Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Maske Gibi Önlemler Konusundaki Kurumsal Kararsızlıklar, COVID-19 Mücadelesinde Kafa Karışıklıklarına ve Tehlikeli İhmallere Neden Oldu!

Maske Gibi Önlemler Konusundaki Kurumsal Kararsızlıklar, COVID-19 Mücadelesinde Kafa Karışıklıklarına ve Tehlikeli İhmallere Neden Oldu!
3 dakika
751
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Pandemi gibi hızlı gelişen bir durumda farklı ülke ve kuruluşlarda cerrahi maske ve solunum cihazlarının kullanımına ilişkin kılavuzlardaki farklılıklar, sağlık çalışanları arasında kafa karışıklığına ve endişeye yol açabileceği gibi, alınan önlemlerin SARS-CoV-2'nin bulaşmasını önleme yeteneğine yönelik güven eksikliğine de yol açabilir.

Imperial College London'dan Dr Gabriel Birgand ve meslektaşları, 1 Ocak - 31 Aralık 2020 tarihleri ​​arasında Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve ABD'deki önde gelen kuruluşlar ve ajanslar tarafından yayınlanan enfeksiyon önleme ve kontrol kılavuzlarını analiz etti ve bunlar arasındaki farkları kaydedip, bu farklılığın nedenlerini araştırdı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) olmak üzere iki uluslararası kuruluştan gelen kılavuzlar da dahil edildi. Resmi web sitelerinin aylık kontrolleri sonucunda, 59'u hastanelerde solunum yolu hastalıklarına karşı önlem almaya ("solunum koruması"na) yönelik olan, 114 farklı kılavuz analize dahil edildi.

Tüm Reklamları Kapat

Ekip daha sonra 59 kılavuzun her biri için aşağıdaki verileri çıkardı: kuruluşun adı; yayın tarihi; önerilen solunum yolu hastalığından korunma türü; kullanım endikasyonu ve aerosol üreten prosedürlerin (AGP) listeleri.

Buna göre, iki tür solunum koruması önerildiği görüldü:

 • cerrahi yüz maskeleri (SM) ve
 • solunum cihazları (N95/99, FFP2/3).

Cerrahi yüz maskelerinin kullanım endikasyonları ise üç kategoriye ayrılıyordu:

 • Yalnızca şüpheli veya doğrulanmış vakalarla temas;
 • Hedeflenen sürekli kullanım (COVID-19 olmayan hastaların bulunduğu alanlar da dahil olmak üzere klinik alanlarda tüm vardiyaları boyunca tüm sağlık profesyonelleri tarafından giyilen SM);
 • Evrensel yüz maskeleme (tüm sağlık profesyonelleri tarafından hastaneye girerken giyilen cerrahi yüz maskeleri).

Solunum cihazı kullanımı için üç endikasyon şunlardı:

Tüm Reklamları Kapat

 • Şüpheli veya teyit edilmiş vakalarla temas;
 • Yüksek riskli alanlarda hedeflenen sürekli kullanım;
 • Sadece aerosol üreten prosedürler sırasında.

Dört ülkenin tamamındaki ilk kılavuzlar, solunum cihazlarının sağlık uzmanları tarafından şüpheli veya doğrulanmış COVID-19 vakalarıyla doğrudan temas halinde kullanılmasını tavsiye ediyordu.

Şubat 2020'nin başlarında, ECDC ve WHO, ana bulaşma modunun damlacıklar yoluyla olduğunu ve hava yoluyla bulaşma riskinin çoğunlukla aerosol üreten prosedürler sırasında mevcut olduğunu vurguladı. 10 Şubat'ta ECDC, solunum cihazlarının bulunmadığı durumlarda COVID-19 hastalarına bakarken cerrahi yüz maskenin giyilebileceğini kabul etti. Ancak yine de AGP için solunum maskeleri takılması gerektiğini söyledi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bu kılavuzu bir ay sonra ABD'de yeniden yayınladı. Ancak Almanya, tüm şüpheli ve teyit edilmiş virüs vakalarına bakarken solunum cihazlarının kullanılmasını önermeye devam etti.

