Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Bosna Piramitleri: Doğal Oluşumlu Dağlar mı, Gizemli Kalmış İnsan Yapıları mı?

Bosna Piramitleri: Doğal Oluşumlu Dağlar mı, Gizemli Kalmış İnsan Yapıları mı?
6 dakika
10,823
 • Yer Bilimleri
 • Mimarlık

Bosna-Hersek’te bulunan Visoko kasabasının biraz ötesinde bulunan Zenica’da doğan Semir Osmanagic, Sarajevo Üniversitesi’nde uluslararası ekonomi ve siyaset bölümünde yüksek lisansını tamamladıktan sonra tarih sosyolojisi üzerine de doktorasını yapmıştır. Bosna-Hersek’ten iç savaştan önce ayrılıp Houston’a (Teksas, ABD) 1993 senesinde yerleşip metal işçiliği üzerine bir işyeri kurmuştur. Orada bulunduğu süreç içerisinde Aztek, İnka ve Maya medeniyetlerine ilgi duymasıyla birlikte Orta ve Güney Amerika seyahatlerinde bulunup piramitlerin olduğu bölgelere gitmiştir.

The World of the Maya (2005) adlı kitabında Mayaların ataları Pleiades takımyıldızından gelip Dünya’daki Atlantis’e yerleşerek gelişmiş bir medeniyet kurduklarını belirtiyor ve 21 Aralık 2012’de insanların yeni bir aydınlığa erişeceğini düşünüyordu. Alternative History (2004) adlı çalışmasında da Nazilerin liderleri olan Hitler’i kaçırıp Antarktika’daki gizli yeraltı üslerine götürdüklerini belirtiyor. Bununla birlikte Bosnian Valley of Pyramids (2006) adlı bir kitap çıkartarak Bosna-Hersek’in Visoko kasabasında Mısır’daki piramitleri bile birer cüce gibi gösteren tepelerin aslında birer piramit olduklarını iddia ediyor. Bunların yaklaşık 6 tanesine şu isimleri vermiştir:

Bu Reklamı Kapat

 1. Bosna Güneş Piramidi (Visocica tepesi)
 2. Bosna Ay Piramidi (Pljesivica Hrasce tepesi)
 3. Bosna Ejderha Piramidi (Bucki Gaj tepesi)
 4. Bosna Sevgi Piramidi (Cetnica tepesi)
 5. Dünya Ana Tapınağı (Krstac tepesi)
 6. Altıncı Piramit (Vrela tepesi)
Semir Osmanagic
Semir Osmanagic
Shaktii Astrology

Bunların 12,000 yaşında olabileceklerini öne sürmesiyle Avrupa’nın o zamanlarda buz tabakaların altında olduğunu ve insan türünün henüz tarımı icat etmedikleri gerçeğini gözardı etmiş bulunuyor. Herhangi bir iskelet bulunmamasına karşın bunların birer höyük amacıyla kullanılmış olabileceklerini de belirtiyor. Yaptığı açıklamalarla ün kazanmaya başladıktan sonra bu arkeolojik “keşfin” hiçbir şekilde siyasi bir çıkar uğruna ileriye sürülmemesi gerektiğini belirtmesine rağmen yerli halk tarafından atasal bir gururun yükselmesiyle bunların piramit olmadıklarını izah etmeye çalışan araştırmacılara karşı nefretin beslenmesine de yol açmıştır. Eleştiride bulunan yerli arkeologlara yönelik tehditler dahi yer almıştır. Sarajevo’da (Saraybosna’da) Bosna-Hersek Ulusal Müze’nin müze müdürü Amar Karapus ilk başlarda bu piramit iddiasının bir şakadan ibaret olduğunu ve kimsenin buna inanmayacağını belirtmişti. Osmanagic’in hükumetten de destek almasıyla birlikte kazı çalışmaları yapabilmesine karşın 2006’nın Nisan ayında yerli olan 21 tarihçi, jeolog ve arkeolog yapılan çalışmaların amatörce ve bilimdışı olduğunu gazetelere bildirmişlerdi ve Avrupa Arkeologlar Derneği doğrudan Bosna hükumetine bildiride bulunmuştu.

