Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

BL4S (Beamline for Schools) Yarışması

CERN Tarafından Düzenlenen BL4S (Beamline for Schools - Liselerarası Demet Hattı) Yarışması

BL4S (Beamline for Schools) Yarışması Evrim Ağacı
Pixabay
3 dakika
1,325
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

Biz, Sabancı 50. Yıl Anadolu Lisesi’nden bir grup öğrenciyiz. Bu yazıda katıldığımız bir yarışmadan ve bunun sonucunda geliştirdiğimiz projemizden bahsedeceğiz.

Okul rehber öğretmenimiz CERN’ün düzenlediği Liseler Arası Demet Hattı (Beamline for Schools - BL4S) yarışması hakkındaki bir iletiyi okuldaki tüm sınıf gruplarında paylaştı. Bu ileti sayesinde farklı sınıflardan birbiriyle hiç alakası olmayan öğrenciler olarak bir araya geldik ve ekibi kurmuş olduk. En başından beri çalışmamız “motivasyonumuzu asla düşürmemek” üzerine kuruluydu. Çünkü işe başlarken dezavantajlar maalesef çok daha fazlaydı. Bu sebeple her durumda bardağın dolu tarafını görmenin bizi ilerleteceğinin farkındaydık. İşlerin yürümediği zamanlarda düştüğümüz yerden birbirimizi kaldırarak yolumuza devam ettik.

Tüm Reklamları Kapat

Biz Sabancı 50. Yıl Anadolu Lisesi olarak ekibimizi kurduktan sonra yarışmayla ilgili neler yapabileceğimiz konusunda uzun konuşmalar yaptık ve 15 Ocak’ta yapılacak olan konferansa kadar araştırmalarımızı sürdürdük. Yarışmanın Türkiye ayağı olan İstinye Üniversitesi’nde, yarışmanın Türkiye temsilcisi Prof. Dr. Serkant Ali Çetin’in sunumuyla bir konferans gerçekleşti. Konferansın amacı bizlere bu yolda ışık tutmak ve nasıl ilerleyeceğimize dair ipuçları vermekti.

Liseler Arası Demet Hattı (Beamline for Schools - BL4S) yarışması, lise öğrencilerine gerçek bir araştırma laboratuvarında deney yapma şansı sunan; parçacık fiziği, mühendislik ve teknolojik bilgilerin öğrenilmesini teşvik edici popüler bir bilimsel yarışmadır. Yarışmanın bizden asıl isteği, CERN’de bulunan dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı BHÇ’nin (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) T9 hattına yaratıcı bir deney düzeneği uyarlanmasıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Biraz da bu yarışmanın bir alt dalı olan sosyal sorumluluk projesinden bahsetmek istiyoruz. Bu projenin konusu “Bilim eğitimine ulaşma imkanı olmayan öğrencilere bir bilim eğitimi önerisi sunmak”tı. Öncelikle neler yapabileceğimiz konusunda bir beyin fırtınası yaptık. Bunun sonucunda ortaya çıkan fikirleri hayata geçirmek pek de kolay olmadı: Konuyu öğretmenlerimizle konuştuktan sonra bu projeyi kardeş okulumuz olan Muğla/Çayhisar İlkokulu’nda gerçekleştirmeye karar verdik. Üç haftalık uzun ve yorucu süreç sonunda burada yapılacak deneyler kararlaştırılıp deney malzemeleri temin edildi. Deneylerin provası yapıldı, biletler alındı ve Muğla uçuşu gerçekleşti. Eğer aklımızdakiler istediğimiz gibi gerçekleşirse bizim için büyük bir deneyim çocuklar içinse bilimle tanışmak için bir fırsat olacaktı. Emeklerimiz boşa gitmedi ve gerçekten tam da düşündüğümüz gibi oldu. Geliştirmiş olduğumuz bu projede asıl amacımız; çocukların merak duygusunun imkansızlıklar nedeniyle körelmesinin önüne geçmekti. Bir şeyleri sorgulamalarını, birbirleriyle fikir alışverişinde bulunarak çıkarım yaptıklarını görmek bizim için inanılmaz bir deneyimdi. Oradaki çocuklar üzerinde olumlu bir etki bıraktığımız düşüncesi bizi çok mutlu etti. Bu proje bizim için bir dönüm noktasıydı. Zorluklar karşısında ne olursa olsun pes etmezsek er geç hedefimize ulaşabileceğimizi yaşayarak gördük.

Biz gelişime ve buna bağlı değişime inanan bir grup lise öğrencisiyiz. Tek bir mesajla bir araya gelerek ekip ruhunu, bir arada uyumla çalışmayı öğrendik. Sadece kağıt üzerindeki bir fikri hayata geçirmek, onun için emek vermek ve ektiğimiz tohumların meyvelerini toplamak bizim için çok önemli bir hayat tecrübesi oldu. Biz sadece istedik ve istediğimiz hedefe odaklanarak yılmadan çalışmalarımızı sürdürdük. Çalışmalarımızın yaşıtlarımıza ilham vermesini, genç neslin her alanda önünün açılmasını ve onlara destek olunmasını istiyoruz.

Profesyonel olarak yönettiğimiz Instagram hesabımızı ziyaret ederek yaptıklarımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. @qushchiteam_

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Asıl yarışma için olan deney önerisi çalışmalarımız hala sürüyor. Umarız başaracağız…

Teşekkürler,

Qushchi Team

Okundu Olarak İşaretle
13
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/10/2023 03:32:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11645

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mars
Gıda Güvenliği
Viral Enfeksiyon
Deney
Dalga Boyu
Argüman
Ara Geçiş Türleri
Albert Einstein
Çevre
Irk
Karar
Su
Karbonhidrat
Evrimleşme
Kalp
Doğa Gözlemleri
İntihar
Evrimsel Biyoloji
Göğüs Hastalığı
Beslenme Davranışı
Cinsel Yönelim
Hekim
Sıcaklık
Amerika
Uçuş
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close