ölüyorlar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 05 May. 2020, https://evrimagaci.org/s/8647.
Bakırcı, Çağrı Mert. “COVID-19 Salgınında Ölenler, Aksi Takdirde Beklenenden 10-15 Yıl Erken Ölüyorlar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 05, 2020. https://evrimagaci.org/s/8647.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close