Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Çalışmalar Tek Doz Aşının Bile Uzun COVID'i Engelleyebileceğini Gösteriyor!

Çalışmalar Tek Doz Aşının Bile Uzun COVID'i Engelleyebileceğini Gösteriyor! American Nurses Association
3 dakika
360
Tüm Reklamları Kapat

İsveç ve Pakistan'da yapılan iki yeni çalışma, kısmi veya tam aşılamanın uzun süreli COVID-19 semptomları için faydalı olduğunu gösteriyor.

İsveç'teki Gothenburg Üniversitesinden araştırmacılar, temel COVID-19 aşılamasının (yani iki doz ve hatırlatma dozunun) Uzun COVID'e olan etkilerini inceleyen gözlemsel bir değerlendirme yayınladı.[1] İncelenen kişiler, ilk enfeksiyonlarını Aralık 2020 ile Şubat 2022 arasında geçirmişti ve ortalama takip süresi 129 gündü.

Tüm Reklamları Kapat

Aşılanmış 299,692 katılımcıdan %7.0'ı sadece ilk doz, %68.6'sı iki doz ve %24.3'ü üç veya daha fazla doz aşılanmıştı. Enfeksiyon öncesinde en az bir doz almış katılımcılar aşılanmış kabul edildi. Bu katılımcılardan %0.4'ü takip süresi içinde Uzun COVID tanısı alırken aşılanmamış katılımcılarda bu oran %1.4'tü. Yani aşı olmayan katılımcılar, aşı olanlara göre 4 kat daha fazla oranda Uzun COVID'e yakalandılar.

En az bir doz aşı, %58 aşı efektifliğiyle daha düşük Uzun COVID riskiyle ilişkilendirildi. Uzun COVID'e karşı aşı efektifliği bir, iki ve üç doz aşılananlar için sırasıyla %21, %59 ve %73 idi. Araştırmacılar, konu hakkında şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu çalışmanın sonuçları, enfeksiyon öncesinde COVID-19 aşısı olmakla Uzun COVID tanısı alma riskinde düşüklük arasında güçlü bir bağ kuruyor. Bulgular, temel aşılamanın Uzun COVID'in nüfus yükünü azaltmaktaki önemini vurguluyor.

Ayrıca araştırmacılar, Uzun COVID ve diğer viral hastalıkların evrimiyle ilgili çalışmaların devamlılığı için çağrıda bulunuyorlar. Ek olarak iyileşme ve enfeksiyon sonrası rahatsızlıkların devamının kaydının doğruluğunun iyileştirilmesini ve ailesel, sosyal, finansal ve ekonomik sonuçları nicelleştirmede aksiyon alınmasını talep ediyorlar:

Bu tahminler, ilerideki araştırmalara fon bulunması ve enfeksiyon sonrası rahatsızlıklara sahip insanlara tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veren kliniklere yapılan yatırımların artması için temel bir etken.

Birleşik Krallık'tan uzmanlar olan Leeds Üniversitesi'nden Dr. Manoj Sivan, Ulusal Sağlık Servisi ve Halk Sağlığı'ndan Mike Ormerod ve St. Andrews Üniversitesi'nden Rishma Maini; pandemiye hazırlık planlarının aşı üretimi, değerlendirilmesi ve dağıtımına öncelik vermeye devam etmesi gerektiği yorumunda bulunuyor:[2]

Viral hastalıklar ve kronik yorgunluk sendromu, miyaljik ensefalit ve fibromiyalji gibi uzun süreli sendromlar arasında bir bağlantı olduğunu bildiğimize göre; sağlık sisteminin yükünü ve olumsuz ekonomik etkileri azaltmak için zamanında aşılamayı savunmak yerinde bir tedbir olacaktır.

Aga Khan Üniversitesinden araştırmacılar, Pakistan'da yürütülen ileriye dönük bir araştırmada, Şubat-Haziran 2021'de üniversite hastanesine başvuran 481 COVID hastasının yıllık takip süresi boyunca gösterdiği düzenli semptomları analiz etti.[3] Hastaların yaş ortalaması 56.9, erkeklerin oranı %61.7 ve yaygın kronik hastalıkları %55 oranla diyabet ve %26 oranla yüksek tansiyondu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aşılanma durumu bilinen 474 hastadan %19'u tamamen, %19.2'si kısmen aşılıydı. Hastaların %64'ü ağır veya kronik hastalıklardan mustaripti ve %25.6'sı noninvaziv mekanik ventilasyona ihtiyaç duymuştu. Taburcu olduktan sonraki ölüm oranı %4.6, hastaneye tekrar kaldırılma oranı %18.9'du. Tekrar hastaneye kaldırılanların %31.8'i solunum tutulumu ve %17.6'sı enfeksiyon nedeniyle yatırılmıştı.

