Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Maske Gibi Önlemler Konusundaki Kurumsal Kararsızlıklar, COVID-19 Mücadelesinde Kafa Karışıklıklarına ve Tehlikeli İhmallere Neden Oldu!

Maske Gibi Önlemler Konusundaki Kurumsal Kararsızlıklar, COVID-19 Mücadelesinde Kafa Karışıklıklarına ve Tehlikeli İhmallere Neden Oldu!
3 dakika
677
 • Epidemiyoloji
 • Viroloji
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 11 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Pandemi gibi hızlı gelişen bir durumda farklı ülke ve kuruluşlarda cerrahi maske ve solunum cihazlarının kullanımına ilişkin kılavuzlardaki farklılıklar, sağlık çalışanları arasında kafa karışıklığına ve endişeye yol açabileceği gibi, alınan önlemlerin SARS-CoV-2'nin bulaşmasını önleme yeteneğine yönelik güven eksikliğine de yol açabilir.

Imperial College London'dan Dr Gabriel Birgand ve meslektaşları, 1 Ocak - 31 Aralık 2020 tarihleri ​​arasında Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve ABD'deki önde gelen kuruluşlar ve ajanslar tarafından yayınlanan enfeksiyon önleme ve kontrol kılavuzlarını analiz etti ve bunlar arasındaki farkları kaydedip, bu farklılığın nedenlerini araştırdı.

Bu Reklamı Kapat

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) olmak üzere iki uluslararası kuruluştan gelen kılavuzlar da dahil edildi. Resmi web sitelerinin aylık kontrolleri sonucunda, 59'u hastanelerde solunum yolu hastalıklarına karşı önlem almaya ("solunum koruması"na) yönelik olan, 114 farklı kılavuz analize dahil edildi.

Ekip daha sonra 59 kılavuzun her biri için aşağıdaki verileri çıkardı: kuruluşun adı; yayın tarihi; önerilen solunum yolu hastalığından korunma türü; kullanım endikasyonu ve aerosol üreten prosedürlerin (AGP) listeleri.

Bu Reklamı Kapat

Buna göre, iki tür solunum koruması önerildiği görüldü:

 • cerrahi yüz maskeleri (SM) ve
 • solunum cihazları (N95/99, FFP2/3).

Cerrahi yüz maskelerinin kullanım endikasyonları ise üç kategoriye ayrılıyordu:

 • Yalnızca şüpheli veya doğrulanmış vakalarla temas;
 • Hedeflenen sürekli kullanım (COVID-19 olmayan hastaların bulunduğu alanlar da dahil olmak üzere klinik alanlarda tüm vardiyaları boyunca tüm sağlık profesyonelleri tarafından giyilen SM);
 • Evrensel yüz maskeleme (tüm sağlık profesyonelleri tarafından hastaneye girerken giyilen cerrahi yüz maskeleri).

Solunum cihazı kullanımı için üç endikasyon şunlardı:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 • Şüpheli veya teyit edilmiş vakalarla temas;
 • Yüksek riskli alanlarda hedeflenen sürekli kullanım;
 • Sadece aerosol üreten prosedürler sırasında.

Dört ülkenin tamamındaki ilk kılavuzlar, solunum cihazlarının sağlık uzmanları tarafından şüpheli veya doğrulanmış COVID-19 vakalarıyla doğrudan temas halinde kullanılmasını tavsiye ediyordu.

Şubat 2020'nin başlarında, ECDC ve WHO, ana bulaşma modunun damlacıklar yoluyla olduğunu ve hava yoluyla bulaşma riskinin çoğunlukla aerosol üreten prosedürler sırasında mevcut olduğunu vurguladı. 10 Şubat'ta ECDC, solunum cihazlarının bulunmadığı durumlarda COVID-19 hastalarına bakarken cerrahi yüz maskenin giyilebileceğini kabul etti. Ancak yine de AGP için solunum maskeleri takılması gerektiğini söyledi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bu kılavuzu bir ay sonra ABD'de yeniden yayınladı. Ancak Almanya, tüm şüpheli ve teyit edilmiş virüs vakalarına bakarken solunum cihazlarının kullanılmasını önermeye devam etti.

Şubat ayının sonlarında, DSÖ, şüpheli veya doğrulanmış virüs vakaları olan tüm hastalara bakarken cerrahi yüz maskenin takılmasını öneren ilk kurum oldu ve solunum cihazı kullanımını aerosol üreten prosedürler ile sınırladı. Fransa hızla bu stratejiyi izledi.

Bu, dört ülkenin solunum cihazı kullanımı için farklı stratejileri olduğu anlamına geliyordu. Almanya bunları tüm COVID-19 vakalarında ve şüpheli vakalarda kullanırken, Fransa bunları yalnızca aerosol üreten prosedürlerde kullanıyordu. ABD, solunum cihazlarının bulunmadığı ve Birleşik Krallık'ın COVID-19 hastaları için yoğun bakım koğuşları gibi yüksek riskli birimlerde solunum cihazları kullanan ünite tabanlı bir stratejisi olduğunda cerrahi maskeler kullanarak esnek bir yaklaşım izliyordu.

Almanya, 22 Mart'ta evrensel yüz maskelemeyi başlatan ilk ülke oldu, onu 13 Nisan'da ABD ve 6 Mayıs'ta Fransa izledi. İngiltere, bu önlemi uygulamak için 20 Ağustos'a kadar bekledi. Yazarlar, cerrahi yüz maskesi kıtlığının ve COVID-19'un asemptomatik bulaşmasını çevreleyen belirsizliğin Almanya örneğini takip etmedeki bazı gecikmeleri açıklayabileceğini söylüyorlar.

Bu Reklamı Kapat

Aerosol üreten prosedürün ne olduğunun tanımı; ülkeler, kuruluşlar ve zaman içinde farklılık göstermiştir. Toplamda 13 farklı kılavuz, aerosol üreten prosedürlerin ne olduğunu tanımladı ama bunlar içerisinde 3 ila 14 arasında değişen prosedür listesi bulunuyordu (yani tutarsızdı). Entübasyon/ekstübasyon ve bronkoskopi en sık görülenlerdi. Yazarlar, hem hangi prosedürlerin "aerosol üreten prosedür" oldunu hem de bireysel prosedürlerin risk düzeyini açıkça tanımlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Ekipman kıtlığının ve virüsle ilgili bilimsel bilgi eksikliğinin kılavuzlardaki değişikliklere katkıda bulunmuş olabileceği sonucuna da varıyorlar. Dr. Birgand şunları ekliyor:

Komşu ülkeler arasındaki solunum koruma kılavuzlarındaki tutarsızlıklar, optimal önlemler konusunda kafa karışıklığına neden oldu. Bu gibi durumlarda ulusal ve uluslararası kuruluşlar arasındaki güçlü işbirlikleri kritik önem taşıyor.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 11:19:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10638

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Bağışıklık Sistemi
2019-Ncov
Hastalıkların Tedavisi
Maske
Güve
Su Ayısı
Makale
Nöron
Güneş Sistemi
Ağaç
Mit
Taklit
Mikoloji
Biyolojik Antropoloji
Elektromanyetizma
Tercih
Duygu
Yüz
Taksonomi
Mistisizm
Kimyasal
Şempanze
Uçak
Doğa Olayları
Ay Görevleri
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et