Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Hyperloop, Seyahat Etme Biçimimizde Nasıl Bir Değişime Sebep Olacak?

Uzak Mesafeler Arasında, Havası Alınmış Bir Tüp İçinde Aşırı Yüksek Hızlarda Seyahat Etmeye Hazır mısınız?

Hyperloop, Seyahat Etme Biçimimizde Nasıl Bir Değişime Sebep Olacak?
3 dakika
7,460
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

M.Ö. 3000 yıllarında Sümerlerin icat ettiği tekerlek ile başlayan, eşyaları ve insanları bir yerden bir yere taşıma arzusuyla gelişen seyahat araçları, günümüzde geliştirilmeye devam ediyor. 1769 yılında ilk buharlı araba, 18. yüzyıl sonlarına doğru bisiklet ve 1903 yılında uçağın keşfi ve şimdi: Hyperloop! Yani kısaca, bir kapsülün içinde çok hızlı yolculuk.

Dünya’da bir yerden bir yere ulaşılan süreyi kısaltmak için yapılan araştırmalar ve çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Deniz altlarından yapılan tüp geçitler yolları kısaltırken, hızlı trenler ve uçaklar zamandan epey tasarruf sağlıyor. Ulaşımda çığır açacak olan Hyperloop ise oldukça sıra dışı bir ulaşım ve seyahat modeli olarak heyecan yaratıyor!

Hyperloop Tam Bir Yapay Zeka Ürünü!

Hyperloop, manyetik alan ve vakum gücüyle çalışan, sürtünmesiz bir ortamda; kapsüllerde insanları, yapay zeka teknolojisi ile taşımaya hazırlanıyor.

Tüm Reklamları Kapat

İlk olarak 2013 yılında Elon Musk tarafından geliştirilen bir fikir olan Hyperloop teknolojisi, 2014 yılında kurulan Virgin Hyperloop One şirketi ile hayata geçti.

Bugün, dünyanın önde gelen hyperloop şirketi Virgin Hyperloop One (VHO); çığır açan Hyperloop sisteminin, Dünya’daki en fazla enerji tasarrufu yapacak toplu taşıma aracı olmaya hazır olduğunu açıkladı. Daha hızlı, daha ucuz ve daha temiz seyahati hedefleyen Şirket, XP-1 test aracını Nevada test pistinde sergiledi. Uçaktan 10 kat, raylı sistemlerden ise 4 kat daha fazla enerji tasarruflu olacak şekilde ayarlanan Hyperloop, sıfır emisyonlu yapısıyla hava kirliliğinin azalmasında da büyük rol oynayacak. Hyperloop, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 400 testten geçti.

Hyperloop teknolojisi, şimdiye kadar oluşturulan en hızlı, en enerji tasarruflu ve sürdürülebilir seyahat şekli açısından çıtayı yükseltmiş durumda!

Hyperloop, manyetik kaldırma yoluyla, basınçsız ortamda, saatte yaklaşık 1220 km hızla insanları ve eşyaları taşıyabilecek güçte olacak. Bir metro dolusu insandan daha fazlasını, uçak hızıyla sıfır emisyonla taşıyabilecek. Çok verimli bir elektrik motoru, manyetik kaldırma ve düşük sürükleme ortamını birleştirecek olan VHO sistemi, bir uçaktan 5 ila 10 kat daha fazla enerji tasarrufu ile yüksek hızlı trenden ise daha hızlı olacak. VHO’nun altyapısı, güneş enerjisi teknolojisini, açık hava taşıma tüpü sistemine entegre ederek yenilenebilir enerji üretimini de destekleyecek. İklime bağlı olarak, güneş enerjisinin entegrasyonu, bir rotanın öngörülen enerji ihtiyacının üçte ikisini oluşturabilecek.

Tüm Reklamları Kapat

VHO şirketi, Hint Maharashtra hükümeti ile Pune ve Mumbai arasında bir rota üzerinde çalışmalar yapıyor. Bu iki şehir toplamda 25 milyonluk bir nüfusa sahip ve bu rotada, yılda 75 milyondan fazla işe gidiş-dönüş yolculuğu yaşanıyor. Bu rakamın 2026 yılına kadar 130 milyona çıkması bekleniyor. Bu projenin yılda 1,8 milyon yeni istihdam ve 36 milyar dolarlık ekonomik etki yaratması bekleniyor.