Ağır hastalığa yakalanma oranı, aşılanmayan hastalarda (%68.2) aşılananlara göre (%58.5) daha fazlaydı ve kritik hastalıklara yakalanma oranları sırasıyla %27.3 ve %20.4'tü. Tüm hastaların%29.9'unda Uzun COVID semptomları görülürken bu semptomlar kronik hastalığı olanlarda ve aşılanmamış olanlarda daha yaygındı. En yaygın semptomlar arasında yorgunluk, nefes darlığı ve öksürük bulunuyordu.

Aşılanmamış grubun %37.9'u yeni veya daha ağır Uzun COVID semptomları yaşadığını belirtti, bu oran aşılanmış grupta %20 idi. Ciddi halsizlik, nefes darlığı, öksürük, nefessizlikten uyanma ve ateş semptomları aşılanmamış grupta aşılanmış gruba göre daha sık görülmüştü.

Aşılanmış hastaların tekrar hastaneye yatma oranı %13.8 iken bu oran aşılanmamış grupta %21.51'di. Uzun COVID semptomları ise sırasıyla %15.4 ve %24.2 oranında görüldü. Yaş, cinsiyet, kronik hastalık ve hastalığın ağırlığı faktörleri dengelendiğinde ise aşılanmanın Uzun COVID için bağımsız bir tahmin faktörü olduğu görüldü. Tamamen aşılanmış hastaların Uzun COVID geçirme olasılığı %62 daha azken kısmen aşılanmış hastalarda bu oran %56'ydı. Araştırmacılar sonuçlar hakkında şunları söylüyor:

Bu çalışma, hastaların taburcu olduktan bir yıl sonrasına kadar semptom göstermeye devam ettiğini ve bu etkilerin çoğunun ağır/kronik hastalığı olan veya aşılanmamış hastalarda gözlendiğini gösteriyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • İnanılmaz 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ L. Lundberg-Morris, et al. (2023). Covid-19 Vaccine Effectiveness Against Post-Covid-19 Condition Among 589 722 Individuals In Sweden: Population Based Cohort Study. BMJ, sf: e076990. doi: 10.1136/bmj-2023-076990. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Sivan, et al. (2023). Does Timely Vaccination Help Prevent Post-Viral Conditions?. BMJ, sf: p2633. doi: 10.1136/bmj.p2633. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. Fatima, et al. (2023). Association Between Long Covid And Vaccination: A 12-Month Follow-Up Study In A Low- To Middle-Income Country. PLOS ONE, sf: e0294780. doi: 10.1371/journal.pone.0294780. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/02/2024 12:22:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/16676

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Kuramı
Dağılım
Mantık Hatası
Mavi
Renk
Komplo
Dünya
Kuş
Doğa Olayları
Skeptisizm
Protein
Alzheimer
Doğal Seçilim
Karadelik
Goril
Kartal
Hava
Biyoçeşitlilik
Sürüngen
Erkek
Sinek
Uçuş
Bilinç
Nükleik Asit
Optik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Alparslan. Çalışmalar Tek Doz Aşının Bile Uzun COVID'i Engelleyebileceğini Gösteriyor!. (7 Şubat 2024). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/16676
Alparslan, E. (2024, February 07). Çalışmalar Tek Doz Aşının Bile Uzun COVID'i Engelleyebileceğini Gösteriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved February 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/16676
E. Alparslan. “Çalışmalar Tek Doz Aşının Bile Uzun COVID'i Engelleyebileceğini Gösteriyor!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 07 Feb. 2024, https://evrimagaci.org/s/16676.
Alparslan, Eda. “Çalışmalar Tek Doz Aşının Bile Uzun COVID'i Engelleyebileceğini Gösteriyor!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, February 07, 2024. https://evrimagaci.org/s/16676.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close