Bölgede bulunan fosillerin, antik ve neolitik dönemlerden kalan eserlerin yok olmasına sebep olabilecek bu kazı çalışmalarına karşı yükselen seslere rağmen ülkenin kendisi bu piramit iddiasıyla turistik bir bölge haline gelmesine sevinip işin maddi gelir kısmına odaklandı. Hatta Osmanagic bir basamak piramidini andırsın diye işçilerin Ay Piramidi’nin etrafında çalışmalar yapmalarını söylemesiyle bu iddiayı ne kadar ileriye götürebileceğini göstermiş oldu. Bahsi geçen vadinin jeolojik geçmişi çok iyi anlaşılmasına rağmen, Osmanagic buradaki piramitlerin yerinde dökülen çimentoyla yapıldıklarını düşündü.

Bu Reklamı Kapat

2006’de Tuzla Üniversitesi’ndeki jeologların araştırma yapmalarını rica etmesiyle yapılan araştırmada bölgede beklenildiği gibi çakıl kayaç, kil ve kumtaşı bulunmuştu, kısacası ortada şaşırtıcı bir durum yoktu, ama Osmanagic yine de bulunan çakıl kayaçların çimento bloklar oldukları fikrini öne sürmeye devam etti. Bununla birlikte Mısır Mineral Kaynaklar Otoritesi’nden geldiği söylenen jeolog Aly Abd Alla Barakat’ın da tepelerin ilkel birer piramit olduğunu doğrulamıştı. Barakat’ın uzmanlığı ve resmi olarak seyahat edip etmediği sorgulandığında Reuters haberine göre piramitler konusunda bir uzman olduğu ve Deutsche Presse-Agentur haberine göre de bulgularını Mısır’ın Antika Yüksek Konseyi’nin genel sekreteri Zahi Hawass’a rapor ettiği belirtildi ve Agence France-Presse haberine göre de Hawass’ın bizzat kendisini kazı çalışmalarına önerdiği belirtildi. Hawass’ın kendisine ulaşan Archaeology Archive ekibi şu yanıtı aldı:

“Barakat Bey, yani Osmanagic Bey’le birlikte çalışan Mısırlı jeolog Mısır piramitlerine dair hiçbir şey bilmiyor. Konsey tarafından hiç gönderilmedi ve verdiği ifadeleri hemfikir olmamakla birlikte desteklemiyoruz… bunlar belli ki doğal birer oluşum… Genel hatları dışında, bu tepe Mısır piramitleriyle kesinlikle hiçbir benzerlik göstermiyor. Bay Osmanagic'in teorileri, hiçbir bilimsel destek olmaksızın, tamamen kendisine ait halüsinasyonlardır.”

Buna ek olarak 5 Haziran 2006 tarihinde UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı) Sekreteri Koichiro Matsuura incelemeler yapmak için uzman bir ekip göndereceğini belirtmesine karşın bu durumun iddiaların ciddiye alınmış gibi görünmesine ve gerçekmiş gibi bir izlenim vereceğinden dolayı birçok sayıda uzman tarafından eleştirildi ve UNESCO’ya bu ziyarete dair bir mektup gönderildi. Yazarlardan biri klasik arkeolojide doktorasını tamamlayan ve Amerikan Arkeoloji Enstitüsü online yayın yönetmeni olan Mark Rose da mektubun şu sonuca vardığını belirtiyor:

“Osmanagic Bey'in piramit iddiaları ve ekibinin faaliyetleri Visoko bölgesinin zengin tarihi, kültürel ve arkeolojik mirası için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. UNESCO uzmanlarının bu bölgeyi ziyaretinin, sözde arkeolojik iddialarına destek olarak Sayın Osmanagic tarafından temsil edilmesine izin verilmemelidir. Bu ziyaret, gerçekleşmesi durumunda Bosnalı uzmanları, jeologları, arkeologları ve tarihçileri de içermeli ve onların bilimsel görüşlerinin duyulmasına izin vermelidir. Bosna-Hersek, 1992-95 savaşından en önemli ve güzel kültürel ile tarihi mirasların bazılarını kaybetti. Sözde arkeolojinin sağlam kalan mirasları da yok etmesine izin vermek sorumsuzluk olurdu.”