Şirketin genel merkezi Los Angeles'ta, test merkezi ise Las Vegas'ta bulunuyor. Mumbai, Dubai ve Amerika'da da projeleri mevcut. Rakipleri arasında Hyperloop TT, DGWHyperloop, rloop, TransPod ve The Boring Company yer alıyor. Virgin Hyperloop’un Pazarlama Başkan Yardımcısı Ryan Kelly’ye göre, Hyperloop One’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde kadar tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor. Virgin Hyperloop yolcu deneyimleri direktörü Sara Luchian, Hyperloop ile ilgili şunları söyledi:

Güvenlik, konfor ve rahatlığın öncelikli olduğu sistemin özellikleri hâlihazırda sosyal mesafeyi koruyacak şekilde tasarlandı. Varış yerine ulaşılan saat, kapsülün planlandığı gibi tam vaktinde olacağı gibi kapsüller kapalı bir tüp içinde hareket ettiğinden geç gelme riski de olmayacak. Bölmeler tamamen özelleştirilebilecek ve 16-28 yolcu taşıyacak şekilde tasarlanan kapsüller kargo taşımacılığı da dahil olmak üzere herhangi bir ihtiyaç için yeniden yapılandırılabilecek.

Yolcuların huzurlu bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlamak ve seyahati hijyenik hale getirmek için, patojenlerle savaşan antimikrobiyal bakır ve gümüş yüzeyler, lavaboları dezenfekte etmek için ultraviyole aydınlatmalar ve yolcuları doğayla uyumlu seyahat etmelerini sağlayacak; ortam kokuları ve sesler gibi organik unsurlarla doğaya uyumlu ve en az zarar verecek şekilde planlandığını açıklayan Luchian, kimlik doğrulaması için yüz tanıma ve sağlık kontrolleri yapmak için termal tarayıcılar gibi cihazların, teknolojiyi kullanarak temassız olacak şekilde tasarlandığını belirtti. Ayrıca canlı destek elemanları, uzaktan çalışacak şekilde sisteme entegre ediliyor.

Luchian, distopya değil ancak daha önce hiç kimsenin görmediği daha iyi bir yarın yaratmaya çalıştıklarını da ekledi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

2020'in Temmuz ayı başında Mohamed bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi (MBZUAI) ve Virgin Hyperloop, yapay zeka alanında araştırma ve yeniliğe ortak bir yaklaşım başlatmak için el ele verdiler. Ortaklık üç temel hedefe ulaşacak. Bu hedefler; bilgisayar vizyonu gibi çeşitli kilit (AI) yapay zeka alanlarında ortak temel araştırmalar; büyük ölçüde paralel bulut bilişim girişimleri ve akıllı ulaşım endüstrisinde bir dizi çözüme yönelik ticari projeleri kapsıyor.

Seyahatte bir devrim yaşamamız çok olası!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
39
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 26
 • Muhteşem! 15
 • Umut Verici! 14
 • İnanılmaz 11
 • Bilim Budur! 10
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • M. Paris. Virgin Hyperloop Is Designing Travel That Will Enable You To Work From Anywhere. (1 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Forbes | Arşiv Bağlantısı
 • N. Shah. Mbzuai Join Hands With Virgin Hyperloop To Advance Transportation Sector Through Ai. (3 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Metro Rail News | Arşiv Bağlantısı
 • Virgin Hyperloop. Virgin Hyperloop One Commits To Becoming World’s Most Energy-Efficient Mode Of Mass Transportation. (27 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Virgin Hyperloop | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2024 08:21:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8971

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Solunum
Yaşamın Başlangıcı
Küresel Salgın
Karanlık
Oyun Teorisi
Organizma
Evrim
Ufo
Arı
Radyasyon
Isı
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Optik
Ribozim
Orman
Alzheimer
Elektromanyetizma
Venüs
Hareket
Nörobilim
Genetik
Regülasyon
Dişler
Genel Görelilik Teorisi
Video
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Günal, et al. Hyperloop, Seyahat Etme Biçimimizde Nasıl Bir Değişime Sebep Olacak?. (13 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8971
Günal, A., Bakırcı, Ç. M. (2020, July 13). Hyperloop, Seyahat Etme Biçimimizde Nasıl Bir Değişime Sebep Olacak?. Evrim Ağacı. Retrieved May 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8971
A. Günal, et al. “Hyperloop, Seyahat Etme Biçimimizde Nasıl Bir Değişime Sebep Olacak?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 Jul. 2020, https://evrimagaci.org/s/8971.
Günal, Alev. Bakırcı, Çağrı Mert. “Hyperloop, Seyahat Etme Biçimimizde Nasıl Bir Değişime Sebep Olacak?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 13, 2020. https://evrimagaci.org/s/8971.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close