Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Hyperloop, Seyahat Etme Biçimimizde Nasıl Bir Değişime Sebep Olacak?

Uzak Mesafeler Arasında, Havası Alınmış Bir Tüp İçinde Aşırı Yüksek Hızlarda Seyahat Etmeye Hazır mısınız?

Hyperloop, Seyahat Etme Biçimimizde Nasıl Bir Değişime Sebep Olacak?
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 3 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

M.Ö. 3000 yıllarında Sümerlerin icat ettiği tekerlek ile başlayan, eşyaları ve insanları bir yerden bir yere taşıma arzusuyla gelişen seyahat araçları, günümüzde geliştirilmeye devam ediyor. 1769 yılında ilk buharlı araba, 18. yüzyıl sonlarına doğru bisiklet ve 1903 yılında uçağın keşfi ve şimdi: Hyperloop! Yani kısaca, bir kapsülün içinde çok hızlı yolculuk.

Dünya’da bir yerden bir yere ulaşılan süreyi kısaltmak için yapılan araştırmalar ve çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Deniz altlarından yapılan tüp geçitler yolları kısaltırken, hızlı trenler ve uçaklar zamandan epey tasarruf sağlıyor. Ulaşımda çığır açacak olan Hyperloop ise oldukça sıra dışı bir ulaşım ve seyahat modeli olarak heyecan yaratıyor!

Hyperloop Tam Bir Yapay Zeka Ürünü!

Hyperloop, manyetik alan ve vakum gücüyle çalışan, sürtünmesiz bir ortamda; kapsüllerde insanları, yapay zeka teknolojisi ile taşımaya hazırlanıyor.

İlk olarak 2013 yılında Elon Musk tarafından geliştirilen bir fikir olan Hyperloop teknolojisi, 2014 yılında kurulan Virgin Hyperloop One şirketi ile hayata geçti.

Bugün, dünyanın önde gelen hyperloop şirketi Virgin Hyperloop One (VHO); çığır açan Hyperloop sisteminin, Dünya’daki en fazla enerji tasarrufu yapacak toplu taşıma aracı olmaya hazır olduğunu açıkladı. Daha hızlı, daha ucuz ve daha temiz seyahati hedefleyen Şirket, XP-1 test aracını Nevada test pistinde sergiledi. Uçaktan 10 kat, raylı sistemlerden ise 4 kat daha fazla enerji tasarruflu olacak şekilde ayarlanan Hyperloop, sıfır emisyonlu yapısıyla hava kirliliğinin azalmasında da büyük rol oynayacak. Hyperloop, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 400 testten geçti.

Hyperloop teknolojisi, şimdiye kadar oluşturulan en hızlı, en enerji tasarruflu ve sürdürülebilir seyahat şekli açısından çıtayı yükseltmiş durumda!

Hyperloop, manyetik kaldırma yoluyla, basınçsız ortamda, saatte yaklaşık 1220 km hızla insanları ve eşyaları taşıyabilecek güçte olacak. Bir metro dolusu insandan daha fazlasını, uçak hızıyla sıfır emisyonla taşıyabilecek. Çok verimli bir elektrik motoru, manyetik kaldırma ve düşük sürükleme ortamını birleştirecek olan VHO sistemi, bir uçaktan 5 ila 10 kat daha fazla enerji tasarrufu ile yüksek hızlı trenden ise daha hızlı olacak. VHO’nun altyapısı, güneş enerjisi teknolojisini, açık hava taşıma tüpü sistemine entegre ederek yenilenebilir enerji üretimini de destekleyecek. İklime bağlı olarak, güneş enerjisinin entegrasyonu, bir rotanın öngörülen enerji ihtiyacının üçte ikisini oluşturabilecek.

VHO şirketi, Hint Maharashtra hükümeti ile Pune ve Mumbai arasında bir rota üzerinde çalışmalar yapıyor. Bu iki şehir toplamda 25 milyonluk bir nüfusa sahip ve bu rotada, yılda 75 milyondan fazla işe gidiş-dönüş yolculuğu yaşanıyor. Bu rakamın 2026 yılına kadar 130 milyona çıkması bekleniyor. Bu projenin yılda 1,8 milyon yeni istihdam ve 36 milyar dolarlık ekonomik etki yaratması bekleniyor.