Şubat ayının sonlarında, DSÖ, şüpheli veya doğrulanmış virüs vakaları olan tüm hastalara bakarken cerrahi yüz maskenin takılmasını öneren ilk kurum oldu ve solunum cihazı kullanımını aerosol üreten prosedürler ile sınırladı. Fransa hızla bu stratejiyi izledi.

Bu, dört ülkenin solunum cihazı kullanımı için farklı stratejileri olduğu anlamına geliyordu. Almanya bunları tüm COVID-19 vakalarında ve şüpheli vakalarda kullanırken, Fransa bunları yalnızca aerosol üreten prosedürlerde kullanıyordu. ABD, solunum cihazlarının bulunmadığı ve Birleşik Krallık'ın COVID-19 hastaları için yoğun bakım koğuşları gibi yüksek riskli birimlerde solunum cihazları kullanan ünite tabanlı bir stratejisi olduğunda cerrahi maskeler kullanarak esnek bir yaklaşım izliyordu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Almanya, 22 Mart'ta evrensel yüz maskelemeyi başlatan ilk ülke oldu, onu 13 Nisan'da ABD ve 6 Mayıs'ta Fransa izledi. İngiltere, bu önlemi uygulamak için 20 Ağustos'a kadar bekledi. Yazarlar, cerrahi yüz maskesi kıtlığının ve COVID-19'un asemptomatik bulaşmasını çevreleyen belirsizliğin Almanya örneğini takip etmedeki bazı gecikmeleri açıklayabileceğini söylüyorlar.

Aerosol üreten prosedürün ne olduğunun tanımı; ülkeler, kuruluşlar ve zaman içinde farklılık göstermiştir. Toplamda 13 farklı kılavuz, aerosol üreten prosedürlerin ne olduğunu tanımladı ama bunlar içerisinde 3 ila 14 arasında değişen prosedür listesi bulunuyordu (yani tutarsızdı). Entübasyon/ekstübasyon ve bronkoskopi en sık görülenlerdi. Yazarlar, hem hangi prosedürlerin "aerosol üreten prosedür" oldunu hem de bireysel prosedürlerin risk düzeyini açıkça tanımlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Ekipman kıtlığının ve virüsle ilgili bilimsel bilgi eksikliğinin kılavuzlardaki değişikliklere katkıda bulunmuş olabileceği sonucuna da varıyorlar. Dr. Birgand şunları ekliyor:

Komşu ülkeler arasındaki solunum koruma kılavuzlarındaki tutarsızlıklar, optimal önlemler konusunda kafa karışıklığına neden oldu. Bu gibi durumlarda ulusal ve uluslararası kuruluşlar arasındaki güçlü işbirlikleri kritik önem taşıyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/05/2024 02:43:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10638

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uçma
Halk Sağlığı
Fotosentez
Şehir Hastanesi
Genel Görelilik Teorisi
Nükleotit
Evrimleşme
Taklit
Sağlık
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Vaka
Arı
Hematoloji
Çalışma
Dinozor
İnsan Türü
Güneş Sistemi
Biyoloji
Oksijen
Cinsel Yönelim
Sağlık Bilimleri
Fare
Mantık Hatası
Biliş
Dinozorlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Maske Gibi Önlemler Konusundaki Kurumsal Kararsızlıklar, COVID-19 Mücadelesinde Kafa Karışıklıklarına ve Tehlikeli İhmallere Neden Oldu!. (23 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 19 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10638
Bakırcı, Ç. M. (2021, June 23). Maske Gibi Önlemler Konusundaki Kurumsal Kararsızlıklar, COVID-19 Mücadelesinde Kafa Karışıklıklarına ve Tehlikeli İhmallere Neden Oldu!. Evrim Ağacı. Retrieved May 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10638
Ç. M. Bakırcı. “Maske Gibi Önlemler Konusundaki Kurumsal Kararsızlıklar, COVID-19 Mücadelesinde Kafa Karışıklıklarına ve Tehlikeli İhmallere Neden Oldu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 23 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/10638.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Maske Gibi Önlemler Konusundaki Kurumsal Kararsızlıklar, COVID-19 Mücadelesinde Kafa Karışıklıklarına ve Tehlikeli İhmallere Neden Oldu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 23, 2021. https://evrimagaci.org/s/10638.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close