İlerleyen yıllarda tüneller keşfettiğini ve bunların piramitler arasında birer bağlantı oluşturduklarını düşünmesine rağmen gerçekte bir tane tünel bulunmuştu ve bu sadece 300 metre uzanarak Visocica tepesinden yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaydı. Büyük ihtimalle eski bir maden olabilir, ancak Osmanagic’in piramit olduğunu düşündüğü tepelerin hiçbirine yakın değildi. Yeni arkeolojik keşifler yapmak zahmetli olduğu kadar heyecanlı bir süreçtir, ancak doğru araştırmalarla ve aletlerle dikkatli davranmak gerekir. Osmanagic ile başlayan bu Bosna Piramitleri heyecanı ne yazık ki arkeoloji bilimine yapılan bir hakaret olmasıyla birlikte yerel halkın sırf maddi kazanç elde edebilmek için bu yalanı nasıl da koruyabilecek kadar ileriye gidebileceklerini ortaya çıkarmıştır. Üstelik onca iddiaya rağmen Osmanagic bazı temel sorulara dahi cevaplar sunamamaktadır, örneğin bu piramitleri yapan işçiler nerede yaşadılar, çimentoyu hazırlama alanları neredeydi, kullandıkları aletler nedir ve nerededir, ölen işçilerin mezarları nerededir, bunları inşa ettiren kimdir ve geriye herhangi bir tarihsel kayıt bırakılmış mıdır, vs.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aldığı tüm eleştirilere rağmen “fikirlerinin bastırıldığını” düşünmesiyle sözde keşfine dair ilk açıklamalarını hakemli bir arkeoloji dergisi yerine medyada yapmasını tercih etmesi ünlenmesine ve yüksek miktarlarda bağış almasına neden olmuştur. Doğal oluşumları illa bir şeylere benzetiyoruz diye bu onların gerçekten de öyle oldukları anlamına gelmez, aynı şekilde araştırmacıların derdi Bosna-Hersek’in Visoko kasabasındaki şöhreti elinden almak değildir, lakin demin de belirttiğimiz gibi yerel kaynaklardan da eleştiriler gelmiştir. Bir şeyleri örtbas etmek için değil, tam aksine böylesine muazzam bir iddia için ciddi araştırmacılar tarafından profesyonel çalışmaların yapılması gerektiği ve yapılan kazıların tarihi eserlere zarar verebileceği yönünde dikkatlerin çekilmesi sağlanmaya çalışılmıştır.

2019 yılın Kasım ayında Balkanlar turuna çıkarak Bosna-Hersek’i bizzat ziyaret etmemizle birlikte şunu söyleyebiliriz ki illa ilgi çekici olması için bu tarz piramitlere ihtiyacı bile yoktur. Blagay’daki nehir yanı tekkeye gidebilir, Mostar köprüsünü geçip nehrin kenarındaki restoranlarda yiyebilir, Poçitel’i tırmanabilir ve Saraybosna’daki caddede yürüyerek hem mimariye hayran kalıp hem de Boşnak böreğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Güldürdü 5
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Grrr... *@$# 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 03:12:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9703

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Diş
Sürüngen
Çocuklar İçin Bilim
Enfeksiyon
Doğru
Uzay
Biyocoğrafya
İnsan
Doktor
Beslenme
Dalga
Sinir Hücresi
Sağlık Örgütü
Solunum
Karadelik
Risk
Genetik Değişim
Eczacılık
Yiyecek
Vücut
Kan
Işık Hızı
Diş Gelişimi
Coğrafya
Madde
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et