Şirketin genel merkezi Los Angeles'ta, test merkezi ise Las Vegas'ta bulunuyor. Mumbai, Dubai ve Amerika'da da projeleri mevcut. Rakipleri arasında Hyperloop TT, DGWHyperloop, rloop, TransPod ve The Boring Company yer alıyor. Virgin Hyperloop’un Pazarlama Başkan Yardımcısı Ryan Kelly’ye göre, Hyperloop One’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde kadar tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor. Virgin Hyperloop yolcu deneyimleri direktörü Sara Luchian, Hyperloop ile ilgili şunları söyledi:

Güvenlik, konfor ve rahatlığın öncelikli olduğu sistemin özellikleri hâlihazırda sosyal mesafeyi koruyacak şekilde tasarlandı. Varış yerine ulaşılan saat, kapsülün planlandığı gibi tam vaktinde olacağı gibi kapsüller kapalı bir tüp içinde hareket ettiğinden geç gelme riski de olmayacak. Bölmeler tamamen özelleştirilebilecek ve 16-28 yolcu taşıyacak şekilde tasarlanan kapsüller kargo taşımacılığı da dahil olmak üzere herhangi bir ihtiyaç için yeniden yapılandırılabilecek.

Yolcuların huzurlu bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlamak ve seyahati hijyenik hale getirmek için, patojenlerle savaşan antimikrobiyal bakır ve gümüş yüzeyler, lavaboları dezenfekte etmek için ultraviyole aydınlatmalar ve yolcuları doğayla uyumlu seyahat etmelerini sağlayacak; ortam kokuları ve sesler gibi organik unsurlarla doğaya uyumlu ve en az zarar verecek şekilde planlandığını açıklayan Luchian, kimlik doğrulaması için yüz tanıma ve sağlık kontrolleri yapmak için termal tarayıcılar gibi cihazların, teknolojiyi kullanarak temassız olacak şekilde tasarlandığını belirtti. Ayrıca canlı destek elemanları, uzaktan çalışacak şekilde sisteme entegre ediliyor.

Luchian, distopya değil ancak daha önce hiç kimsenin görmediği daha iyi bir yarın yaratmaya çalıştıklarını da ekledi.

2020'in Temmuz ayı başında Mohamed bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi (MBZUAI) ve Virgin Hyperloop, yapay zeka alanında araştırma ve yeniliğe ortak bir yaklaşım başlatmak için el ele verdiler. Ortaklık üç temel hedefe ulaşacak. Bu hedefler; bilgisayar vizyonu gibi çeşitli kilit (AI) yapay zeka alanlarında ortak temel araştırmalar; büyük ölçüde paralel bulut bilişim girişimleri ve akıllı ulaşım endüstrisinde bir dizi çözüme yönelik ticari projeleri kapsıyor.

Seyahatte bir devrim yaşamamız çok olası!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 20
 • Muhteşem! 13
 • Umut Verici! 13
 • İnanılmaz 9
 • Bilim Budur! 8
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • M. Paris. Virgin Hyperloop Is Designing Travel That Will Enable You To Work From Anywhere. (01 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 08 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Forbes | Arşiv Bağlantısı
 • N. Shah. Mbzuai Join Hands With Virgin Hyperloop To Advance Transportation Sector Through Ai. (03 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 08 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Metro Rail News | Arşiv Bağlantısı
 • Virgin Hyperloop. Virgin Hyperloop One Commits To Becoming World’s Most Energy-Efficient Mode Of Mass Transportation. (27 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 08 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Virgin Hyperloop | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/10/2020 10:37:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8971

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Bilim İnsanı
Uterus
Habercilik
Su Ayısı
Sars Virüsü
Müzik
Yaşlılık
Robot
Bakteri
Biliş
Maskeler
Mars
Korku
Atom
Diyet
Zihin
Kalp
Mers
Evrimsel Süreç
Savunma
Kedi
Gezegen
Oyun Teorisi
Bilim Felsefesi
Müfredat
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgür bir toplum, içinde güvenle sevilmeyen kişi olabildiğiniz toplumdur.”
Adlai Stevenson
Geri Bildirim Gönder